Рішення від 26.12.2024 по справі 200/3193/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2024 року Справа№200/3193/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Аляб'єва І.Г.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місцезнаходження: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , тел. НОМЕР_2 ) до військової частини НОМЕР_3 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання до вчинення дій,

УСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_3 , в якому з урахуванням заЯви про уточнення позовних вимог просить визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_3 щодо не застосування січня 2008 року як базового місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01.04.2017 по 28.02.2018 включно; зобов'язати Військову частину НОМЕР_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 , зробити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за період з 01.04.2017 по 28.02.2018 включно - із застосуванням базового місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, та виплатити недоотриману суму індексації грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених ОСОБА_1 сум; визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_3 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період 01.03.2018 по 30.09.2020 з урахуванням норм абзаців 4 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078; зобов'язати Військову частину НОМЕР_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 , нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , індексацію грошового забезпечення за період 01.03.2018 по 30.09.2020 з урахуванням норм абзаців 4 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, з урахуванням раніше виплачених ОСОБА_1 сум; визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_3 щодо невиплати в повному розмірі ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.10.2020 по 08.10.2021 та з 24.02.2022 по 31.03.2024 - відповідно до абз. 4, 6 п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078; зобов'язати Військову частину НОМЕР_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 , здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за період з 01.10.2020 по 08.10.2021 та з 24.02.2022 по 31.03.2024 з врахуванням вимог абз. 4, 5, 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Ухвалою суду від 24.05.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.(без виклику сторін до судового засідання). Витребувано у Військової частини НОМЕР_3 довідку з розрахунком нарахованої і виплаченої індексації грошового забезпечення позивача за період проходження служби з 01.04.2017 по 31.03.2024 з зазначенням базового місяця, а також розрахунок індексації-різниці за спірний період..

Позовні вимоги мотивовані тим, що в період з 01.03.2018 по 31.03.2024, на думку позивача, нарахування індексації грошового забезпечення відповідачем здійснювалося всупереч абзаців 4,5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення», оскільки не було виплачено щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування відзиву зазначає, що важливо виділити два окремих періоди проходження Позивачем військової служби у військовій частині НОМЕР_3 з 31.03.2017 по 08.10.2021 - військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу та звільнення його в запас у зв'язку із закінчення строку контракту та з 24.02.2022 по теперішній час - військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період, в період дії воєнного стану на всій території України.

На день виключення Позивача зі списків особового складу військової частини НОМЕР_3 Відповідачем було проведено розрахунок за всіма видачи належного йому на день звільнення матеріального та грошового забезпечення. Ні матеріали позовної заяви, ні наявні у Відповідача дані не підтверджують наявність у день виключення Позивача із списків особового складу 08.10.2021 спору про розмір сум, належних йому при звільненні.

В період з 09.10.2021 по 23.02.2022 Позивач був звільнений у запас, не проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_3 та не перебував на грошовому забезпеченні, що унеможливлює нарахування та виплату Відповідачем йому індексації грошового забезпечення. Відповідно Позивач безпідставно та необґрунтовано зараховує вказаний період до вимог позовної заяви щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення.

Базовий місяць, який встановлювався до 01 грудня 2015 року для обрахунку індексації, не був прив'язаний виключно до події зростання тарифних окладів працівника.

З 01 грудня 2015 року на зміну базового місяця для нарахування індексації стало впливати виключно підвищення тарифних ставок (окладів). При цьому зміна тарифних ставок в період з 01 грудня 2015 року по 01 березня 2018 року не відбувалась.

Оскільки ж в період з 01 грудня 2015 року по 01 березня 2018 року розміри тарифних окладів не змінювались, а зміна тарифних окладів, на яку посилається позивач відбулась в минулому - до 01 грудня 2015 року, підстави для зміни місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення («базового місяця») є відсутніми.

Окремо зазначив, що Порядок № 1078 ніколи не передбачав повернення до раніше встановлених «базових місяців», а передбачав лише поточну зміну «базового місяця» через зміну розмірів доходів.

Відповідач посилається на те, що позивачу було роз'яснено в постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2022 року у справі № 420/18233/21, що аналіз положень Порядку № 1078 та Закону № 1282-ХІІ дає підстави для висновку про те, що встановлення місяця підвищення (базового місяця) належить до компетенції відповідного суб'єкта владних повноважень. Суд не має повноважень визначати базовий місяць та суму індексації грошового забезпечення. Суд наділений лише повноваженнями перевірити правильність такого розрахунку у контексті застосування нормативно-правових приписів, що регулюють спірні правовідносини.

Отже у вказаній постанові, апеляційний суд дійшов висновку, що суд не може зобов'язати відповідача визначити певний місяць як базовий (в даному випадку січень 2008 року), оскільки дане питання належить до виключної компетенції відповідача.

Від грудня 2015 року набули чинності зміни до Порядку №1078: який зазначає, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприбулих прицівників, а також для працівників, які використали відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Звільнившись з військової служби в запас, та розрахувавшись на день виключення 08.10.2021 із списків особового складу військової частини НОМЕР_3 за всіма видами належного Позивачу на день звільнення матеріального та грошового забезпечення у відповідності до пункту 293 Положення № 1115/2009, у момент призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, під час дії воєнного стану на всій території України, ОСОБА_1 в розрізі застосування пункту 10.2 Порядку №1078 мав статус новоприйнятого працівника 24.02.2022, коли був прийнятий на роботу.

У зв'язку з чим, відповідно до довідки від 08.06.2024 № 525 Позивачу встановлено базовий місяць для нарахування індексації грошового забезпечення - березень 2018 року.

Окремо також прошу звернути увагу на те, що відповідно до пункту 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», зупинено на 2023 рік дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно Позивач вказує у своїх позовних вимогах період для нарахування та виплати індексації його грошового забезпечення, який включає 2023 рік, тобто вимога про нарахування та виплату Позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 є безпідставною та не підлягає задоволенню.

З аналізу нової редакції пункту 10.2 Порядку № 1078 вбачається, що встановлено єдиний механізм обчислення індексу споживчих цін для тих категорій працівників, які:

- переведені на іншу роботу в цій самій установі або до іншої установи (у разі продовження ними роботи); - новоприйняті; - вийшли з відпустки для догляду за дитиною до 3 (6) років.

Звільнившись з військової служби в запас, та розрахувавшись на день виключення 08.10.2021 із списків особового складу військової частини НОМЕР_3 за всіма видами належного Позивачу на день звільнення матеріального та грошового забезпечення у відповідності до пункту 293 Положення № 1115/2009, у момент призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, під час дії воєнного стану на всій території України, ОСОБА_1 в розрізі застосування пункту 10.2 Порядку №1078 мав статус новоприйнятого працівника 24.02.2022, коли був прийнятий на роботу.

У зв'язку з чим, відповідно до довідки від 08.06.2024 № 525 Позивачу встановлено базовий місяць для нарахування індексації грошового забезпечення - березень 2018 року.

24.02.2022 ОСОБА_1 було прийнято на військову службу та зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_3 та на всі види забезпечення.

Виходячи в вищевикладеного базовий місяць індексації грошового його забезпечення з 24.02.2022 став березень 2018 року.

Окремо також прошу звернути увагу на те, що відповідно до пункту 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», зупинено на 2023 рік дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно Позивач вказує у своїх позовних вимогах період для нарахування та виплати індексації його грошового забезпечення, який включає 2023 рік, тобто вимога про нарахування та виплату Позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 є безпідставною та не підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного, фіксована сума індексації грошового забезпечення за період з 24.02.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 31.03.2024 з урахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, склала 0,00 грн.

Отже вимоги Позивача про визнання протиправними дії відповідача щодо невиплати в повному розмірі позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 31.03.2024 відповідно до абз. 4, 6 п.5 Порядку № 1078 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01.03.2018 по 31.03.2024 з врахуванням вимог абз. 4, 5, 6 п. 5 вказаного Порядку, є безпідставними і необґрунтованими, і такими, що не підлягають задоволенню.

Просить відмовити в задоволенні позову.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України НОМЕР_5 .

ОСОБА_1 з 31.03.2017 по 08.10.2021 проходив військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_3 .

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 08.10.2021 № 617-ОС ОСОБА_1 звільнено в запас за підпунктом «а» (у зв'язку із закінченням строку контракту) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

З 24.02.2022 по теперішній час старший сержант ОСОБА_1 проходить військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у військовій частині НОМЕР_3 .

Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_6 від 13.02.2024.

Згідно з довідки-розрахунку індексації грошового забезпечення від 05.06.2024 № 517 ОСОБА_1 було нараховано кошти з розрахунку базових місяців для нарахування індексації за період з березня 2017 по лютий 2018 - березень 2017 року; за період з березня 2018 по жовтень 2021 - березень 2018 року.

Відповідно до довідки від 05.06.2024 № 518 про суми грошового забезпечення, виплаченого ОСОБА_1 , за період з лютого 2018 року по березень 2018 року, Позивачу нараховувались такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 530,00 грн (2550,00 грн у березні 2018), оклад за військовим званням - 35,00 грн. (600,00 грн у березні 2018), надбавка за вислугу років - 113,00 грн (945,00 грн у березні 2018), надбавка за виконання особливо важливих завдань (ВОВЗ) - 678,00 грн (0,00 грн у березні 2018), надбавка за особливі умови служби - 79,50 грн (0,00 грн у березні 2018), преміювання - 3259,50 грн (3391,50 грн. у березні 2018), що разом склало - 4695,00 грн (7486,50 грн у березні 2018).

В період з 19.05.2022 по 08.02.2024 старший сержант ОСОБА_1 перебував в місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України, згідно із довідкою Служби безпеки України від 14.02.2024 № 3317-К-499д.

Відповідно до довідки від 29.04.2024 ВЧ НОМЕР_3 про грошове забезпечення та інші види винагород ОСОБА_1 за 2017 рік - у перебігу квітня 2017 - грудня 2017 Карнауху індексація заробітної плати не виплачувалась, про що свідчить відсутність інформації про індексацію за вказаний період.

Згідно із довідкою про грошове забезпечення та інші види винагород ОСОБА_1 за 2018 рік, в перебігу 2018 року ОСОБА_1 було виплачено індексацію за грудень 2018 року у сумі 71,08 грн.

Відповідно до довідки про грошове забезпечення та інші види винагород ОСОБА_1 за 2019 рік, позивачу виплачувалась індексація його заробітної плати: у січні 2019 - 71,08 грн., у лютому 2019 - 71,08 грн., у березні 2019 - 134,47 грн., у квітні 2019 - 134,47 грн., у травні 209 - 134,47 грн., у червні 2019 - у сумі 134,47 грн.; в період липня 2019 - жовтня 2019 включно індексація заробітної плати ОСОБА_1 не здійснювалась та не виплачувалась; у листопаді 2019 розмір сплаченої індексації - 1033,60 грн., у грудні - 216,51 грн. Загальна сума сплаченої індексації заробітної плати за 2019 рік - 1930,15 грн.

У 2020 році, відповідно до довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 індексація сплачувалась у наступних розмірах: у січні 2020 - 216,51 грн., у лютому 2020 - 216,51 грн., у березні 2020 - 216,51 грн., у квітні 2020 - 216,51 грн., у травні 2020 - 216,51 грн., у червні 2020 - 216,51 грн., у липні 2020 - 226,29 грн., у серпні 2020 - 226,29 грн.; в період вересня 2020 - листопада 2020 включно індексація не сплачувалась; у грудні 202 індексацію сплачено у розмірі 912,68 грн. Загальна сума сплаченої у 2020 році індексації - 2 664,32 грн.

У 2021 році індексація ОСОБА_1 сплачувалась у наступних розмірах: у січні 2021 - 331,42 грн., у лютому 2021 - 331,42 грн., у березні 2021 - 331,42 грн., у квітні 2021 - 415,41 грн., у травні 2021 - 415,41 грн., у червні 2021 - 415,41 грн., у липні 2021 - 540,03 грн., у серпні 2021 - 540,03 грн.; у вересні 2021 - 540,03 грн., у жовтні 2021 - 775,90 грн.; в період листопада 2021 - грудня 2021 включно індексація не сплачувалась. Загальна сума сплаченої у 2021 році індексації - 4 636,48 грн., що підтверджується довідкою про грошове забезпечення ОСОБА_1 за 2021 рік.

Відповідно до довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 за 2022 рік, індексація сплачувалась в наступних розмірах: у січні 2022 - лютому 2022 включно - не сплачувалась; у березні 2022 - 792,41 грн., у квітні 2022 - 672.35 грн., у травні 2022 - 913,01 грн.; у червні 2022 - 1017,21 грн.; у липні 2022 індексація не сплачувалась; у серпні 2022 - 1066 грн., у вересні 2022 - 1281,80 грн., у жовтні 2022 - 1281,80 грн., у листопаді 2022 - 1281,80 грн., у грудні 2022 - 2895,63 грн. Загальна сума сплаченої у 2022 році індексації - 11 202,01 грн.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Абзацом другим частини третьої статті 9 Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII встановлено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначено Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ.

Зокрема, статтею 2 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до статті 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Водночас, положеннями статті 6 Закону № 1282-ХІІ визначено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).

Відповідно до пункту 1-1 Порядку № 1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (у 2016 році - 103 відсотка).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Разом з тим, пунктом 2 Порядку № 1078 закріплено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Крім того, положеннями пункту 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Конституційний Суд України в рішенні від 15.10.2013 у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначив, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

На підставі системного аналізу наведених положень законодавства Конституційний Суд України дійшов висновку, що працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців.

Отже, індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті. Звільнення особи з військової служби жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.

Вирішуючи спір судом враховані правові висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, що викладені в постановах Верховного Суду, зокрема від 19.07.2019 в справі №240/4911/18, від 07.08.2019 в справі №825/694/17, які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

У справі «Кечко проти України» Європейський суд з прав людини встановив, що мало місце порушення статті 1 Протоколу № 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Щодо визначення базового місяця індексації при врегулюванні спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1цього Порядку.

У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв'язку з індексацією враховується рівень такого підвищення.

Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.

Отже, місяць підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру, є базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 05.02.2020 в справі №825/565/17, від 23.09.2020 в справі № 620/3282/18.

Верховний Суд в постанові від 23.04.2020 у справі №816/1728/16 за результатом аналізу п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, також зазначив: «Таким чином, фіксована сума індексації виплачується до наступного підвищення тарифної ставки (окладу), при якому сума збільшення заробітної плати перевищить фіксовану суму індексації».

Отже, є таке поняття як «фіксована сума індексації», яка залишається після підвищення посадових окладів, якщо сума підвищення грошового доходу не перевищила суму індексації, що склалася у місяці підвищення посадових окладів, та виплачується до наступного підвищення посадових окладів (абз. 4 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078).

Відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, обов'язок визначення розміру підвищення грошового доходу працівника та суми індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу, а також встановлення факту перевищення розміру підвищення грошового доходу працівника над сумою індексації, що склалася у місяці його підвищення з метою вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) покладається безпосередньо на роботодавця.

Відповідно до абз. 3 п. 101 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, в редакції, яка була чинною до грудня 2015 року, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.

З огляду на наведене обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення до грудня 2015 року проводилося з місяця прийняття військовослужбовця на службу.

01.12.2015 вказану норму виключено, і з цього часу застосовуються загальні положення Порядку, в тому числі п. 102 Порядку в редакції постанови Кабінету Міністрів від 09.12.2015 № 1013.

Відповідно до п. 102 Порядку для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Згідно з п. 14 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, роз'яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.

Міністерство соціальної політики України в листі від 28.04.2016 № 201/10/1.37-16 надало роз'яснення щодо індексації заробітної плати, яке полягає в наступному: «Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.».

Як приклад в цьому листі зазначено: «Враховуючи викладене та наведені у листі дані, для працівника, який працює з лютого 2014 року, обчислення індексу споживчих цін має здійснюватися з місяця підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулося у квітні 2012 року, то для визначення суми індексації такому працівнику з грудня 2015 року має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з травня 2012 року».

Мінсоцполітики в листі від 23.06.2020 №76/0/214-20 надало роз'яснення: «Починаючи з грудня 2015 року до чергового підвищення посадових окладів згідно із рішенням Уряду обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації мало здійснюватись з місяця наступного за місяцем підвищення посадового окладу за посадою, яку займає військовослужбовець, а саме з лютого 2008 року.»

Верховний Суд в постанові від 22.07.2020 в справі № 400/3017/19 (щодо періоду після з 01.12.2015) зазначив, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100%, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції. При цьому Суд погодився, що зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.

Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів наказано вжити заходів для підвищення з 1.12.2015 розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

01.01.2008 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», якою були встановлені підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені додатком №1 до цієї Постанови. Вказана постанова втратила чинність 01.03.2018.

01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, а також нові схеми тарифних розрядів та тарифних коефіцієнтів. Згідно з вказаною Постановою відбулося наступне підвищення посадових окладів військовослужбовців.

03.11.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 28.10.2020 № 1038 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2006 № 1644 і від 30.08.2017 № 704», якою, зокрема додаток 14 "Схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу» до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 викладено в іншій редакції. Згідно з вказаною Постановою відбулося наступне підвищення посадових окладів військовослужбовців. Ця Постанова застосовується з 01.10.2020 (п. 2 Постанови).

Отже, січень 2008 року, березень 2018 року та жовтень 2020 року є місяцями підвищення тарифних ставок (посадових окладів), а тому, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовців з 01.12.2015 по 28.02.2018, березень 2018 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовців з 01.03.2018 по 30.09.2020, а жовтень 2020 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовців починаючи з 01.10.2020.

Виходячи з наведеного позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок грошового забезпечення позивача за періоди з 01.04.2017 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року; з 01.03.2018 по 30.09.2020 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення березень 2018 року та з 01.10.2020 по 08.10.2021 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення жовтень 2020 року підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01.03.2018 по 08.10.2021 та з 22.02.2022 по 31.03.2024 з врахуванням вимог абз. 4, 5, 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 суд зазначає наступне.

Аналіз норм Порядку № 1078 вказує, що цей нормативно-правовий акт передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, «поточної» та «індексації-різниці».

Право на поточну індексацію виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 01.01.2016 встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку №1078).

Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац 2, 5 пункт 4 Порядку №1078).

З огляду на наведене, суд зауважує, що у цій справі правовідносини щодо нарахування й виплати поточної індексації з 01.03.2018 не є спірними. У позовній заяві позивач фактично не заперечує і не оспорює тих обставин, що індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком, перевищив поріг індексації у жовтні 2018 року, був опублікований Держстатом у листопаді 2018 року і з грудня 2018 року у нього з'явилося право на індексацію.

Суд враховує, що з 01.12.2015 в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.

Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 у редакціях, які застосовувалися з 01.12.2015 до 01.04.2021, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не)нараховується, а саме:

- сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3);

- сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).

Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.

Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає суду підстави зробити висновок, що нарахування й виплата індексації-різниці має щомісячний фіксований характер, гарантується законом і є обов'язковою для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

З урахуванням того факту, що 01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку №1078 березень 2018 року став місяцем підвищення доходу позивача, за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.

Системний і цільовий способи тлумачення абзаців 3, 4 Порядку №1078 дають суду підстави зробити висновок, що у березні 2018 року як місяці підвищення доходу позивача відповідачу належало вирішити питання, чи має позивач право на отримання суми індексації-різниці.

У цьому контексті суд зауважує, що з огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку №1078 позивач має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.

Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.

Для визначення розміру індексації-різниці відповідач повинен був застосувати абзаци 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 та встановити:

- розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А);

- суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);

- чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).

Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.

В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку №1078).

Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078).

Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.

Як уже було зазначено, у такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).

Як видно з установлених обставин справи, відповідач не нараховував і не виплачував позивачу індексацію-різницю за спірний період та не вирішував питання щодо наявності у позивача права не цей вид індексації за спірний період.

За таких обставин суд доходить висновку, що у випадку, який розглядається, відповідач вчинив протиправну бездіяльність, яка полягає саме у невирішенні питання про наявність у позивача права на отримання індексації-різниці, а тому заявлені позовні вимоги і цій частині належить задовольнити частково у такий спосіб:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не врахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населеній» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення позивачу в періоди з 01.03.2018 по 08.10.2021, з 22.02.2022 по 31.12.2022 та з01.01.2024 по 31.03.2024; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок індексації грошового забезпечення позивачу за періоди з 01.03.2018 по 08.10.2021, з 22.02.2022 по 31.12.2022 та з01.01.2024 по 31.03.2024, із урахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від17.07.2003 №1078.

Також суд звертає увагу, що згідно з абз.18 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» зупинено на 2023 рік дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 15, ст. 111 із наступними змінами).

Вказана норма Закону є чинною та неконституційною не визнавалася, а тому підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Отже, підприємства, установи, організації у 2023 році звільнені від обов'язку здійснювати нарахування та виплату індексації доходів, зокрема, оплати праці (грошового забезпечення).

Відтак, у відповідача не було обов'язку нараховувати та виплачувати позивачу індексацію грошового забезпечення у період з 01.01.2023 по 28.08.2023.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення адміністративного позову.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України Про судовий збір, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250, 251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Частково задовольнити позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місцезнаходження: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , тел. НОМЕР_2 ) до військової частини НОМЕР_3 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання до вчинення дій.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_3 щодо не застосування січня 2008 року, березня 2018 року та жовтня 2020 року як місяців, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01.04.2017 по 08.10.2021 включно.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_3 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місцезнаходження: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , тел. НОМЕР_2 ) за періоди з 01.04.2017 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року; з 01.03.2018 по 30.09.2020 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення березень 2018 року та з 01.10.2020 по 08.10.2021 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення жовтень 2020 року та виплатити недоотриману суму індексації грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_3 щодо не врахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населеній» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в періоди з 01.03.2018 по 08.10.2021, з 22.02.2022 по 31.12.2022 та з01.01.2024 по 31.03.2024.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_3 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) здійснити перерахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місцезнаходження: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , тел. НОМЕР_2 ) за періоди з 01.03.2018 по 08.10.2021, з 22.02.2022 по 31.12.2022 та з01.01.2024 по 31.03.2024, із урахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від17.07.2003 №1078.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 26.12.2024 року.

Суддя І.Г. Аляб'єв