Постанова від 25.12.2024 по справі 702/1149/24

Справа № 702/1149/24

Провадження № 3/702/587/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про повернення справи для належного оформлення

25.12.2024 м. Монастирище

Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Жежер Ю.М., розглянув матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від ВПД № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , не працює, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 946995 від 25.11.2024, ОСОБА_1 20.11.2024 близько 12 год 20 хв, перебуваючи в КЗ «УНСП», що по вул. Соборна, 121 м. Монастирище Уманського району з хуліганських мотивів та з метою порушення громадського порядку нецензурно висловлювалась в адресу працівників КЗ «УНСП», на зауваження не реагувала, поводила себе зухвало, чим своїми діями вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.

В судові засідання 19.12.2024, 20.12.2024 та 25.12.2024 особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явилась. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась у встановленому законом порядку.

Дослідивши матеріали справи, суддя приходиться до наступних висновків.

Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ч. 2 ст. 277 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення, в тому числі, передбачене ст. 173 КУпАП, розглядається судом протягом доби.

Згідно з ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення, зокрема, передбачене ст. 173 КУпАП розглядається за обов'язкової участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Таким чином, відповідно до зазначених норм, враховуючи обов'язкову участь особи під час розгляду справ про адміністративні правопорушення та строків їх розгляду законодавець передбачає надходження матеріалу про адміністративне правопорушення та доставлення правопорушника до суду для його невідкладного розгляду, або повідомлення особи про розгляду справи шляхом направлення смс-повідомлень, для можливості своєчасного сповіщення особи про дату, час та місце судового розгляду.

Разом з тим, з надходженням до суду матеріалів справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП відносно ОСОБА_1 особу, що притягається до адміністративної відповідальності до суду доставлено не було, номер телефону, зазначений в протоколі про адміністративне правопорушення, знаходиться поза зоною досяжності.

В судове засідання 19.12.2024, 20.12.2024, 25.12.2024 особа, що притягається до адміністративної відповідальності не з'явилась, повідомлялась про дату, час та місце судового розгляду засобами поштового зв'язку, проте в судове засідання не з'явилась.

Постановами Монастирищенського районного суду Черкаської області від 19.12.2024 та 20.12.2024 до особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 було застосовано примусовий привід, виконання якого покладено на службових осіб ВПД № 1 Уманського РУП ГУНП.

Проте, відповідальними працівниками поліції особу, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судові засідання доставлено не було, будь-яких доказів неможливості виконання постанов суду не надано, як і не надано будь-яких повідомлень про виконання постанови суду, яка набрала законної сили.

Таким чином, працівниками поліції не виконані вимоги закону щодо забезпечення обов'язкової участі особи під час розгляду справи суддею, що унеможливлює такий розгляд.

Крім того, відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Так, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 946995 від 17.10.2024 в графі «потерпілий» зазначено: працівники КЗ «УНСП», тобто всупереч зазначених норм права конкретно не зазначено прізвища та адреси потерпілих, що позбавляє суд можливості повідомити потерпілих осіб про дату, час та місце розгляду справи.

Суддя не має права самостійно вносити будь - які виправлення у протокол про адміністративне правопорушення, оскільки це суперечитиме нормам діючого законодавства.

Вказані вище обставини свідчать про істотну невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону, що унеможливлюють прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення, а тому без усунення зазначених недоліків розгляд справи є неможливим.

Верховним судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14).

Враховуючи вищевикладене, з метою повного, всебічного, своєчасного та правильного розгляду адміністративного матеріалу, не допущення порушення прав, особи, відносно якої складено адміністративний протокол, суддя вважає за необхідне адміністративний матеріал відносно ОСОБА_2 повернути до ВПД № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області для встановлення місця перебування ОСОБА_1 та потерпілих і забезпечення явки ОСОБА_1 до суду для розгляду справи.

Керуючись ст. 34, 35, 38, ст. 173, ст. 256, 283, 284, 287, 294, 307, 308 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, повернути для належного оформлення та забезпечення явки особи до суду.

Постанову виконати в строк до 31.12.2024.

Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.

Суддя Юлія ЖЕЖЕР