25 грудня 2024 рокуСправа №160/28004/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі адміністративну справу №160/28004/24 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
21 жовтня 2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовну заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_2 щодо відмови підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення № ФД 97131 станом на 01.02.2023 року для перерахунку пенсії з 01.03.2023 року ОСОБА_1 (РНОКПП № НОМЕР_1 );
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ЄДРПОУ НОМЕР_3 підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення № ФД 97131 станом на 01.02.2023 року у відповідності до вимог статті 9 Закону України №2011-ХІІ від 20.12.1991 року, статей 43 і 63 Закону України № 2262 від 09.04.1992 рок, положень постанови КМУ №704 від 20.08.2017 року щодо визначення посадового окладу 39 тарифного розряду і окладу за військовим званням підполковник шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 р. на відповідний тарифний коефіцієнт 39 тарифного розряду посадового окладу та окладу за військовим званням згідно з додатками 1,12,13,14 до постанови №704, розміри процентної надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення визначити використовуючи перерахований посадовий оклад 39 тарифного розряду і окладу за військовим званням станом на 01.02.2023 р., розмір премії та надбавки за особливості проходження служби визначити на підставі доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 р. №2683/з (щомісячну премію з 01.02.2023 р. у розмірах згідно Додатку 2 цього доручення), надбавку військовослужбовцям які працюють в умовах режимних обмежень в розмірі 100% перерахованого посадового окладу 39 тарифного розряду згідно рішення місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 р. №2-61/05 та рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 р. у справі №160/4822/19, та від 23.12.2020 р у справі №160/11541/20 для здійснення з 01.03.2023 р перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Позовна зайва обґрунтована посиланнями на протиправність відмови відповідача у складанні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача.
Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 160/28004/24 та у зв'язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/28004/24. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
20 грудня 2024 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано відзив, який надійшов від представника відповідача в підсистемі «Електронний суд». Відповідач проти позову заперечує в повному обсязі та зазначає, що правові підстави для складання оновлених довідок на будь-яку дату, окрім 01 січня календарного року, відсутні.
Згідно положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.06.2023 року у справі №160/8494/23, зокрема, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії позивачу.
17 серпня 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виготовити та надати до органу пенсійного забезпечення оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023 року для перерахунку пенсії з 01.03.2023 року.
Листом від 24.09.2024 року №7/26398/11 відповідач звернувся до органу пенсійного забезпечення за отриманням списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ.
Так, згідно з ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з частинами першою, другою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Частиною четвертою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 (далі - Постанова №704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Застосовуючи вищевикладені положення до обставин цієї справи суд зазначає наступне.
В цій справі позивач раніше вже отримав довідку станом на 01.01.2023 року на підставі рішення суду.
Суд підкреслює, що цей спір зумовлено розміром премії, встановленої станом на 01.02.2023 року.
Розміри премій і станом на 01.01.2023 року, і станом на 01.02.2023 року визначено у додатках до окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 року №2683/з, при цьому дійсно визначений в цьому доручення розмір премії станом на 01.02.2023 року є більшим, ніж на 01.01.2023 року.
Це питання неодноразово було предметом правової оцінки Верховного Суду. Так, у постанові від 11.06.2024 року у справі №520/17087/23 Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду сформовано наступні правові висновки:
Окреме доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 № 2683/з, адресоване керівникам військових формувань, які входять складу Збройних Сил України, системи Міністерства оборони України, є розпорядчим актом, прийняття якого було зумовлене введенням в Україні воєнного сану Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», та метою якого, є належна та своєчасна виплата у 2023 році грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, категорії яких чітко визначено в додатках до цього документу Міністра оборони України та не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Натомість зазначене рішення є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій.
До того ж, у постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оборони України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-XII.
З урахуванням наведеного, Верховний Суд приходить до висновку про відсутність у позивача права на отримання оновленої довідку про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку його пенсії, визначеного станом на 01.02.2023 з урахуванням Окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.03.2023.
В подальшому тотожні правові висновки висловлено і у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.09.2024 року у справі №520/17089/23.
Тотожне правозастосування здійснено і Третім апеляційним адміністративним судом у постановах від 23.10.2024 року у справі №160/7650/24, Шостим апеляційним адміністративним судом у постанові від 22.10.2024 року у справі №620/8419/24, Другого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2024 року у справі №520/18078/23, Сьомого апеляційного адміністративного суду від 29.08.2024 року у справі №240/13943/23.
Аналогічний правовий висновок міститься і у постанові Касаційного адміністративного суду від 19.11.2024 року у справі №160/28162/23.
Суд вважає за необхідне роз'яснити відмінність обставин у справах за позовами осіб про складання довідки станом на 01 січня та 01 лютого календарного року. Така розбіжність передусім зумовлена підставою, в зв'язку з якою йдеться про складання довідки:
1) у справах за позовами про складання довідок станом на 01 січня в першу чергу юридичне значення має зміна розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що має місце з цієї дати. Цей показник є складовою у формулі визначення посадового окладу та окладу за військовим званням, в зв'язку зі зміною цього показника автоматично зростають і вказані оклади, тобто - відбувається підвищення розмірів грошового забезпечення, що є підставою для перерахунку пенсії та втілюється у необхідність складання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Саме через це необхідним є з'ясування в т.ч. питання розміру премії, яку необхідно вказати у відповідних довідках. Правові висновки з цього питання містяться у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05.03.2024 року у зразковій справі №380/19324/23.
2) у справах за позовами про складання довідок станом на 01 лютого відсутня обов'язкова підстава для перерахунку пенсії. Визначення розміру премії в цьому випадку є наслідком, а не підставою, оскільки сам по собі зміст окремого доручення Міністра оборони України, як вказано раніше в т.ч. Верховним Судом, не створює підстав для складання оновленої довідки. Тобто, в першому випадку підстава для перерахунку пенсії виникає в зв'язку зі зміною окладів, це зумовлює потребу в складанні оновленої довідки, в яку на виконання п. 5 Порядку №45 необхідно включити середній фактично виплачений розмір премії (правовий висновок про це міститься у п. 58 рішенні у зразковій справі №380/19324/23).
Отже, йдеться про суттєво різні обставини, кожна група таких обставин була предметом окремої правової оцінки в т.ч. Верховного Суду. Релевантними наявним саме в цій справі фактичним обставинам справи, а також заявленим предмету та підставам позову є правові висновки у справах №520/17087/23, №520/17089/23, суд зобов'язаний їх врахувати згідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
В свою чергу позивач, попри таку відмінність, неодноразово посилався на правові висновки Верховного Суду, які стосувались підстав та змісту довідок станом на 01 січня календарного року, в жодному з наведених позивачем прикладів судової практики Верховного Суду не йдеться про складання довідки станом на 01 лютого календарного року, на противагу правовим висновкам у справах №520/17087/23, №520/17089/23, де предметом судового розгляду були саме такі вимоги та обставини.
Таким чином, у відповідача не існувало правових підстав для складання позивачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023 року, як просив позивач в своїй заяві до відповідача в т.ч. не було та не є такою підставою Окреме доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з.
В свою чергу довідку станом на 01.01.2023 року позивачу видано, її зміст позивач не оспорює, а згідно його правової позиції - погоджується в повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні позовної заяви належить відмовити повністю.
Щодо розподілу судових витрат.
В зв'язку з відмовою у позові підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювався.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко