Справа № 320/1631/23 Суддя (судді) першої інстанції: Панченко Н.Д.
24 грудня 2024 року м. Київ
Колегія Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Кузьменка В.В.,
суддів: Ганечко О.М., Василенка Я.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 25 червня 2021 року,
ОСОБА_2 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо документування довідкою від 10.06.2022 №4843 раніше на 7 діб до набрання законної сили 17.06.2022 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.05.2022 №640/12481/21;
- визнати протиправними дії відповідача щодо зміни форми бланку та реквізитів документа (довідки) шляхом знищення (вилучення) слів «(спеціальним)», «(на день звільнення із служби)»;
- визнати протиправними дії відповідача щодо перекручення фактичних даних командиру військової частини НОМЕР_1 (військовому прокурору) ОСОБА_2 шляхом встановлення «типової посади командира взводу Збройних Сил України», яку ніколи не займав (відсутній наказ про призначення/звільнення);
- визнати протиправними дії відповідача щодо перекручення фактичних даних, про «відрядження», у яке ніколи (нікуди) не відряджався (відсутній наказ про направлення у відрядження/повернення із відрядження);
- визнати протиправними дії відповідача щодо перекручення фактичних даних про 12 тарифний розряд (тарифний коефіцієнт 1,95) і документування сумою (посадовим окладом) 3440,00 грн;
- визнати протиправними дії відповідача щодо позбавлення правового статуту прокурора (військового прокурора) і довічно присвоєного військового (спеціального) звання «підполковник юстиції» і документування без слова юстиції «підполковник»;
- зобов'язати відповідача скласти, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», нову довідку про розмір грошового забезпечення підполковнику юстиції у відставці ОСОБА_2 , станом на 01.04.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме з урахуванням посадового окладу військового прокурора гарнізону 8000,00 грн, окладу за військовим званням 1410,00 грн, надбавки за вислугу 30 років - 50%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 70%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень -15% та премії - 130% для здійснення перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.01.2024 провадження в адміністративній справі №320/1631/23 в частині заявлених позовних вимог про зобов'язання відповідача скласти, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», нову довідку про розмір грошового забезпечення підполковнику юстиції у відставці ОСОБА_2 , станом на 01.04.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме з урахуванням посадового окладу військового прокурора гарнізону 8000,00 грн, окладу за військовим званням 1410,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 70%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень -15% для здійснення перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії - закрито.
Таким чином, судом розглядалися наступні позовні вимоги:
- визнати протиправними дії відповідача щодо виготовлення довідки №4843 раніше на 7 діб до набрання законної сили 17.06.2022 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.05.2022 №640/12481/21;
- визнати протиправними дії відповідача щодо зміни форми бланку та реквізитів документа (довідки) шляхом знищення (вилучення) слів «(спеціальним)», «(на день звільнення із служби)»;
- визнати протиправними дії відповідача щодо перекручення фактичних даних командиру військової частини НОМЕР_1 (військовому прокурору) ОСОБА_2 шляхом встановлення «типової посади командира взводу Збройних Сил України», яку ніколи не займав (відсутній наказ про призначення/звільнення);
- визнати протиправними дії відповідача щодо перекручення фактичних даних, про «відрядження», у яке ніколи (нікуди) не відряджався (відсутній наказ про направлення у відрядження/повернення із відрядження);
- визнати протиправними дії відповідача щодо перекручення фактичних даних про 12 тарифний розряд (тарифний коефіцієнт 1,95) і документування сумою (посадовим окладом) 3440,00 грн;
- визнати протиправними дії відповідача щодо позбавлення правового статуту прокурора (військового прокурора) і довічно присвоєного військового (спеціального) звання «підполковник юстиції» і документування без слова юстиції «підполковник»;
- зобов'язати відповідача скласти, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», нову довідку про розмір грошового забезпечення підполковнику юстиції у відставці ОСОБА_2 , станом на 01.04.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме, надбавки за вислугу 30 років - 50% та премії - 130% для здійснення перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 18 січня 2024 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо застосування до ОСОБА_2 даних про 12 тарифний розряд (тарифний коефіцієнт 1,95) та посадового окладу у розмірі 3440,00 грн.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати частково рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог.
Апелянтом вказано, що у судовому рішенні відсутня зобов'язальна частина та заходи примусового виконання рішення, а тому, на переконання позивача, як наслідок виконавчий документ буде повернутий стягувачу без прийняття до виконання.
Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги, згідно з положеннями ст. 309 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач відповідно до послужного списку має військове звання підполковник юстиції. У період з грудня 1959 року по грудень 1961 року перебував на посаді командира стрілкового відділення військової частини НОМЕР_2 . 12 грудня 1961 року звільнений в запас. 16 грудня 1969 року повторно призваний Чкалоським райвійськоматом м. Свердловська, визначений у добровільному порядку на дійсну військову службу і зарахований у розпорядження Головної військової прокуратури. З 1969 року по 1990 рік перебував на посадах військового слідчого, помічника військового прокурора, військового прокурора воєнної прокуратури.
Наказом від 03.08.1990 №0185 звільнений з діючої військової служби.
27 серпня 1990 року виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
Позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачу видана довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України №ФА100324 від квітня 2018 року про те, що відповідно до постанови КМУ №103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, чинними на 01.03.2018, за посадою прокурор м. Хабаровська/гарнізону/ (підполковник, відряджені до інших органів (ПКМУ 104) становить 7032,50 грн та складається з посадового окладу (3393; 12; 1,95) - 3440,00 грн, окладу за військовим званням (підполковник) (0,8) - 1410,00 грн, надбавки за вислугу років (45%) - 2182,50 грн.
Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.06.2022 №4843, виданої ОСОБА_2 про те, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.05.2022 №640/12481/21 на 05.03.2019 за посадою «командир взводу (відряджений до військової прокуратури військовий прокурор) становить: посадовий оклад (12) - 3440,00 грн; оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 2425,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 4728,75 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 516,00 грн; премія (87%) - 2992,80 грн; усього - 15512,55 грн.
Листом відповідача від 27.09.2022 №ВСЗ/2380 за наслідками розгляду звернень позивача проінформовано, що всім колишнім військовослужбовцям, які отримують пенсію по лінії Міністерства оборони України відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія обчислюється з грошового забезпечення по діючим на сьогоднішній день нормам чинного законодавства. Оскільки органи прокуратури на даний час не входять до складу Збройних Сил України, військовослужбовці відряджаються на виконання службових обов'язків до цього органу державної влади. Такими (відрядженими) вважаються всі військовослужбовці, звільнені з посад прокурорів.
При попередніх перерахунках грошового забезпечення позивача діяли норми постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (до їх зміни) та на підставі довідки Генеральної прокуратури України обчислювався розмір грошового забезпечення за останньою займаною посадою на день звільнення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2018 №103 змінено порядок обчислення грошового забезпечення особам, відрядженим до органів влади (прокурорам, суддям). Для здійснення перерахунку грошового забезпечення станом на 01.03.2018 довідки надавались ІНФОРМАЦІЯ_3 . За нормами постанови №103 та на підставі листа Міністерства соціальної політики України від 30.03.2018 №6087/0/2-18/21 та роз'яснень Департаменту фінансів МОУ від 27.03.2018 №248/3/6/837 оклад визначений за посадою командира взводу.
Не погоджуючись з правомірністю вчинених відповідачем дій, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив зокрема з того, що підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача скласти, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ статті 9 Закону №2011-ХІІ, та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме з урахуванням надбавки за вислугу 30 років - 50% та премії - 130% для здійснення перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії - відсутні, адже вже були предметом судового розгляду.
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262 встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з положеннями статті 63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), якою збільшив розмір грошового забезпечення, зокрема, військовослужбовців.
Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Вказана постанова набрала чинності з 01.03.2018.
13 лютого 2008 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Порядок №45, пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №103, якою, серед іншого, були внесені зміни до Порядку №45.
Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 у редакції Постанови №103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та Управління, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій у разі зміни розміру грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 та статті 9 Закону № 2011.
Разом з цим до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Водночас відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.05.2022 у справі №640/12481/21 визнано протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_4 в оформленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019, оформлену листом від 26.01.2021 №ВСЗ/339.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.
На виконання означеного рішення відповідачем складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, від 10.06.2022 №4843 про те, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.05.2022 №640/12481/21 на 05 березня 2019 року за посадою «командир взводу» (відряджений до військової прокуратури військовий прокурор) становить: посадовий оклад (12) - 3440,00 грн; оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 2425,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 4728,75 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 516,00 грн; премія (87%) - 2992,80 грн; усього: 15512,55 грн.
При цьому, позивач фактично не погоджується з такими складовими як посадовий оклад командира взводу, зазначаючи про необхідність зазначення посадового окладу військового прокурора гарнізону у розмірі 8000 грн; із надбавкою за особливості проходження служби у розмірі 65%, зазначаючи про необхідність внесення до довідки надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 70%; розмір премії, на переконання позивача, повинен складати 130%.
Водночас, колегія суддів при розгляді апеляційної скарги наголошує на тому, що розмір складових, який повинен був бути зазначений у такій довідці для перерахунку пенсії позивачеві з 01.04.2019 був предметом судового розгляду у межах провадження по справі № 640/20354/19.
Відповідно до рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.09.2020 у справі № 640/20354/, з урахуванням додаткового судового рішення від 26.02.2021 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_5 скласти, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме: з врахуванням посадового окладу військового прокурора гарнізону 8000,00 грн, окладу за військовим званням 1410,00 грн, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 80%, надбавки за таємність - 15% та премії - 50%, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Тобто зміст довідки та відомості у ній, які відповідач був зобов'язаний видати позивачеві для перерахунку пенсії його пенсії з 01.04.2019 вже було предметом судового дослідження у межах провадження по справі № 640/20354/19.
Суд першої інстанції вірно вказав, що відповідач протиправно визначив на власний розсуд складові грошового забезпечення позивача та не врахував резолютивну частину додаткового рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.02.2021 по справі № 640/20354/19 при виготовленні довідки від 10.06.2022 № 4843 в частині відомостей про розмір грошового забезпечення позивача із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Доводи позивача стосовно протиправності дій відповідача щодо складання довідки від 10.06.2022 №4843 раніше на 7 діб до набрання законної сили 17.06.2022 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.05.2022 №640/12481/21 обґрунтовано відхилені судом, позаяк відповідачем надано пояснення щодо відсутності у нього намірів оскаржувати таке рішення, наслідком чого було його добровільне виконання до дати набрання законної сили.
Доводи позивача щодо протиправних дій відповідача щодо зміни форми бланку та реквізитів документа (довідки) шляхом знищення (вилучення) слів «(спеціальним)», «(на день звільнення із служби)» відхиляються судом з огляду на те, що окремі недоліки форми бланку довідки про розмір грошового забезпечення жодним чином не впливають на її загальний зміст, та, як наслідок, не призводять до порушення прав та інтересів позивача у межах спірних відносин.
Щодо заявлених позивачем вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо перекручення фактичних даних командиру військової частини НОМЕР_1 (військовому прокурору) ОСОБА_2 шляхом встановлення «типової посади командира взводу Збройних Сил України», яку ніколи не займав (відсутній наказ про призначення/звільнення); визнання протиправними дій відповідача щодо перекручення фактичних даних, про «відрядження», у яке ніколи (нікуди) не відряджався (відсутній наказ про направлення у відрядження/повернення із відрядження), суд зауважує, що предметом дослідження у межах адміністративної справи № 640/5400/21 були дії військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо визначення позивачу типової мінімальної офіцерської посади - командира взводу Збройних Сил України і відповідне цій посаді військове звання молодшого офіцерського складу та граничних військових звань за цією посадою від молодшого лейтенанта до капітана, - підполковнику юстиції у відставці позивачу, військовому прокурору військової прокуратури гарнізону, яку він займав на дату звільнення 27.08.1990, дії щодо врахування терміну відрядження під час визначення типової мінімальної офіцерської посади - командира взводу Збройних Сил України і відповідне цій посаді військове звання молодшого офіцерського складу та граничних військових звань за цією посадою (від молодшого лейтенанта до капітана), яка не передбачена переліком посад, що заміщуються військовослужбовцями Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення у державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, та граничних військових звань за цими посадами, затвердженого Указом Президента України від 03.05.2017 № 126/2017; зобов'язання та надання можливостей військовому комісару ІНФОРМАЦІЯ_7 , з 31.10.2020 військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_6 , щодо врахування Указу Президента України 22.09.2014 №737/2014 «Про Перелік посад військових прокурорів і слідчих військових прокуратур та граничних військових звань за цими посадами» під час визначення за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу - підполковнику юстиції у відставці ОСОБА_2 , військовому прокурору військової прокуратури гарнізону, яку він займав на дату звільнення 27.08.1990, то рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.12.2021 у справі №640/5400/21 у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.
Відповідно до інформації з Єдиного реєстру судових рішень, означене рішення набрало законної сили 22.08.2022.
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Оскільки дії військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо визначення позивачу типової мінімальної офіцерської посади - командира взводу Збройних Сил України і відповідне цій посаді військове звання молодшого офіцерського складу та граничних військових звань за цією посадою від молодшого лейтенанта до капітана, - підполковнику юстиції у відставці позивачу, військовому прокурору військової прокуратури гарнізону, яку він займав на дату звільнення 27.08.1990, дії щодо врахування терміну відрядження під час визначення типової мінімальної офіцерської посади - командира взводу Збройних Сил України і відповідне цій посаді військове звання молодшого офіцерського складу та граничних військових звань за цією посадою (від молодшого лейтенанта до капітана), яка не передбачена переліком посад, що заміщуються військовослужбовцями Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення у державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, та граничних військових звань за цими посадами, затвердженого Указом Президента України від 03.05.2017 № 126/2017; зобов'язання та надати можливість військовому комісару ІНФОРМАЦІЯ_7 , з 31.10.2020 військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_6 , щодо врахування Указу Президента України 22.09.2014 №737/2014 «Про Перелік посад військових прокурорів і слідчих військових прокуратур та граничних військових звань за цими посадами» під час визначення за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу - підполковнику юстиції у відставці ОСОБА_2 , військовому прокурору військової прокуратури гарнізону, яку він займав на дату звільнення 27.08.1990 були предметом розгляду у межах адміністративної справи №640/5400/21, за наслідками розгляду якої позивачу було відмовлено у задоволенні позовних вимог, такі обставини не підлягають доказуванню у межах адміністративної справи №320/1631/23.
В частині позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо позбавлення правового статуту прокурора (військового прокурора) і довічно присвоєного військового (спеціального) звання «підполковник юстиції» і документування без слова юстиції «підполковник», то як вбачається з матеріалів справи, відповідачем складено довідку від 10.06.2022 №4843 на ім'я позивача про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій зазначено оклад військовим званням «підполковник».
Спеціальні звання, такі як підполковник, капітан 2 рангу, підполковник служби цивільного захисту, підполковник внутрішньої служби, підполковник податкової міліції передбачені додатком №14 постанови №704 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2020 №1038), тобто з 03.11.2020 набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2020 №1038.
Водночас за правилами частин першої та другої статті 5 Закону № 2232-XI військовослужбовці, резервісти та військовозобов'язані поділяються на рядовий склад, сержантський і старшинський склад та офіцерський склад.
Зокрема, військове звання підполковник відноситься до старшого офіцерського складу.
До військових звань осіб офіцерського складу медичної та юридичної служб Збройних Сил України та інших військових формувань, а також спеціальних підрозділів по боротьбі з корупцією Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, які мають відповідну освіту та займають відповідну штатну посаду, додаються слова «медичної служби» і «юстиції» (частина третя статті 5 Закону № 2232-XI).
Згідно із Переліком посад військових прокурорів і слідчих військових прокуратур та граничних військових звань за цими посадами, затвердженим Указом Президента України від 22.09.2014 №737/2014 військовий прокурор військової прокуратура гарнізону співвідноситься за штатною категорією полковник юстиції та підполковник юстиції.
Разом з цим, суд зазначає, що приставка «юстиції» до військового звання підполковник не надає переваг у розмірі пенсії, яка особі звільненій з військової служби призначена (перерахована), а тому позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню як такі, що не призведуть до захисту прав та інтересів позивача.
Питання правомірності зазначення у довідці від 13.04.2018 військового звання - «підполковник», а не «підполковник юстиції» було предметом розгляду у справі №640/5649/21.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.05.2022 у задоволенні позову було відмовлено. Вказане рішення набрало законної сили.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції вірно вказав, що підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача скласти, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, нової довідки про розмір грошового забезпечення - відсутні.
Апеляційна скарга не містить суттєво інших обґрунтувань, ніж ті, які були зазначені у позовній заяві, з урахуванням яких, суд першої інстанції вже надав оцінку встановленим обставинам справи. Належних обґрунтувань неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права апеляційна скарга позивача не містить.
Згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (Заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява N 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом першої інстанції у даній справі у відповідності до вимог закону.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України,
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 18 січня 2024 року за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 18 січня 2024 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Суддя-доповідач В. В. Кузьменко
Судді: Я. М. Василенко
О. М. Ганечко