Номер провадження: 33/813/2618/24
Номер справи місцевого суду: 522/10697/24
Головуючий у першій інстанції Гаєва Л.В.
Доповідач Лозко Ю. П.
16.12.2024 року м. Одеса
Суддя Одеського апеляційного суду судової палати у цивільних справах Лозко Ю.П.,
за участю секретаря судового засідання Пересипка Д.В., захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності Гокула Житрана, адвоката Чернієнка Олександра Володимировича
розглянувши апеляційну скаргу захисника Чернієнка Олександра Володимировича
на постанову судді Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2024 року
встановив:
Постановою судді Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2024 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік. Вирішено питання щодо судового збору.
Судом першої інстанції встановлено, що 01 червня 2024 року о 01:30 год. ОСОБА_2 керував транспортним засобом «Toyota Avensis», д/н НОМЕР_1 , у м. Одесі, по вулиці Великій Арнаутській, біля будинку №111, із ознаками алкогольного сп'яніння, на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відмовився.
В апеляційній скарзі захисник Чернієнко О.В., який діє в інтересах ОСОБА_1 , просить скасувати постанову судді Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2024 року та закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, посилаючись на те, що справу розглянуто без участі ОСОБА_2 , останній належним чином не був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. В мотивувальній частині оскаржуваної постанови суд помилково зазначив, що ОСОБА_2 одночасно порушив вимоги п.п.2.5, 2.9 ПДР України. Докази того, ОСОБА_2 керував транспортним засобом до моменту його зупинки поліцією, в матеріалах справи відсутні. З відеозапису убачається, що ОСОБА_2 знаходився у салоні транспортного засобу, при цьому двигун автомобіля був вимкнутий. Будь-які процесуальні права правоохоронці, у тому числі право на захист, не роз'яснювали ОСОБА_3 , зважаючи на те, що останній є громадянином республіки Маврикій, перекладач до участі у складенні протоколу не залучався. Правоохоронці, усупереч вимогам Закону України «Про національну поліцію», безпідставно провели огляд транспортного засобу.
В апеляційній скарзі захисник також порушує питання про поновлення строку на апеляційне оскарження, посилаючись на те, що справу розглянуто без участі ОСОБА_1 , останній не був повідомлений про розгляд справи, тоді як з матеріалами справи захисник ознайомився лише 08 жовтня 2024 року.
В судовому засіданні захисник Чернієнко О.В. підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 6 ст. 294 КУпАП неявка в судове засідання особи, яка подала скаргу, інших осіб, які беруть участь у провадженні у справі про адміністративне правопорушення, не перешкоджає розгляду справи, крім випадків, коли є поважні причини неявки або в суду відсутня інформація про належне повідомлення цих осіб.
Зважаючи на положення статті 268 КУпАП, які не містять імперативної заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, апеляційний суд, врахувавши фактичні обставини справи, вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_4 .
Вислухавши захисника Чернієнка О.В., перевіривши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 294 КУпАП постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Строк на апеляційне оскарження, пропущений із поважних причин, може бути поновлений за клопотанням заінтересованої особи.
При вирішенні питання про можливість поновлення пропущеного процесуального строку, суд має зважати на причини, які слугували перешкодами у реалізації особою права на апеляційне оскарження.
Поважними причинами слід вважати лише ті обставини, які були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, яка подала апеляційну скаргу, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили або ускладнили можливість своєчасного звернення до суду у визначений законом строк.
Вирішуючи питання про поновлення строку на апеляційне оскарження, суд повинен у сукупності оцінити всі обставини справи, навести мотиви щодо поважності чи неповажності причин пропуску строку на апеляційне оскарження та зазначити, з яких підстав подане скаржником клопотання може бути задоволене.
Лише наявність об'єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав щодо оскарження судового рішення в апеляційному порядку у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку апеляційного оскарження з поважних причин.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 285 КУпАП постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено.
Так, 17 липня 2024 року судом прийнято оскаржувану постанову, тому у відповідності до ст. 294 КУпАП перебіг строку на її апеляційне оскарження розпочався з 18 липня 2024 року і закінчився 29 липня 2024 року.
З матеріалів справи убачається, що справу розглянуто без участі ОСОБА_1 , останній копію оскаржуваної постанови не отримував, з матеріалами справи захисник Чернієнко О.В. ознайомився 08 жовтня 2024 року, тоді як апеляційна скарга засобами електронного зв'язку подана 16 жовтня 2024 року.
З огляду на вказане, апеляційний суд вважає наведені апелянтом доводи у якості причин пропуску строку на апеляційне оскарження поважними, у зв'язку з чим клопотання про поновлення строку підлягає задоволенню.
Відповідно до положень ч. 7 ст. 294 КУпАП України апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги.
Із тексту апеляційної скарги убачається, що захисником не заперечується та обставина, що на вимогу правоохоронців ОСОБА_2 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, як на місці за допомогою спеціального технічного засобу алкотестеру, так і спеціалізованому закладі охорони здоров'я, наявність ознак алкогольного сп'яніння, які слугували підставами для висловлення вимоги для проходження такого огляду, захисник також не заперечує. Не ставить захисник під сумнів і те, що обставини складення протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 фіксувалися правоохоронцями за допомогою технічних засобів фіксації, а тому з огляду на положення
ч. 7 ст. 294 КУпАП, ці обставини апеляційним судом не перевіряються.
Як на підставу для задоволення вимог апеляційної скарги, скасування оскаржуваної постанови та закриття провадження у справі, захисник посилається на те, що: справу розглянуто без участі ОСОБА_1 ; матеріали справи не містять доказів щодо керування ним транспортним засобом; під час складення адміністративних матеріалів ОСОБА_3 не було роз'яснено його права та не забезпечено участі перекладача; правоохоронці безпідставно проведено огляд транспортного засобу; суд у мотивувальній частині помилково вказав на порушення ОСОБА_5 одночасно вимог п.2.5 та п.2.9 ПДР.
Переглядаючи справу про адміністративне правопорушення в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд враховує таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Ознаками об'єктивної сторони вказаного адміністративного правопорушення є: по-перше, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції; по-друге, передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів; по-третє відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Ознаками об'єктивної сторони вказаного адміністративного правопорушення є: по-перше, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції; по-друге, передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів; по-третє відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України N 1306 від 10.10.2001 року, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення (ч. 2 ст. 266 КУпАП).
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я (ч. 3 ст. 266 КУпАП).
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним (ч. 5 ст. 266 КУпАП).
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 6 ст. 266 КУпАП).
Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджено Постановою КМУ від 17.12.2008 року N 1103 (далі Порядок).
Пунктом 6 Порядку передбачено, що водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Згідно із пунктом 8 Порядку у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Також порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським і оформлення його результатів, регламентовано розділом II Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року N 1452/735 (далі -Інструкція).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я) (п. 7 розділу I Інструкції).
Наведені вище вимоги законодавства при складенні протоколу про адміністративне правопорушення були дотримані.
Поняття доказів та джерела їх отримання, визначені ст. 251 КУпАП, зокрема, до таких джерел законодавець відносить протокол про адміністративне правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, відеозапис, інші документи.
Приймаючи рішення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накладення на нього стягнення, суд першої інстанції виходив із того, що його вина підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, направленням на медичний огляд, а також відеозаписом, долученим правоохоронцями до матеріалів справи.
З такими висновками суду, апеляційний суд погоджується, з огляду на таке.
Як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №814917 від 01 червня 2024 року, правоохоронцями зафіксовано, що: «01 червня 2024 року о 01:30 год в м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, буд. 111, водій ОСОБА_6 керував авто «Toyota Avensis» д.н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів). Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР, за що відповідальність передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП».
Від підписання вказаного протоколу про адміністративне правопорушення, внесення до нього пояснень ОСОБА_2 відмовився, про що поліцейським зроблено відповідні відмітки.
З відеозапису, долученого поліцейськими до матеріалів справи, убачається, що у період дії комендантського часу, під час патрулювання, правоохоронцями було зафіксовано рух транспортного засобу без світла, у зв'язку з чим ними вживалися заходи з метою зупинки цього автомобіля. Під'їхавши до транспортного засобу, правоохоронцями зафіксовано, що транспортний засіб вже стояв, не рухаючись, на запитання поліцейських щодо напрямку руху автомобілем у період комендантської години, особа, яка знаходилась у салоні автомобіля на місці водія ОСОБА_2 та пасажирка (його дружина) пояснили, що рухалися по геолокації у напрямку місця проживання сестри ОСОБА_1 , яка зателефонувала та попросила про допомогу. Факт керування транспортним засобом ОСОБА_2 не заперечував та на вимогу поліцейських пред'явив документи, що посвідчують його особу та на транспортний засіб. Під час спілкування з поліцейськими, у той час як ОСОБА_2 знаходився у салоні автомобіля, система запалення транспортного засобу була увімкнена про що свідчив сигнал про відкриті двері автомобіля, та яку ОСОБА_2 згодом вимкнув (01:33:12 - час вказаний на відеозаписі). Під час встановлення зазначених вище обставин, поліцейськими було виявлено у водія ознаки алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, на запитання поліцейських, ОСОБА_2 підтвердив, що випив один бокал червоного вина (01:50:40 - час вказаний на відеозаписі). На вимогу пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, як на місці за допомогою спеціального технічного засобу (алкотестеру), так і спеціалізованому закладі охорони здоров'я, неодноразово відмовився, при цьому таку відмову не мотивував тим, що він не керував транспортним засобом. Також з відеозапису убачається, що у відповідності до ст. 268 КУпАП, поліцейськими було роз'яснено ОСОБА_3 право користуватися послугами перекладача (01:40:24 - час вказаний на відеозаписі), і хоча ОСОБА_2 і мав певні труднощі у спілкуванні з поліцейськими, при цьому відповідав на їх запитання, надаючи пояснення, ставив перед правоохоронцями власні питання. Крім цього, дружина ОСОБА_1 , яка знаходилася поруч з ним та володіла іноземною мовою, здійснювала переклад ОСОБА_3 з української мови на англійську.
Установивши та зафіксувавши, що водій транспортного засобу, з ознаками алкогольного сп'яніння, відмовився від проходження огляду, як на місці зупинки, так і у закладі охорони здоров'я, поліцейськими підставно складено відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Щодо аргументів захисника про відсутність доказів на підтвердження факту керування ОСОБА_5 транспортним засобом.
Так, дійсно відеозаписи, долучені правоохоронцями до матеріалів справи не містять фіксації моменту керування ОСОБА_5 вказаним вище транспортним засобом, однак сукупність таких обставин, як: увімкнена система запалювання автомобіля, знаходження ОСОБА_1 в салоні транспортного засобу на місці водія, пред'явлення ним документів на автомобіль, надання пояснень щодо характеру та напрямку руху транспортним засобом, вагомо свідчать про те, що саме ОСОБА_2 керував автомобілем у час та місці, зазначених у протоколі, тобто у громадському місці під час комендантської години, що зафіксовано поліцейськими у протоколі про адміністративне правопорушення.
Аргументи захисника про те, що поліцейськими на місці події не залучено перекладача, апеляційний суд відхиляє, оскільки хоча ОСОБА_2 і є громадянином іноземної держави та не володіє достатньою мірою українською мовою, тобто мовою, якою здійснювалося складення та оформлення документів у справі про адміністративне правопорушення, потрібно зазначити, що ОСОБА_2 комунікував з поліцейськими, на їх вимогу пред'явив документи, надав пояснення щодо обставин за яких він керував транспортним засобом, а також щодо напрямку руху, підтвердив факт вживання алкоголю та відмовився від проходження медичного огляду. Поряд з ним у цей час постійно знаходилася дружина, яка володіла іноземною мовою, та здійснювала йому переклад з української на іноземну мову, що убачається з відеозапису. Крім цього, ОСОБА_3 було роз'яснено, що він має право користуватися послугами перекладача, однак забезпечення його явки на місце події, покладається саме особу, яка потребує таких послуг.
При цьому, апеляційний суд зауважує, що відповідно ч.1 ст. 274 КУпАП перекладач призначається органом (посадовою особою), в провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення.
Відтак, аргументи апелянта щодо порушення його прав під час складення протоколу про адміністративне правопорушення, зокрема на перекладача, за результатами апеляційного перегляду не знайшли свого підтвердження.
Доводи захисника про те, що суд вказав на одночасне порушення ОСОБА_5 вимог п.2.5 та п.2.9 ПДР є слушними, втім як убачається з оскаржуваної постанови, вказівка суду про порушення ОСОБА_5 вимог п.2.9 ПДР носить характер описки, яка може бути виправлена, як за ініціативою суду, так і клопотанням сторони захисту. Судом встановлено, що на вимогу поліцейського в установленому законом порядку, ОСОБА_2 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння, що свідчить про порушення водієм вимог п.2.5 ПДР, за що передбачена відповідальність ч.1 ст. 130 КУпАП.
Щодо доводів апелянта про недотримання поліцейськими вимог ст. 35 Закону України "Про національну поліцію", апеляційний суд звертає увагу на таке.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про Національну поліцію " визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів.
Поліцейський має право вимагати в особи пред'явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах, у таких випадках: якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення; якщо особа перебуває на території чи об'єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю. (п. 2,3 ч. 1,ст. 32 Закону України "Про Національну поліцію").
Відповідно до п. 5 Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. N 1456, право на проведення перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян надано відповідним уповноваженим особам Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби та Збройних Сил, які визначені в наказі коменданта.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про національну поліцію» поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі, якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженогоЗаконом України від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому продовжено і діє на даний час.
Згідно з п. 5 та 7 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану: - запроваджувати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комендантську годину (заборону перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень), а також встановлювати спеціальний режим світломаскування; - перевіряти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, документи у осіб, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановленихКонституцією України.
Апеляційний суд вважає, що працівники поліції діяли в межах повноважень та у спосіб, встановлений Законом України «Про національну поліцію» та Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з дотриманням вимог "Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану".
Перевіряючи документи водія транспортного засобу у період руху автомобілем під час комендантської години, правоохоронці діяли у межах правового поля.
Сама по собі незгода водія із причинами зупинки транспортного засобу або не надання працівниками поліції доказів вчинення ним адміністративного правопорушення, не звільняє водія від обов'язку, на вимогу правоохоронців, надати документи, перелік яких визначено законом та у разі необхідності пройти огляд на стан сп'яніння.
Крім того, апеляційний суд зауважує, що правомірність інших дій правоохоронців, окрім як дотримання процедури щодо складення та оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення, не стосується предмету розгляду цієї справи, і не свідчить про неправомірні дії правоохоронців.
Щодо аргументів захисника про розгляд справи суддею першої інстанції без участі Гокула Ж., апеляційний суд зазначає про таке.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
За висновком ЄСПЛ з огляду на принцип, згідно з яким Конвенція покликана гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними, право на справедливий суд не може вважатися ефективним, якщо клопотання та зауваження сторін не будуть справді "заслухані", тобто належним чином розглянуті судом. У рішеннях судів і трибуналів мають бути належним чином наведені підстави, на яких вони ґрунтуються. Цей обов'язок обґрунтовувати рішення не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, висунутий скаржником, а передбачає, що сторони судового провадження можуть розраховувати на отримання конкретної та чіткої відповіді на аргументи, які є вирішальними для результату цього провадження. Ступінь застосування цього обов'язку обґрунтовувати рішення може змінюватися залежно від характеру рішення та має визначатися з огляду на обставини справи (див. рішення у справі "Мазахір Джафаров проти Азербайджану" (Mazahir Jafarov v. Azerbaijan), заява N 39331/09, пункти 34 і 35, від 02 квітня 2020 року з подальшими посиланнями).
Переглядаючи цю справу апеляційний суд враховує усталену практику ЄСПЛ, зокрема рішення у справі справі "Серявін та інші проти України", де ЄСПЛ зазначав: "ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті".
Апеляційний суд враховує, що справу про адміністративне правопорушення в суді першої інстанції розглянуто за відсутності ОСОБА_1 водночас, це не вплинуло на правильність висновку судді про наявність в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_2 не був позбавлений можливості захищати свої інтереси у суді, шляхом подання апеляційної скарги з наведенням мотивів і доводів в обґрунтування власної правової позиції захисту, і це право йому було забезпечено апеляційним судом, шляхом поновлення строку на апеляційне оскарження, проведення судового засідання за участі його захисника.
Таким чином, апеляційним судом забезпечено реалізацію права ОСОБА_3 бути "почутим", тим самим дотримано гарантії справедливого розгляду справи.
Згідно із ч. 7 ст. 294 КУпАП суд апеляційної інстанції не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Обов'язки водіїв та пішоходів, а також технічні вимоги до транспортних засобів регулюють Правила дорожнього руху України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року N 1306 (з подальшими змінами та доповненнями) (далі -Правила).
Водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керування транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі (п. 1.10 ПДР).
Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затверджене постановою КМУ від 08 травня 1993 року №340 (далі - Положення).
Особи допускаються до керування транспортними засобами за наявності у них національного посвідчення водія України на право керування транспортними засобами відповідної категорії (далі - посвідчення водія), крім випадків встановлення особам тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами (п. 2 Положення).
Особи, які тимчасово перебувають на території України, мають право на керування транспортними засобами за наявності міжнародного посвідчення водія та посвідчення водія іноземної держави, що не відповідає вимогам Міжнародної конвенції про дорожній рух 1968 року, записи в якому виконані або продубльовані літерами латинського алфавіту, або у разі наявності посвідчення водія іноземної держави, що відповідає вимогам Міжнародної конвенції про дорожній рух 1968 року, записи в якому виконані або продубльовані літерами латинського алфавіту. Посвідченням водія іноземної держави вважається також посвідчення водія з розпізнавальним знаком "SU" (СРСР), видане в республіках колишнього Союзу РСР. Зазначені особи під час керування транспортними засобами можуть мати національне посвідчення водія, видане в установленому цим Положенням порядку. Особам, які тимчасово перебувають на території України, обмін їх посвідчень водія на національне посвідчення водія, а також видача їм національних посвідчень водія замість утраченого у зв'язку з крадіжкою, стихійним лихом, іншими непередбачуваними обставинами посвідчення водія іноземної держави не проводиться. Посвідчення водія іноземної держави, що належить особі, яка переїжджає на постійне місце проживання в Україну, дійсне на території України протягом 60 днів з дати видачі органами та підрозділами ДМС документів на постійне проживання в Україні і після цього підлягає обміну. Обмін таких посвідчень проводиться після проходження особою медичного огляду та складення теоретичного і практичного іспитів (за винятком випадків, визначених пунктом 32 цього Положення) (пункт 30 Положення).
Як убачається із довідки (а.с. 4), яка складена старшим інспектором ВАП УПП в Одеській області Желясковим В. відповідно до звірки з базою ІКС ІПНП «Адмінпрактика», станом на 01 червня 2024 року, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не отримував посвідчення водія.
Санкція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі ч.2 ст. 30 КУпАП позбавлення наданого даному громадянинові права керування транспортними засобами застосовується на строк до трьох років за грубе або повторне порушення порядку користування цим правом або на строк до десяти років за систематичне порушення порядку користування цим правом.
Отже позбавлення такого спеціального права, як керування транспортним засобом застосовується лише (виключно) до особи, якій таке право надано.
Таким чином, закон містить диференціацію щодо конкретних видів стягнень за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки визначає, що відносно водія можливо застосувати такий вид державного примусу у виді стягнення, як штраф та позбавлення права керування транспортним засобом, останнє є безальтернативним. У той час, як до інших осіб, тобто тих, що не мають посвідчення водія, у тому числі іноземців, які не мають національного посвідчення водія, можливо застосувати лише такий вид стягнення, як штраф.
З огляду на те, що на момент вчинення адміністративного правопорушення,
ОСОБА_2 не мав посвідчення водія національного зразка, що убачається із вказаної вище довідки, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо наявності правових підстав для позбавлення його права керування транспортними засобами, а тому оскаржувану постанову суду потрібно змінити, та виключити з її мотивувальної та резолютивної частини посилання на застосування адміністративного стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Згідно ч. 8 ст. 294 КУпАП за наслідками розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції має право змінити постанову.
Водночас вказане не впливає на правильність висновку суду щодо доведеності винуватості ОСОБА_1 у скоєнні інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП.
За таких обставин, не має підстав для скасування оскаржуваної постанови суду та закриття провадження у справі з мотивів наведених у скарзі.
Ураховуючи наведене вище, апеляційну скаргу потрібно задовольнити частково, а постанову суду змінити.
Керуючись ст. 294 КУпАП
постановив:
Клопотання захисника Чернієнка Олександра Володимировича, який діє в інтересах ОСОБА_7 задовольнити та поновити строк на апеляційне оскарження постанову судді Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2024 року.
Апеляційну скаргу захисника Чернієнка Олександра Володимировича задовольнити частково.
Постанову судді Приморського районного суду м. Одеси від 17 липня 2024 року відносно ОСОБА_7 в частині накладення адміністративного стягнення змінити, виключивши з її мотивувальної та резолютивної частини посилання про застосування адміністративного стягнення у вигляді позбавлення ОСОБА_7 права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Вважати ОСОБА_7 притягнутим до адміністративної відповідальності за
ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді стягнення штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 гривень.
В іншій частині оскаржувану постанову залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.П. Лозко