Справа № 333/11124/24
Провадження № 2-о/333/711/24
Іменем України
25 грудня 2024 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого - судді Варнавської Л.О.
за участю секретаря судового засідання Меркулової М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Запоріжжі, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Комунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті, -
До Комунарського районного суду м. Запоріжжя надійшла заява представника заявника адвоката Лисенка С.Д., який діє в інтересах ОСОБА_1 про встановлення факту смерті батька заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заінтересована особа: Комунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Вимоги обґрунтовує тим, що заявник ОСОБА_1 є донькою померлого ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Костянтинівка Мелітопольського району Запорізької області на тимчасово окупованій території України помер ОСОБА_2 , що підтверджується Довідкою про смерть №С-04157, виданою 03.09.2024 територіальним відділом ЗАЦС м. Мелітополя та Мелітопольського району управління ЗАЦС Запорізької області.
У зв'язку з тим, що медичні документи про смерть, отримані на окупованій території України зразка російської федерації є недійсними, а довідка про смерть, видана компетентною установою України - відсутня, заявник позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть на території України в позасудовому поряду
В судове засідання представник заявника та заявниця не з'явились.
Представник заінтересованої особи - Комунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у судове засідання не з'явився.
Дослідивши матеріали справи, надані докази, оцінивши їх у сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта громадянина України, серії НОМЕР_1 виданого Мелітопольським МВ УМВС України в Запорізькій області 15.05.1997 року.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України, серії НОМЕР_2 виданого Куйбишевським РВ УМВС України в Запорізькій області 01.02.1997 року, був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно наданих документів судом встановлено факт родинних відносин заявника ОСОБА_1 із ОСОБА_2 , а саме те, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується:
- копією свідоцтва народження серії НОМЕР_3 виданого Комиш-Зорянською селищною Радою Куйбишевського району Запорізької області, актовий запис №26, відповідно до якого вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_5 народилась ОСОБА_3 , батьками зазначені - ОСОБА_2 та ОСОБА_4 ;
- копію свідоцтва про одруження серії НОМЕР_4 від 18.04.1997 року, актовий запис №236, відповідно до якого вбачається, що 18.04.1997 року, ОСОБА_5 та ОСОБА_3 уклали шлюб, прізвище після укладення шлюбу « ОСОБА_6 та ОСОБА_6 »;
В матеріалах справи наявний документ окупованої влади «справка о смерти №С-04157 выданая ОСОБА_7 отделом ЗАГС города Мелитополя и Мелитопольського района Управления ЗАГС Запорожской области, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , умер ІНФОРМАЦІЯ_7 , место смерти: Запорожская область, Мелитопольский район, с.Константиновка, причина смерти: Левожелудочковая недостаточность, атеросклеротическая болезнь сердца, запись акта о смерти №170249900000102461009 от 03 сентября 2024 года»
Згідно даних документі вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , у с.Костянтинівка, Мелітопольського району, Запорізької області. Причина смерті: Лівошлуночкова недостатність, атеросклеротична хвороба серця.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 98 від 20.05.2022, було внесено зміни до Переліку територіальних громад, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), відповідно до якого станом на дату смерті ОСОБА_2 , Мелітопольська міська територіальна громада входила до переліку вищевказаних громад.
Надані документи видані на непідконтрольній Україні території, а саме органом який створений та діє у порядку не передбаченому законом, є недійсними і не створюють правових наслідків.
Вказані документи не є офіційним документами, відповідно до вимог ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на підставі яких можливо провести державну реєстрацію смерті. Згідно п. 1ПП ВСУ №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: - згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно дост.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до ч.1-3 ст.9 зазначеного Закону, державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові особи та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Частиною 1 статті 17 зазначеного Закону України передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: 1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; 2) встановлення у судовому порядку факту смерті; 3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою.
Пунктом 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/2, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті, є, зокрема, лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, а також рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення особи померлою.
Беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, у своєму висновку Європейський суд з прав людини у справі «Кіпр проти Туречинни», зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку ст. 317 ЦПК України.
З викладеного вище, вбачається, що заявником надано достатньо доказів того, що ОСОБА_2 дійсно помер ІНФОРМАЦІЯ_3 на тимчасово окупованій території України, а тому, суд вважає за необхідне задовольнити заяву та встановити факт смерті ОСОБА_2 в судовому порядку. Доказів, які б спростовували факт смерті суду не надано.
Керуючись ст. 4, 5,12, 13, 76-82, 89, 258, 263-265, 293, 315, 317, 354, 430 ЦПК України, суд -, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Комунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце народження - м.Славгород Алтайський край російська федерація, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , місце смерті: Запорізька область, Мелітопольський район, село Костянтинівка, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя Л.О. Варнавська