Постанова від 04.09.2024 по справі 521/25096/23

Справа №521/25096/23

Номер провадження 3/521/999/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.09.2024 року суддя Малиновського районного суду м. Одеси Роїк Д.Я. розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення які надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 07 жовтня 2023 року серії ААД№ 535027 зазначено, що 06.09.2023 року водій ОСОБА_1 о 09 год 30 хв в м. Одеса вул. Св. Ріхтера, 29, керував транспортним засобом Honda НОМЕР_1 , перебуваючи у стані наркотичного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законом порядку та підтверджується висновком «ООМЦПЗ» ООР № 002032 .

У судове засідання ОСОБА_1 та його захисник Главацький Ю. А. не з'явились, були повідомлені належним чином. Захисником було подано клопотання про закриття провадження по справі. Захисник Главацький Ю.А. зазначив, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вину не визнає, оскільки не перебував у стані наркотичного сп'яніння та огляд був проведений істотними порушеннями порядку такого огляду. Зазначав, що відповідно до положень ст.256 КУпАП при складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі. З відеозаписів нагрудних камер поліцейських не вбачається, що ОСОБА_1 , були роз'яснені його права та обов'язки, що є грубим порушенням його права на захист. ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП. Звертав увагу на те, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разу неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог ст.266 КУпАП, та висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог Інструкції, вважаються недійсними. Працівниками поліції було порушено п.10 розділу 2 Інструкції, оскільки ними не було складено акт огляду на стан сп'яніння, який мав бути складений у двох примірниках, один з яких мав бути вручений водію. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.Вимогами п. п. 8, 12 Інструкції також передбачено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції. Проходження огляду в медичному закладі пропонується не лише усно, а шляхом вручення водієві письмового направлення на медичний огляд до закладу охорони здоров'я. У цьому письмовому направленні має бути вказано конкретний заклад охорони здоров'я, який входить до затвердженого переліку, дані про особу водія, якого направляють, точний час видачі направлення тощо. ОСОБА_1 не було запропоновано пройти огляд в медичному закладі шляхом вручення письмового направлення. Також, в матеріалах справи відсутнє відповідне направлення, а також відомості щодо вручення його ОСОБА_1 . Беручи до уваги те, що висновок про перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння зроблений без проведення лабораторного дослідження його біологічної речовини, він не може бути доказом винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.130 КупАП.Відповідно до ч. 5 ст.266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.Окрім цього, відповідно до п. 22 Розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.11.2015 року №1452/735 висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.Вважав, що наявними в матеріалах доказами не можливо встановити поза розумним сумнівом перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння в будь якому випадку. Наголошував, що в протоколі відсутній підпис ОСОБА_1 , фразу «від підпису відмовився» написано рукою поліцейського, який складав протокол.Із відомостей, що протокол був складений відповідно до норм ст. 266 КУпАП, з відеофіксуванням, у присутності ОСОБА_1 відсутні в матеріалах справи.Крім того, в матеріалах справи відсутній факт відсторонення від керування транспортним засобом, що спростовує той факт, що у діях ОСОБА_1 наявний склад ч.2. ст. 130 КУпАП.

Дослідивши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 через відсутність в його діях складу адміністративних правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 130 КпАП України виходячи з наступного.

При дослідженні відео з ПВР 471501 суд знайшов підтвердження наданих захисником пояснень щодо порушення процедури складання матеріалів про адміністративне правопорушення.

Так, порядок проходження огляду на стан сп'яніння встановлений ст. 266 КУпАП, Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008, № 1103 "Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду", та інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я № № 1452/735 від 09.11.2015 року ,згідно з якими огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Вимогами п. 12 ІІ розділу Інструкції передбачено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

П. 8. ІІ розділу Інструкції передбачено, що форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.

В матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутнє направлення на проходження медичного огляду.

Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Відповідно до п. 7 ІІІ розділу Інструкції проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.

Пункт 8 ІІІ розділу Інструкції метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.

Згідно п.13 ІІІ розділу Інструкції для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.З відеоматеріалів зазначається, що об'єм біологічного матеріалу був недостатнім для дослідження. Але добору або відбору інших речовин не було здійснено.

Відповідно до ч. 5 ст.266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Ч.2 ст.130 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 цієї статті, а саме: керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортного засобу особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до положень ст.256 КУпАП при складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу.

З відеозапису вбачається , що ОСОБА_1 права не роз'яснювали.

Відповідно до п. 2.9а Правил дорожнього руху України, водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин, а також передавати керування транспортним засобом особам, які перебувають у вказаному стані, у хворобливому стані, у стані стомлення або під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції і увагу.

Частина 1 ст. 266 КУпАП передбачає, що особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

В наданих відеозаписів не має зафіксованого факту відсторонення ОСОБА_1 від керування транспортними засобами.

За таких обставин докази порушення ОСОБА_1 п. 2.9а Правил дорожнього руху України, відсутні.

Враховуючи те, що при розгляді справи доказів, що стверджують факт скоєння ОСОБА_1 правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 130 КпАП України, щодо порушення п. 2.9а Правил дорожнього руху України, не було встановлено, відсутнє направлення на проходження медичного огляду з метою виявлення стану сп'яніння, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, відсутній акт огляду на місці зупинки, ОСОБА_1 не було відсторонено від керування транспортним засобом, не були роз'яснені права, були грубі порушення пунктів Інструкції та норм КУпАП.

Крім того ОСОБА_1 відмовився від надання пояснень, підписання протоколу та отримання його копії, натомість зазначені обставини не відображені на відеозаписі наданому до протоколу. За відсутності будь-яких інших доказів, передбачених ст. 251 КУпАП, вина особи не може встановлюватися тільки на підставі протоколу про адміністративне правопорушення, а за таких обставин, суд вважає, що необхідно закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 через відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП України.

Керуючись ч.1 ст.130 КпАП України, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.130 КУпАП України - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Малиновський районний суд м. Одеси. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку оскарження.

Суддя: Д.Я. Роїк