27 грудня 2024 р. Справа № 520/16500/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Жигилія С.П.,
Суддів: Русанової В.Б. , Перцової Т.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 (суддя Мельников Р.В.; м. Харків) по справі № 520/16500/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУПФУ в Запорізькій області) в якому просила суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 01.03.2024 року №153 про відмову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у переведенні на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та здійсненні перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перевести з 22.02.2024 ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, виходячи з розміру заробітної плати, зазначеного у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням від 22.02.2024 №14/02-19 та №15/02-19, здійснивши перерахунок пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 01.03.2024 року №153 про відмову у переведенні на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та здійсненні перерахунку пенсії є протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Вказане, на думку позивача, свідчить про порушення її прав.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено частково.
Визнано протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 01.03.2024 року №153 про відмову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у переведенні на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та здійсненні перерахунку пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 22.02.2024 року щодо переведення на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, виходячи з розміру заробітної плати, зазначеного у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням від 22.02.2024 №14/02-19 та №15/02-19.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (просп. Соборний, буд. 158Б, м. Запоріжжя, 69005, код ЄДРПОУ 20490012).
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу в якій, з посиланням на його прийняття з порушенням судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 та прийняти нове, яким відмовити ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що надана позивачем до заяви від 22.02.2024 довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 22.02.2024 № 14/02-19 (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років) на посаді заступника голови районної державної адміністрації станом на лютий 2024 року, згідно якої посадовий оклад становить 21536,00 грн, що не відповідає Схемі посадових окладів на посадах державної служби, з урахуванням категорії, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України «Питання виплати працівників державних органів» від 18.01.2017 № 15. Отже, зазначена довідка не є належним доказом, підстави для перерахунку пенсії відсутні. Стаж роботи позивача на посаді державного службовця станом на 01.05.2016 становить 08 років 07 місяців 06 днів (період роботи з 25.09.2007 по 01.05.2016). Відділом перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії, оскільки на 01.05.2016 відсутній стаж державної служби 10 років або 20 років, що дає право на пенсію згідно Закону України «Про державну службу». Отже, відмовляючи у перерахунку пенсії позивача, призначеної відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію у відповідності до норм Закону України «Про державну службу», орган Пенсійного фонду діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ОСОБА_1 не реалізувала своє процесуальне право подання відзиву на апеляційну скаргу. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Враховуючи подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження, справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, якому з 11.07.2023 року була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
Позивачем у позовній заяві вказано, що вона як особа, що набула необхідний стаж державної служби, має право на пенсію державного службовця.
З записів трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 вбачається, що остання, зокрема, працювала:
- з 03.04.1991 року прийнята на роботу інструктором до комітету у справах молоді при Чугуївському міському виконавчому комітеті з місячним іспитовим строком;
- з 14.06.1991 року комітет у справах молоді перепідпорядкований Чугуївській міській раді народних депутатів;
- з 17.06.1992 року відповідно до ст. 53 Закону України «Про внесення змін до Закону Української РСР «Про місцеві Ради народних депутатів Української РСР на місцевого самоврядування та роз'яснення Комісії Верховної Ради України з питань діяльності Рад народних депутатів розвитку місцевого самоврядування і відділу радянського будівництва Секретаріату Верховної Ради України звільнена із апарату міської Ради народних депутатів;
- з 17.06.1992 року прийнята за переведенням секретарем-машиністкою голови міської ради;
- з 01.08.1992 року переведена завідувачем сектором із загальних питань і технічного забезпечення;
- 01.04.1994 року прийняла присягу державного службовця та присвоєно одинадцятий ранг державного службовця;
- з 25.07.1994 року звільнена з займаної посади за переведенням до виконавчого комітету міської ради;
- з 25.07.1994 року призначена за переведенням на посаду завідувача відділом з роботи зі зверненнями громадян до виконавчого комітету міської ради народних депутатів;
- 25.07.1996 року присвоєно десятий ранг державного службовця;
- з 24.01.1996 року покладено обов'язки з роботи із кадрами з питань державної служби у виконавчих комітетах;
- 25.07.1998 року присвоєно дев'ятий ранг державного службовця;
- 01.08.2000 року у зв'язку із зміною назви відділу продовжує працювати на посаді завідуючого відділом по роботі зі зверненнями громадян, кадрової роботи та з питань державної служби;
- 18.07.2001 року прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»;
- 19.07.2001 року присвоєно дев'ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування;
- 19.10.2001 року назва відділу змінена на відділ роботи зі зверненнями громадян та кадрової роботи; продовжує працювати на посаді завідуючого відділу;
- 01.07.2004 року звільнена з роботи за угодою сторін згідно із ст. 34 п.1 КЗпП України;
- з 17.05.2005 року призначена на посаду головного спеціаліста організаційного відділу апарату Чугуївської райдержадміністрації із збереженням 9 рангу державного службовця, як така, що успішно пройшла за конкурсом;
- з 03.06.2005 року призначена на посаду заступника керівника апарату райдержадміністрації, начальника організаційного відділу із збереженням 9 рангу державного службовця, як така, що успішно пройшла стажування на цій посаді;
- 04.06.2007 року звільнена з посади за згодою сторін, п. 1 ст. 36 КЗпП України;
- 22.10.2013 року призначена на посаду адміністратора Чугуївської райдержадміністрації із збереженням 9 рангу державного службовця як така, що пройшла за конкурсом;
- 18.11.2014 року переведена на посаду заступника начальника управління, начальника відділу розвитку споживчого ринку та підприємництва управління економічного розвитку і торгівлі районної державної адміністрації, із збереженням 9 рангу державного службовця, як така, що успішно пройшла стажування на цій посаді;
- 10.12.2014 року управління економічного розвитку і торгівлі районної державної адміністрації реорганізовано шляхом поділу з утворенням відділу економічного розвитку і торгівлі районної державної адміністрації; переведена на посаду начальника відділу економічного розвитку і торгівлі районної державної адміністрації, із збереженням 9 рангу державного службовця, за її згодою;
- 29.04.2015 року переведена на посаду заступника голови районної державної адміністрації, із збереженням 9 рангу державного службовця, як така, що успішно пройшла стажування на цій посаді;
- 01.05.2016 року присвоєно 6 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби;
- 01.06.2020 року звільнена з посади заступника голови Чугуївської районної адміністрації Харківської області у зв'язку із припиненням повноважень відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
- 03.08.2020 року призначена на посаду радника міського голови із збереженням 9 (дев'ятого) рангу посадової особи місцевого самоврядування;
- 16.12.2022 року переведена на посаду начальника відділу енергоменедженту та залучення інвестицій управління економічного розвитку і підприємництва Чугуївської міської ради, як переможницю конкурсу на заміщення вакантних посад, із збереженням 9 (дев'ятого) рангу посадової особи місцевого самоврядування.
Позивачем 23.02.2024 року було подано до відповідача заяву про проведення перерахунку та перехід на інший вид пенсії.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №153 від 01.03.2024 року позивачу було відмовлено у переведенні на пенсію державного службовця у зв'язку з відсутністю законних підстав. Із посиланням на положення ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ вказано, що до стажу державної служби позивача можливо зарахувати період з 01.08.1992 року по 17.07.2001 року, з 17.05.2005 року до 30.11.2012 року та 22.10.2013 року до 30.04.2016 року. Станом на 01.05.2016 року стаж державної служби становить 19 років 0 місяців 10 днів.
Позивач, не погодившись з прийнятим рішенням, звернулась до органів Пенсійного фонду України зі зверненням від 05.03.2024 про повторний розгляд її заяви, яке було опрацьовано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 10.04.2024 року позивача було повідомлено, що рішення потребує доопрацювання.
За результатами перегляду рішення № 153 від 01.03.2024 було доопрацьовано (змінено) у спосіб прийняття нового рішення з такими самими реквізитами.
Відповідно до доопрацьованого рішення №153 від 01.03.2024 року позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, у зв'язку з відсутністю підстав. Відповідач, з посиланням на положення ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ вказано, що стаж державної служби ОСОБА_1 становить 13 років 08 місяців 03 дні. Із посиланням на положення пунктів 4 та 6 Порядку, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», наказу Міністерства соціальної політики України №750 від 10.05.2017 року «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад» вказано, що у зв'язку з набуттям чинності Законом України від 09.11.2017 року №2190-VIIІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань проходження державної служби», посади голови місцевої державної адміністрації, першого заступника або його заступника з 15.11.2017 не відносяться до посад державної служби. Отже вказано, що у зв'язку із зазначеним при подачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій у разі якщо особа займала посаду голови місцевої державної адміністрації, першого заступника або його -заступника, посадовий оклад прирівнюється до посадового окладу керівника апарату місцевої адміністрації відповідно до Схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2019 році (у коефіцієнтах), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 «Питання оплати праці працівників державних органів» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 №102). До заяви на призначення пенсії ОСОБА_1 надано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 22.02.2024 №14/02-19 (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років) па посаді заступника голови районної державної адміністрації станом на лютий 2024 року, згідно якої посадовий оклад становить 21536,00 грн, що не відповідає Схемі посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України “Питання оплати працівників державних органів» від 18 січня 2017 року №15 (зі змінами).
Вважаючи свої права порушеними оскаржуваним рішенням, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Задовольняючи частково вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості та дійшов висновку, що оскаржуване у цій справі рішення відповідача є протиправним і таким, що підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, враховуючи межі перегляду, передбачені ст. 308 КАС України, апеляційний суд зазначає таке.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон України №889-VIII).
За змістом пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №889-VIII, з 01.05.2016 втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон України №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Положеннями пунктів 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Приписами частини першої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, чинного до 01.05.2016, передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З аналізу вищевказаного вбачається, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону №3723ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Зі змісту доопрацьованого рішення відповідача вбачається висновок останнього стосовно того, що стаж державної служби позивача становить 13 років 08 місяців 03 дні.
Разом з тим, як встановлено судом, вказане рішення не містить в собі жодних обґрунтувань або висновків стосовно наявності або відсутності у позивача права на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ.
Своєю чергою під час розгляду справи встановлено, що до заяви позивачем було подано, серед іншого, довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 22.02.2024 №14/02-19 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 22.02.2024 №15/02-19, видану органом державної влади за останнім місцем державної служби - Чугуївською районною державною адміністрацією, на базі якої було утворено Чугуївську районну військову адміністрацію згідно з Указом Президента України №68/2022 від 24.02.2022 року.
Відповідно до вказаної довідки ОСОБА_1 працювала в Чугуївській районній державній адміністрації на посаді заступника голови районної державної адміністрації.
Відповідно до пункту 9-1 частини третьої статті 3 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VII «Про державну службу» зі змінами, внесеними Законом України від 09 листопада 2017 року № 2190-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань проходження державної служби» (набув чинності 11.11.2017) посади голови, перших заступників та заступників голови місцевої державної адміністрації виключені з переліку посад, що відносяться до державної служби.
У позовній заяві позивачем вказано, що визначення заробітної плати у довідці здійснено за посадою керівника апарату державної адміністрації, що є рівнозначною тій, на якій позивач працювала перед звільненням та наявна у штатному розписі Чугуївської районної військової адміністрації на час видачі довідки.
Постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 року затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).
Згідно з абз. 2 пункту 4 Порядку №622 посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).
Відповідно до пункту 6 Порядку № 622 у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Наказом Міністерства соціальної політики України № 750 від 10.05.2017 року затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плаху для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад (далі - Порядок видачі довідок № 750).
За приписами абзаців 3 та 4 пункту 7 Порядку видачі довідок № 750 в редакції, що діяла станом на момент виключення посади заступника голови місцевої держадміністрації з переліку посад державної служби, у разі відсутності або перейменування в державному органі посади державної служби, що була останньою, яку особа займала на державній службі після 01 травня 2016 року, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною групою оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу. Довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №622.
До моменту виключенням з переліку посад державної служби посада заступника голови райдержадміністрації прирівнювалась до 3 групи оплати праці відповідно до Переліку посад державної служби, що прирівнюються до відповідних груп оплати праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15, у редакції, що діяла до 13.12.2017. У той же час посада керівника апарату місцевої держадміністрації - прирівнювалась до нижчої 4 групи.
Після впровадження категорій, підкатегорій посад державної служби з 01.01.2020 року посаду керівника апарату місцевої держадміністрації як керівника державної служби віднесено до категорії Б, підкатегорія Б2 відповідно до Схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій та підкатегорій посад державної служби, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 16 від 15.01.2020.
Листом Міністерства соціальної політики України від 23 вересня 2019 року за № 530/0/198-19/54, надано роз'яснення щодо видачі довідок відповідно до Порядку №750, а саме в листі зазначено, що при видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій у разі якщо особа займала посаду голови місцевої адміністрації, першого заступника або заступника, посадовий оклад прирівнюється до посадового окладу керівника апарату місцевої держадміністрації.
Зі змісту спірного у цій справі рішення судом встановлено, що відповідачем вказано на необхідність визначення посадового окладу у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років) для посади заступника керівника державної адміністрації за рівнозначною посадою, якою є посада керівника апарату місцевої державної адміністрації.
Так, підставою для відмови у проведенні перерахунку позивачу зазначено невідповідність посадового окладу за прирівняною посадою Схемі посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році, затвердженій постановою Кабінету Міністрів №15 від 18.01.2017.
Згідно з наявною в матеріалах справи довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 22.02.2024 №14/02-19 заробітна плата станом на лютий 2024 року становить 28496,80 грн та включає: посадовий оклад - 21536,00 грн; надбавку за ранг (5 ранг) - 500,00 грн; надбавка за вислугу років (30%) - 6460,00 грн - виходячи з розміру 3 % за кожен рік стажу з урахуванням максимально допустимого розміру цієї надбавки у період дії правового режиму воєнного часу відповідно до абзацу 2 пункту 12 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік».
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №15 від 17.01.2017 року «Питання оплати праці працівників державних органів» установлено, що схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені цією Постановою, не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби; для визначення підкатегорії посади державної служби, необхідної для встановлення рівнозначності посади під час переведення державних службовців на інші посади державної служби застосовується перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій, затверджений цією Постановою, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1409 від 29.12.2023.
Отже, для цілей визначення посадових окладів державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, підлягає застосуванню Схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році, затверджена Постановою КМУ № 1409 від 29.12.2023 “Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році».
Зі змісту пунктів 3, 4 Постанови Кабінету Міністрів від 23 жовтня 2023 р. № 1109 “Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» вбачається, що проведення класифікації посад державної служби здійснюється усіма державними органами в обов'язковому порядку у строки, встановлені пунктом 4 Постанови з метою запровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад державної служби після набрання чинності законом щодо зміни моделі оплати праці державних службовців.
Розділом “Прикінцеві положення» Закону України від 09 листопада 2023 року №3460-ІХ “Про Державний бюджет на 2024 рік» установлено, що у 2024 році оплата праці державних службовців здійснюється на основі класифікації посад.
На підставі наказу від 25.10.2023 № 10 у Чугуївській районній державній (військовій) адміністрації проведено класифікацію 54 посад державної служби апарату райдержадміністрації та її структурних підрозділів.
Відповідно до витягу з Переліку кваліфікаційних кодів посад державної служби апарату Чугуївської районної державної (військової адміністрації Харківської області з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році, затвердженого наказом керівника апарату районної військової адміністрації від 01 січня 2024 року №02-к/в посада керівника апарату, яка є рівнозначною до посади заступника керівника Чугуївської РВА, має кваліфікаційний код посади: 1-ІІІ-3, де 1 - перша сім'я посад “Адміністративне керівництво», ІП - третій керівний рівень, 3 - юрисдикція державного органу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2023 року № 1109 «Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» затверджено Каталог типових посад державної служби і критерії віднесення до таких посад (далі - Каталог), який визначає перелік сімей та рівнів типових посад державної служби, містить їх опис для проведення класифікації посад державної служби.
Відповідно до пункту 3,4,5 Каталогу типових посад державної служби критеріями класифікації посад державної служби є сім'я посади, рівень посади та рівень юрисдикції державного органу.
Каталогом типових посад державної служби визначено двадцять сім сімей посад державної служби, номер яких позначається арабськими цифрами. Описи сімей посад державної служби наведені у додатках 1-27 до цього Каталогу.
Згідно з Додатком 1 до Каталогу типових посад державної служби перша сім'я “Адміністративне керівництво» включає три керівних рівні посад. До третього керівного рівня цієї сім'ї належать вищі керівні посади державної служби в державному органі (зі статусом юридичної особи) у складі апарату (секретаріату) державного органу, юрисдикція якого поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення.
Отже, посада керівника апарату держадміністрації має кваліфікаційний код посади: 1-ІІІ-3.
Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 22.03.2024 №14/02-19 (посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років) на посаді заступника голови районної державної адміністрації станом на лютий 2024 року посадовий оклад за прирівняною посадою керівника апарату місцевої державної адміністрації визначено відповідно до Схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році та складає 21536,00 грн для третього рівня посад в межах 1 сім'ї 3 керівного рівня та 3 юрисдикції державного органу, що в свою чергу свідчить про необґрунтованість та недоведеність доводів відповідача в цій частині.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Колегія суддів зазначає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, на якого покладено обов'язок щодо доказування, не довів належними та допустимими доказами правомірності прийнятого ним рішення.
З огляду на встановлені у справі обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 01.03.2024 року №153 є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги ОСОБА_1 частковому задоволенню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.02.2024 року щодо переведення на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване судове рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 по справі № 520/16500/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)С.П. Жигилій
Судді(підпис) (підпис) В.Б. Русанова Т.С. Перцова