Справа №621/4636/24
Провадження № 3/621/1237/24
Іменем України
25 грудня 2024 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Вельможна І.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Андріївка Борівського району Харківської області, громадянки України, зареєстрованої в АДРЕСА_1 , фактично проживаючої в АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 27.09.2012 Борівським РС ГУДМС України в Харківській області,
за частиною 2 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 261719 від 03.12.2024 ОСОБА_1 ставиться у вину правопорушення, передбачене частиною 2 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення за наступних обставин: ОСОБА_1 належним чином не виконала обов'язку щодо виховання свого малолітнього сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 який в період часу з літа по вересень 2024 року , більш точну дату встановити не представилося за можливе, з застосуванням погроз та фізичної сили змусив малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зняти брюки та спідню білизну та зімітувати з малолітнім ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 статевий акт, який ОСОБА_1 знімав на мобільний телефон. Своїми діями ОСОБА_1 порушила норми статті 150 Сімейного кодексу України, статтю 12 Закону України "Про охорону дитинства".
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 261707 від 03.12.2024 ОСОБА_1 ставиться у вину правопорушення, передбачене частиною 2 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення за наступних обставин: ОСОБА_1 належним чином не виконала обов'язку щодо виховання свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який в період часу з літа по вересень 2024 року , більш точну дату встановити не представилося за можливе, з застосуванням погроз та фізичної сили змусив малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 зняти брюки та спідню білизну та зімітувати з малолітнім ОСОБА_5 2013 року народження статевий акт, який ОСОБА_1 знімав на мобільний телефон. Своїми діями ОСОБА_1 порушила норми статті 150 Сімейного кодексу України, статтю 12 Закону України "Про охорону дитинства".
24.12.2024 матеріал надійшов до суду та згідно протоколу автоматизованого розподілу справи для розгляду матеріалу визначено суддю Вельможну І.В.
Ознайомившись з протоколом про адміністративне правопорушення та доданими до нього матеріалами, дійшов наступного:
У відповідністю з частинами 1, 2 статті 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У відповідністю зі статтею 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Згідно із пунктом 9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06 листопада 2015 року №1376, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема, дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення. В свою чергу, суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті Кодексу України про адміністративні правопорушення, за якою складено протокол.
Протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення з наступних підстав:
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 ставиться в вину вчинення правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно частини 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей - тягне за собою попередження або накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно вимог частини 2 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, - тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Європейський суд з прав людини поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Наприклад, у справах "Лучанінова проти України" (рішення від 09 червня 2011 року, заява N 16347/02), "Малофєєва проти Росії" ("Malofeyeva v. Russia", заява N 36673/04), "Карелін проти Росії" ("Karelin v. Russia", заява N 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року). При цьому ЄСПЛ робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Фабули протоколів про адміністративне правопорушення серії ВАД № 261719 від 03.12.2024 та ВАД № 261707 від 03.12.2024 не містять посилання на інформацію про вчинення ОСОБА_1 протягом року правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та додані до протоколу матеріали також не містять належних доказів того, що ОСОБА_1 було визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, протягом року.
Главою 17 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено підвідомчість справ про адміністративне правопорушення.
Статтею 221 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, в тому числі статтями 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Враховуючи те, що особа вважається притягнутою до будь якої відповідальності з моменту набрання рішенням законної сили, тобто після закінчення строку на її оскарження, а кваліфікація правопорушення за частиною 2 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за дії, передбачені частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вчинені особою, повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення за частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відсутність належних доказів про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення є суттєвим недоліком матеріалів.
Належним доказом є постанова відповідного суду про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 яка набрала законної сили, тоді як до матеріалів додано постанову Зміївського районного суду Харківської області від 05 листопада 2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 3 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, щодо обставин які мали місце 12.09.2024 за фактом вчинення неповнолітньою ОСОБА_6 правопорушення відповідальність за яке передбачена статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, але яка не досягла віку з якого настає адміністративна відповідальність.
За вимогами частини 2 статті 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що також передбачено частиною 2 статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до положень статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання.
Згідно зі статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі, окрім іншого, зазначаються пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно частини 3 статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, правопорушник має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
Вручення копії протоколу про адміністративне правопорушення є важливою гарантією того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ознайомлена зі змістом обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення та має можливість організувати ефективний захист своїх інтересів.
Оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення та вручення копії протоколу про адміністративне правопорушення належить до компетенції та обов'язку уповноваженої посадової особи, яка склала протокол та яка висуває обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення.
При цьому суд не може перебирати на себе функції обвинувачення та вчиняти процесуальні дії, обов'язок вчинити які за законом покладено на відповідну уповноважену особу, яка висуває обвинувачення та складає протокол про адміністративне правопорушення.
У разі відмови особи, яка притягається до адмiнiстративної вiдповiдальностi, вiд підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної вiдповiдальностi, має право викласти мотиви свого відмовлення вiд його підписання, які додаються до протоколу. Другий примірник складеного протоколу та копії інших матеріалів, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, рекомендованим листом із зворотним повідомленням про вручення направляються особі, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, у разі якщо вказана особа: - відмовляється від отримання другого примірника протоколу; - не з'являється для ознайомлення з протоколом.
З матеріалів справи вбачається, що протоколи про адміністративне правопорушення від 03.12.2024 ВАД № 261719 та ВАД № 261707 підписаний лише інспектора СЮП ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області майора поліції Багацької Н.О.
Протокол не містить відомостей про свідків та понятих, пояснень особи, що притягається до адміністративної відповідальності, відсутні підписи вказаних осіб.
При цьому, до матеріалів справи не надано Акту про відмову особи від підпису в у вказаному протоколі. Також й не надано підтвердження направлення примірників протоколів та копії інших матеріалів, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, рекомендованим листом із зворотним повідомленням про вручення ОСОБА_1 .
З наданих документів вбачається, що ОСОБА_1 взагалі не було відомо щодо складання відносно неї протоколів за частиною 2 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки відомостей щодо вручення ОСОБА_1 повідомлень про запрошення до підрозділу поліції від 19.11.2024 та 25.11.2024 до матеріалів не додано.
Також суд звертає увагу, що відповідно до частини 2 статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Зазначення в фабулі протоколів ВАД № 261719 та ВАД № 261707 складених 03.12.2024 часу вчинення правопорушень, а саме "з літа по вересень 2024 року" унеможливлює встановити строки притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за відповідною частиною статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, які передбачені частиною 2 статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, згідно частини 2 статті 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення.
Таким чином, враховуючи викладене вказані протоколи складені із порушенням вимог встановлених частиною 2 статті 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Усунути зазначену неповноту і неправильність протоколу про адміністративне правопорушення під час судового розгляду неможливо.
Без усунення зазначених недоліків неможливо виконати вимоги статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо прав особи, яка притягується до відповідальності, а також статті 245, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо повного, всебічного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
За таких обставин, матеріал належить повернути для належного оформлення.
Керуючись статтею 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
1. Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 2 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
2. Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: