Справа № 587/4665/24
27 грудня 2024 рокусуддя Сумського районного суду Сумської області Гончаренко Л.М., розглянувши адміністративну справу, що надійшла від відділення поліції №4 ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого: АДРЕСА_1 , посвідчення водія НОМЕР_1 , військовослужбовця, РНОКПП НОМЕР_2
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №180735 від 23.11.2024 - 23.11.2024 року о 22 год 01 хв в с. Кекине, вул. Центральна, 1, Сумського району, водій ОСОБА_1 керував автомобілем «Toyota Land Cruser» д.н.з. НОМЕР_3 у стані алкогольного сп'яніння. Огляд зі згоди водія проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Алкотестер 6820 Драгер, результат тесту становить 1,19 проміле, чим порушив п. 2.9 а ПДР України, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП. Правопорушення зафіксовано на нагрудний відео реєстратор поліцейського.
У судовому засіданні ОСОБА_1 суду пояснив, що 23.11.2024 року він потрапив дтп та після дтп йому було запропоновано працівниками поліції продути «Драгер» на місці зупинки транспортного засобу, на що він погодився, оскільки був впевнений, що не перебуває в стані алкогольного сп'яніння, так як ні в той день ні напередодні алкогольних напоїв не вживав. При цьому зазначив, що після продуття «Драгер» працівниками поліції одразу було повідомлено, що на нього буде складено протоколом про адміністративне правопорушення, не роз'яснюючи, що у разі незгоди з результатом «Драгер», він може проїхати до медичного закладу та пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння там. Вказав, що якби йому було відомо про такий порядок проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння, він би проїхав у лікарню та пройшов огляд оскільки був впевнений що не перебуває в стані алкогольного сп'яніння. Підписав протокол та акт огляду не усвідомлюючи дій оскільки після дтп перебував в шоковому стані.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст.ст. 245,251,252,280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно з положеннями ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожному гарантується право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З'ясовуючи ці обставини, суд повинен виходити з положень ст. 251 КУпАП, згідно з якою доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.2.9.А «Правил дорожнього руху» затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 року №1306 водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за порушення зазначеної вимоги Правил дорожнього руху передбачена ст. 130 КУпАП.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП визначає керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При цьому, порядок проведення такого огляду врегульований ст. 266 КУпАП, Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008р. № 1103, якою затверджено Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (дал Порядок), та спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 09.11.2015 № 1452/735 (далі-Інструкція№ 1452/735 ).
Відповідно до статті 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
При цьому, згідно п. 6 та п. 7 розділу 1 Інструкції № 1452/735 огляд на стан сп'яніння лікарем закладу охорони здоров'я проводиться тільки у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду.
З відеозапису працівників поліції, який доданий до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №180735 від 23.11.2024 вбачається, що поліцейськими не було дотримано порядку огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, який передбачений вказаними вище нормами чинного законодавства. Так, працівник поліції запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою газоаналізатора Драгер, на що ОСОБА_1 погодився. Після продуття результат огляду згідно тесту склав 1,19 проміле та працівник поліції одразу повідомив, що відносно нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП та роз'яснив ОСОБА_1 його права та обов'язки, не роз'яснюючи при цьому, що у разі незгоди з результатом приладу Драгер огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння проводиться в закладах охорони здоров'я та не пропонуючи ОСОБА_1 пройти такий огляд в медичному закладі. В подальшому, після складання протоколу, оголошення його змісту та вручення копії ОСОБА_1 , працівник поліції сказав останньому, що оскільки він продув «Драгер», треба поставити свій підпис у чеку «Драгер» та акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, що той і зробив, начебто погодившись із результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою «Алкотест 6810 Драгер». При цьому, при продутті ОСОБА_1 фактично не погодився з результатом огляду зазначивши, що такого не може бути оскільки він не вживав алкогольні напої.
Таким чином, на відеозаписі не зафіксовані ні згода ОСОБА_1 з результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння, ні роз'яснення відповідних прав у разі незгоди з результатами такого огляду.
Уряд України у справі «Надточій проти України» № 7460/03 від 15 травня 2008 року визнав, що КУпАП має карний кримінально-правовий характер /п. 21 рішення Європейського суду з прав людини у вказаній справі/, а тому процесуальні норми КУпАП кореспондуються з процесуальними нормами КПК України.
Статтею 62 Конституції України передбачено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Цей принцип презумпції невинуватості узгоджується з положенням Європейської конвенції з прав людини, визначеними ч. 2 ст. 6, що кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Отже, враховуючи те, що працівниками поліції не було дотримано порядку огляду водія на стан сп'яніння, його причетність до вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення не доведена, а тому суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись статтями 130, 247, 251, 283, 284 КУпАП України, суддя
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Л.М. Гончаренко