Рішення від 26.12.2024 по справі 160/14006/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2024 рокуСправа №160/14006/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови, оформленої листом № 31167-18470/Б-01/8-0400/24 від 23.05.2024, здійснити ОСОБА_1 :

перерахунок та виплату основного розміру пенсії за вислугу років з 01.12.2019 у розмірі 85% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-3440 від 14.07.2021, без обмеження максимального розміру пенсії, та виплачувати пенсію у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі, без будь-яких обмежень;

нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у повному обсязі у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» за період з 01.12.2023, без обмеження максимального розміру пенсії;

нарахування та виплату індексації (підвищення) пенсії, починаючи з 01.03.2022, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.12.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,14, з розміру 85% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-3440 від 14.07.2021, без обмеження максимального розміру пенсії;

нарахування та виплату індексації (підвищення) пенсії, починаючи з 01.03.2023, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197, з розміру 85% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-3440 від 14.07.2021, та виплачувати індексацію у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без обмеження у межах максимального розміру пенсії, в тому числі сумою 1500,00 грн;

нарахування та виплату індексації (підвищення) до пенсії, починаючи з 01.03.2024, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,0796, з розміру 85% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-3440 від 14.07.2021, та виплачувати індексацію у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі, без обмеження максимального розміру пенсії, в тому числі сумою 1500,00 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 :

перерахунок та виплату основного розміру пенсії за вислугу років з 01.12.2019 у розмірі 85% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-3440 від 14.07.2021, без обмеження максимального розміру пенсії, та виплачувати пенсію у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь-яких обмежень;

нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.12.2023, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум;

нарахування та виплату з 01.03.2022 індексації (підвищення) пенсії за вислугу років, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,14, з розміру 85% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-3440 від 14.07.2021, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням виплачених сум;

нарахування та виплату з 01.03.2023 індексації (підвищення) пенсії за вислугу років, проведеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197, з розміру 85% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-3440 від 14.07.2021, та виплачувати індексацію у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без обмеження у межах максимального розміру пенсії, у тому числі без обмеження розміру збільшення в результаті підвищення пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500,00 грн;

нарахування та виплату з 01.03.2024 індексації (підвищення) пенсії за вислугу років, проведеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,0796, з розміру 85% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-3440 від 14.07.2021, та виплачувати індексацію у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі, без обмеження у межах максимального розміру пенсії, у тому числі без обмеження розміру збільшення в результаті підвищення пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500,00 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, яку було призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення. 10.04.2024 з інформації в особистому кабінеті на офіційному вебпорталі Пенсійного фонду України та розрахунку пенсії позивачу стало відомо, що основний розмір його пенсії після перерахунку, проведеного з 01.12.2019 на виконання рішення суду на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-3440 від 14.07.2021, обчислено виходячи з 70% сум грошового забезпечення замість належних 85%. Крім того, не нараховується і не виплачується щомісячна доплата до пенсії в сумі 2000,00 грн, передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Також виплата індексації, проведеної з 01.03.2023 та 01.03.2024, здійснюється з обмеженням сумою 1500,00 грн, та пенсію обмежено максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. На звернення позивача про перерахунок пенсії відповідач відмовив. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, що стало підставою для звернення до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою суду від 03.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, встановлено відповідачу строк для подання відзиву та витребувано докази у відповідача, які постановлено надати суду у строк для подання відзиву.

20.06.2024 до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову. Також відзив містить клопотання про зупинення провадження у справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 у справі № 320/8511/23.

Ухвалою від 26.12.2024 у задоволенні вказаного клопотання відмовлено.

Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, відповідач у відзиві зазначив, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2020 у справі № 160/12559/19 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 85% від грошового забезпечення 9081,41 грн, врахованого для обчислення пенсії. Внаслідок проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 08.02.2020 у справі № 160/12559/19 сума збільшення пенсії під час її перегляду становила 1362,21 грн, тому щомісячна доплата, передбачена Постановою № 713, з 01.07.2021 була встановлена в сумі 637,79 грн, якої не вистачає до 2000,00 грн. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 у справі № 160/14653/21 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 25062,96 грн, яке зазначено у довідці від 14.07.2021 за № 22/6-3440, виданій Міністерством внутрішніх справ України. Рішенням суду від 22.10.2021 у справі № 160/14653/21 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України перерахувати пенсію, виходячи з розміру 85% відповідних сум грошового забезпечення, тому позивачу проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби. Оскільки розмір пенсії позивача обчислено на виконання рішень суду з грошового забезпечення, визначеного станом на 19.11.2019, а не на 01.03.2018, як визначено Постановою № 713, підстави для встановлення до розміру пенсії з 01.07.2021 щомісячної доплати в сумі 637,79 грн відсутні. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 у справі № 160/30090/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити позивачу з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 у справі № 160/14653/21 на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-3440 від 14.07.2021, без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням проведених платежів. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 у справі № 160/30090/23 позивачу з 01.12.2019 проведено перерахунок пенсії у розмірі 70% від грошового забезпечення 25062,96 грн, яке зазначено у довідці від 14.07.2021 за № 22/6-3440, виданій Міністерством внутрішніх справ України, без обмеження максимальним розміром пенсії. Після перерахунку з 01.12.2019 розмір пенсії позивача становив 17544,07 грн без обмеження максимальним розміром. На виконання Постанови № 118 пенсію позивача проіндексовано у межах максимального розміру, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ. Розмір пенсії з 01.03.2022 становив 19340,00 грн. На виконання Постанови № 168 пенсію позивача проіндексовано у межах максимального розміру, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням пункту 10 Постанови № 168, відповідно до якої розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 гривень. Розмір пенсії з 01.03.2023 становив 20930,00 грн. З 01.03.2024 розмір пенсії позивача проіндексовано відповідно до вимог Постанови № 185, відповідно до пункту 3 якої розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та пунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. З 01.03.2024 розмір пенсії позивача становить 23000,24 грн. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 у справі № 160/30090/23 не було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати пенсію, виходячи з розміру 85% відповідних сум грошового забезпечення, тому позивачу проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби. Також рішенням суду від 25.01.2024 у справі № 160/30090/23 не було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести індексацію пенсії, починаючи з 01.03.2022 відповідно до Постанови № 118, із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,14, та з 01.03.2023 відповідно до пункту 2 Постанови № 168, із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, у розмірі фактичного нарахування, виходячи з 85% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, визначеним законодавством.

Витребувані докази від відповідача до суду не надійшли, як і повідомлення про неможливість їх подання.

За приписами частини 9 статті 80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, яку було призначено з 10.12.2003 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 у розмірі 85% грошового забезпечення (вислуга років 30).

Згідно з відомостями комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.02.2020 у справі 160/12559/19, яке набрало законної сили 11.03.2020, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 85% до 70% сум грошового забезпечення з 01.01.2016; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 85% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.

Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років у пенсійній справі N/A 27011 від 01.07.2021 основний розмір пенсії позивача становив 85% від суми грошового забезпечення для обчислення пенсії 9081,41 грн. Розрахунок також містить відомості про щомісячну доплату до пенсії у розмірі 637,79 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 у справі 160/14653/21, яке набрало законної сили 23.11.2021, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати призначеної йому пенсії за вислугу років на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-3440 від 14.07.2021 про розмір грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок з 01.12.2019 та виплату з урахуванням раніше здійснених виплат розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-3440 від 14.07.2021 про розмір грошового забезпечення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 у справі 160/30090/23, що набрало законної сили 24.04.2024, було визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 у справі №160/14653/21, на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-3440 від 14.07.2021, без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням проведених платежів.

Відповідно до розрахунків пенсії за вислугу років у пенсійній справі N/A 27011 від 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024, 01.04.2024 основний розмір пенсії позивача обчислено, виходячи з 70% від суми грошового забезпечення 25062,96 грн. У вказаних розрахунках відсутні відомості про щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021.

Згідно з розрахунками пенсії позивача від 01.03.2022 підсумок пенсії з надбавками - 20000,24 грн (з урахуванням максимального розміру пенсії - 19340,00 грн), від 01.03.2023 підсумок пенсії з надбавками - 21500,24 грн (з урахуванням максимального розміру пенсії - 20930,00 грн), від 01.03.2024 підсумок пенсії з надбавками - 23000,24 грн, від 01.04.2024 підсумок пенсії з надбавками - 23000,24 грн. Відомості про обмеження пенсії максимальним розміром у розрахунках від 01.03.2024 та від 01.04.2024 відсутні.

Розрахунки пенсії містять інформацію про індексацію пенсії позивача: індексація базового ОСНП 2022 (17544,07 х 0,140) - 2456,17 грн, індексація базового ОСНП 2023 (20000,24 х 0,1970) - 1500,00 грн, індексація базового ОСНП 2024 (21500,24 х 0,0796) - 1500,00 грн.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 11.04.2024 про проведення перерахунку пенсії з 01.12.2019 у розмірі 85% від грошового забезпечення, зазначеного у довідці Міністерства внутрішніх справ України № 22/6-3440 від 14.07.2021, з урахуванням з 01.07.2021 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, індексації за 2022, 2023, 2024 роки, без обмеження індексації сумою 1500,00 грн, та без обмеження максимального розміру пенсії.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 31167-18470/Б-01/8-0400/24 від 23.05.2024 на звернення позивача від 11.04.2024 повідомлено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2020 у справі № 160/12559/19 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 85% від грошового забезпечення 9081,41 грн, врахованого для обчислення пенсії. Внаслідок проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 08.02.2020 у справі № 160/12559/19 сума збільшення пенсії під час її перегляду становила 1362,21 грн, тому щомісячна доплата, передбачена Постановою № 713, з 01.07.2021 була встановлена в сумі 637,79 грн, якої не вистачає до 2000,00 грн. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 у справі № 160/14653/21 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 25062,96 грн, яке зазначено у довідці від 14.07.2021 за № 22/6-3440, наданій Міністерством внутрішніх справ України. Рішенням суду від 22.10.2021 у справі № 160/14653/21 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України перерахувати пенсію, виходячи з розміру 85% відповідних сум грошового забезпечення, тому позивачу проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби. Оскільки розмір пенсії позивача обчислено на виконання рішень суду з грошового забезпечення, визначеного станом на 19.11.2019, а не на 01.03.2018, як передбачено Постановою № 713, підстави для встановлення до розміру пенсії з 01.07.2021 щомісячної доплати в сумі 637,79 грн відсутні. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 у справі № 160/30090/23 з 01.12.2019 проведено перерахунок пенсії у розмірі 70% від грошового забезпечення 25062,96 грн, яке зазначено у довідці від 14.07.2021 за № 22/6-3440, наданій Міністерством внутрішніх справ України, без обмеження максимальним розміром пенсії. Після перерахунку з 01.12.2019 розмір пенсії позивача становив 17544,07 грн, без обмеження максимальним розміром. На виконання Постанови № 118 пенсію позивача проіндексовано у межах максимального розміру, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ. Розмір пенсії з 01.03.2022 становив 19340,00 грн. Відповідно до пункту 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 гривень. Для проведення індексації пенсії на суму, що перевищує 1500,00 грн, немає законних підстав. На виконання Постанови № 168 пенсію позивача проіндексовано у межах максимального розміру, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ. Розмір пенсії з 01.03.2023 становив 20930,00 грн. Відповідно до пункту 3 Постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та пунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. З 01.03.2024 розмір пенсії проіндексовано відповідно до вимог Постанови № 185 та становить 23000,24 грн. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 у справі № 160/30090/23 не було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати пенсію, виходячи з розміру 85% відповідних сум грошового забезпечення, тому проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби. Рішенням суду від 25.01.2024 у справі № 160/30090/23 не було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести індексацію пенсії, починаючи з 01.03.2022 відповідно до Постанови № 118 на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 та з 01.03.2023 відповідно до пункту 2 Постанови № 168, із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, у розмірі фактичного нарахування, виходячи з 85% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, визначеним законодавством.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов такого висновку.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:

- первісна редакція: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).

Суд звертає увагу, що при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення № 22/6-3440 від 14.07.2021 відповідачем неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення.

Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За змістом Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років виходячи з 90% розміру грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.

Згідно з вказаним правилом «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.

Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб'єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права.

Суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії за вислугу років із максимального розміру 85% відповідних сум грошового забезпечення. Права позивача, що виникли з моменту призначення пенсії у розмірі 85% мають ним реалізовуватись та не можуть бути обмежені або виключені.

Нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з'явилося після набрання відповідними актами чинності.

При перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Зазначена правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 08.07.2015 у справі № 732/48/15, від 31.01.2018 у справі № 523/4930/15, від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17, від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17, від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17, від 02.04.2019 у справі № 727/6493/17.

Крім того, у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив, зокрема, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнала.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

З огляду на визнання судом протиправними дій відповідача щодо зменшення суми грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, з 85% до 70% під час перерахунку пенсії з 01.12.2019, суд зобов'язує відповідача здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії позивача у розмірі 85% сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення № 22/6-3440 від 14.07.2021, виданій Міністерством внутрішніх справ України, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо позовних вимог здійснити перерахунок пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії.

Відповідно до положень статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом № 3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.

Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким визнав таким, якими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом № 3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI.

Тобто положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон № 2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.

Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

При цьому положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 та Законом № 3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

При цьому суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону № 3668-VI.

Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, вони явно суперечать один одному.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

У постанові від 13.02.2019, що ухвалена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19 та постанові від 17.02.2022 у справі № 640/11168/20.

Законом України від 23.11.2018 № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з 01 грудня встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у розмірі 1638 гривень.

Законом України від 14.11.2019 № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня - 1712 гривень, з 1 грудня - 1769 гривень.

Законом України від 15.12.2020 № 1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 1 січня - 1769 гривень, з 1 липня - 1854 гривні, з 1 грудня - 1934 гривні.

Законом України від 02.12.2021 № 1928-IX «Про Державний бюджет України на 2022 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 1 січня - 1934 гривні, з 1 липня - 2027 гривень, з 1 грудня - 2093 гривні.

Законом України від 03.11.2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 1 січня 2023 року у розмірі 2093 гривні.

Законом України від 09.11.2023 № 3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 1 січня 2024 року у розмірі 2361 гривні.

Згідно з розрахунками пенсії позивача від 01.03.2022 підсумок пенсії з надбавками - 20000,24 грн (з урахуванням максимального розміру пенсії - 19340,00 грн), від 01.03.2023 підсумок пенсії з надбавками - 21500,24 грн (з урахуванням максимального розміру пенсії - 20930,00 грн). Отже, відповідачем під час проведення індексації пенсії позивача з 01.03.2022 та з 01.03.2023 обмежено пенсію максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Відомості про обмеження пенсії максимальним розміром у розрахунках від 01.03.2024 та від 01.04.2024 відсутні.

Беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.03.2022 до 29.02.2024 з обмеженням пенсії максимальним розміром. З урахуванням тієї обставини, що суд зобов'язує відповідача здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії позивача у розмірі 85% сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення № 22/6-3440 від 14.07.2021, виданій Міністерством внутрішніх справ України, що перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з метою ефективного захисту порушеного права позивача наявні підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.12.2019 без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» № 713 від 14.07.2021, та зобов'язання здійснити нарахування та виплату з 01.12.2023 щомісячної доплати до пенсії, суд дійшов такого висновку.

Розрахунок пенсії позивача від 01.07.2021, в якому розмір пенсії обчислено з грошового забезпечення в сумі 9081,41 грн, містить відомості про щомісячну доплату до пенсії в сумі 637,79 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021.

Розрахунки пенсії позивача від 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024, 01.04.2024, в яких розмір пенсії обчислено з грошового забезпечення в сумі 25062,96 грн, не містять відомостей про щомісячну доплату до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021.

У листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 31167-18470/Б-01/8-0400/24 від 23.05.2024 зазначено, що внаслідок проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 08.02.2020 у справі № 160/12559/19 сума збільшення пенсії під час її перегляду становила 1362,21 грн, тому щомісячна доплата, передбачена Постановою № 713, з 01.07.2021 була встановлена в сумі 637,79 грн, якої не вистачає до 2000,00 грн.

Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 було проведено на виконання рішення суду від 07.02.2020 у справі 160/12559/19, яким відновлено порушене право позивача на отримання пенсії з урахуванням відсоткового значення її основного розміру 85% відповідних сум грошового забезпечення. Підвищення пенсії на суму 1362,21 грн (7719,20-6356,99), тобто на 15%, відбулося після перерахунку, проведеного на виконання рішення суду, а не у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Щомісячну доплату до пенсії позивача з 01.07.2021 було встановлено в сумі 637,79 грн (2000,00-1362,21).

Перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 був зумовлений набранням законної сили рішеннями Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 у справі 160/14653/21 та від 25.01.2024 у справі 160/30090/23.

Законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Так, «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.

Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону № 2262-XII.

До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Частина третя статті 1-1 Закону № 2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

З урахуванням наведеного, зміна грошового забезпечення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.03.2018 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у статті 43 Закону № 2262-ХІІ та в повному розмірі.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсій, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.12.2019 на виконання судового рішення з метою усунення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

При вирішенні даної справи судом відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України враховано висновки Верховного Суду щодо застосування відповідних норма права, викладені у постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22.

Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Позивач просить зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому щомісячну доплату до пенсії з 01.12.2023.

З огляду на ту обставину, що щомісячну доплату до пенсії позивача замість належної суми 2000,00 грн було встановлено відповідачем з 01.07.2021 в сумі 637,79 грн та припинено її виплату після перерахунку пенсії, проведеного з 01.12.2019 на виконання рішення суду, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачеві щомісячної доплати до пенсії з 01.07.2021 в сумі 2000,00 грн та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату спірної доплати з 01.07.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 нарахування та виплату індексації (підвищення) до пенсії, без обмеження розміру збільшення в результаті підвищення пенсії, максимальним (граничним) розміром 1500,00 грн.

Статтею 1 Закону України від 03.07.1991 № 2148-VIII «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Статтю 2 цього Закону було доповнено новою частиною згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017, який набув чинності 11.10.2017, відповідно до якої індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Проведення індексації грошових доходів населення визначено Порядком № 1078.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № 2040-IX від 15.02.2022, який набув чинності 30.04.2022, визначено 1 березня датою щорічної індексації пенсій для всіх категорій пенсіонерів, у тому числі пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за Законом № 2262-XII.

Статтею 2 Закону № 2148-VIII (в редакції Закону № 2040-IX від 15.02.2022, яка застосовується з 01.03.2022) визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст. 64 Закону № 2262-XII (у редакції Закону № 2040-IX від 15.02.2022, яка застосовується з 01.03.2022) у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

За змістом ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови (1,14), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713.

Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX на 2023 рік зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

При цьому, відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

У свою чергу пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону № 1058-IV та стаття 64 Закону № 2262-ХІІ застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

На підставі пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197. З 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2022 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним законом. Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 10 цієї постанови установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 17 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 17 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Відповідно до пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796. Установлено, що з 1 березня 2024 р.: 1) розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Пунктом 3 цієї постанови визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Суд зазначає, що відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022, № 168 від 24.02.2023 та № 185 від 23.02.2024 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підвищуються на коефіцієнт збільшення без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.

Відповідно до постанов №№ 168, 185 Кабінет Міністрів України запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій, а саме розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1500 грн.

У постанові від 07.06.2024 у справі № 420/25804/23 Верховний Суд зазначив, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

При цьому, як положеннями статті 42 Закону № 1058-IV, так і положеннями статті 64 Закону № 2262-ХІІ Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

Отже, положеннями постанов №№ 168, 185 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання цих постанов.

Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500,00 грн.

Як встановлено з матеріалів справи, на виконання постанови № 168 з 01.03.2023 основний розмір пенсії позивача проіндексовано з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,197. В результаті такого перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023 розмір підвищення на коефіцієнт збільшення (1,197) зафіксовано в межах граничного розміру збільшення, встановленого абзацом 2 пункту 10 постанови № 168 у розмірі 1500,00 грн.

Крім того, позивачу під час проведення з 01.03.2023 підвищення (індексації) пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197 згідно з постановою № 168, також враховано підвищення пенсії, передбачене постановою № 118, проведене із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,14.

Тобто підвищення розміру пенсії позивача у 2023 році шляхом її індексації із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,197 із обмеженням верхньої межі індексації розміром 1500,00 грн, із одночасним збереженням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови № 118 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у 2022 році, у розмірі 1,14, відповідає частині другій статті 42 Закону № 1058-IV, оскільки у своїй сукупності він не є меншим за мінімальний розмір збільшення, визначеного абзацом другим частини другої статті 42 Закону № 1058-IV.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 пенсію позивача проіндексовано з 01.03.2024 на суму 1500,00 грн з урахуванням коефіцієнта збільшення 0,0796. В результаті такого перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 розмір підвищення на коефіцієнт збільшення (0,0796) зафіксовано в межах граничного розміру збільшення, встановленого абзацом 2 пункту 10 постанови № 185 у розмірі 1500,00 грн.

Крім того, позивачу під час проведення з 01.03.2024 підвищення (індексації) пенсії згідно з постановою № 185, також враховано підвищення пенсії, передбачене постановами №№ 118, 168.

З огляду на вищенаведені обставини, суд зазначає, що індексація пенсії позивача з 01.03.2023 та з 01.03.2024 проведена відповідачем у межах чинного законодавства за умови, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень.

Враховуючи зазначене, в діях відповідача щодо нарахування позивачу індексації в сумі 1500 грн відсутня протиправність з огляду на виконання відповідачем вимог постанов Кабінет Міністрів України №№ 168, 185.

Кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань. Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо. Суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Отже, підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.03.2023 та 01.03.2024 індексації (підвищення) пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №№ 168, 185 у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без обмеження розміру збільшення в результаті підвищення пенсії максимальним (граничним) розміром 1500,00 грн, та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити з 01.03.2023 та 01.03.2024 індексацію (підвищення) пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №№ 168, 185 у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без обмеження розміру збільшення в результаті підвищення пенсії максимальним (граничним) розміром 1500,00 грн, відсутні.

З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, із урахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Як встановлено з матеріалів справи, позивачем за подання до суду позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією № 2821-3408-2382-2128 від 27.05.2024.

З урахуванням положень статті 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню понесені позивачем витрати зі сплати судового збору за подання до суду позовної заяви в сумі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 90, 139, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку з 01.12.2019.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 до 29.02.2024 з обмеженням пенсії максимальним розміром.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення № 22/6-3440 від 14.07.2021, виданій Міністерством внутрішніх справ України, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427.

Повний текст рішення складено 26.12.2024.

Суддя В.В. Рянська