справа № 631/769/24
провадження № 3/631/286/24
27 грудня 2024 року селище Нова Водолага
Суддя Нововодолазького районного суду Харківської області Мащенко Світлана Василівна, розглянувши в залі судових засідань № 1 приміщення суду матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
громадянина України (паспорт серії НОМЕР_1 ,
виданий Новобоварським РВ у місті Харкові ГУДМС України
в Харківській області 26.05.2017 року),
посвідчення водія (серії НОМЕР_2 від 16.06.2017 року),
який працює водієм в ЦКБ «ПРОТОН»,
має ідентифікаційний код платника податків НОМЕР_3 ,
зареєстрований та проживає за адресом:
АДРЕСА_1 ;
за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
28.04.2024 року о 16 годині 45 хвилин ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом - автомобілем марки «TOYOTA COROLLA», державний номерний знак НОМЕР_4 , на 39 км + 500 м автошляху М20 Харків-Красноград-Перещепіно, не розрахував дорожньої обстановки та безпечної дистанції, в результаті чого здійснив зіткнення з попереду їдучім транспортним засобом - автомобілем марки «PEUGOT 206», державний номерний знак НОМЕР_5 , під керуванням водія ОСОБА_2 , в результаті чого автомобілі отримали механічні ушкодження та зазнали матеріальні збитки. Своїми діями ОСОБА_1 порушив пункт 13.1 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року (зі змінами та доповненнями), за що передбачена відповідальність статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Правопорушник ОСОБА_1 до судді з'явився, свою вину у вчиненні правопорушення, передбаченого статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, визнав повністю.
Крім повного визнання ОСОБА_1 своєї вини, його винність у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення також доведена й всіма зібраними, наданими судді та дослідженими у судовому засіданні доказами у їх сукупності.
Так, відповідно до приписів статті 251 Кодексу України про адміністративне правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Отже, сукупністю даних Протоколу про адміністративне правопорушення (серії ААД № 014858) від 28.04.2024 року, схеми місця ДТП та фототаблиці, складених інспектором СРПП відділення поліції № 3 ХРУП № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області капітаном поліції Сайком П. Л., підтверджуються обставини, місце та час вчинення правопорушення (а. с. 2, 16, 17 - 20,).
Відповідно до довідки про результати розгляду повідомлення ОСОБА_2 за фактом ДТП, складеної 03.05.2024 року поліцейським СРПП відділення поліції № 3 ХРУП № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області капітаном поліції Сайком П. Л., на ім'я начальника відділення поліції № 3 Харківського РУП № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області Глущенка А., заявницю повідомлено про зібрані матеріали та складений протокол про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 (а. с. 21).
З рапорту старшого інспектора - чергового ЧЧ відділення поліції № 3 Харківського РУП № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області капітана поліції Полтавського І., зареєстрованого 28.04.2024 року під № 979 в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» (журнал єдиного обліку), останній доповів начальникові відділення підполковнику поліції Глущенку Аркадію про те, що 28.04.2024 року о 15 годин 52 хвилини зі служби 102 надійшло повідомлення ОСОБА_2 ,- щодо зіткнення автомобілів марки «TOYOTA COROLLA», державний номерний знак НОМЕР_4 , та марки «PEUGOT 206», державний номерний знак НОМЕР_5 (а. с. 5).
З письмових пояснень ОСОБА_2 від 28.04.2024 року, в цей день вона їхала з селища міського типу Нова Водолага по трасі М-18 Харків-Красноград-Перещепине в бік Харкова та не доїжджаючи заправки «Marshal», рухалась в лівій смузі, коли побачила, що на дорозі яма, почавши пригальмовувати. За нею їхав автомобіль марки «TOYOTA COROLLA», державний номерний знак НОМЕР_4 . Коли вона тормозила на своєму автомобілі, то почула удар в задню частину свого автомобіля, а саме: в багажний відсік,- після чого одразу зупинилась, вийшла зі свого автомобіля і побачила, що її автомобіль вдарив автомобіль, який їхав позаду. Вона відразу зателефонувала до поліції та повідомила про факт ДТП (а. с. 6).
Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 28.04.2024 року, в цей день, близько 14 години 30 хвилин він разом з дружиною рухався з населеного пункту Зачіпилівка по автодорозі М-18 Харків-Красноград-Перещепине в бік міста Харкова, зі сторони Краснограду, не доїжджаючи заправки «MARSHAL», попереду від нього рухався автомобіль марки «PEUGOT 206», державний номерний знак НОМЕР_5 , в лівій смузі. Наздогнавши автомобіль, він поблимав фарами, щоб водій вступив дорогу та прийняв в праву смугу, однак він здійснив екстрене гальмування. Побачивши таке, він намагався уникнути зіткнення, але йому не вдалось, в результаті чого трапилось ДТП і автомобілі зазнали незначних механічних пошкоджень (а. с. 11).
Пунктом 13.1 Правил дорожнього руху передбачено, що водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримуватися безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Отже, оцінивши матеріали справи та наведені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, своєчасному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, вважаю факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доведеним, а тому він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 , є щире розкаяння винного.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суддею не встановлено.
Натомість у відповідності до норми, закріпленої у частині 2 статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення, по справам про адміністративне правопорушення підвідомчих судді, стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення. Оскільки правопорушення було скоєно 28.04.2024 року, а справа розглядається 27.12.2024 року, то на час її розгляду сплинули строки накладення адміністративного стягнення, що є обставиною, яка виключає провадження у справі про адміністративне правопорушення, скоєне ОСОБА_1 за ознаками правопорушення, обумовленого змістом статті 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Положення пункту 7 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачають, що при закінченні на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строку, передбаченого статтею 38 цього Кодексу, розпочате провадження у справі підлягає закриттю.
Приймаючи постанову, суддя також вважає за необхідне зазначити, що пунктом 160 частини 1 Указу Президента України «Про реорганізацію місцевих загальних судів» № 451/2017 від 29.12.2017 року шляхом реорганізації (злиття) Валківського районного суду, Коломацького районного суду та Нововодолазького районного суду Харківської області утворено Валківський окружний суд - у Валківському, Коломацькому та Нововодолазькому районах Харківської області із місцезнаходженням у містах Валках, селищі міського типу Новій Водолазі та селі Різуненковому Коломацького району Харківської області.
За змістом пункту 3 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VІІІ від 02.06.2016 року районні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
Окрім того, Постановою Верховної Ради України № 807-ІХ від 17.07.2020 року «Про утворення та ліквідацію районів», що набрала чинності 19.07.2020 року, змінений адміністративно-територіальний устрій нашої Держави.
Зокрема, відповідно до підпункту 20 пункту 3 та абзаців 3 і 6 підпункту 20 пункту 1 цієї Постанови ліквідований Нововодолазький район Харківської області та утворені Красноградській район Харківської області (з адміністративним центром у місті Красноград) у складі території Старовірівської сільської територіальної громади (на цей час Берестинський район та місто Берестин відповідно) та Харківський район Харківської області (з адміністративним центром у місті Харків) у складі території Нововодолазької селищної територіальної громади, що затверджені Кабінетом Міністрів України, тощо.
При цьому, як чітко визначив законотворець у пункті 6 своєї Постанови, у продовж тримісячного строку з дня набрання нею чинності Кабінет Міністрів України повинен привести свої нормативно-правові акти у відповідність із нею та забезпечити таке приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів.
Одночасно із цим, приписами статті 125 Конституції України, прийнятої 28.06.1996 року № 254к/96-ВР (із змінами та доповненнями), а також статтею 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», закріплено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності, спеціалізації, інстанційності і визначається законом.
Пунктом 3-1 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» вищезазначеного Закону на законодавчому рівні унормовано, що до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до цього, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України.
Натомість, закон, який змінює існуючу систему судоустрою та приводить її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою, не прийнятий, Валківський окружний суд на цей час свою діяльність не розпочав, воєнний стан на території України не припинений та не скасований, а тому справа перебувала на розгляді належного суду.
На підставі викладеного, діючи в точній відповідності із законом, з метою зміцнення законності, виховання особи, яка вчинила це адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, керуючись статтями 125 Конституції України, прийнятої 28.06.1996 року № 254к/96-ВР (із змінами та доповненнями); статтею 17 і пунктами 3 та 3-1 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VІІІ від 02.06.2016 року (із змінами та доповненнями); Постановою Верховної Ради України № 807-ІХ від 17.07.2020 року «Про утворення та ліквідацію районів»; пунктом 160 частини 1 Указу Президента України «Про реорганізацію місцевих загальних судів» № 451/2017 від 29.12.2017 року, частиною 2 статті 38, пунктом 7 частини 1 статті 247, статтями 124, 283, пунктом 3 частини 1 статтею 284 та статтями 285, 287, та 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, вчинене ОСОБА_1 за ознаками статті 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити у зв'язку із тим, що сплинули строки накладення на нього адміністративного стягнення.
Постанова оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її винесення.
Постанову прийнято, оформлено шляхом комп'ютерного набору та підписано суддею в одному примірнику.
Суддя С. В. Мащенко