Вирок від 25.12.2024 по справі 650/115/23

Справа № 650/115/23

провадження № 1-кп/650/92/24

ВИРОК

іменем України

25 грудня 2024 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі:

головуючого - судді Сікори О.О.,

із секретарем - Чечун В.Ф.,

за участю: прокурора - Балан Т.Ю.,

захисника - Крутія Ю.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Велика Олександрівка в спеціальному судовому провадженні кримінальне провадження № 22023230000000301 за обвинуваченням ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Шевченко Скадовського району Херсонської області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні злочину, передбаченого частиною другою статті 28, частиною п'ятою статті 111-1 КК України,

встановив:

Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (далі - рф) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

У порушення вимог п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ) президент, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме - віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил рф (далі - зс рф) на територію України.

24.02.2022 на виконання вищевказаного злочинного наказу військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії із загрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, Донецькій та Луганській областях та вчинили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське або оборонне значення та вчинили окупацію частин зазначеної території, яка триває до теперішнього часу та призводить до загибелі значної кількості людей та фактичної втрати контролю над частиною території Херсонської області.

24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» через військову агресію рф проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб стан, який продовжується у визначеному законом порядку.

Законом України від 22.05.2022 № 2265-ІХ «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії російської федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну» Російська Федерація визнана державою - терористом (державою - агресором).

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Згідно ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.

У період з 24.02.2022 по цей час більшу частину території Херсонської області захоплено військовослужбовцями зс рф і вона знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, що визначено Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309.

Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України.

Згідно із ст. 1 Закону України від 26.01.2021№ 1135-IX «Про всеукраїнський референдум», всеукраїнський референдум є формою безпосередньої демократії в Україні, способом здійснення влади безпосередньо Українським народом, що полягає у прийнятті (затвердженні) громадянами України рішень шляхом голосування у випадках і порядку, встановлених Конституцією України та цим Законом.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 18 Закону України від 26.01.2021 № 1135-IX «Про всеукраїнський референдум», всеукраїнський референдум щодо зміни території України - це форма прийняття громадянами України, які мають право голосу, рішення щодо затвердження прийнятого Верховною Радою України закону про ратифікацію міжнародного договору про зміну території України. Призначення всеукраїнського референдуму щодо зміни території України здійснюється постановою Верховної Ради України.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України від 26.01.2021 № 1135-IX «Про всеукраїнський референдум», у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.

Постановою Центральної виборчої комісії № 82 від 15.07.2022 «Про неприпустимість організації підготовки та проведення на тимчасоо окупоних територіях України псевдореферендумів» затверджено заяву Центральної виборчої комісії у зв'язку з організацією окупаційною адміністрацією російської федерації на території суверенної незалежної України псевдореферендумів, якою закликано іноземні держави та міжнародні організації засудити спроби російської федерації, її окупаційної адміністрації організувати та провести на тимчасово окупованих територіях України псевдореферендуми; не брати участі та не сприяти їх організації та проведенню в будь-яких формах та спосіб, не визнавати жодних результатів таких «народних волевиявлень»; застосовувати персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) стосовно громадян російської федерації, причетних до організації на тимчасово окупованих територіях України заходів щодо підготовки та проведення псевдореферендумів; посилити політико-дипломатичний тиск на російську федерацію та подати їй чіткі сигнали щодо невідворотних негативних наслідків для неї за чергову спробу протиправної зміни меж міжнародно визнаних кордонів України.

20.09.2022 указом голови незаконно утвореної військово-цивільної адміністрації Херсонської області № 88-у на території Херсонської області призначено проведення референдуму про вихід Херсонської області зі складу України та про входження Херсонської області до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації, при цьому днями голосування визначено з 23 по 27 вересня 2022 року.

У цей же період в с. Шевченко Скадовського району Херсонської області перебувало під тимчасовою окупацією російських військ, у якому з 23 по 27 вересня 2022 року також проходив незаконний референдум з питань входження до складу російської федерації тимчасово окупованої території Херсонської області.

Громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи обізнаною про проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Херсонської області, з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, підтримання тимчасової окупації Херсонської області військовими рф, незаконної діяльності створених ними незаконних органів влади, діючи за попередньою змовою групою осіб, матеріали відносно яких виділені в окреме провадження, умисно, в порушення Закону України «Про всеукраїнський референдум», Закону України «Про правовий режим воєнного стану», добровільно прийняла участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території.

З метою проведення незаконного референдуму ОСОБА_1 , діючи за попередньою змовою групою осіб, матеріали відносно яких виділені в окреме провадження, у визначені указом голови незаконно утвореної цивільно-військової адміністрації Херсонської області № 88-у від 20.09.2022 дні з 23 по 27 вересня 2022 року прийняла активну участь в організації проведення незаконного референдуму шляхом агітації мешканців с. Шевченко Скадовського району Херсонської області до участі у незаконному референдумі, голосуванні за вихід Херсонської області зі складу України, переконання їх, що входження Херсонської області до складу російської федерації призведе до поліпшення рівня забезпеченості населення, а також у проведенні вказаного незаконного референдуму шляхом безпосередньої видачі місцевим мешканцям бюлетенів для голосування, надання допомоги з їх заповнення, обліку осіб, які проголосували.

В подальшому 27 вересня 2022 року так звана ЦВК Херсонської області за результатами підрахунку всіх бюлетенів визнала незаконний референдум таким, що відбувся. Відповідно до його результатів було задекларовано 497051 громадян, що становить 87,05 % від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні за входження Херсонської області до складу рф.

На судовому засіданні прокурор підтримала обвинувачення, вказала про доведеність вини обвинуваченої зібраними в ході досудового розслідування доказами, які були досліджені судом у відкритому судовому засіданні, а також показаннями свідків, та просила суд призначити обвинуваченій покарання у виді позбавлення волі строком на десять років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та займатися діяльністю, яка пов'язана з наданням публічних послуг строком на 15 років, з конфіскацією всього належного їй майна. Міру запобіжного заходу до набрання вироком законної сили відносно ОСОБА_1 у вигляді тримання під вартою залишити без змін. Строк відбування покарання ОСОБА_1 обчислювати з моменту фактичного затримання.

Захисник на судовому засіданні не заперечив проти притягнення обвинуваченої до кримінальної відповідальності та просив призначити їй мінімальне покарання.

Обвинувачена на судове засідання не з'явилася, досудове розслідування у даному кримінальному провадженні, відповідно до ухвали слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 15 червня 2023 року № 490/5325/23 проведено у спеціальному порядку, а судовий розгляд справи здійснений у спеціальному судовому провадженні, за її відсутності, відповідно до ухвали Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 10 січня 2024 року, у зв'язку з чим суд констатує, що як стороною обвинувачення в ході здійснення спеціального досудового розслідування, так і судом в ході здійснення спеціального судового провадження (in absentia), були здійснені всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя.

Так, участь захисника у даному кримінальному провадженні, залученого для здійснення захисту за призначенням, була забезпечена із самого початку кримінального переслідування обвинуваченої та здійснювалася до ухвалення вироку у справі. Захисник брав участь у кожній слідчій (розшуковій) дії, яка передбачала його обов'язкову участь, отримував усі процесуальні документи, що підлягали врученню обвинуваченій, брав участь у кожному судовому засіданні, в якому здійснювався розгляд справи по суті. Жодних зауважень, клопотань чи заперечень з цього приводу від захисника протягом здійснення кримінального провадження не надходило.

Впродовж усього судового розгляду справи інформація про відповідні процесуальні документи та повістки про виклик обвинуваченої до суду завчасно публікувалися у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 КПК України (газета «Урядовий кур'єр») та на офіційному веб-сайті суду, в порядку передбаченому абз. 6 частини третьої статті 323 КПК України, а також на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, у зв'язку з чим обвинувачена вважається належним чином ознайомленою з їх змістом.

Після постановлення ухвали про спеціальне судове провадження та до ухвалення вироку у справі обвинувачена до суду не з'являлася та не була до нього доставлена, що свідчило про відсутність підстав для переходу суду до судового розгляду згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.

З матеріалів справи суд також встановив, що обвинувачена мала підстави усвідомлювати, що проти неї розпочато кримінальне провадження, вона отримала чи мала би отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред'явлене обвинувачення, мала можливість бути обізнаною із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя. Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачена мала право під час судового провадження як мінімум на такі гарантії: а) бути терміново і докладно повідомленою мовою, яку вона розуміє, про характер і підставу обвинувачення; б) мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту, обрати захисника самостійно; в) бути судженою в її присутності і захищати себе особисто або за посередництвом обраного нею захисника, бути повідомленою про це право і мати призначеного їй захисника безплатно для неї. Така ситуація узгоджується із взятими на себе зобов'язаннями, яких повинна дотримуватися держава Україна з тим, щоб забезпечити реальне використання права, яке гарантується статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини та статті 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (напр., справа «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року, «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року та ін.), за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов'язаний обґрунтувати чи були здійсненні всі можливі, передбачені законом заходи, щодо дотримання прав обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя.

Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову обвинуваченої, яка повинна знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої над собою не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про її наміри ухилитися від зустрічі з правосуддям держави Україна. Ухилення обвинуваченої від правосуддя суд оцінює як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» пункту 3 статті 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, статті 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (частина третя статті 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинувачених була застосована належна правова процедура в контексті приписів статті 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Отже, зважаючи на виконання судом усіх передбачених наведеними положеннями кримінального процесуального законодавства вимог щодо проведення спеціального судового провадження, кримінальне провадження здійснено за відсутності обвинуваченої, а обставини причетності останньої до інкримінованого їй кримінального правопорушення, перевірені у відкритому судовому засіданні, із дотриманням засад кримінального провадження та за активної участі захисника.

Вина обвинуваченої у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується такими наданими стороною обвинувачення та безпосередньо дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами.

Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 29 квітня 2023 року, разом з фототаблицею № 1 (Додаток № 1) до нього та Довідкою до вказаної фототаблиці, а також відеозаписом проведення вказаної слідчої дії (пакет № 1), відповідно до якого свідок ОСОБА_2 , серед осіб зображених на пред'явлених їй фотокартках впізнала ОСОБА_1 , як місцеву мешканку, яка брала участь у проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території с. Шевченко Скадовського району Херсонської області.

Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 03 травня 2023 року, разом з фототаблицею № 1 (Додаток № 1) до нього та Довідкою до вказаної фототаблиці, а також відеозаписом проведення вказаної слідчої дії (пакет № 1), відповідно до якого свідок ОСОБА_3 , серед осіб зображених на пред'явлених йому фотокартках впізнав ОСОБА_1 , як місцеву мешканку, яка брала участь у проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території АДРЕСА_1 .

Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 23 травня 2023 року, разом з фототаблицею № 1 (Додаток № 1) до нього та Довідкою до вказаної фототаблиці, а також відеозаписом проведення вказаної слідчої дії (пакет № 1), відповідно до якого свідок ОСОБА_4 , серед осіб зображених на пред'явлених їй фотокартках впізнала ОСОБА_1 , як місцеву мешканку, яка брала участь у проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території АДРЕСА_1 .

Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 20 червня 2023 року, разом з фототаблицею № 1 (Додаток № 1) до нього та Довідкою до вказаної фототаблиці, а також відеозаписом проведення вказаної слідчої дії (пакет № 1), відповідно до якого свідок ОСОБА_5 , серед осіб зображених на пред'явлених їй фотокартках впізнала ОСОБА_1 , як мешканку с. Шевченка, яка наразі працює у Широківській школі вчителем хімії, веде активну окупаційну діяльність, має дуже чіткі професійні погляди, бере активну участь у всіх масових заходах.

Протоколом огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный сайт Администрации Херсонской области» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://khogov.ru», де за відповідним посиланням у загальному доступі розміщено статтю щодо звернення громадської ради Херсонської області до голови регіону з ініціативою негайного проведення референдуму. Назва статті: «Общественный совет Херсонской области обратился к главе региона с инициативой немедленного проведения референдума». До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протоколом огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный сайт Администрации Херсонской области» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://khogov.ru», де за відповідним посиланням у загальному доступі розміщено публікацію Виборчої комісії Херсонської області щодо рішення за результатами референдуму. Назва публікації: «Избирательная комиссия Херсонской области опубликовала решение о результатах референдума». До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протоколом огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный сайт Администрации Херсонской области» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://khogov.ru», де за відповідним посиланням у загальному доступі розміщено статтю щодо звернення голови адміністрації Херсонської області Володимира Сальдо до президента російської федерації володимира путіна з метою прийняття Херсонської області до складу рф як нового суб'єкта федерації. Назва статті: «Обращение главы администрации Херсонской области Владимира Сальдо Президенту Российской ОСОБА_6 ». До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протоколом огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный сайт Администрации Херсонской области» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://khogov.ru», де за відповідним посиланням у загальному доступі розміщено статтю із вмістом указу президента російської федерації щодо визнання Херсонської області від 29 вересня 2022 року № 686. Назва статті: «Россия признала Херсонскую область». До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протоколом огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный интернет-портал правовой информации» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://publication.pravo.gov.ru», де за посиланням: http://publication.pravo.gov.ru/Document /View/0001202210030003?index=0&rangeSize=1», у загальному доступі розміщено публікацію Договору між російською Федерацією та Херсонською областю про прийняття до російської федерації Херсонської області та утворення в складі російської федерації нового суб'єкта від 30 вересня 2022 року. Назва публікації: «Договор между Российской Федерацией и Херсонской областью о принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта от 30 сентября 2022 года (ратифицирован Федеральным законом от 4 октября 2022 года № 375-ФЗ, вступил в силу 5 октября 2022 года, письмо МИД России от 05.10.2022 № 19696/дп)». Дата публікації: 03.10.2022. Підписанти: За російську федерацію ОСОБА_7 2. За Херсонську область В.Сальдо. До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протоколом огляду від 31 травня 2023 року, відповідно до якого з використанням браузера «Google-Chrome» проведено огляд публікації в мережі Інтернет, а саме за посиланням https://khogov.ru, у розділі «Деятельность» у підрозділі «Указы Губернатора» та у розділу «2022 год» указу губернатора № 245 від 22 липня 2022 «О изберательной комисси Херсонской области», зі змісту якого встановлено, що це наказ так званого губернатора стосовно створення виборчих комісій для проведення референдуму на території Херсонської області щодо приєднання Херсонської області до складу рф, відповідно до якого створено виборчу комісію у складі 7 членів, які затверджуються головою адміністрації. Термін повноважень комісії визначено на 3 роки. Комісія отримала статус юридичної особи, визнана органом адміністрації та головним розпорядником і розподільником бюджетних коштів. Заступнику голови адміністрації з внутрішньої політики доручено забезпечити організацію процесу формування комісії, включаючи прийом пропозицій щодо кандидатур від громадських об'єднань та інших організацій, а також підготувати положення про комісію для затвердження. Також затверджено текст інформаційного повідомлення про початок прийому пропозицій з терміном у 5 днів. Усі виборчі комісії, створені до набрання чинності цим указом, визнано недійсними із зобов'язанням припинити їх діяльність. Цей указ є спробою створення інституцій для проведення незаконного референдуму щодо приєднання Херсонської області до складу російської федерації, що порушує суверенітет України та норми міжнародного права. До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протоколом огляду від 31 травня 2023 року, відповідно до якого з використанням браузера «Google-Chrome» проведено огляд публікації в мережі Інтернет, а саме за посиланням https://khogov.ru, у розділі «Деятельность» у підрозділі «Указы Губернатора» та у розділу «2022 год» указу губернатора № 88 від 20 вересня 2022 «О назначении референдума Херсонской области о выходе Херсонской области из состава Украины и о вхождении Херсонской области в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации», зі змісту якого встановлено, що вказаним указом, підписаним головою так званої «Военно-гражданской администрации Херсонской области», було призначено проведення референдуму щодо виходу Херсонської області зі складу України та її приєднання до російської федерації як суб'єкта рф. Референдум було заплановано на 23-27 вересня 2022 року. Зокрема, 23-26 вересня голосування передбачено проводити на прибудинкових територіях та в інших пристосованих місцях. 27 вересня голосування організовується у приміщеннях виборчих дільниць. Указом також передбачено фінансування підготовки та проведення референдуму за рахунок так званого « ОСОБА_8 -гражданской администрации Херсонской области» та надання підтримки виборчим комісіям. Цей документ є частиною спроб легітимізувати незаконну анексію Херсонської області російською федерацією. До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протоколом огляду від 17 лютого 2023 року, відповідно до якого з використанням Інтернет-мессенджера «Telegram» проведено огляд публікації на офіційній сторінці представника окупаційної влади рф в Херсонській області, голови «Військово-цивільної адміністрації» ОСОБА_9 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 . За посиланням: https://t.me/SALDO_VGA/146 розміщено публікацію ОСОБА_9 із заявою про проведення референдуму щодо входження Херсонської області до складу рф. Публікація містить текст заяви та відеозапис його промови. Назва статті: «Заявление главы Администрации Херсонской области Владимира Сальдо о проведении референдума по вхождению Херсонской области в состав Российской Федерации». Дата публікації: 20 вересня 2022 року. У заяві ОСОБА_10 зазначено, що керівництво адміністрації прийняло рішення про проведення референдуму з 23 по 27 вересня 2022 року. Окремо акцентовано на закликах до мешканців Херсонської області взяти участь у референдумі, а також запроваджено адміністративну і кримінальну відповідальність за порушення встановлених правил проведення референдуму. У заяві підкреслено, що рішення спрямоване на забезпечення безпеки мешканців регіону, реалізацію «права на самовизначення» та інтеграцію Херсонської області до складу рф як суб'єкта. До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Під час дослідження вказаних доказів жодна із сторін не заявила про не дотримання норм чинного кримінального процесуального законодавства при їх отриманні на стадії досудового розслідування, про їх недопустимість чи неналежність.

Крім того, в судовому засіданні були допитані свідки, зі змісту показів яких вбачається причетність обвинуваченої до вчинення інкримінованого кримінального правопорушення.

Так, свідок ОСОБА_11 суду пояснила, що вона раніше працювала у сільській раді, де брала участь у формуванні виборчих списків. Вона також зазначила, що обвинувачена ОСОБА_1 брала активну участь у процесі проведення незаконного референдуму, видавала бюлетені для голосування місцевим мешканцям, зокрема й свідку особисто. Свідок розповіла, що ОСОБА_12 під час голосування координувала роботу виборчої комісії та забезпечувала організацію голосування, а також взаємодіяла з мешканцями. На запитання прокурора свідок підтвердила, що проголосувала за те, щоб Херсонська область залишалася у складі України. Також вона зазначила, що під час голосування ОСОБА_12 була присутня на дільниці та здійснювала контроль за роботою комісії.

Свідок ОСОБА_2 суду пояснив, що обвинувачена ОСОБА_1 брала активну участь у підготовці та проведенні незаконного референдуму на території Скадовського району у 2022 році. Зокрема, за його словами, ОСОБА_12 особисто складала списки виборців та здійснювала агітацію серед місцевих мешканців із закликами підтримати відокремлення Херсонської області від України. Свідок також бачив, як ОСОБА_12 забезпечувала організацію голосування, контролювала процес та спілкувалася з виборцями на дільницях. Крім того, він повідомив, що працівники Служби безпеки України показували йому фотоматеріали, на яких він впізнав ОСОБА_12 як особу, яка вчиняла дії пов'язані із референдумом. Свідок уточнив, що спостерігав її активну діяльність на кількох виборчих дільницях, де вона сприяла організації роботи комісії та забезпеченню явки виборців.

Свідок ОСОБА_4 суду пояснила, що 25 вересня 2022 року до неї додому завітали представники так званої виборчої комісії, серед яких була обвинувачена ОСОБА_1 . Свідок зазначила, що ОСОБА_12 звернулася до неї, назвала її прізвище, яке було записане у списку виборців, та попросила надати паспорт. Після цього ОСОБА_12 видала їй бюлетень для голосування. ОСОБА_4 пояснила, що у списку виборців, який знаходився у ОСОБА_12 , були записи про інших мешканців села. Свідок також зазначила, що процес голосування проходив під певним психологічним тиском, оскільки члени комісії вели себе наполегливо, а присутність осіб у військовій формі створювала атмосферу страху серед мешканців. За словами свідка, вона була змушена взяти участь у голосуванні через побоювання за свою безпеку. ОСОБА_13 додала, що бачила, як ОСОБА_12 особисто збирала бюлетені після голосування.

Свідок ОСОБА_3 суду пояснив, що 30 вересня 2022 року він перебував у селі Шевченка, де проходив так званий референдум. Свідок зазначив, що ОСОБА_1 була однією з організаторів цього заходу. Вона займалася складанням списків виборців, видачею бюлетенів та збором заповнених бюлетенів. Свідок особисто бачив, як ОСОБА_12 вела розмови з мешканцями села, закликаючи їх брати участь у голосуванні. Крім того, за словами ОСОБА_14 , він упізнав ОСОБА_12 на фотоматеріалах, які йому надали працівники Служби безпеки України для впізнання. Свідок додав, що процес організації референдуму супроводжувався військовими у формі, що викликало додатковий тиск на місцевих мешканців, які боялися відмовитися від участі у голосуванні.

Також, на судовому засіданні були досліджені показання свідків отримані не шляхом їх безпосереднього допиту судом під час судового засідання, а у порядку частини одинадцятої статті 615 КПК України, відповідно до якої показання, отримані під час допиту свідка, потерпілого, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо хід і результати такого допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.

У вказаному порядку досліджені показання свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_15 , які 20 червня 2023 року та 21 травня 2023 року відповідно, були допитані під час досудового розслідування, яке здійснювалося в умовах воєнного стану, що підтверджується протоколами допиту свідків від 20 червня 2023 року та 21 травня 2023 року відповідно, та змістом DVD-R дисків доданих до них, які було розпаковано в присутності учасників справи та відтворено в залі суду.

Таке рішення було судом ухвалене у зв'язку з неможливістю забезпечення прибуття вказаних свідків до зали суду з об'єктивних причин, а саме, виїзду за межі України свідка ОСОБА_5 та неможливістю встановлення місця перебування свідка ОСОБА_15 .

Так, відповідно до результатів допиту свідка ОСОБА_5 , які зафіксовані за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації, встановлено, що вона 20 червня 2023 року надала такі показання. Свідок повідомила, що до 24 лютого 2022 року проживала у селі Шевченка, Скадовського району, Херсонської області, за адресою: вул. Володимира Шевченка, 2, працюючи сторожем у місцевому ліцеї. 25 грудня 2022 року вона залишила територію окупації через тиск з боку окупаційної влади, спричинений її проукраїнською позицією. Свідок підтвердила, що була свідком і брала участь у проведенні незаконного референдуму 25 вересня 2022 року. За її словами, зранку о 8:00 керівник села ОСОБА_16 та його заступник ОСОБА_17 ходили по будинках, закликаючи людей взяти участь у голосуванні. ОСОБА_1 , разом з іншим помічником ОСОБА_18 , активно сприяли організації референдуму. ОСОБА_12 мала списки мешканців, перевіряла паспорти, робила відмітки у списках, видавала бюлетені та контролювала процес голосування. Бюлетені кидали у прозору скриньку, яку тримав ОСОБА_19 . Свідок зазначила, що на момент допиту ОСОБА_12 викладає хімію у школі підконтрольній окупаційній владі. Вона та її родина займають проросійську позицію, а також бере активну участь у заходах окупаційної влади, відкрито агітуючи за Росію. Свідок зауважила, що ОСОБА_12 проводила референдум із власної ініціативи, без примусу, часто підкреслюючи, що «Росія здесь навсегда».

Відповідно до результатів допиту свідка ОСОБА_15 , які зафіксовані за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації, встановлено, що він 21 травня 2023 року надав такі показання. ОСОБА_1 була однією з ключових осіб, які брали участь в організації та проведенні незаконного референдуму щодо приєднання Херсонської області до рф. Вона виконувала завдання, пов'язані з перевіркою паспортів, видачею бюлетенів та іншими технічними аспектами голосування. Її активна участь у цьому процесі свідчила про повну співпрацю з окупаційною владою. ОСОБА_1 брала участь в агітаційних заходах на підтримку референдуму. Вона відкрито висловлювала проросійські погляди та переконувала місцевих жителів у необхідності участі у голосуванні. Під час агітації ОСОБА_1 використовувала риторику на кшталт «Росія здесь навсегда», чим підтримувала дії окупаційної влади.

Свідок також зазначив, що ОСОБА_1 разом з іншими організаторами референдуму здійснювала психологічний тиск на місцевих мешканців. Людям погрожували санкціями за відмову брати участь у голосуванні. Вона відвідувала будинки громадян, закликала їх до голосування та брала участь у фальсифікаціях результатів.

ОСОБА_1 активно співпрацювала з іншими колаборантами, такими як ОСОБА_20 та ОСОБА_21 , а також з російськими військовими, забезпечуючи виконання вказівок окупаційної адміністрації. Її дії були спрямовані на підтримку окупаційного режиму.

Свідок підкреслив, що ОСОБА_1 діяла добровільно та із власної ініціативи, без ознак примусу. Її поведінка свідчила про щире прийняття окупаційного режиму та активну участь у його підтримці.

Будь-яких зауважень, заперечень чи клопотань з приводу порядку відтворення відеозапису допитів вказаних свідків та їх змісту від учасників справи не надійшло.

Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначений КПК України, враховуючи, що суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, надано не було.

Обставини стосовно того, що 24 лютого 2022 року о 05:00 президент рф оголосив своє рішення про початок спеціальної військової операції в Україні та збройними силами рф здійснено широкомасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна є загальновідомими та підтверджуються наведеними вище нормативно-правовими актами.

Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 «Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» вся територія Скадовського району, до складу якого входить і с. Шевченко, з 24 лютого 2022 року є тимчасово окупованою рф територією України; на час ухвалення вироку тимчасову окупацію не завершено.

Таким чином, суд безсторонньо та неупереджено оцінивши надані стороною обвинувачення та стороною захисту докази, які є належними та допустимими, дійшов висновку, що підтверджені ними обставини виключають будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкримінований обвинуваченій злочин було вчинено і остання є винною у його вчиненні. Стороною обвинувачення, на переконання суду, поза розумним сумнівом доведений кожний з елементів, які є важливими для правової кваліфікації вказаного діяння.

Наявність в діях обвинуваченої прямого умислу на вчинення інкримінованого злочину, а саме на участь в проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, за попередньою змовою групою осіб, встановлені судом на підставі сукупності досліджених судом доказів, зокрема, тих, що підтверджують обставини, які свідчать про очевидне розуміння обвинуваченою факту окупації вказаної території, яка мала відкритий характер, факту незаконності створення та роботи так званої ЦВК Херсонської області, яка діяла на відповідній території, необхідності вчинення особою активних дій спрямованих на проведення незаконного референдуму, покладення на неї у зв'язку з цим відповідних обов'язків та наділення повноваженнями, що не охоплювалися діючим в Україні законодавством, не прихованою співпрацею із представниками окупаційної влади від російської федерації, яка офіційно визнана країною-агресором не лише на території України, а й більшістю країн світу та міжнародними організаціями.

Крім того, обвинувачена на момент окупації с. Шевченка та перед вчиненням злочину була місцевою мешканкою, тобто вона була обізнана щодо законної влади від України, яка діяла на відповідній території, а отже очевидно розуміла незаконність вчинених нею дій, які були спрямовані на створення ознак зовнішньої легітимності для громадян рф проведеного референдуму, що в свою чергу передбачало чітке розуміння нею наслідків, які вони мали зумовити та правових процедур, які при цьому мали бути застосовані до таких осіб. Крім того, з боку офіційних представників України неодноразово через засоби масової інформації громадянам України, які залишились на тимчасово-окупованій території, роз'яснювалось про те, що дії спрямовані на проведення незаконного референдуму тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Зазначене є беззаперечним свідченням невимушеної поведінки обвинуваченої, відсутності будь-якого примусу щодо неї, а відтак, і цілковитої добровільності її дій.

Крім того, як встановлено із пояснень свідків ОСОБА_1 не проявляла ознак пригнічення, поганого настрою, виконання покладених на неї обов'язків суто формально. Навпаки, свідки бачили, що ОСОБА_1 активно брала участь у референдумі, вчиняла необхідні дії для його проведення, діяла у змові з іншими членами так званої ЦВК Херсонської області.

Таким чином, розглянувши кримінальне провадження у межах, передбачених частиною першою статті 337 КПК України, дослідивши безпосередньо в судовому засіданні наведені вище письмові докази у їх сукупності, надавши їм правову оцінку, відповідно до вимог статті 94 КПК України, виходячи із загальних засад кримінального судочинства, взявши до уваги показання свідків, як тих, які були допитані безпосередньо під час судового засідання, так і тих, які були допитані під час досудового розслідування у порядку частини одинадцятої статті 615 КПК України, які є послідовними, узгодженими між собою та іншими обставинами підтвердженими письмовими доказами, які, на думку суду, є належними та допустимими, не викликають сумнівів у їх достовірності, за відсутності підстав ставити їх під сумнів, у зв'язку з чим їх слід покласти в основу обвинувального вироку, суд дійшов висновку, що на момент вчинення злочину територія с. Шевченка Скадовського району Херсонської області була тимчасово окупованою, на ній було сформовано склад та організовано роботу так званої ЦВК Херсонської області, а обвинувачена, будучи громадянином України та безсумнівно обізнаною про вказані обставини, добровільно вчинила вказані дії, які суд кваліфікує за частиною другою статті 28, частиною п'ятою статті 111-1 КК України, як колабораційну діяльність, а саме - участь громадянина України в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, вчинена за попередньою змовою групою осіб.

При цьому, про наявність у діях обвинуваченої такої кваліфікуючої ознаки, як вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб, вбачається з того, що сама так звана ЦВК Херсонської області, завдання якої реалізовувала обвинувачена у межах наданих їй повноважень, передбачає участь кількох осіб, які спільно працюють та виконують обов'язки, покладені на них згідно з їх розподілом у межах діяльності комісії. Не зазначення в обвинувальному акті про визнання вини інших осіб у вчиненні відповідного злочину відповідає вимогам пункту 2 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статті 62 Конституції України та статті 17 КПК України, відповідно до яких закріплено принцип презумпції невинуватості, згідно з яким особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вина не буде доведена у встановленому законом порядку і встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили.

Вирішуючи питання про призначення обвинуваченій покарання суд дійшов таких висновків.

Положеннями частин першої, другої статті 50 КК України визначено, що покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого. Покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.

Відповідно до частини другої статті 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинене кримінальне правопорушення призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень.

Пунктом 3 частини першої статті 65 КК України передбачено, що суд призначає покарання, враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.

Відповідно до положень частини п'ятої статті 12 КК України та санкції частини п'ятої статті 111-1 КК України встановлено, що інкриміноване обвинуваченій кримінальне правопорушення є тяжким злочином проти основ національної безпеки України, яке передбачає відповідальність у виді позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Отже, при визначенні обвинуваченій виду та розміру покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характер діяння, форму й ступінь вини, мотиви вчинення кримінального правопорушення, наслідки його вчинення, інші обставини, які впливають на покарання, а також дані про особу винної, яка раніше не судима, на обліку у лікаря психіатра та у лікаря нарколога не перебуває, на момент окупації проживала в населеному пункті в якому і вчиняла дії щодо проведення незаконного референдуму, характеризується за місцем проживання посередньо, не притягувалася до кримінальної відповідальності, має на утриманні малолітню дитину.

Обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченої ОСОБА_1 , відповідно до статті 66 КК України, суд не встановив.

Обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченої ОСОБА_1 суд, відповідно до пункту 11 частини першої статті 67 КК України, визнає вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

Зважаючи на те, що обвинувачена, як громадянка України, вчинила тяжкий злочин проти основ національної безпеки України в період встановленого в Україні воєнного стану, який у зв'язку з цим становить підвищену суспільну небезпечність, наслідки якого виявились, зокрема, у сприянні своїми діями державі-агресору в проведенні незаконного референдуму, що порушило незалежність, суверенітет, територіальну цілісність та конституційний лад України, а також враховуючи вчинення обвинуваченою вказаного злочину із корисливих мотивів, про що свідчить відсутність обставин, які б підтверджували перебування її у тяжкому матеріальному стані, інші обставини, які б об'єктивно давали б підстави для відповідних висновків, суд дійшов висновку, що виправлення обвинуваченої, її переховування та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень можливо досягти шляхом призначення їй основного покарання у виді позбавлення волі на максимальний строк - десять років, та додаткового покарання, у виді конфіскації всього майна, яке є її власністю, а також враховуючи, положення частини першої статті 55 КК України, висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду висловлені в постанові від 02 лютого 2022 року у справі № 344/16025/18, правові позиції наведені в пункті 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24 жовтня 2003 року «Про практику призначення судами кримінального покарання», правовий висновок Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду щодо застосування стаття 55 КК України, викладений у постанові від 04 вересня 2023 року у справі № 404/2081/22, обов'язкового додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та займатися діяльністю, яка пов'язана з наданням публічних послуг строком на п'ятнадцять років, що за характером і обсягом повноважень є аналогічними тим, з якими було пов'язане вчинене кримінального правопорушення.

Таке покарання, на думку суду, є справедливим і достатнім, а також відповідатиме його меті.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 15 червня 2023 року № 490/5325/23 стосовно обвинуваченої, за її відсутності, було обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою, без зазначення строку дії такої ухвали.

Зважаючи на обставини справи, призначене обвинуваченій покарання, яке пов'язане з позбавленням волі, а також відсутність останньої на проголошенні вироку, суд вважає за необхідне продовжити застосований запобіжний захід до набрання вироком законної сили, з метою забезпечення його виконання.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлений. Витрати на залучення експертів відсутні. Речові докази відсутні.

Заходи забезпечення кримінального провадження у виді арешту не застосовувались.

На підставі викладеного, керуючись статтями 373, 374 КПК України, Великоолександрівський районний суд Херсонської області, -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні злочину, передбаченого частиною другою статті 28, частиною п'ятою статті 111-1 КК України, та призначити їй покарання у виді десяти років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та займатися діяльністю, яка пов'язана з наданням публічних послуг строком на п'ятнадцять років та з конфіскацією усього належного їй на праві приватної власності майна.

Запобіжний захід у виді тримання під вартою застосований стосовно ОСОБА_1 - залишити до набрання вироком законної сили.

Строк відбування покарання у виді позбавлення волі обвинуваченій ОСОБА_1 обраховувати з моменту приведення вироку до виконання.

Строк відбування покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та займатися діяльністю, яка пов'язана з наданням публічних послуг обчислювати з моменту відбуття основного покарання.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику, а інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями частини третьої статті 323 і статті 297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті суду.

Учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді.

Копія вироку не пізніше наступного дня після його ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім у судовому засіданні.

Вирок, якщо інше не передбачено КПК України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.

Вирок суду може бути оскаржено до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: ________________ О.О. Сікора