Справа № 597/1473/24Головуючий у 1-й інстанції Торська І.В.
Провадження № 33/817/899/24 Доповідач - Лекан І.Є.
Категорія - ч.1 ст. 130 КУпАП
26 грудня 2024 р. Суддя Тернопільського апеляційного суду Лекан І.Є.
за участю адвоката Данильчука Н.Б.,
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі адміністративну справу за апеляційною скаргою адвоката Данильчука Н.Б. в інтересах ОСОБА_1 на постанову Заліщицького районного суду Тернопільської області від 03 грудня 2024 року,
Постановою Заліщицького районного суду Тернопільської області від 03 грудня 2024 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів на один рік та стягнуто судовий збір.
Згідно з даною постановою, ОСОБА_1 16.09.2024 року о 14 год. 07 хв. в с.Шутроминці по вул. Шевченка керував скутером VISION б/н, з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів). Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.
В апеляційній скарзі адвокат Данильчук Н.Б. в інтересах ОСОБА_1 просить скасувати постанову суду від 03 грудня 2024 року, а справу закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Апелянт вважає, що постанова не відповідає повноті судового розгляду, висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи.
Вказує, що ОСОБА_1 не керував транспортним засобом, не здійснював рух на механічному транспортному засобі, так як за кермом перебувала інша особа.
Посилається на те, що перебування за кермом в нерухомому стані, особи в нетверезому стані, не є доказом вчинення особою адмінправопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП.
Наголошує на тому, що з відеозапису не вбачається, що вказана особа керувала транспортним засобом, як не вбачається того, що його було зупинено, оскільки керування транспортним засобом слід розуміти, як виконання функцій водія під час руху такого засобу (руху транспортного засобу за допомогою двигуна), незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
Зазначає, що ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння, не назазиваючи ознак алкогольного сп'яніння.
Звертає увагу на те, що чіткої пропозиції не було, як і відмови від проходження огляду.
Вказує, що проходження огляду в медичному закладі пропонується не лише усно, а шляхом вручення водієві письмового направлення на медичний огляд до закладу охорони здоров'я.
Зазначає, що у протоколі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП та відповідних матеріалах відсутні дані, що відеозапис, доданий до матеріалів справи, проведено спеціальним технічним засобом, який входить до переліку технічних засобів, що використовуються в підрозділах поліції для виявлення та фіксування порушень ПДР.
Посилається на те, що відеозаписи не є безперервними.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про день і час розгляду справи, що відповідно до ст.294 КУпАП не перешкоджає апеляційному розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши адвоката Данильчука Н.Б., який підтримав подану апеляційну скаргу, просить її задовольнити, приходжу до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Доведеність вини та кваліфікація дій ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП доведена належним чином розглянутими, оціненими та викладеними у постанові суду доказами.
Так, суд вірно послався на протокол про адміністративне правопорушення
серії ААД №450742 від 16.09.2024 року, відповідно до якого поліцейським зафіксовано факт керування водієм ОСОБА_1 16.09.2024 року о 14 год. 07 хв. в с. Шутроминці по вул. Шевченка скутером VISION б/н, з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів). Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив п.2.5 ПДР України.
Протокол сумніву не викликає, оскільки складений уповноваженою особою, відповідно до вимог ст.ст. 254, 256 КУпАП, тому є належним доказом по справі.
З відеозапису камер поліцейських вбачається, що під час патрулювання 16.09.2024 року о 14 год. 07 хв. в с. Шутроминці по вул. Шевченка, поліцейськими виявлено скутер VISION б/н під керуванням водія ОСОБА_1 ..
Як стверджує відеозапис, одразу після зупинки транспортного засобу поліцейські повідомили ОСОБА_1 , що він в порушення п. 2.3 (ґ) ПДР України керував скутером без мотошолому, п.2.9 (в) ПДР під час перевірки т/з документів встановлено, що даний т/з не зареєстрований, п.2.9 (в) ПДР не мав права керування даним т/з, в зв'язку з чим був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.121, ч.6 ст.121 та ч.2 ст.126 КУпАП з накладенням штрафу.
Відповідно до відеозапису, ОСОБА_1 , в зв'язку з наявними ознаками алкогольного сп'яніння, працівниками поліції було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки із застосуванням газоаналізатора Драгер чи в медичному закладі. Останній, на неодноразові запитання чи буде проходити такий огляд, надав відповідь, що він такий огляд проходити не буде.
В матеріалах справи наявний акт огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 , відповідно до якого за результатом огляду у водія працівниками поліції виявлені ознаки сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів та направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 16.09.2024 року.
Відповідно до пункту п.2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Суть даної норми закону полягає в тому, що якщо водій ухиляється від огляду на стан сп'яніння, його дії та ознаки сп'яніння фіксують в протоколі про адміністративне правопорушення, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Даних вимог правил дорожнього руху ОСОБА_1 не виконав.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Твердження апелянта щодо невідповідності висновків суду, викладених в оскаржуваній постанові фактичним обставинам справи, а також порушення судом норм процесуального права є необґрунтованими, оскільки факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння є правовою підставою адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, доведений належними та допустимими доказами, які зібрані у встановленому законом порядку, а також досліджені та оцінені судом в порядку, визначеному ст.ст. 251, 252 КУпАП.
Пропозиція пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння працівниками поліції зроблена згідно до вимог ч.2 ст.266 КУпАП, відповідно до якої під час проведення огляду на стан сп'яніння осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.
Не заслуговують на увагу посилання апелянта на те, що ОСОБА_1 не керував транспортним засобом, не здійснював рух на механічному транспортному засобі, оскільки відповідно до відеозапису під час патрулювання поліцейськими виявлено скутер VISION б/н, водій якого керував без мотошолому та, в подальшому, у ході спілкування з водієм, встановлено особу ОСОБА_1 ..
Не заслуговує на увагу твердження апелянта про те, що ОСОБА_1 було одразу запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння, не називаючи ознак алкогольного сп'яніння, оскільки останньому було повідомлено про ознаку алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота.
Необґрунтованими є доводи апелянта про те, що чіткої пропозиції не було, як і відмови водія від проходження огляду, оскільки відповідно до відеозапису ОСОБА_1 відмовився від проходження будь-якого огляду, у зв'язку із чим останнього було притягнуто до адміністративної відповідальності.
Не заслуговують на увагу посилання апелянта на те, що ОСОБА_1 не вручено письмового направлення на медичний огляд до закладу охорони здоров'я, оскільки відповідно до відеозапису для проведення огляду у закладі охорони здоров'я ОСОБА_1 не доставлено, у зв'язку з його відмовою.
Безпідставними є посилання апелянта на те, що у протоколі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП та відповідних матеріалах відсутні дані, що відеозапис, доданий до матеріалів справи, проведено спеціальним технічним засобом, який входить до переліку технічних засобів, що використовуються в підрозділах поліції для виявлення та фіксування порушень ПДР, оскільки зазначення таких даних не передбачено протоколом про адміністративне правопорушення.
Не заслуговує на увагу твердження апелянта про те, що відеозаписи не є безперервними, оскільки відеозаписи є електронними документами, оцінюються судом у сукупності з іншими доказами, які підтверджують наявність в діях останнього складу адміністративного правопорушення.
Права та обов'язки ОСОБА_1 поліцейський роз'яснив, що стверджує відеозапис з камер поліцейських.
Будь-яких заяв, зауважень, скарг, при оформленні протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не подавав, дії працівників поліції не оскаржував.
Твердження про неналежність доказів, долучених до матеріалів справи, на що у своїй скарзі посилається апелянт, то такі доводи є безпідставними, оскільки відповідно до вимог ст.251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, в тому числі, протоколом про адміністративне правопорушення, на підставі показань технічних приладів, що мають функції відеозапису чи кінозйомки, іншими документами.
Адміністративне стягнення на ОСОБА_1 накладено у відповідності до вимог ст.ст. 33-34 КУпАП України, з врахуванням його особи, ступеня та характеру вчиненого правопорушення, в межах санкції статті правопорушення, тому підстав для скасування постанови суду та закриття справи - немає.
На підставі наведеного, керуючись ст.294 КУпАП,
Апеляційну скаргу адвоката Данильчука Н.Б. в інтересах ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Заліщицького районного суду Тернопільської області від 03 грудня 2024 року щодо ОСОБА_1 - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя