17 грудня 2024 року Чернігів Справа № 620/11869/24
Чернігівський окружний адміністративний суд:
під головуванням судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Лавровської В.І.,
представника відповідачів Косової О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівської обласної прокуратури, Офісу Генерального прокурора про визнання протиправними дій (бездіяльність) та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) до Чернігівської обласної прокуратури (далі також - відповідач 1), Офісу Генерального прокурора (далі також - відповідач 2) про:
- визнання протиправними дій Чернігівської обласної прокуратури по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 заробітної плати, щорічної відпустки, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 28.05.2024 по 28.08.2024, виходячи з прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, в розмірі 1600 грн;
- зобов'язання Чернігівську обласну прокуратуру провести нарахування та виплату ОСОБА_1 заробітної плати, щорічної відпустки, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань з 28.05.2024 по 28.08.2024, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня 2024 року - 3028 грн;
- визнання протиправними дії Офісу Генерального прокурора щодо незабезпечення Чернігівської обласної прокуратури в повному обсязі в асигнуваннях на проведення видатків з виплати ОСОБА_1 заробітної плати, щорічної відпустки та матеріальної допомоги з 28.05.2024 по 28.08.2024, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня 2024 року - 3028 грн;
- зобов'язання Офіс Генерального прокурора забезпечити Чернігівську обласну прокуратуру в повному обсязі в асигнуваннях на проведення видатків з виплати ОСОБА_1 заробітної плати, щорічної відпустки та матеріальної допомоги з 28.05.2024 по 28.08.2024, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня 2024 року - 3028 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що працює на посаді прокурора відділу представництва інтересів держави з питань земельних відносин управління представництва інтересів держави у суді у Чернігівській обласній прокуратурі. На думку позивача, у спірний період повинна бути обчислена його заробітна плата ( посадовий оклад та похідні від нього виплати) відповідно до ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01.01.2024- в розмірі 3028 грн, водночас такі дії не вчинені. Позивач вважає застосування спеціального прожиткового мінімуму для працездатних осіб для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури неправомірним та таким, що суперечить Конституції України, законам України «Про прокуратуру», «;Про прожитковий мінімум», які не передбачають окремого розміру прожиткового мінімуму для обчислення заробітної плати прокурора. Внаслідок цього розмір заробітної плати та інші виплати не відповідають розміру, установленому спеціальним Законом, у зв'язку із чим позивач не погоджується із виплаченими сумами та вважає, що порушено його право на належне матеріальне забезпечення, у зв'язку з чим звернувся до суду.
23.10.2024 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.
Відповідач 1 Офіс Генерального прокурора позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначив, що у даному випадку, встановлений законодавцем у Законі України «Про Державний бюджет» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, не суперечить вимогам Закону № 1697-VII та не свідчить про протиправність дій Офісу Генерального прокурора з огляду на те, що заробітна плата позивача нараховувалася і виплачувалася з урахуванням чинних законодавчих актів України.
Щодо вимог до Чернігівської обласної прокуратури, то вказаним відповідачем подано відзив, в якому зазначено, що у спірних правовідносинах прокуратура діяла на підставі законодавства України. При цьому у бюджетних призначеннях органам прокуратури України на заробітну плату, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX відповідні кошти для реалізації вимог статті 81 Закону № 1697-VII, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, зокрема у 2024 році 3028 грн не передбачені. Крім того, фінансування прокуратури здійснюється згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими Генеральним прокурором, у межах видатків, передбачених державним бюджетом на поточний період. За таких обставин просить відмовити у задоволенні позову.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій просить врахувати позицію, викладену у позові.
04.12.2024 ухвалою суду повернуто без розгляду заяву позивача від 31.10.2024.
04.12.2024 протокольною ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, підготовче провадження закрито, справу призначено до розгляду у судовому засіданні.
У судове засідання позивач не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, подав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідачів в судовому засіданні позов не визнав з доводів, наведених у відзивах.
Заслухавши пояснення представника відповідачів, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач працював на різних посадах у Чернігівській обласній прокуратуру, що підтверджується копіями наказів Чернігівської обласної прокуратури від 25.05.2021 № 305К, від 20.09.2021 №46/к, від 08.04.2021 №249к.
З наявних в матеріалах розрахунків видно, що позивачу у спірний період обчислена заробітна плата (посадовий оклад та інші виплати) з розміру 1600 гривень «розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури», що підтверджується інформацією Чернігівської обласної прокуратури від 08.03.2024 № 27-116 вих-24.
На думку позивача, нарахування розміру заробітної плати та інших виплат за спірний період повинно бути здійснено виходячи з посадового окладу, обчисленого із урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого на 01 січня 2024 року становить 3028,00 грн.
Застосування спеціального прожиткового мінімуму для працездатних осіб для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури позивач вважає протиправним, у зв'язку із чим звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 43 Конституції України, серед іншого, визначено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
За приписами статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює функції, визначені цією статтею. Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.
Таким спеціальним законом є Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (далі Закон № 1697-VII), у преамбулі якого закріплено, що він визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 3 Закону № 1697-VII діяльність прокуратури ґрунтується на засадах незалежності прокурорів, що передбачає існування гарантій від незаконного політичного, матеріального чи іншого впливу на прокурора щодо прийняття ним рішень при виконанні службових обов'язків.
Згідно із частиною першою статті 16 № 1697-VII незалежність прокурора забезпечується установленим законом порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності прокуратури; належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням прокурора, тощо.
Приписами частини першої статті 81 Закону № 1697-VII визначено, що заробітна плата прокурора регулюється цим законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок (частина друга статті 81 Закону № 1697-VII).
Відповідно до частини третьої статті 81 Закону 1697-VII посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
З 1 січня 2021 року посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, а з 1 січня 2022 року - 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Посадові оклади інших прокурорів установлюються пропорційно до посадового окладу прокурора окружної прокуратури з коефіцієнтом, зокрема прокурора обласної прокуратури - 1,2 (пункт 1 частини четвертої статті 81 Закону № 1697-VII).
Згідно із частинами першою та другою статті 82 Закону № 1697-VII прокурору надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів з виплатою допомоги для оздоровлення в розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати прокурора.
Прокурору, який має стаж роботи в органах прокуратури понад 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 15 календарних днів.
Статтею 7 Закону України від 03.11.2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі Закон № 2710-ІХ) установлено з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2589 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема:
працездатних осіб - 2684 гривні;
працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури: з 1 січня - 1600 гривень.
Статтею 7 Закону України від 09.11.2023 № 3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі Закон № 3460-ІХ) установлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2920 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема:
працездатних осіб - 3028 гривень.
працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури: з 1 січня - 1600 гривень.
Суд зауважує, що незалежність прокурорів є гарантією справедливого, неупередженого та ефективного здійснення ними своїх повноважень.
З метою законодавчого закріплення принципу незалежності прокурорів, у тому числі шляхом забезпечення їх належного матеріального забезпечення, законодавцем ще у 2014 році при прийнятті Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ, яким у частині першій статті 81 встановлено, що заробітна плата прокурора регулюється цим законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Таким чином, єдиним нормативно-правовим актом, яким повинен і може визначатися розмір заробітної плати прокурора є Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ. Норми інших законодавчих актів до цих правовідносин (щодо виплати заробітної плати прокурора) застосовуватися не можуть.
Разом із цим розмір посадового окладу прокурора, який є складовим елементом заробітної плати прокурора, на пряму залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 46 Конституції України визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження тощо наведено у Законі України від 15.07.1999 № 966-XIV «Про прожитковий мінімум» (далі - Закон № 966-XIV).
Відповідно до статті 1 цього Закону прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність. До працездатних осіб відносяться особи, які не досягли встановленого законом пенсійного віку.
У змісті наведеної норми Закону № 966-XIV закріплено вичерпний перелік основних соціальних і демографічних груп населення відносно яких визначається прожитковий мінімум.
Статтею 4 зазначеного Закону встановлено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Слід зауважити, що Законом № 966-XIV не визначено такого виду прожиткового мінімуму, як «прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури».
Водночас цим Законом прокурори не віднесені до соціальної демографічної групи населення, стосовно яких прожитковий мінімум повинен встановлюватися окремо.
Натомість статтями 7 Законів № 2710-ІХ, № 3460-IX введено такий вид прожиткового мінімуму, як «прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури», розмір якого становить: 1600,00 грн.
Слід зауважити, що рівень прожиткового мінімуму 1600 грн визначено стосовно прокурорів з 2021 року. При цьому, зміни до Закону № 1697-VII в частині, яка регламентує розмір заробітної плати прокурорів протягом 2021-2024 років, а також в Закон № 966-XIV щодо визначення прожиткового мінімуму не вносилися, тож законних підстав для зменшення розміру прожиткового мінімуму, який встановлено для працездатних осіб на 1 січня календарного року, з метою визначення заробітної плати прокурора, немає.
Суд зазначає, що для спірних правовідносин спеціальними є норми статті 81 Закону № 1697-VII.
Водночас Закони № 2710-ІХ, № 3460-IX фактично змінили складову для визначення базового розміру посадового окладу прокурора, що порушує гарантії незалежності прокурорів щодо матеріального забезпечення.
У постанові від 10.11.2021 у справі № 400/2031/21 з подібних правовідносин Верховний Суд зазначив, що Закон України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» не повинен містити інакшого чи додаткового правового регулювання правовідносин, що охоплюються предметом регулювання інших законів України, особливо тієї сфери суспільних відносин, для яких діють спеціальні (виняткові) норми. Конституція України не надає закону про Державний бюджет України вищої юридичної сили стосовно інших законів. Тобто у національному законодавчому полі існує колізія положень двох нормативно-правових актів рівня закону, подолати яку можливо застосувавши загальний принцип права «спеціальний закон скасовує дію загального закону» (Lex specialis derogate generali). Такий підхід використовується у випадку конкуренції норм: коли на врегулювання суспільних відносин претендують загальні та спеціальні норми права. Отже, за таким правовим підходом, при конкуренції норм необхідно застосовувати правило пріоритетності норм спеціального закону (lex specialis ), тобто Закону №1402-VIII, а положення Закону № 966-XIV вважати загальними нормами (lex generalis).
На такий аспект законодавчого регулювання звернув увагу Конституційний Суд України у рішеннях від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) та від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України).
Отже, Законом № 1697-VII закріплено, що для визначення розміру посадового окладу прокурора окружної прокуратури до уваги може братися лише прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Вказана гарантія не може порушуватися і змінюватися без внесення відповідних змін до Закону «Про прокуратуру», а тому відповідач 2 неправильно визначився із розрахунковою величиною посадового окладу позивача, застосувавши в розрахунку іншу величину, відмінну від тієї, що визначена спеціальним законом.
З огляду на викладене у сукупності, суд вважає, що зміна гарантованої чинним законодавством однієї зі складових заробітної плати прокурора прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня 2023 року (2684,00 грн), 01 січня 2024 року (3028,00 грн) на іншу розрахункову величину, яка Законом № 1697-VII не передбачена (прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури 1600,00 грн), на підставі положень статті 7 Законів № 2710-ІХ, № 3460-IX, є неправомірним.
Суд встановив, що Чернігівською обласною прокуратурою згідно наказу від 11.04.2024 №265к позивачу надана щорічна відпустка за період з 22.09.2023 по 21.09.2024, та одноразова допомога. Згідно наказу від 20.08.2024 №182к - допомога на соціально-побутові питання.
Однією із складових сумарного заробітку, для розрахунку є посадовий оклад, який визначається статтею 81 Закону № 1697-VII.
При нарахуванні позивачу сум на вказані виплати, відповідачами для розрахунку посадового окладу також використано прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури у розмірі 1600 грн.
Зважаючи, що виплата заробітної плати, а також інші виплати регулюється Законом № 1697-VII, а норми інших законодавчих актів до цих правовідносин (щодо виплати заробітної плати) застосовуватися не можуть, суд дійшов висновку про неправильне обчислення позивачу за спірний період заробітної плати та інших спірних виплат.
Відтак, позивач має право на перерахунок сум за відпустку, одноразової матеріальної допомоги та для вирішення соціально-побутових питань, виходячи з посадового окладу, який повинен обчислюватися із урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2023 року у розмірі 2684,00 гривень, як набуті у 2023 році, та з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2024 року у розмірі 3028,00 гривень, як набуті у 2024 році.
Згідно з положеннями статті 89 Закону № 1697-VII фінансування прокуратури здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а також інших джерел, не заборонених законодавством, у тому числі у випадках, передбачених міжнародними договорами України або проектами міжнародної технічної допомоги, зареєстрованими в установленому порядку.
Функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності прокуратури здійснюються Офісом Генерального прокурора.
Відповідно до частини першої статті 90 Закону №1697-VII фінансування прокуратури здійснюється згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими Генеральним прокурором, у межах річної суми видатків, передбачених Державним бюджетом України на поточний бюджетний період.
У силу частини першої та другої статті 22 Бюджетного кодексу України за обсягом наданих повноважень розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
У спірних правовідносинах головним розпорядником бюджетних коштів є Офіс Генерального прокурора, розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня - Луганська обласна прокуратура.
Пунктами 2 та 4 частини п'ятої статті 22 Бюджетного кодексу України передбачено, що головний розпорядник бюджетних коштів: організовує та забезпечує на підставі Бюджетної декларації (прогнозу місцевого бюджету) та плану діяльності на середньостроковий період складання проекту кошторису та бюджетного запиту і подає їх Міністерству фінансів України (місцевому фінансовому органу); затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством.
Згідно із частиною першою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Отже, виплата заробітної плати прокурору здійснюється в межах бюджетних призначень, головним розпорядником яких є Офіс Генерального прокурора.
У свою чергу Чернігівська обласна прокуратура, як розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня, здійснює свої повноваження в межах асигнувань, які Офіс Генерального прокурора затвердив у їх кошторисі (на 2023-2024 роки).
Таким чином, невиплата позивачу заробітної плати в повному обсязі пов'язана із діяльністю Офісу Генерального прокурора як головного розпорядника бюджетних коштів щодо фінансового забезпечення діяльності системи органів прокуратури, а також з діяльністю розпорядника бюджетних коштів нижчого рівня - Чернігівської обласної прокуратури.
З наведеного слідує, що у спірний період, під час роботи позивача на посаді прокурора у Чернігівській обласній прокуратурі, Офіс Генерального прокурора протиправно не забезпечив у повному обсязі Чернігівську обласну прокуратуру бюджетними асигнуваннями для проведення видатків з виплати заробітної плати позивачу, виходячи із встановленого на 01 січня відповідного року прожиткового мінімуму для працездатних осіб, яка у свою чергу протиправно нарахувала та виплатила позивачу заробітну плату, обчислену виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, в розмірі 1600 грн.
Відтак, невиплата позивачу спірних сум пов'язана із бездіяльністю Офісу Генерального прокурора як головного розпорядника бюджетних коштів щодо фінансового забезпечення діяльності прокурорів.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, суд приходить до переконання, що заявлений позов належить задовольнити шляхом: визнання протиправною бездіяльність Офісу Генерального прокурора щодо не забезпечення Чернігівської обласної прокуратури в повному обсязі бюджетними асигнуваннями на проведення видатків з виплати заробітної плати та інших виплат ОСОБА_1 за період з 28.05.2024 по 28.08.2024, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня 2024 року в сумі 3028,00 гривень; зобов'язання Офіс Генерального прокурора забезпечити Чернігівську обласну прокуратуру бюджетними асигнуваннями, необхідними та достатніми для здійснення видатків з виплати заробітної плати та інших виплат ОСОБА_1 за період з 28.05.2024 по 28.08.2024, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня 2024 року в сумі 3028,00 гривень; визнати протиправними дії Чернігівської обласної прокуратури щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 заробітної плати, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, в розмірі 1600 гривень; зобов'язати Чернігівську обласну прокуратуру нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заробітну плату за період з 28.05.2024 по 28.08.2024, на підставі частин третьої статті 81 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з посадового окладу прокурора, обрахованого з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028,00 гривень, за вирахуванням фактично виплачених сум та утриманням передбачених законом податків й обов'язкових платежів при їх виплаті; визнати протиправними дії Чернігівської обласної прокуратури щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 сум при проведенні розрахунку щорічної відпустки, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, в розмірі 1600 гривень; зобов'язати Чернігівську обласну прокуратуру нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недонараховані суми за щорічну відпустку, матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутових питань, які повинні обчислюватися із урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2023 року у розмірі 2684,00 гривень, а з 01 січня 2024 року 3028,00 гривень, за вирахуванням фактично виплачених сум та утриманням передбачених законом податків й обов'язкових платежів при їх виплаті, обравши при цьому правильний і найбільш ефективний спосіб захисту порушених прав позивача, незалежно від того формулювання позовних вимог, що наведене у позовній заяві.
Саме такий спосіб захисту порушеного права, на переконання суду, остаточно та ефективно вирішить спірні правовідносини між сторонами.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог .
Підстави для відшкодування судового збору відсутні, оскільки позивач звільнений від його сплати.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Офісу Генерального прокурора щодо не забезпечення Чернігівської обласної прокуратури в повному обсязі бюджетними асигнуваннями на проведення видатків з виплати заробітної плати та інших виплат ОСОБА_1 за період з 28.05.2024 по 28.08.2024, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня 2024 року в сумі 3028,00 гривень.
Зобов'язати Офіс Генерального прокурора забезпечити Чернігівську обласну прокуратуру бюджетними асигнуваннями, необхідними та достатніми для здійснення видатків з виплати заробітної плати та інших виплат ОСОБА_1 за період з 28.05.2024 по 28.08.2024, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня 2024 року в сумі 3028,00 гривень.
Визнати протиправними дії Чернігівської обласної прокуратури щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 заробітної плати, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, в розмірі 1600 гривень.
Зобов'язати Чернігівську обласну прокуратуру нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заробітну плату за період з 28.05.2024 по 28.08.2024, на підставі частини третьої статті 81 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з посадового окладу прокурора, обрахованого з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028,00 гривень, за вирахуванням фактично виплачених сум та утриманням передбачених законом податків й обов'язкових платежів при їх виплаті.
Визнати протиправними дії Чернігівської обласної прокуратури щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 сум при проведенні розрахунку щорічної відпустки, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, в розмірі 1600 гривень.
Зобов'язати Чернігівську обласну прокуратуру нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недонараховані суми за щорічну відпустку, матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутових питань, які повинні обчислюватися із урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2023 року у розмірі 2684,00 гривень, а з 01 січня 2024 року 3028,00 гривень, за вирахуванням фактично виплачених сум та утриманням передбачених законом податків й обов'язкових платежів при їх виплаті.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Чернігівська обласна прокуратура вул. Князя Чорного, 9,м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14000 код ЄДРПОУ 02910114.
Відповідач: Офіс Генерального прокурора, вул. Різницька,13/15, м. Київ,0100, код ЄДРПОУ 00034051.
Повний текст рішення виготовлено 25 грудня 2024 року.
Суддя І.І. Соломко