Справа № 522/21585/24
Провадження по справі № 3/522/9684/24
19 грудня 2024 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Іванов В.В., розглянувши адміністративні матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, фізичної особи-підприємця « ОСОБА_2 », зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
21.11.2024 близько о 15 год. 45 хв., громадянин ОСОБА_1 , знаходячись за адресою: АДРЕСА_3 у закладі «Game Bar Plays» здійснював реалізацію тютюнових виробів та спиртних напоїв без дозвільних документів, а саме без ліцензії, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
При розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 280 КУпАП суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З'ясування вищезазначених обставин здійснюється у відповідності до ст. 279 КУпАП, зокрема, шляхом дослідження під час судового розгляду доказів, якими відповідно до ст. 251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також іншими документами.
Крім того, відповідно до ст. 278 КУпАП суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Під час дослідження матеріалів справи відносно ОСОБА_1 суд дійшов висновку, що при їх підготовці було допущено порушення вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так, санкція ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачає передбачає адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації, як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Проте матеріали справи не містять даних стосовно передачі на зберігання вилучених предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі, у зв'язку з чим суд у разі притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності буде позбавлений можливості застосувати такий вид адміністративного стягнення як штраф з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
З внутрішнього опису матеріалів справи судом встановлено, що до матеріалів справи у спеціальному опечатаному конверті долучено CD-R диск, на якому містяться відеозапис обставин та подій, що стосуються вчинення ОСОБА_1 діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП. Однак дослідити вказаний диск не видалося за можливе у зв'язку з тим, що наданий диск не містить жодної інформації (пустий) або є зіпсованим, оскільки застосування наявних в суду технічних засобів для відтворення інформації, записаної на диску, не призвели до зчитування його змісту.
Таким чином, долучений до матеріалів справи диск, на якому повинен міститися відеозапис, що стосується вчинення ОСОБА_1 діяння, яке містить ознаки правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, непридатний до відтворення, внаслідок чого не може бути досліджений судом. Пунктом 24 постанови Пленуму ВСУ від 23 грудня 2005 року № 14 визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному органу для належного оформлення.
У процесі дооформлення матеріалів суду має бути наданий, зокрема, технічно придатний до зчитування диск, на якому повинен міститися зроблений працівниками поліції повний відеозапис подій за фактом вчинення ОСОБА_1 діяння, що містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП. У випадку відсутності відеозапису суд має бути письмово повідомлений про це із зазначенням причин.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Отже, з огляду на допущену неповноту при складанні адміністративного матеріалу, що в свою чергу унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи судом, оскільки при розгляді справи суд повинен з'ясувати всі конкретні обставини справи і з урахуванням досліджених доказів прийняти у справі об'єктивне та неупереджене рішення, суд приходить до висновку про необхідність повернення вказаного матеріалу до відділу поліції №2 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області, для належного оформлення.
Керуючись ч. 1 ст. 164, ст.ст. 245, 251, 256, 278, 283 КУпАП, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до ВП №2 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області - для дооформлення з підстав, вказаних в мотивувальній частині постанови суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя
Приморського районного суду м. Одеси Віктор ІВАНОВ