про прийняття позовної заяви до розгляду
та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі
27 грудня 2024 року справа № 580/12046/24
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Бабич А.М., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,
04.12.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, буд.16; код ЄДРПОУ 42098368) (далі - відповідач) про:
визнання протиправними дій, викладених у листі від 25.10.2024 за № 41763-42381/П- 02/8-2600-24, які полягають у неприйняті рішення та безпідставній відмові щодо перерахування та невиплати нарахованих сум індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (далі - Постанова КМУ №118), до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова КМУ №168) та до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - Постанова КМУ №185), з обмеженням її максимальним розміром, що становить десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність;
зобов'язання відповідача здійснити йому з 01.03.2022 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з розрахунку 79% грошового забезпечення, з урахуванням суми індексації пенсії, нарахованої відповідно до Постанови КМУ №118, без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум;
зобов'язання відповідача здійснити йому з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з розрахунку 79% грошового забезпечення, з урахуванням суми індексації пенсії, нарахованої відповідно до Постанови КМУ №168, без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум;
зобов'язання відповідача здійснити йому з 01.03.2024 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з розрахунку 79% грошового забезпечення з урахуванням суми індексації пенсії, нарахованої відповідно Постанови КМУ №185, без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум;
стягнення на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судового збору в розмірі 3633,60 грн.
Обґрунтовуючи зазначив, що відповідач не виплатив йому індексацію пенсії відповідно до вказаних вище постанов КМУ. Вважає, що такі дії відповідача суперечать нормам чинного законодавства.
Ухвалою суду від 09 грудня 2024 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк 10 днів з дати отримання ухвали для усунення її недоліків.
24.12.2024 від позивача до суду на виконання вимог вказаної ухвали надійшла заява вх.№ 604034/24 (далі - Заява), в якій просив визнати поважною причину пропуску строку звернення до суду зі вказаним позовом, продовжити розгляд справи та відкрити провадження у справі. Обґрунтовуючи зазначив, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 у справі №640/15651/22 зобов'язано відповідача провести перерахунок пенсії у розмірі 79% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018, та на підставі довідки від 02.08.2022 №ВСЗ/1025, починаючи з 01.04.2019. На виконання рішення суду відповідач у липні 2024 року перерахував його пенсію з 01.04.2019 та лише у липні 2024 року він отримав перераховану пенсію, а 17.07.2024 отримав відповідні копії протоколів про перерахунки пенсії, з яких дізнався про порушення своїх прав, а саме обмеження пенсії максимальним розміром. Вказані дії розпочалися у липні 2024 року і продовжуються до цього часу.
Оцінивши доводи Заяви, суд дійшов висновку, про наявність підстав для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Згідно з ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З приводу доводів Заяви суд урахував надані позивачем уточнення доводів про підстави адміністративного позову, а саме твердження про перерахунок пенсії у липні 2024 року відповідачем з 01.04.2019 на виконання вказаного вище рішення суду у справі №640/15651/22 з обмеженням пенсі максимальним розміром. Такі обставини та факти можливо перевірити та з'ясувати під час судового розгляду справи. Відсутні підстави вважати пропущеним строк звернення до суду. Тому суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Оскільки предметом спору є дії щодо перерахунку позивачу пенсії, відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а відповідне клопотання позивача підлягає задоволенню. Відповідно до вимог ч.2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі
Для правильного вирішення спору доцільно витребувати письмові докази та на їх підставі встановити вид призначеної позивачу пенсії, обставини щодо її спірного перерахунку.
Керуючись ст. ст.2-20, 160-161, 168, 171, 243, 248, 259-263 КАС України, суддя
1. Відмовити у задоволенні заяви вх. від 24.12.2024 ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду з позовом.
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії.
У задоволенні інших вимог Заяви відмовити.
2. Здійснити розгляд вказаної справи правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
3. Установити відповідачу строк, тривалістю 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надіслання: суду - відзиву на позовну заяву та всіх письмових і електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову (за наявності); позивачу - копії відзиву та доданих до нього документів. Зобов'язати відповідача в разі надання відзиву зазначити у ньому, серед іншого, конкретні правові підстави й фактичні обставини вчинення оскаржуваних дій та надати суду протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали належним чином завірені копії: документів, з якими звертався позивач для перерахунку пенсії та які стали підставою відмови у такому перерахунку, докази їх розгляду уповноваженою посадовою особою відповідача; рішення про призначення позивачу пенсії, про її перерахунок та рішення про відмову у перерахунку та виплаті пенсії, копію заяви позивача щодо спірного перерахунку та виплати, докази щодо спростування або визнання твердження позивача про обмеження пенсії максимальним розміром. У разі неможливості надати наявні докази у вищевказаний строк, письмово повідомити суд про причини та надати на їх підтвердження відповідні докази. Попередити, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.
4. Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.
5. Копію ухвали направити учасникам спору.
6. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Анжеліка БАБИЧ