Справа № 759/27615/24
іменем України
"27" грудня 2024 р.
Слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні в приміщенні Святошинського районного суду м. Києва клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні № 12024111050000987 від 02.04.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 364 КК України, про проведення обшуку,
Старший слідчий слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області звернувся до слідчого судді із погодженим прокурором клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку у приміщенні виконавчого комітенту Ірпінської міської ради, що за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2А, з метою відшукання та вилучення речей і документів, які можуть бути використані у якості доказів та які мають значення для розслідування кримінального провадження.
Клопотання мотивовано тим, що слідчим управлінням ГУНП в Київській області розслідується кримінальне провадження № 12024111050000987 від 02.04.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що посадовими особами виконавчого комітету Ірпінської міської ради за попередньою змовою між собою організовано протиправну схему привласнення бюджетних коштів в умовах воєнного стану, шляхом нарахування надмірно завищених заробітних плат окремим працівникам виконавчого комітету Ірпінської міської ради, які у подальшому в готівковій формі повертають частину коштів міському голові через своїх керівників.
З показань свідків установлено, що окремі працівники виконавчого комітету Ірпінської міської ради, зокрема начальник відділу обліку та звітності ОСОБА_5 , начальник відділу економіки та стратегічного планування ОСОБА_6 , начальник відділу з питань комунальної власності, фінансового контролю, інвестиції та житлово-комунального господарства управління інфраструктурного розвитку, інвестицій та ЖКГ ОСОБА_7 , начальник відділу по роботі з персоналом ОСОБА_8 , головні спеціалісти відділів ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та інші отримували протягом 2023 року надмірно завищені заробітні плати, частину з яких у розмірі від 10 до 30 тисяч гривень з кожного працівника, вони повертали готівкою заступнику Ірпінського міського голови ОСОБА_12 , або іншим особам які за вказівкою міського голови ОСОБА_13 передавали загально зібрану суму особисто йому.
Крім того в ході досудового розслідування встановлено, що з метою реалізації вищевказаної протиправної схеми привласнення бюджетних коштів, за вказівкою ОСОБА_13 , невстановленими на даному етапі слідства особами, підроблено табелі обліку робочого часу за 2021-2024 роки та розроблено новий штатний розпис виконавчого комітету Ірпінської міської ради, в якому збільшено кількість працівників зі 105 до 138 штатних одиниць, що дало змогу отримати значно більший зарплатний фонд, при цьому фактична кількість наявних на робочих місцях працівників не збільшилась.
З метою встановлення обставин кримінального правопорушення, які можуть мати інформацію щодо вчиненого кримінального правопорушення, отримання доказів причетності посадових осіб виконавчого комітету Ірпінської міської ради будь яких інших осіб до скоєння вказаного кримінального правопорушення, отримання інших відомостей, які мають значення для досудового розслідування тяжкого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, а також повного, всебічного та об'єктивного дослідження обставин кримінального провадження, виникла необхідність у отриманні оригіналів бухгалтерських документів, щодо нарахування та виплати заробітної плати, кадрових документів, щодо обліку робочого часу, вільних зразків підписів та почерку певного кола посадових осіб виконавчого комітету Ірпінської міської ради, та інших документів, що мають значення для досудового розслідування
На даному етапі досудового розслідування існує необхідність у проведенні ряду судових експертиз, зокрема почеркознавчої та економічної. Метою проведення вказаних експертиз є встановлення та ідентифікація осіб, що підписували офіційні документи, спростування або підтвердження фактів підробки офіційних документів, спростування або підтвердження факту незаконного нарахування заробітних плат, встановлення та підтвердження суми матеріальної шкоди.
Для належного проведення вищевказаних експертиз до експертних установ необхідно надати оригінали досліджуваних документів та порівняльного матеріалу, що перебувають у володінні виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області.
19.04.2024 слідчим суддею Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_14 ухвалено рішення про надання дозволу в рамках зазначеного кримінального провадження на тимчасовий доступ до речей і документів з метою вилучення: оригіналів розпорядчих документів (накази, розпорядження тощо), з підписом уповноважених осіб, про преміювання працівників виконавчого комітету Ірпінської міської ради, виданих у період з 01.01.2022 по 31.12.2023 та інших документів, що мають суттєве значення для досудового розслідування.
Вказана ухвала скерована до виконавчого комітету Ірпінської міської ради 02.05.2024 і цього ж дня зареєстрована за вх. 2972/01-20, однак її виконання представниками виконавчого комітету Ірпінської міської ради умисно всіляко затягувалось.
21.05.2024 на виконання ухвали слідчого судді Святошинського суду
м. Києва ОСОБА_14 ун. № 759/8109/24 здійснено тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні виконавчого комітету Ірпінської міської ради, однак представниками виконкому було надано не всі документи, що передбачені ухвалою, а також надано частину спотворених документів, що свідчить про їх умисне ухилення від виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів.
Зокрема, на виконання вищевказаної ухвали не було надано:
1.оригінал заяви ОСОБА_15 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки від 31.08.2021 з усіма додатками;
2.копії протоколів засідань профільних постійних депутатських комісій про розгляд та погодження проектів додатків до рішення ІМР від 23.11.2023 за №2814-36-VIII.
У спотвореному вигляді було надано всі оригінали подань про преміювання працівників виконавчого комітету Ірпінської міської ради, виданих у період з 01.01.2022 по 31.12.2022, а саме залиті невідомою рідиною темного кольору та з відрізаними лівими верхніми кутами кожного документу в місці де повинна бути резолюція керівника.
Крім цього, у вибірковому порядку замість табелів обліку робочого часу за 2023 та 2022 роки надано акт про втрату документів. Слід звернути увагу, що нібито втраченими є табелі обліку робочого часу щодо яких порушено питання про їх підробку.
В ході подальшого досудового розслідування під час вивчення вилучених документів також встановлено, що у вибірковому порядку надано оригінали розпорядчих документів про преміювання працівників виконавчого комітету Ірпінської міської ради за період з 01.01.2022 по 31.12.2023, зокрема не надано розпоряджень про преміювання працівників виконавчого комітету за період простою, що неодноразово оголошувався протягом 2022 року.
Вищенаведене дає підстави стверджувати, що представниками виконавчого комітету Ірпінської міської ради умисно та свідомо затягувався час проведення тимчасового доступу, приховано та спотворено частину документів з метою недопущення їх дослідження під час досудового розслідування, що свідчить про не виконання ухвал слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів від 19.04.2024 ун. № 759/8109/24 та від 18.04.2024 ун. № 759/8053/24.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Таким чином, для повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а також для проведення судових почеркознавчої та економічної експертиз, в органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні обушку у приміщенні виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області (ЄДРПОУ 05408846), що за адресою: Київська область, м. Ірпінь,
вул. Шевченка, 2А з метою відшукання та вилучення наступних речей та документів: оригіналів усіх наявних розпорядчих документів (наказів, розпоряджень тощо), з підписом уповноважених осіб, про преміювання працівників виконавчого комітету Ірпінської міської ради за періоди простою протягом усього 2022 року.
Документи, які знаходяться у володінні виконавчого комітету Ірпінської міської ради, містять індивідуальні сліди підписів, рукописного тексту, а також технічну інформацію, тому їх дослідження, огляд та приєднання як доказів, можливі лише в ході проведення обшуку та їх безпосереднього вилучення в оригіналах. Крім цього вказані документи в подальшому необхідні для дослідження при проведенні судово - почеркознавчих експертиз, оскільки відповідно до методичного листа Міністерства юстиції України «Окремі особливості проведення технічних експертиз документів та почеркознавчих експертиз, у тому числі комплексних, технічних зображень документів», затвердженого рішенням спільного засідання секцій судово-технічної та судово-почеркознавчої експертиз НКМР при Міністерстві юстиції України від 29.03.2012 та протоколу міжвідомчої наради Міністерства юстиції, МВС, СБУ та Державної прикордонною служби від 29.03.2012, а також п 1.1., п.3.2.1. «Науково - методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень» до «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень», затвердженої МЮ України за №53/5 від 08.10.1998 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 №1950/5), для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
Отримати зазначені документи в інший спосіб не можливо, оскільки в ході виконання ухвал про тимчасовий доступ вони були приховані, а видана частина документів спотворена, що свідчить про умисний характер дій представників виконавчого комітету Ірпінської міської ради, спрямованих на недопущення дослідження запитуваних документів у ході досудового розслідування.
До клопотання слідчим додані матеріали на підтвердження його обґрунтованості.
Дослідивши подане клопотання, вислухавши пояснення слідчого, вивчивши докази в їх сукупності, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.
Судовим розглядом встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в Київській області розслідується кримінальне провадження № 12024111050000987 від 02.04.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 364 КК України, а тому відшукувані речі та документи мають значення для досудового розслідування, а відомості, що вони містять, можуть бути доказами під час судового розгляду.
Результати проведених слідчих дій містять достатні дані про те, що у приміщенні виконавчого комітету Ірпінської міської ради, що за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2А можуть знаходитись речі та предмети, що мають значення для досудового розслідування і можуть бути доказами під час судового розгляду.
Крім того, слідчим доведено, що посадові особи виконавчого комітету Ірпінської міської ради вчиняють дії, спрямовані на невиконання раніше наданих ухвал слідчих суддів про тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно з ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення злочинів, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб і така мета обшуку доведена слідчим.
Відповідно до ч.1 ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
У судовому засіданні встановлено, що виконавчий комітет Ірпінської міської ради розташований за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2А, вказана будівля перебуває у власності територіальної громади м. Ірпінь.
За встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а тому слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання.
Керуючись ст. ст. 233, 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Надати старшому слідчому слідчого управління ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , а також групі слідчих, уповноважених на здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024111050000987 від 02.04.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 364 КК України, на проведення обшуку у приміщенні виконавчого комітенту Ірпінської міської ради, що за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2А з метою відшукання та вилучення наступних речей та документів:
- оригіналів усіх наявних розпорядчих документів (наказів, розпоряджень тощо), з підписом уповноважених осіб, про преміювання працівників виконавчого комітету Ірпінської міської ради за періоди простою протягом усього 2022 року.
Строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1