Справа № 495/11197/24
Номер провадження 2-о/495/622/2024
24 грудня 2024 рокум. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у одноособовому складі:
головуючий - суддя Анісімова Н.Д.
за участю:
секретаря судового засідання - Кракатиця В.І.
заявниці ОСОБА_1
розглянувши в судовому засіданні в залі суду у місті Білгород-Дністровський в порядку окремого провадження цивільну справу № 495/11197/24 за заявою , ОСОБА_1 , заінтересована особа -Білгород-Дністровський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
20 грудня 2024 року заявниця ОСОБА_1 звернулася до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області з заявою, в якій просить встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ії чоловіка- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця смт.Володарське Володарського району Донецької області,який проживав за адресою: АДРЕСА_1 причина смерті- механічна асфіксія від здавлення органів шії петлею.
В своїй заяві посилається на те, що року ІНФОРМАЦІЯ_1 селище Нікольське Маріупольського району Донецької області (згідно свідоцтвва про смерть-пгт Володарське Володарського району ), у віці 40 років помер ії чоловік- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заявниця стверджує, що встановлення факту смерті необхідно йому для реєстрації смерті в єдиному державному реєстрі актів цивільного стану громадян України, що і стало підставою для звернення до суду з даною заявою.
Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Анісімовій Н.Д.
Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України регламентовано статтею 317 ЦПК України, за приписами якої справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Розгляд справи за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України розпочато судом невідкладно зважаючи на поточну навантаженість судді.
В ході розгляду справи суд заслухав пояснення заявниці ОСОБА_1 , безпосередньо дослідив надані заявницею письмові докази та дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Постановою Верховної Ради України № 254-VIII від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» надано статус «тимчасово окупованих» територіям окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, що знаходяться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з російською федерацією, урізом води Азовського моря та лінією, яка визначена Постановою ВР України №252-VIII від 17.03.2015 року(згідно додатку), яка набрала чинності 08 квітня 2015 року.
Законом України від 21 квітня 2022 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України» було внесено зміни до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Зокрема, згідно із п.7 ст.1(1) Закону, тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У відповідності до п. 1 постанови Пленуму ВС України від 31.03.1995 р. №5 "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі Нікольське Маріупольського району Донецької області помер ОСОБА_2 ,
про що свідчить свідоцтво про смерть, довідка про смерть та лікарське свідоцтво про смерть, які видані незаконно створеними на тимчасово окупованій території органами.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Заявниця ОСОБА_1 , є дружиною померлого ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_1 між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від 08 червня 2013 року про що складений актовий запис №14, яке видано Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Володарського районного управління юстиції Донецької області,згідно вказаного свідоцтва про шлюб заявниця є дружиною померлого ОСОБА_2 .
Таким чином з поданих суду документів можливо встановити факт того, що заявниця наділений правом на звернення до суду з даною заявою.
Підставою звернення заявниці до суду є неможливість реєстрації факту смерті його брата, у зв'язку з тим, що офіційні документи, що посвідчують даний факт видані органами, які розміщені на території, яка тимчасово непідконтрольна Україні.
В силу положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» основою гуманітарної, соціальної та економічної політики держави Україна стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист і повноцінна реалізація національно-культурних, соціальних та політичних прав громадян України, у тому числі корінних народів та національних меншин.
Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. ст. 1; 4 ч.2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Згідно з ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Виходячи з наявних у справі доказів вбачається, що реєстрація смерті чоловіка заявниці у органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати смерть на підставі вищезазначеного свідоцтва про смерть у заявниці немає, так як воно не відповідає визначеній чинним законодавством формі для проведення державної реєстрації смерті, тому відновлення порушених прав заявника не можливо в іншій спосіб, як встановлення даного юридичного факту в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.
У відповідності до статті 5 Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" для забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях органи державної влади та їх посадові особи, діючи на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України вживають заходів для захисту прав і свобод цивільного населення.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст.49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог ч. 3-5 ст. 317 ЦПК у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Керуючись ст.ст. 317-319 ЦПК України, ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», главою 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Постановою Верховної Ради України № 254-VIII від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», Законом України від 21 квітня 2022 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України», суд
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 уродженки смт. Володарське Володарського району Донецької області України, (паспорт громадяники України: № НОМЕР_2 ; адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 згідно довідки від 04.04. 2024 року № 5111-5003214489 взята на обілік внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем перебування : АДРЕСА_2 ), заінтересована особа - Білгород-Дністровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 уродженця смт.Володарське Володарського району Донецької області ,зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 смерті:Україна ,Маріупольський р-н селище Нікольське , у віці 40 років, причина смерті- механічна асфіксія від здавлення органів шії петлею.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Копію рішення негайно видати заявнику та направити заінтересованій особі.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Н.Д.Анісімова