Справа № 761/45883/24
Провадження № 3/761/9956/2024
20 грудня 2024 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Сидоров Є.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) українця, громадянина України, керівника політичної партії «Українська народна партія», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за статтею 212-21, КУпАП-
09.12.2024 року до Шевченківського районного суду м. Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 26.11.2024 №50-33/480, відповідно до якого ОСОБА_1 , о 20 годині 11 хвилин 25 березня 2024 року по вул. Є.Чикаленка, 28-А в м. Києві, подав звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2023 рік політичної партії «Українська народна партія», не відобразивши у ньому відомості про 21 місцеву організацію, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, а також не відобразивши відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 373 місцевих організацій партії, що в установленому законом порядку набули статусу юридичної особи, чим порушив ч. 9, 11, 13 ст. 17 ЗУ «Про політичні партії в Україні».
Такі дії ОСОБА_1 були кваліфіковані за статтею 212-21 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, не з'явився. Допитаний у якості свідка ОСОБА_2 пояснив, що є членом політичної партії «Українська народна партія» пояснив, що ОСОБА_1 , як голова Української народної партії, не має і не може мати жодного адміністративного впливу на свої місцеві організації, які набули статусу юридичної особи чи їх голів (керівників) стосовно зобов'язання подачі Звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, оскільки це суперечить нормам Статуту УНП та принципам створення і діяльності політичної партії, як такої. Відмічав, що з 24 лютого 2022 року частина голів місцевих організацій Української народної партії перебувають закордоном та у лавах збройних сил виконуючи бойові завдання, а тому складання Звіту, його завірення такими організаціями для НАЗК згідно їх Положень є неможливим. Надав суду письмові заперечення на протокол.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме: протокол про адміністративне правопорушення від 26.11.2024 №50-33/480, та додатки до нього, письмові заперечення ОСОБА_2 , заслухавши пояснення ОСОБА_2 , приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, у зв'язку з чим він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
При цьому, суд критично ставиться до пояснень та заперечень ОСОБА_2 , оскільки вони не спростовують описані у протоколі про адміністративне правопорушення факти. В той час, як посилання на відсутність у керівника партії механізмів впливу на її місцеві організації очевидно не може вважатись підставою для не вчинення ним дій, які він зобов'язаний вчинити в силу вимог чинного законодавства.
При накладенні адміністративного стягнення, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, вважаю, що стягнення у вигляді штрафу відповідає вимогам ст.ст. 23,33 Кодексу України про адміністративні правопорушення і є домірним скоєному.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 212-21, 307, 308 КУпАП, -
ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_1 РНКОПП ( НОМЕР_1 ), - визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП (протокол від 26.11.2024 №50-33/480), і застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі тьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНКОПП ( НОМЕР_1 ), судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 (шістдесят) коп.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання, роботи правопорушника або за місцезнаходженням його майна у порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП.
Постанова суду підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.
На постанову суду по справі про адміністративне правопорушення може бути подана скарга до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Суддя Є.В. Сидоров