Справа № 581/1002/24
Провадження № 3/581/369/24
25 грудня 2024 року сел. Липова Долина
Суддя Липоводолинського районного суду Сумської області Кузьмінський О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Роменського районного відділу поліції ГУНП України в Сумській області, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , офіційно не працюючої, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася,
про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 184 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення 12 грудня 2024 року гр. ОСОБА_1 ухилилася від виконання своїх батьківських обов'язків, передбачених статтею 150 Сімейного кодексу України щодо забезпечення належних умов виховання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме з 12 по 13 грудня 2024 року неповнолітній ОСОБА_2 , 2010 року народження, займався бродяжництвом.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, матеріали справи містять її заяву про розгляд справи без її участі, провину визнала.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю виходячи з наступного.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до змісту статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З аналізу статей 251, 252 КУпАП слідує, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частина 1 статті 184 КУпАП передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
До протоколу про адміністративне правопорушення додані
рапорт поліцейського, відповідно до якого ОСОБА_1 повідомила про зникнення дитини;
письмові пояснення ОСОБА_1 , яка зазначила, що ввечері син пішов гуляти до магазину та не повернувся, телефону при собі не мав;
письмові пояснення ОСОБА_2 , в яких він зазначив, що 12 грудня 2024 року пішов гуляти до свого знайомого в с. Синівка, де перебував до обіду 13 грудня 2024 року, про свої наміри батьків не повідомив;
рапорт старшого інспектора з ювенальної превенції сектору превенції Роменського РВП ГУНП в Сумській області про встановлення місця знаходження неповнолітнього ОСОБА_2 .
Аналізуючи вищевикладені докази, суд доходить висновку про недостатність для встановлення в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП, як ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов виховання неповнолітнього сина, оскільки матеріали справи про адміністративне правопорушення та фабула інкримінованого останній порушення не містять усіх елементів, в тому числі суб'єктивної сторони, які б у своїй сукупності доводили її винуватість.
Чинне законодавство не визначає значення терміну бродяжництво, однак відповідно до енциклопедії сучасної України бродяжництво - це соціальне явище, тривале блукання особи, котра не має постійного житла чи залишила його.
За змістом статей 279, 280 КУпАП справа про адміністративне правопорушення має суддею розглядатись у межах тих обставин, які зазначенні у протоколі про таке порушення.
Жоден із наданих та досліджених судом доказів не доводить, що неповнолітній ОСОБА_2 займався бродяжництвом.
На переконання суду дана ситуація, за якої мати, виконуючи свої батьківські обов'язки по піклуванню за дитиною, звертається до поліції з метою розшуку та встановлення місця знаходження дитини, а натомість отримує звинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, є абсурдною.
З викладених вище мотивів вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення є неналежним доказом вчинення правопорушення.
Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю в разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 247, статтями 280, 283, 284 КУпАП,
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП.
Постанова судді може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Липоводолинський районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О. В. Кузьмінський