Рішення від 18.11.2010 по справі 1/263

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.11.10 Справа № 1/263

За позовом Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ

до Державного підприємства “Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств “Луганськвуглереструктуризація”, м. Стаханов Луганської області

за участю у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління Державного казначейства у Луганській області, м. Луганськ

про стягнення 1299720 грн. 94 коп.

Суддя Н.М.Зюбанова

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача - Меженська О.О., довіреність № 6 від 08.06.10;

від відповідача - Шахов В.В., довіреність № 05-500 від 18.08.10;

від 3-ї особи - Колеснікова С.Б., , довіреність № 14-12/1-2 від 31.12.09;

Суть спору: про стягнення з відповідача 1299720 грн. 94 коп. збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства України.

Відповідач у відзиві на позовну заяву за листом від 01.11.10 № 05-1052 проти позову заперечує з посиланням на те, що у підприємства у спірний період був у наявності дозвіл на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря; проектом ліквідації шахти продовжено на 13 місяців строк виконання відповідних робіт, тобто до січня 2008 року мали діяти норми викидів, які встановлені проектом ліквідації шахти. За ці викиди підприємство розрахувалося у повному обсязі. Також відповідач наголошує, що за розрахунком шкоди визначено максимальну кількість шкідливих речовин, у той час, як за проектом ліквідації шахти ім. П.Л.Войкова передбачено поступове зменшення валових викидів шкідливих речовин.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін та третьої особи, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд дійшов до наступного.

Так, з матеріалів справи вбачається, що до господарського суду з позовом у даній справі звернулася Державна екологічна інспекція в Луганській області, яка у відповідності до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затв. наказом Мінприроди України від 19.12.06 № 548, є належним позивачем за позовами про відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення вимог природохоронного законодавства.

Щодо фактичних обставин справи, то її матеріалами підтверджено, що шахтою імені Войкова, яка є структурним підрозділом відповідача, при здійсненні ліквідаційних робіт були допущені перевищення гранично допустимих концентрацій при здійсненні викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря, що є порушенням вимог ст.10 Закону України "Про атмосферне повітря”.

Перевіркою, проведеною Відділом екологічного контролю по Свердловському регіону, встановлено, що з травня 2007 року по час перевірки підприємство здійснює викиди забруднюючих речовин від стаціонарних джерел №№ 3, 4, 9 без відповідного дозволу, внаслідок чого було спричинено шкоду навколишньому природному середовищу на суму 1299720 грн. 94 коп.

Зазначений факт та розмір шкоди підтверджується актом перевірки від 11.10.07, розрахунком суми збитків, який проведений на підставі „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.95 №38, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.95 за №157/693.

Згідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

У відповідності до ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", яка визначає обов'язки підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності щодо охорони атмосферного повітря, останні зобов'язані:

- здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

- здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

- заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;

- забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;

- забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;

- використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних

джерел;

- здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони

атмосферного повітря;

- своєчасно і в повному обсязі сплачувати збори за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів відповідно до закону.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України "Про атмосферне повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Згідно зі статтею 33 вказаного Закону особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади, відповідно до закону несуть відповідальність згідно з законом.

Термін дії дозволу № 90839 від 15.01.07 з таблицею дозволених обсягів до нього закінчився 15.01.07, а дозвіл з продовженим або з новим строком дії у структурного підрозділу відповідача був відсутній. У дозволу затверджені нульові нормативи, розроблені на підставі ГДВ (гранично допустимі викиди) та передбачені проектом викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря до проведеного коригування проектно-кошторисної документації відповідних робіт по ліквідації шахти.

Але відповідач не надав доказів звернення до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області за видачею нового дозволу, тому його заперечення за відзивом не приймаються судом.

Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: наявність шкоди, протиправна поведінка заподіювача шкоди, причинний зв"язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача та вина.

Матеріалами справи підтверджено у повному обсязі зазначені вище складові шкоди, тому позов є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю з віднесенням судових витрат на відповідача згідно ст. 49 ГПК України, які підлягають до стягнення в доход державного бюджету України, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств”, м. Стаханов, вул. Дзержинського, б. 14, ід. код 32449971 :

- шкоду у розмірі 1299720 грн. 94 коп. на користь спеціального фонду місцевого бюджету м. Свердловськ Луганської області, балансовий рахунок № 33116331700072, код за ЄДРПОУ 24048566 УДК м. Свердловськ Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач -УДК у Луганській області, МФО 804013 - видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили;

- на користь державного бюджету України 12997 грн. 21 коп. державного мита на п/р 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач -УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк -ГУДКУ у Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200; витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп. на п/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264, видати наказ Стахановській об'єднаній державній податковій інспекції у Луганській області після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання повного рішення -24.11.10.

Суддя Н.М.Зюбанова

Помічник судді Т.В.Цибулько