Рішення від 27.12.2024 по справі 340/7200/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2024 року справа № 340/7200/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши у м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - Управління) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду зі заявою до відповідача про визнання протиправними дій стосовно відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Центр) від 16 грудня 2021 року.

Водночас просив суд зобов'язати Управління перерахувати пенсію з 01 квітня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення, врахувавши раніше отримані кошти.

Також просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру виплати нарахованої пенсії за період з 05 березня по 31 березня 2019 року.

Разом з тим просить зобов'язати Управління перерахувати і виплатити пенсію в розмірі грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення, врахувавши раніше отримані кошти.

У заяві зазначає, що Центр виконав рішення Верховного Суду у зразковій справі, виготовивши нову довідку про розмір грошового забезпечення і направивши відповідачу, котрий відмовив у перерахунку пенсії.

Пояснює, що відповідач перерахував пенсію в сторону збільшення за період, починаючи з 01 січня 2018 року.

Однак припинив виплату частини суми збільшення упродовж двох років на підставі приписів нормативно-правового акту Уряду України.

Вважає, що дії Управління протиправні, оскільки підзаконний акт суперечив Основному Закону України та іншим законам, що встановив суд, визнавши його протиправним.

Управління заперечило щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.36).

Зазначає, що відсутній нормативно-правовий акт Уряду України, на підставі якого можна провести перерахунок пенсії.

Звертає увагу, що на час видачі довідки грошове забезпечення військовослужбовців не збільшували.

Стверджує, що, зменшуючи виплату збільшення пенсії, керувалось приписами діючого законодавства.

11 листопада 2024 року суд відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.32-33).

Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про часткове задоволення позову з таких підстав.

Встановлені обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.

Так, позивач з 2007 року перебуває на обліку Управління як пенсіонер по лінії Міністерства оборони України і отримує пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (а.с.1-10, 16).

05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Уряду України від 21 лютого 2018 року №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок), котрий затверджено постановою Уряду України від 13 лютого 2008 року №45.

17 грудня 2019 року Верховний Суд прийняв рішення у зразковій справі №160/8324/19.

Висновок Верховного Суду.

“Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії».

На підставі рішення Верховного Суду Центр склав довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 05 березня 2019 року (а.с.28).

04 жовтня 2024 року позивач подав до Управління довідку про розмір грошового забезпечення від 16 грудня 2021 року разом зі заявою про перерахунок пенсії (а.с.23-25, 28).

21 жовтня 2024 року Управління відмовило у перерахунку пенсії, вказавши про відсутність підзаконного нормативно-правового акту для його здійснення (а.с.26).

21 лютого 2018 року Уряд України прийняв Постанову «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 (далі - Постанова), котра набрала чинності з 24 числа того ж місяця і року.

Приписами пунктів 1 і 2 Постанови встановлено, що треба перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Станом на 31 грудня 2017 року основний розмір пенсії складав 4552,53 грн (а.с.42).

Управління перерахувало основний розмір пенсії з 01 січня 2018 року.

Грошове забезпечення склало 14055 грн. (а.с.43).

Відношення пенсії до грошового забезпечення на день її призначення становить 83% (а.с.41 (на звороті)).

З 01 січня по 31 грудня 2019 року відповідач виплачував основний розмір пенсії у сумі 8517 (4552,53 (основний розмір пенсії на 31 грудня 2017 року) + 75% підвищення основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року (3964,48)) грн (а.с.42).

У цей же період нараховував пенсію у сумі 9838,50 (14055 х 70%) грн (а.с.42).

Управління виплачувало пенсію у меншому розмірі, аніж нараховано.

Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.

Перш за все, несвоєчасність проведення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року позивач обумовлює протиправними діями Центру, що вбачається з рішення Верховного Суду у згаданій зразковій справі.

Приписами частини 3 статті 51 Закону встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Перерахунок пенсії не проведений з 01 квітня 2019 року з вини органу, який видає довідку для її перерахунку.

Отже, до спірних правовідносин не застосовується строк звернення до суду.

Правомірність складання Центром довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії встановлено рішенням Верховного Суду.

У довідці Центр зазначив, що склало на виконання рішення Верховного Суду у зразковій справі.

Тому, отримавши довідку Центру про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, у відповідача виник обов'язок перевірити на правильність складання і здійснити перерахунок.

Обов'язок перевірити довідку на правильність складання встановлено приписами пункту 9 Порядку.

Цією нормою права встановлено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

Приписами частини 4 статті 63 Закону визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до приписів частини 1 статті 13 Закону розмір пенсії визначається у відсотковому відношенні до грошового забезпечення.

В Управління такі дані були.

Так, згідно довідки Центру від 16 грудня 2021 року грошове забезпечення станом на 05 березня 2019 року склало 27135,75 грн (а.с.28).

Відсоткове співвідношення пенсії до грошового забезпечення встановлено на день призначення пенсії.

Підсумовуючи, суд зробив висновок, що у відповідача не існувало жодних перешкод щодо перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Центру.

Початок строку, з якого здійснюється перерахунок, встановлено Верховним Судом у зразковій справі і узгоджується з приписами частини 2 статті 51 Закону.

Цією нормою права визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Обставина виготовлення оновленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за рішенням Верховного Суду виникла 05 березня 2019 року.

Отже, відповідач допустив протиправну бездіяльність стосовно перерахунку пенсії.

Захист порушеного права полягає у зобов'язанні Управління здійснити перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року.

Під час перерахунку відповідач має право перевірити довідку про розмір грошового забезпечення на правильність складання.

Що стосується вимоги про перерахунок пенсії без урахування розстрочки, котра передбачена нормативно-правовим актом Уряду України, то є передчасною.

Спір щодо порядку перерахунку може виникнути лише під час виконання Управлінням цього рішення суду.

Водночас позивач прагне виплати пенсії у нарахованому розмірі і сплати додаткових коштів за період, що минув (за період з 05 березня по 31 березня 2019 року).

Стверджує, що отримує пенсію у меншому розмірі з вини Управління.

Відповідно до приписів частини 2 статті 55 Закону нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Управління обмежувало виплату нарахованої суми відповідно до приписів Постанови.

Це доводиться наступним.

Щоб обмежити виплату (певним відсотковим співвідношенням підвищення), то треба нарахувати кошти, побачивши загальну суму та суму, яка не виплачується.

Отже, до спірних правовідносин у цій частині вимог позову теж не поширюється строк звернення до суду.

Так, рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05 березня 2019 року, визнано протиправними і нечинними пункти 1 та 2 Постанови.

Приписами частини 2 статті 265 КАС України встановлено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, приписи пунктів 1 та 2 Постанови втратили чинність 05 березня 2019 року.

Приписами частини 1 статті 1175 ЦК України визначено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі в результаті прийняття органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування нормативно-правового акта, що був визнаний незаконним і скасований, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини посадових і службових осіб цих органів.

Таким чином, рішення Окружного адміністративного суду м.Києва є підставою звернення до суду з позовом до держави про стягнення шкоди (невиплата пенсії у повному обсязі за період з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року).

14 серпня 2019 року Уряд України прийняв постанову №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі - Постанова 2), яка набрала чинності 04 вересня 2019 року.

Постановою 2 визначено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Аналіз фактичних обставин справи вказує, що відповідач з 05 березня 2019 року перерахував пенсію в сторону збільшення, а потім зменшив виплату підвищення, керуючись приписами Постанови 2.

Таким чином, зменшивши виплату збільшення пенсії, Управління частково припинило виплату на підставі підзаконного нормативно-правового акту.

Приписами частини 3 статті 46 Конституції України встановлено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, право на отримання пенсії є конституційним правом людини і громадянина.

Відповідно до приписів пунктів 1 та 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Приписами частини 1 статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 2) встановлено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 частини першої статті 49 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 р. N 25-рп/2009); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Припис пункту 5 частини 1 цієї ж норми Закону 2 надає право припиняти виплату пенсії лише у випадку, коли це встановлено законом, а не підзаконним нормативно-правовим актом.

Законодавець, приймаючи статтю 49 Закону 2, не делегував право встановлювати інші випадки припинення виплати пенсії іншим владним суб'єктам.

Це доводиться тим, що закони приймаються виключно Парламентом України.

У разі делегування таких повноважень це б суперечило приписам пунктів 1 та 6 частини 1 статті 92 Конституції України.

Приписами частини 4 статті 63 Закону встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Сукупний аналіз цієї норми Закону, Конституції України та Закону 2 вказує на наступне.

У відповідача на підставі приписів Постанови та Постанови 2 виник обов'язок провести перерахунок пенсії в сторону збільшення.

Водночас Управління не мало права припиняти виплату частини збільшення суми пенсії на підставі підзаконного нормативно-правового акту.

Підсумовуючи, суд зробив висновок, що до спірних правовідносин не може бути застосовано підзаконний акт Уряду України в частині, яка суперечить Основному Закону, Закону і Закону 2.

Суд, керуючись приписами частини 3 статті 7 КАС України, застосовує правові акти, які мають вищу юридичну силу і узгоджуються між собою.

Такий правовий висновок суду є очевидним, що не могло не розуміти Управління.

Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, у суб'єкта владних повноважень існує первинний обов'язок перевіряти дії на відповідність Конституції України.

Приписами частини 2 статті 8 Основного Закону встановлено, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Таким чином, Управління, частково припиняючи виплату нарахованої пенсії на підставі підзаконного нормативно-правового акту, діяло всупереч приписів статей 8, 19 та 92 Конституції України.

Тому відповідач допустив протиправні дії, які призвели до виплати ОСОБА_1 основного розміру пенсії за період з 05 по 31 березня 2019 року у розмірі, що є меншим від нарахованого.

Відповідач мав сплачувати основний розмір пенсії у сумі 11665,65 грн (14055 х 83%).

Суд застосовує відсоткове відношення пенсії до грошового забезпечення станом на день її призначення, що відповідає сталій практиці Верховного Суду (справа №686/12623/17).

За таких обставин позов належить задовільнити частково.

Судові витрати складаються зі сплати судового збору в сумі 2422,40 грн (а.с.1).

Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 263, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовільнити позов частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01 квітня 2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві перерахувати пенсію ОСОБА_1 за період з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 16 грудня 2021 року №16702, і виплатити додаткові кошти.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення розміру виплати нарахованої пенсії ОСОБА_1 за період з 05 по 31 березня 2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві доплатити ОСОБА_1 пенсію за період з 05 по 31 березня 2019 року з урахуванням її основного розміру у сумі 11665,65 грн і раніше сплачених коштів.

Відмовити у задоволенні позову в іншій частині вимог.

Допустити до негайного виконання рішення суду в частині перерахунку і виплати пенсії за квітень 2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 2422,40 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ