Постанова від 23.12.2024 по справі 136/2149/24

Справа № 136/2149/24

провадження №3/136/809/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2024 року м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді Шпортун С.В.,

за участю секретаря судового засідання Белінської С.І.,

прокурора Максимишина О.В., Міхаілідіса М.В.,

особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Липовець матеріали, що надійшли від начальника Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , громадянку України, українку, пенсіонерка, непрацююча, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , раніше не притягуваної до адміністративної відповідальності,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення за №644, ОСОБА_1 31.01.2024, будучи звільненою з посади головного спеціаліста Відділу соціальної підтримки Управління соціального захисту та охорони здоров'я Липовецької міської ради, згідно з пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин, лише 17.04.2024 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями, за період з 01.01.2024 по 31.01.2024 (при звільненні),

Такими своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчинені вказаного адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП визнала частково, зазначивши, що несвоєчасно подала декларацію при звільненні, у зв'язку із тим, що збирала необхідну для зазначення у декларації інформацію щодо виплат проведених їй профспілковим органом, зауважила, що зробила належні висновки.

Прокурор у судовому засіданні зазначив, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку з чим просив суд притягнути її до адміністративної відповідальності та накласти стягнення в мінімальному розмірі, з урахуванням особи та характеру вчиненого нею правопорушення.

Суддя, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, врахувавши доводи прокурора, дослідивши матеріали справ про адміністративні правопорушення, встановив, що відповідно до наказу начальника Відділу соціального захисту та охорони здоров'я Липовецької міської ради № 3-нк від 09.02.2021, з ОСОБА_1 призначено 10.02.2021 на посаду провідного спеціаліста Відділу спеціального захисту та охорони здоров'я Липовецької міської ради в порядку переведення з Управління соціального захисту населення Липовецької районної державної адміністрації, присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Як слідує зі змісту попередження про встановлені законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції» обмеження під час прийняття на службу в органах місцевого самоврядування та її проходження, 10.02.2021 ОСОБА_1 була ознайомлена з обмеженнями під час прийняття на службу в органах місцевого самоврядування та її проходження встановлені Законами України «Про місцеве самоврядування» та «Про запобігання корупції».

Відповідно до наказу начальника Відділу соціального захисту та охорони здоров'я Липовецької міської ради № 25-нк від 30.06.2023, ОСОБА_1 призначено з 01.07.2021 на посаду провідного спеціаліста Відділу соціальної підтримки населення управління соціального захисту та охорони здоров'я Липовецької міської ради в порядку переведення.

Відповідно до наказу Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Липовецької міської ради № 57-н від 27.12.2023, ОСОБА_1 з 01.01.2024 призначено на посаду головного спеціаліста відділу соціальної підтримки населення управління соціального захисту населення та охорони здоров'я.

Судом встановлено, що до відома посадових осіб Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області було доведено розпорядження міського голови від 19.01.2024 за №16-р «Про організацію та контроль процедури декларування за 2023 рік».

Згідно з наказом Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Липовецької міської ради №6-нк від 25.01.2024, ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста Відділу соціальної підтримки населення управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Липовецької міської ради з 31.01.2024 на підставі поданою неї заяви за власним бажанням, у зв'язку із виходом на пенсію 31.01.2024.

Згідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є, зокрема державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Відповідно до Посадової інструкції, затвердженої начальником управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Липовецької міської ради 01.01.2024, посада головного спеціаліста, яку займала ОСОБА_2 віднесена до категорії посад посадових осіб місцевого самоврядування.

Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" - "ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в" - "ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Отож ОСОБА_1 є суб'єктами, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом декларування, відтак зобов'язана подавати декларації.

За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 раніше неодноразово подавала декларації декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у тому числі 17.04.2024 о 14:51 год. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, з 01.01.2024 - 31.01.2024 (декларація при звільнення) (https://public.nazk.gov.ua/documents/39d69403-b262- 4f86-b695-88882alfcbbe).

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно - правових актів.

З метою реалізації цього повноваження та на виконання п.3 розділу II Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 № 4, зокрема щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють, відповідно до яких зазначено, що Законом передбачено три типи декларацій суб'єкта декларування, а саме:

1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року

2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

3) декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч. З ст. 45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено.

Згідно з даним Роз'ясненням, днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону.

З огляду на викладене, ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію при звільненні за період неохоплений раніше поданими деклараціями протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності, тобто до 23:59 год 01.03.2024.

Як було встановлено за даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 лише 17.04.2024 о 14:51 год. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями, тобто, з 01.01.2024 - 31.01.2024 (декларація при звільнення) (https://public.nazk.gov.ua/documents/39d69403-b262- 4/86-Ь695-88882а1/сЬЬе).

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17 зазначив, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 КУпАП, слід врахувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації. Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за вищезазначеною статтею виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха, технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням під вартою.

Доказів об'єктивної неможливості подати ОСОБА_1 декларацію, матеріали справи не містять.

У судовому засіданні ОСОБА_1 надала сформовані в електронному вигляді відповіді з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела/суми нарахованого доходу від 20.02.2024, зі змісту яких було встановлено нарахування Липовецькою районною профспілковою організацією працівників державних установ України сум доходу у розмірі 800 грн за листопад 2023 року як виплата чи відшкодування, які здійснюються профспілковими організаціями.

Оскільки такі виплати було здійснено у 2023 році, відтак їх відображення мало мати місце у декларації за 2023 рік, тоді як неохоплений раніше поданими деклараціями період ОСОБА_1 становив з 01.01.2024 - 31.01.2024.

Інших доказів ОСОБА_1 не було надано суду.

Відповідно до змісту диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП з об'єктивної сторони протиправний намір цього адміністративного правопорушення реалізується у формі дії (несвоєчасне подання декларації) та бездіяльності (неподання декларації). При цьому, характеризуючою ознакою вчинення особою такого проступку є саме відсутність поважних причин несвоєчасного подання нею декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

На переконання суду, надані особою, що склала матеріали докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достовірними, які «поза розумним сумнівом» свідчать про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Тоді як надані ОСОБА_1 докази жодним чином не підтверджують тих об'єктивних обставин, які унеможливлювали своєчасне подання декларації.

При призначенні виду та розміру адміністративного стягнення судом враховується особа порушника, ступінь вини, майновий стан, характер вчиненого правопорушення, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, свою вину у ході розгляду справи усвідомила, готова нести стягнення, що суд визнає обставинами, які пом'якшують відповідальність за адміністративні правопорушення.

Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративні правопорушення відповідно до ст. 35 КУпАП, судом не встановлено.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Ураховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, приймаючи до уваги ступінь вини, наявність обставини, що пом'якшує відповідальність та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суддя вважає за можливе накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, у виді штрафу у мінімальному розмірі.

Суд вважає, що даний вид впливу є достатнім і доцільним для виправлення особи та попередження вчинення нових правопорушень.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ч. 5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, до спеціального фонду Державного бюджету України підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 9, 23-24, 27, 33-35, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 221, 251-252, 276, 283-284, 294 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 к., зарахувавши його до спеціального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10-ти днів з дня винесення постанови до Вінницького апеляційного суду через Липовецький районний суд Вінницької області..

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Повний текст постанови суду складено 27.12.2024.

Суддя Світлана ШПОРТУН