Рішення від 27.12.2024 по справі 560/10631/24

Справа № 560/10631/24

РІШЕННЯ

іменем України

27 грудня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТМТ" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТМТ" 24.07.2024 звернулося до суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить:

" - ухвалити рішення яким визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 03.04.2024 №10841287/37993275 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 19.01.2024 та рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 03.04.2024 №10841285/37993275 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 10.02.2024;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати виписану товариством з обмеженою відповідальністю "ТМТ" податкову накладну № 1 від 19.12.2024 та №1 від 10.02.2024 року датою їх фактичного подання".

Ухвалою суду від 29.07.2024 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТМТ", залишено без руху; надано позивачці строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У зв'язку із усуненням Товариством з обмеженою відповідальністю "ТМТ" недоліків позовної заяви, ухвалою суду 19.08.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

В обґрунтування позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю "ТМТ" зазначає, що до відповідача надано документи, які є достатніми для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних № 1 від 19.12.2024 та №1 від 10.02.2024 року, проте відповідач протиправно відмовив в їх реєстрації.

29.08.2024 до суду надійшов спільний відзив Головного управління ДПС у Хмельницькій області та Державної податкової служби України, в якому відповідачі просять відмовити в задоволенні позову.

Зазначають, що позивач не надав достатніх документів для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних № 1 від 19.12.2024 та №1 від 10.02.2024 року.

Вказують, що Головне управління ДПС у Хмельницькій області діяло виключно у відповідності з Податковим кодексом України та іншими законами України, іншими нормативними актами, у межах повноважень наданих чинним законодавством. Оскаржуване рішення винесено на підставі, у межах повноважень контролюючого органу та у спосіб, що передбачений чинним податковим законодавством України на основі тих матеріалів, що були надані позивачем, а відтак підстави для задоволення позову - відсутні.

До суду 06.09.2024 року позивачем подано відповідь на відзив, у якій останній просить задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТМТ " зареєстроване як юридична особа, та є платником ПДВ. Основним видом діяльності є оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням (46.73).

Між ТОВ «ТМТ» та ТОВ «Ковальська сировина» Корестенський кар'єр від 17.10.2022 укладено договір поставки № 2022/10/010, згідно з яким, останнє прийняло на себе зобов'язання передати у власність ТОВ «ТМТ» гранітну продукцію, порядок доставки товару залізницею - до вказаної покупцем станції .

17.10.2022 між ТОВ «ТМТ» та ТДВ «Тернопільський завод ЗБК» укладено договір поставки № 5/10/22, згідно з яким, ТОВ «ТМТ» мало передати у власність ТДВ «Тернопільський завод ЗБК» «продукцію» або «товар» згідно із специфікацій, які являються невід'ємною частиною даного договору.

Відповідно до Накладної № 50 від 19.01.2024 року, ТОВ «Ковальська сировина» відправило ТДВ «Тернопільський завод ЗБК» залізницею по залізничній накладній № 34312215 на виконання зобов'язань по договору поставки №2022/10/010 від 17.10.2022 року щебінь фракції 5-20 - ціна включає витрати по доставці залізницею та саму вартість товару на загальну суму 176100,04 грн. в т.ч. ПДВ 29350,01 грн. У зв'язку з тим, що щебінь було відвантажено залізницею на адресу контрагента ТОВ «ТМТ» - ТДВ «Тернопільський завод ЗБК» в межах кількості узгодженої по специфікації від 18.01.2024 року ТОВ «ТМТ», враховуючи зміст п. 187.1, п. 201.7 Податкового кодексу України, виписало і відправило на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 19.01.2024 на загальну суму 179622,00 грн. в т.ч. ПДВ - 29937,00 грн.

Накладною № 238 від 10.02.2024 року підтверджено те, що ТОВ «Ковальська сировина» відправило ТДВ «Тернопільський завод ЗБК» залізницею по залізничній накладній № 34489062 на виконання зобов'язань по договору поставки №2022/10/010 від 17.10.2022 року щебінь фракції 5-20 - ціна включає витрати по доставці залізницею та саму вартість товару на загальну суму 216709,39 грн. в т.ч. ПДВ 36118,23 грн. У зв'язку з тим, що щебінь було відвантажено залізницею на адресу контрагента ТОВ «ТМТ» - ТДВ «Тернопільський завод ЗБК» в межах кількості узгодженої по специфікації від 07.02.2024 року ТОВ «ТМТ», враховуючи зміст п. 187.1, п. 201.7 Податкового кодексу України, виписало і відправило на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 10.02.2024 на загальну суму 220920,00 грн. в т.ч. ПДВ - 36820,00 грн.

Так, згідно із квитанцією № 9032240386 від 16.02.2024 року, повідомлено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової наклданої/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (із змінами), реєстрація ПН від 19.01.2024 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 2517, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=5965%, "Pпоточ"=0. Запопоновано надати пояснення та копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Також, згідно із квитанцією № 9048901779 від 05.03.2024 року, повідомлено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової наклданої/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (із змінами), реєстрація ПН від 19.01.2024 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 2517, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=5662%, "Pпоточ"=0. Запопоновано надати пояснення та копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивачем подано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 01.04.2024 року № 12 , щодо податкових накладних №1 від 19.01.2024 р., №1 від 10.02.2024 р. в якому зазначено, що податкові накладні для ТОВ "Тернопільський ЗАВОД ЗБК" код ЄДРПОУ 00130688 по договору поставки №5/10/22 від 17.10.2022 р. по яких реєстрація зупинена: №1 від 19.01.2024 на заг. суму 179622,00 грн., у т. ч. 20% ПДВ 29937,00 грн., реєстр. номер №9032240386, та № 1 від 10.02.2024 на загальну суму 220920,00 грн. у т. ч. 20% ПДВ 36820,00 грн реєстраційний номер №9048901779 складено на дату першої події (п. 187.1 ПКУ): дата відвантаження щебеню. Детальніше у Листі - поясненні №03/26/1 від 26.03.2024 р.

Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації прийнято рішення:

1) № 10841287/37993275 від 03.04.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 19.01.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

2) № 10841285/37993275 від 03.04.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 10.02.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Не погоджуючись з вищезазначеними рішеннями комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області ТОВ «ТМТ» подало:

1) скаргу до ДПС України на рішення комісії регіонального рівня від 03.04.2024 № 10841285/37993275 про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована за № 9091802583 від 12.04.2024 у якій зазначено, що ТОВ "Ковальська сировина" надало пояснення про те, що помилково в залізничні накладній в графі 15 вказано невірний номер договору. Відвантаження щебеневої продукції було здійснено згідно дог. №2022/10/010 від 17.10.22р. Детальніше пояснення лист №65 від 11.04.24 року, а відтак просили зареєструвати податкову накладу №1 від 10.02.2024р загальна сума коштів 220920,00 грн. у т.ч. ПДВ 20% 36820,00 грн. в ЄРПН;

2) та скаргу на рішення комісії регіонального рівня від 03.04.2024 № 10841287/37993275 про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована за № 9091798757 від 12.04.2024 у якій зазначено, що ТОВ "Ковальська сировина" надало пояснення про те, що помилково в залізничні накладній в графі 15 вказано невірний номер договору. Відвантаження щебеневої продукції було здійснено згідно дог. №2022/10/010 від 17.10.22р. Детальніше пояснення лист №65 від 11.04.24р Просимо зареєструвати податкову накладу №1 від 19.01.2024р загальна сума коштів 179622,00 грн. у т.ч. ПДВ 20% 29937,00 грн. в ЄРПН.

За результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України прийняті рішення:

1) 19.04.2024 № 24473/37993275/2, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв'язку з ненадання платником податку копiй первинних документiв щодо постачання/придбання товарiв/послуг, зберiгання i транспортування, навантаження, розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки-фактури/iнвойси, акти приймання-передачi товарiв (робiт, послуг) з урахуванням наявностi певних типових форм та галузевої специфiки, накладних;

2) від 19.04.2024 № 24511/37993275/2, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв'язку з ненадання платником податку копiй первинних документiв щодо постачання/ придбання товарiв/послуг, зберiгання i транспортування, навантаження, розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки-фактури/iнвойси, акти приймання-передачi товарiв (робiт, послуг) з урахуванням наявностi певних типових форм та галузевої специфiки, накладних.

Позивач, вважаючи рішення від 19.04.2024 № 24473/37993275/2 та від 19.04.2024 № 24511/37993275/2 протиправними та таким, що порушують його права, звернувся з цим позовом до суду.

Вирішуючи публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

За пунктом 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 затверджений, зокрема, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

За правилами пункту 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Приписами пунктів 10, 11 Порядку №1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до отриманої платником податків квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.02.2024 року, реєстрація податкової накладної від 19.01.2024 №1 зупинена у зв'язку з її відповідністю пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Також квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.03.2024 реєстрація податкової накладної від 10.02.2024 №1 зупинена у зв'язку з її відповідністю пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Критерії ризиковості здійснення операцій оформлені у вигляді Додатку №3 до Порядку №1165.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної запропоновано надати пояснення та копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно із пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216 (далі - Порядок №520), платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Отже, пункт 5 Порядку № 520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно такого переліку. Конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема, від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Тобто, рішення Комісії регіонального рівня повинно містити чітку підставу для відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 44 Порядку № 1165, Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації.

Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення. При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи.

Позивачем надано усі первинні документи, складені під час здійснення відповідних господарських операцій, що підтверджується контролюючим органом.

Проте, у рішеннях від 03.04.2024 № 10841285/37993275 та № 10841287/37993275 не зазначено конкретних документів, які стали підставою для відмови в реєстрації податкових накладних від 10.02.2024 № 1 та від 19.01.2024 року.

При цьому, зазначено, що платником надані залізничні накладні від 19.01.2024 року, 10.02.2024 року, де в графі 15 зазначено, що постачальник ТОВ «Ковальська сировина» за договором комісії №22/08/016 від 01.09.2022 власник вантажу ТОВ "ТМТ", при цьому за даними ЄРПН відсутня реєстрація податкових накладних з номенклатурою «комісійна винагорода». Крім того, ТОВ "ТМТ" є ризиковим платником.

Судом встановлено, що не погоджуючись з вищезазначеними рішеннями комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області ТОВ «ТМТ» подало скаргу до ДПС України на рішення комісії регіонального рівня від 03.04.2024 № 10841285/37993275 про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована за № 9091802583 від 12.04.2024 року, у якій зазначено, що ТОВ "Ковальська сировина" надало пояснення про те, що помилково в залізничні накладній в графі 15 вказано невірний номер договору. Відвантаження щебеневої продукції було здійснено згідно договору № 2022/10/010 від 17.10.2022 року.

А також скаргу на рішення комісії регіонального рівня від 03.04.2024 № 10841287/37993275 про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована за № 9091798757 від 12.04.2024 року, у якій зазначено, що ТОВ "Ковальська сировина" надало пояснення про те, що помилково в залізничні накладній в графі 15 вказано невірний номер договору. Відвантаження щебеневої продукції було здійснено згідно договору №2022/10/010 від 17.10.2022 року.

Позивачем на адресу контролюючого органу направлено листом пояснення № 65 від 11.04.24 року.

Однак, в порушення норм законодавства контролюючим органом зупинення реєстрації податкових накладних відбулося без переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, що не дало позивачу можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів.

На підтвердження здійснення господарської операції на виконання яких було складено податкову накладну, позивачем надано ряд підтверджуючих документів, а також письмові пояснення, що стверджено поясненнями, тому висновки контролюючого органу щодо надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, викладені в оскаржуваному рішенні є протиправними.

Також суд зазначає, що посилання відповідачів, що документи надані позивачем лише під час розгляду справи у суді, але не надавались до контролюючого органу, не можуть братися до уваги судом в якості допустимих доказів в справі, оскільки не були покладені в основу оспорюваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, то суд зазначає, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути саме по собі підставою для відмови в реєстрації податкової накладної.

Крім того, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції позивача на предмет її реальності. При реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарської операції за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкових накладних.

Суд вказує на те, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути саме по собі підставою для відмови в реєстрації податкової накладної.

При цьому, суд виходить з того, що усі сумніви контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення відповідних перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених нормами ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що у контролюючого органу були наявні достатні документи для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операції, а наданих контролюючому органу документів було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних від 19.01.2024 №1 та від 10.02.2024 № 1.

Однак, не зважаючи на наявність визначених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та його контрагентом, та на те, що такі документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних від 19.01.2024 №1 та від 10.02.2024 №1 Головне управління ДПС у Хмельницькій області відмовило в реєстрації податкових накладних за відсутності правових підстав для відмови.

У свою чергу, зупинення реєстрації податкової накладної не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбаченні Конституцією України та законами України, а також прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про скасування оскаржуваного рішення відповідача.

З огляду на викладене вище, рішення комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.04.2024 № 10841287/37993275 та від 03.04.2024 № 10841285/37993275 є протиправними та їх слід скасувати.

Щодо вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати виписану товариством з обмеженою відповідальністю "ТМТ" податкову накладну № 1 від 19.12.2024 та №1 від 10.02.2024 року датою їх фактичного подання, суд зазначає про таке.

Відповідно до частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може, в тому числі, прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Приписами КАС України передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.

Так, відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).

Відтак, оскільки рішення комісії про відмову у реєстрації податкових накладних підлягають скасуванню, відповідно пунктів 19-20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні товариством з обмеженою відповідальністю "ТМТ" від № 1 від 19.01.2024 та №1 від 10.02.2024 року, датою їх подання на реєстрацію.

Згідно із статтею 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. А згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно із ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 6 056, 00 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.04.2024 № 10841287/37993275 та від 03.04.2024 №10841285/37993275.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні товариства з обмеженою відповідальністю "ТМТ" від № 1 від 19.01.2024 та №1 від 10.02.2024 датою їх подання на реєстрацію.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТМТ" судовий збір у розмірі 6 056, 00 (шість тисяч п'ятдесят шість) грн 00 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "ТМТ" (вул. Спортивна, 17, м. Полонне,Хмельницька обл., Шепетівський р-н,30501 , код ЄДРПОУ - 37993275)

Відповідачі:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171) Державна податкова служба України (пл. Львівська, 8,м. Київ,04053 , код ЄДРПОУ - 43005393)

Головуючий суддя Є.В. Печений