180/2563/24
3/180/1297/24
17 грудня 2024 р.
Суддя Марганецького міського суду Дніпропетровської області Тананайська Ю.А., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення № 1 Нікопольського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого та зареєстрованого: АДРЕСА_1 , який притягується до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, -
До Марганецького міського суду Дніпропетровської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 173-2 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 .
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 182650 від 16.11.2024 року: 16.11.2024 року ОСОБА_1 знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , ображав нецензурною лайкою свою співмешканку ОСОБА_2 , штовхав її, чим вчинив психологічне насилля відносно своєї співмешканки, про що працівниками поліції було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
На розгляд справи ОСОБА_1 не з'явився, повідомлявся належним чином. Заяв чи клопотань не надходило.
Згідно ч. 2 ст. 268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП не є обов'язковою, і тому, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності на підставі наявних доказів.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним проступком визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
При цьому, склад правопорушення має бути чітко визначеним у відповідності до диспозиції кожної окремої норми, становить сукупність головних, визначальних ознак, які виділені законодавцем як типові, необхідні і, водночас, достатні для притягнення особи до юридичної, зокрема, адміністративної відповідальності. Відсутність хоча б одного з елементів складу виключає правову відповідальність.
У ст.251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, іншими доказами.
Крім того, відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Всупереч даним вимогам, до протоколу про адміністративне правопорушення не надано належних доказів. В протоколі Серії ВАД № 182650 від 16.11.2024 року, зазначено, що ОСОБА_1 відмовився підписувати протокол. Відповідно до ч.2, ч.3 ст .256 КУпАП та п. 12 розділу ІІІ нструкції з оформлення матеріалів про адміністративн іправопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України за № 1376 від 06.11.2015 (далі Інструкція № 1376 від 06.11.2015), протокол про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підписати протокол про адміністративне правопорушення у ньому робиться запис про це, однак в протоколі не зазначені свідки відмови особи, також не долучено до справи відеозапис з бодікамери поліцейського.
Так, єдиним доказом вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення є сам протокол про адміністративне правопорушення, в якому зафіксовано вчинення домашнього насилля.
Однак, суд вважає, що зазначений протокол не може розглядатися як доказ за відсутності інших доказів на підтвердження обставин вказаних в протоколі про адміністративне правопорушення.
У протоколі відсутні необхідні елементи складу правопорушення та не описана подія з огляду на диспозицію ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Суддя наголошує, що під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
Згідно з п. 3 ч. 1, ч. 2ст. 284 КУпАП, по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить, зокрема, постанову про закриття справи при наявності обставин, передбачених ст. 247 цього Кодексу. Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення (п.1 ч.1 ст.247 КУпАП).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що за протоколом складеним з порушеннями вимог закону особу не можна притягнути до відповідальності, а відтак в діях ОСОБА_1 відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбачені ч.1 ст. 173-2 КУпАП, відповідно, провадження в справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.9, 247, 256, 280, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 ч. 1 ст. 173-2 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Ю. А. Тананайська