Іменем України
26 грудня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/699/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якого звернувся адвокат Хомич Іван Олександрович (далі - представник позивача), до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області), в якому представник позивача, після уточнення позовних вимог, просить:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Луганській області щодо відмови позивачу в призначені та виплаті пенсії за віком, передбачену статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 15 травня 2024 року;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області здійснити призначення та виплату позивачу пенсії за віком, передбачену статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 15 травня 2024 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 2 згідно з Законом України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (надалі - Закон № 1788- ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Керуючись своїм правом та досягнувши 60-річного віку, 15 травня 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки.
Листом від 04 червня 2024 року № 1200-0211-8/14652 позивача було повідомлено, що відповідач відмовив у призначені йому пенсії за віком, оскільки позивачу вже була призначена пенсія за віком на пільгових умовах по Списку № 2 відповідно до Закону № 1058-ІV та статті 13 Закону № 1788-ХІІ.
На думку позивача, відповідач вчинив протиправні дії, оскільки йому була призначена пенсія відповідно до Закону № 1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1788-ХІІ звернувся вперше.
З посиланням на практику Верховного Суду, представник позивача вважає такі дії відповідача протиправними, тому просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 01 липня 2024 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 15 липня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 15 липня 2024 року зупинено провадження у цій справі до набрання законної сили судового рішення Верховного Суду у справі № 300/5450/23.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , ГУ ПФУ в Луганській області 29 липня 2024 року подало відзив на позовну заяву, вказуючи на те, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та з 03 квітня 2019 року отримує пенсію, призначену за відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
Пунктом 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV передбачено призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку чоловіки - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу, зокрема, з 01 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців і не менше 12 років 6 місяців на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.
Страховий стаж ОСОБА_1 складає 39 років 3 місяці 11 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком № 2 - 15 років 10 місяців 22 дні.
При призначенні пенсії для обчислення розміру пенсії позивача враховано заробітну плату за період з 01 липня 2000 року по 31 січня 2019 року за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Обчислення заробітної плати проведено відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення розміру пенсії складає 2,05602. Середньомісячний заробіток для розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 складав 12724,48 грн.
Пенсійне забезпечення громадян в Україні здійснюється за положеннями Закону № 1058-IV, статтею 9 якого передбачено, що призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону № 1058-IV та статті 6 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» особі, яка має, одночасно право на різні державні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
При цьому, розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням положень статті 28 Закону № 1058-IV.
Заробітна плата визначається відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV.
Статтею 40 Закону № 1058-IV встановлено, що для розрахунку середньомісячного заробітку для обчислення пенсії, застосовується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Тобто, особам, які працювали на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, а також на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списками № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України в питаннях пенсійного забезпечення мають пільгу, яка виражається у зниженні пенсійного віку, проте вид пенсії, що їм призначається це пенсія за віком, яка згідно положень законодавства призначається, перераховується та виплачується відповідно до положеннь Закону № 1058-IV.
Відповідно пункту 3 статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Право особи на переведення з одного виду пенсії на інший реалізується шляхом подання заяви та необхідних документів, як це передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 1.1 Порядку № 22-1 встановлено, що заява, зокрема, на переведення з одного виду пенсії на інший, може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви (пункт 1.8 Порядку № 22-1).
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Пунктом 2.9 Порядку № 22-1 встановлено, що під час подання заяв, передбачених, зокрема, пунктом 1.1 цього Порядку, особою пред'являється паспорт громадянина України.
За даними підсистеми «Документообіг» в ГУ ПФУ в Луганській області за вх. № 2407/8 зареєстровано, заяву ОСОБА_1 від 15 травня 2024 року про перехід на пенсію за віком за положеннями статті 26 Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки, яка надіслана поштою.
Оскільки, до заяви позивачем не долучено паспорт громадянина України, що передбачено пунктом 2.9 Порядку № 22-1, заяву розглянуто відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та листом від 04 червня 2024 року № 1200-0211-8/14652 надано відповідь.
ГУ ПФУ в Луганській області, надаючи відповідь на звернення позивача, не допустило порушення заявленого права позивача на перерахунок пенсії. Вказаний лист не є актом владно-розпорядчого характеру, безпосередньо не порушує заявлене право позивача на перерахунок пенсії, оскільки не містить владних приписів.
Верховний Суд у постанові від 18 липня 2019 року у справі №826/2426/16 зазначив, що листи - це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не повинні містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер.
Рішення за розглядом заяви позивача від 15 травня 2024 року відповідачем не приймалось.
Втім, аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Позивачу з 03 квітня 2019 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах за пунктом 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсі.
Пенсія за віком на пільгових умовах є різновидом пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, тобто заява позивача від 15 травня 2024 року до відповідача стосувалась призначення йому того самого виду пенсії (пенсії за віком) у зв'язку із досягненням загального пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-IV, яка вже була йому призначена в 2019 році.
Оскільки ОСОБА_1 з 03 квітня 2019 року вже отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену за Законом № 1058-IV, при призначенні якої застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсі, перевести його на пенсію за віком за Законом № 1058-IV (на той самий вид пенсії) та застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки 2021-2023 роки правових підстав немає.
При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, застосовується виключно у разі звернення за призначенням пенсії, а не при перерахунку вже призначеної пенсії.
Аналогічний правовий висновок висловлено у постановах Верховного Суду від 18 листопада 2020 року у справі № 522/1916/17, від 29 липня 2020 року у справі №264/7044/16-а, від 21 жовтня 2021 року у справі №2-а-2430/11, від 13 червня 2019 року у справі № 265/84/16-а, від 01 листопада 2018 року у справі № 804/9874/14, від 21 лютого 2020 року у справі № 185/1389/17, від 27 березня 2020 у справі № 335/8983/17 і від 15 травня 2020 року у справі № 334/13/16-а.
Підстав для застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2021-2022-2023) немає.
Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, застосовується виключно при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, за умови, що особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії.
На підставі вказаного ГУ ПФУ в Луганській області просить відмовити в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 .
Представником позивача до суду надані додаткові письмові пояснення від 20 серпня 2024 року, в яких він, з посиланням на судову практику, просить задовольнити позов ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 22 листопада 2024 року поновлено провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області з 03 квітня 2019 року як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2 відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується пенсійним посвідчення серії НОМЕР_2 від 07 серпня 2019 року, виданим Пенсійним фондом України, заявою про призначення пенсії від 24 червня 2019 року, рішенням Управління Пенсійного фонду в м. Лисичанську Луганської області від 04 липня 2019 року № 121130000829 про призначення пенсії, рішенням Управління Пенсійного фонду в м. Лисичанську Луганської області від 28 лютого 2024 року № 121130000829 про перерахунок пенсії.
Відповідно до розрахунку стажу (форма РС-право), стаж ОСОБА_1 для розрахунку права на пенсію за віком складає 39 років 03 місяця 11 днів, з урахуванням пільгового стажу за Списком № 2 - 15 років 10 місяців 22 дні.
Останній перерахунок пенсії позивача проведено з 01 березня 2024 року відповідно до абзацу 1 частини першої статті 28 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий)).
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області із заявою від 15 травня 2024 року, в якій просив перевести пенсію з одного виду на інший та під час призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосувати показник середньої заробітної плати по України за 2021-2023 роки.
Листом від 04 червня 2024 року № 1200-0211-8/14652 на заяву щодо переведення пенсії з одного виду на інший, яка зареєстрована за номером 2407/8, ГУ ПФУ в Луганській області зазначило, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області з 03 квітня 2019 року як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до статті 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу з 01 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року. Та статтею 114 розділу XIV цього Закону визначено пенсійне забезпечення окремих категорій громадян та зазначені засади дострокового виходу на пенсію за віком. Статтею 27 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено розрахунок розміру пенсії за віком, який не залежить від того чи це пенсія за віком відповідно до статті 26 або до статті 114 вказаного Закону. Згідно з пунктом 3 статті 45 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності про
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Пунктом «б» частини першої статті 13 Закону № 1788-ХІІ передбачено право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема, для працівників, які зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Отже, з 01 січня 2004 року Закон № 1058-IV є основним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV (в редакції чинні на момент призначення позивачу пенсії) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII.
Положеннями частини першої статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону № 1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Разом з тим, відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Порядок переведення з одного виду пенсії на інший регламентовано статтею 45 Закону № 1058-IV, частиною третьою якої визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні з одного виду пенсії, призначеної саме за Законом № 1058-ІV, на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої зазначеним нормативно-правовим актом.
У цій справі спірним є питання чи набув позивач (яка отримує пенсію, призначену на пільгових умовах) після досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, право на нове призначення пенсії за віком на загальних підставах із її новим обчисленням відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, оскільки за таким призначенням він звернувся вперше.
Це питання було предметом розгляду судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у справі № 300/5450/23, висновки якої викладені у постанові від 22 жовтня 2024 року та відповідно до статті 242 КАС України є обов'язковими для врахування судом.
Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду відступила від попередніх висновків (викладених у постановах Верховного Суду від 17 червня 2021 року у справі № 336/7438/16-а, від 13 лютого 2019 року у справі № 334/917/17 та інших) та сформувала такі:
1) статтею 13 Закону № 1788-XII для відповідних категорій осіб передбачено не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови для призначення пенсії за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку;
2) пільгова пенсія за віком, призначена з урахуванням положень Закону № 1788-XII, призначається та виплачується у порядку та на умовах, що визначені Законом № 1058-IV, а тому особи, які отримують таку пенсію, не мають права на перехід на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до Закону № 1058-IV після досягнення ними пенсійного віку.
Застосовуючи висновки касаційного суду до обставин цієї справи, суд зазначає, що заява ОСОБА_1 від 15 травня 2024 року, подана до територіального органу Пенсійного фонду України, стосувалась призначення того самого виду пенсії (пенсії за віком), яка вже була призначена позивачу, тому така пенсія не може бути призначена повторно на підставі положень статті 40 Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки.
Позивач як особа, якій вже було призначено пенсію за віком на пільгових умовах, визначених статтею 13 Закону № 1788-XII, не має права на повторне призначення того самого виду пенсії за віком на загальних підставах (після досягнення пенсійного віку) відповідно до Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії.
Відтак у задоволенні позову треба відмовити.
Оскільки позов не підлягає задоволенню, то й відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Кисіль