26 грудня 2024 рокуСправа №160/25661/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2024 відповідно до форми, передбаченої Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», статті 19 Закону України від 05.10.2000 № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», абзацу другого пункту 3 розділу II Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання і надбавки за вислугу років, обчислених з використанням як розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб (без застосування мінімальної заробітної плати), встановленого законом станом на 1 січня календарного року та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у середніх (відсоткових) розмірах, які виплачувались військовослужбовцям за відповідною посадою на час набуття позивачем права на перерахунок пенсії з 01.02.2024: надбавка за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років згідно з п.п.1 п.5 Постанови № 704; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 10% від посадового окладу згідно з пп. 6 п. 6 Постанови № 704, п. 2 Постанови № 414; премії - 390% від посадового окладу згідно з п.п. 2 п. 5 Постанови № 704;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2024 відповідно до форми, передбаченої Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», статті 19 Закону України від 05.10.2000 № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», абзацу другого пункту 3 розділу II Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання і надбавки за вислугу років, обчислених з використанням як розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб (без застосування мінімальної заробітної плати), встановленого законом станом на 1 січня календарного року та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у середніх (відсоткових) розмірах, які виплачувались військовослужбовцям за відповідною посадою на час набуття позивачем права на перерахунок пенсії з 01.02.2024: надбавка за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років згідно з п.п.1 п.5 Постанови № 704; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 10% від посадового окладу згідно з пп. 6 п. 6 Постанови № 704, п. 2 Постанови № 414; премії - 390% від посадового окладу згідно з п.п. 2 п. 5 Постанови № 704.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякий інших осіб». У грудні 2003 року пенсію було призначено у розмірі 56% грошового забезпечення за 22 роки вислуги. З 11.08.2015 до 31.10.2016 позивач проходив військову службу у Збройних Силах України за призовом під час мобілізації. У грудні 2016 року пенсію призначено у розмірі 65% грошового забезпечення за 25 років вислуги. До повноважень відповідача належить оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та визначення розміру грошового забезпечення, що враховується під час обчислення та перерахунку пенсій. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД 103866 від 21.11.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яким, зокрема, було внесено зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Позивач вважає, що підставою для видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024, що враховується для перерахунку його пенсії з 01.02.2024, є зміна станом на 01.01.2024 розміру грошового забезпечення військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, та премії, яка на 2024 рік відповідно до окремого доручення Міністра оборони України становить 390% від посадового окладу. На заяву позивача від 18.01.2024 про видачу оновленої довідки розмір грошового забезпечення відповідач таку довідку не підготував та до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не направив. Листом від 01.03.2024 № 7/13509/6 відповідач повідомив, що збільшення з 01.01.2024 прожиткового мінімуму для працездатних осіб не впливає на розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями. Позивач вважає протиправною оскаржувану бездіяльність відповідача, оскільки у зв'язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня календарного року відповідач зобов'язаний щорічно надавати до пенсійного органу оновлені довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Ухвалою суду від 27.09.2024 позовну заяву було залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
16.10.2024 в порядку усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк надійшла заява позивача про поновлення строку звернення до суду. Заяву обґрунтовано тим, що про порушення своїх прав позивач дізнався після отримання 18.03.2024 листа ІНФОРМАЦІЯ_1 № 7/13509/6 від 01.03.2024, яким надано відповідь на заяву позивача від 18.01.2024 про видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024.
Ухвалою від 21.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні); встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, у тому числі відповідачу строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, та доказами надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу; витребувано у відповідача відомості з доказами на їх підтвердження про дату отримання позивачем листа ІНФОРМАЦІЯ_1 № 7/13509/6 від 01.03.2024; постановлено надати суду витребувані докази у строк для подання відзиву.
20.12.2024 до суду надійшов поданий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» відзив ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 481 від 12.05.2023) розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями розраховуються виходячи з розміру 1762 грн, та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача у зв'язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2024. Визначення складових грошового забезпечення та їх відсоткового розміру належить до дискреційних повноважень ІНФОРМАЦІЯ_1 . Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякий інших осіб» передбачено, що підставою для перерахунку пенсій є отримання Пенсійним фондом повідомлення від Мінсоцполітики після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку, надходження до головних управлінь Пенсійного фонду України повідомлення Пенсійного фонду України про підстави для перерахунку пенсій та складення і подання ними уповноваженим органам списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, та подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. За відсутності відповідних списків із зазначенням у них відомостей про позивача у ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутні підстави для видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення.
Витребувані докази від відповідача до суду не надійшли, як і повідомлення про неможливість їх подання.
За приписами частини 9 статті 80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.
Станом на час розгляду справи відповідь на відзив та заперечення до суду не надійшли. Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 24.06.2016.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з відомостями комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2024 у справі № 160/2085/24, що набрало законної сили 24.04.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД 103866 від 21.11.2023 про розмір грошового забезпечення відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 18.01.2024, в якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2024 для перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2024 відповідно до форми, передбаченої Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», статті 19 Закону України від 05.10.2000 № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», абзацу другого пункту 3 розділу II Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання і надбавки за вислугу років, обчислених з використанням як розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб (без застосування мінімальної заробітної плати), встановленого законом станом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 Постанови № 704, надбавка за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років згідно з п.п.1 п.5 Постанови № 704, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 10% від посадового окладу згідно з пп. 6 п. 6 Постанови № 704, п. 2 Постанови № 414, премії - 390% від посадового окладу згідно з п.п. 2 п. 5 Постанови № 704.
Листом № 7/13509/6 від 01.03.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 на заяву позивача щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 повідомив, що відповідно до абзацу першого пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Тому збільшення з 01.01.2024 прожиткового мінімуму для працездатних осіб не впливає на розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
Як зазначив позивач, лист ІНФОРМАЦІЯ_1 № 7/13509/6 від 01.03.2024 отримано ним 18.03.2024. Відповідач цієї обставини не заперечував і не спростував, витребувані судом докази для вирішення питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду із цим позовом, не надав.
Відповідно до ч. 1, абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З урахуванням дати надіслання позовної заяви засобами поштового зв'язку 17.09.2024, суд дійшов висновку, що звернення позивача до суду з позовною заявою відбулося протягом строку, встановленого абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС України. Тому відсутні підстави для вирішення питання про його поновлення за заявою позивача.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд дійшов такого висновку.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Відповідно до частини 4 статті 9 Закону № 2011-ХІІ грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
За приписами частин першої, другої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
З огляду на вищезазначені норми чинного законодавства, підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (постанова № 704), яка передбачала з 01.03.2018 збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців.
Пунктом 2 постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до постанови № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 постанови № 704 (в первинній редакції) передбачалось, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова № 103).
Пунктом 6 постанови № 103 внесені зміни до постанови № 704, внаслідок яких пункт 4 постанови № 704 викладено у новій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
При цьому, зміни до додатків 1, 12, 13 і 14 не вносилися.
Отже, станом на 01.01.2018 та 01.01.2019 пункт 4 постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як «розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року».
Однак постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103, яким були внесені зміни до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України №704.
Вказаною постановою були скасовані зміни, у тому числі до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704, та відновлено його попередню редакцію (станом на 30.07.2018), відповідно до якої розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Оскільки зміни, внесені постановою № 103, зокрема, до пункту 4 постанови № 704, визнані у судовому порядку нечинними, з 29.01.2020 була чинною редакція пункту 4 постанови № 704, яка діяла до зазначених змін, якою передбачено, що для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням застосовується не прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018, а прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.
Водночас, 12.05.2023 постановою Кабінету Міністрів України № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704», було скасовано дію підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанови № 103 та внесені зміни до пункту 4 постанови № 704, відповідно до яких абзац перший зазначеного пункту викладено у наступній редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762,00 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Зазначені зміни набули чинності 20.05.2023.
Отже, з дати набуття чинності зазначениими змінами розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб є стала величина у розмірі 1762,00 гривні.
Станом на 01.01.2024 постанова № 704 не містить приписів щодо використання розміру прожиткового мінімуму станом на 01 січня календарного року, як розрахункової величини для визначення розміру посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб.
Відтак, встановлення з 01.01.2024 Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028,00 грн не має своїм наслідком збільшення базової величини, з якої обраховуються розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, а отже і самого грошового забезпечення військовослужбовців.
З огляду на зазначене, оскільки з 20.05.2023 та станом на час звернення позивача до суду з позовною заявою, розрахунковою величиною для визначення посадових окладів є стала величина у розмірі 1762,00 грн, вказані положення не скасовані у встановленому порядку, суд дійшов висновку, що позивач у розумінні частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 не набув права на перерахунок (обчислення нового розміру) раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною розміру прожиткового мінімуму станом на 01 січня календарного року, тому відповідач, відмовляючи у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Окреме доручення Міністра оборони України від 16.01.2024 № 183/уд щодо зазначення конкретного відсотка премії не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, в постанові від 17.10.2023 у справі № 140/5557/22.
Враховуючи, що збільшення розмірів посадових окладів військовослужбовців згідно з Постановою № 704 з 01.01.2024 не відбулося, підстави для підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2024 для перерахунку пенсії позивача з 01.02.2024 відсутні.
З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, з урахуванням висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» як учасник бойових дій, відомості про інші судові витрати позивача у матеріалах справи відсутні. Розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України судом не здійснюється.
У зв'язку з перебуванням судді у щорічній основній відпустці з 18.12.2024 до 25.12.2024 рішення ухвалено у перший робочий день - 26.12.2024.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .
Повний текст рішення складено 26.12.2024.
Суддя В.В. Рянська