Ухвала від 25.12.2024 по справі 643/16364/24

Справа № 643/16364/24

Провадження № 1-кс/643/2517/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.12.2024 слідчий суддя Московського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові погоджене прокурором Салтівської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 клопотання слідчого Харківського районного управління поліції № 2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №12024221170003114 внесеному 09.09.2024 до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України,-

УСТАНОВИВ:

З поданого клопотання вбачається, що в провадженні СВ Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області (далі ХРУП №2) перебувають матеріали досудового розслідування внесеного 09.09.2024 до ЄРДР № 12024221170003114.

21.11.2024 слідчим за погодженням з прокурором у даному кримінальному провадженні повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України та строк дії якого було продовжено Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 23.07.2024 №469/2023 строком на 90 діб з 12.08.2024, відповідно до п. 31, ч. 1 ст. 85 Конституції України та ст. 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України.

Цього ж дня у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України Президентом України видано указ №69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким зокрема зобов'язано місцеві органи виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення громадян, які призиваються на військову службу.

Згідно ст.65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України» до структури Збройних Сил України входять органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.

Відповідно п.1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення), затвердженого Постановою КМУ від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Пунктом 9 Положення передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Відповідно до п. 12 Положення територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в особі його керівника представляє інтереси Збройних сил України у відносинах, у тому числі з громадянами на відповідній території.

Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Положеннями ст. 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період це період, що настає з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно п. 5 ст. 22 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади.

На виконання вказаних вище норм, вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №921 від 07.12.2016 (до 05.01.2023) та Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №1487 від 30.12.2022, Положення про ТЦК та СП, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №154 від 23.02.2022, представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки спільно із представниками Національної поліції здійснюють заходи щодо призову військовозобов'язаних та резервістів під час мобілізації.

У той же час, ОСОБА_5 , якому достовірно відомо про збройний напад російської федерації до України та проведення загальної мобілізації на території України представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, перешкоджав законній діяльності Збройних Сил України в особливий період за наступних обставин.

Так, відповідно до Закону України про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» від 05.02.2024 №50/2024, на виконання вимог наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.04.2024 №107 «Про організацію в ІНФОРМАЦІЯ_3 оповіщення на тиждень» призначено в ІНФОРМАЦІЯ_4 групу розшуку та оповіщення військовозобов'язаних запасу, уповноважених на впровадження заходів правового режиму воєнного стану, до якої входили, зокрема: солдати ОСОБА_6 та ОСОБА_7

08.09.2024 близько 09:00 солдати ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , які є військовослужбовцями Збройних сил України і водночас представниками влади, здійснювали свої службові обов'язки на виконання наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №107 від 05.04.2024 з метою мобілізаційних заходів в умовах воєнного стану, зокрема уточнення військово-облікових даних та вручення, при встановленні підстав, повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 для проходження військово лікарської комісії і вирішення питання про його придатність для проходження військової служби супроводили ОСОБА_5 до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 та цього ж дня останній пройшов медичний огляд при ІНФОРМАЦІЯ_6 та за висновком військово-лікарської комісії на підставі статей 13-В, 67-В, 39-В, 10-В, 64-В, 23-В графи ІІ наказу ІНФОРМАЦІЯ_7 № 402 від 2008 року визнаний придатним до військової служби.

Після проходження військово-лікарської комісії ОСОБА_5 08.09.2024 близько 14:00 його супроводжено до ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 для визначення можливості призначення його в команду в навчальний центр та подальшої відправки, після чого ОСОБА_5 повідомлено, що його о 19:00 цього ж дня буде направлено до учбового центру та подальшого проходження військової служби за мобілізацією.

В цей час, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період з метою ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, шляхом нанесення тілесних ушкоджень військовослужбовцю.

Так, 08.09.2024 о 19:02 ОСОБА_5 знаходився у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 , де згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 07.09.2024 № 251-НР для виконання завдань чергової служби роти охорони стратегічних об'єктів на території Салтівського району м. Харкова та своєчасного доведення до особового складу наказів, розпоряджень, команд, сигналів і контролю за їх виконанням знаходився помічник чергового - стрілець відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 сержант ОСОБА_8 , який згідно своїх функціональних обов'язків підійшов до ОСОБА_5 та повідомив про необхідність прослідувати до приміщення, де знаходились призовники, які готувались на відправлення цього дня, на що останній відмовився в категоричній формі.

ОСОБА_5 , реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період та, розуміючи, що ОСОБА_8 є військовослужбовцем Збройних Сил України у форменому одязі встановленого зразка та виконує, покладені на нього обов'язки, відштовхнув його руками, який наблизився з метою супроводження ОСОБА_5 до приміщення, де знаходились призовники, які готувались на відправлення до учбового центру.

ОСОБА_5 , продовжуючи свої злочинні дії, з метою ухилення від виконання визначеного Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» обов'язків, діючи умисно, реалізуючи власний злочинний умисел, направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій і бажаючи настання шкідливих наслідків у вигляді зниження обороноздатності України в умовах воєнного стану і збройної агресії російської федерації проти України, загрози її національній безпеці, знаходячись у ІНФОРМАЦІЯ_8 за адресою: АДРЕСА_1 , усвідомлюючи що перед ним знаходиться військовослужбовець, який був одягнений у відповідний формений одяг, з розпізнавальними знаками, який виконує свої службові обов'язки відповідно до законодавства України і є представником влади, продовжив поводити себе агресивно, продовжуючи свої протиправні дії направлені на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України, діючи з прямим умислом, повторно штовхнув ОСОБА_8 обома руками в область грудної клітини, від чого останній зконтактував із столом, який стояв позаду, від чого втратив рівновагу та впав спиною на підлогу, після чого ОСОБА_5 наблизився до ОСОБА_8 та наніс один удар правою ногою в область грудної клітини та один удар кулаком лівої руки в область голови. В подальшому ОСОБА_5 взяв до рук стілець та кинув його у ОСОБА_8 .

В результаті протиправних дій ОСОБА_5 , ОСОБА_8 спричинені наступні тілесні ушкодження: синці на тулубі та лівій руці, які відносяться до легких тілесних ушкоджень.

Таким чином, ОСОБА_5 , своїми діями створив перешкоди для успішної реалізації функцій військовослужбовцями Збройних Сил України, а саме проведення мобілізаційних заходів в умовах воєнного стану, спричинивши при цьому помічнику чергового - стрілецю відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 сержанту ОСОБА_8 тілесні ушкодження.

Отже, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України, тобто у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України в особливий період.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . 08.09.2024 вручено бойову повістку № 879 про необхідність явки 09.09.2024, за якою останній не з'явився.

ОСОБА_5 надано виписку із медичної карти стаціонарного хворого про те, що він проходив лікування у лікарні з 09.09.2024 до 13.09.2024.

29.11.2024 до КНП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » направлено запит з приводу проходження лікування ОСОБА_5 у вказаному медичному закладі.

02.12.2024 від КНП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » отримано відповідь про те, що ОСОБА_5 з 09.09.2024 по 13.09.2024 перебував на стаціонарному лікуванні.

На підставі викладеного слідчий звернувся до суду з клопотанням зазначивши, що для об'єктивного, всебічного розслідування вказаного злочину виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, які знаходяться у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » з метою дослідження та встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, перевірки показів свідків, потерпілого у кримінальному провадженні, а також для всебічного, об'єктивного досудового розслідування у вказаному кримінальному проваджені.

У іншій спосіб, інакше як отримати тимчасовий доступ до медичних документів щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , неможливо об'єктивно та всебічно провести досудове розслідування, підтвердити або спростувати причетність ОСОБА_5 до інкримінованого та інших кримінальних правопорушень, встановити інших осіб причетних до вказаного злочину або яким відомі обставини досліджуваного злочину. Вилучення документів може мати значення речових доказів у кримінальному проваджені, а також встановлення точного часу надходження підозрюваного до медичного закладу та отримання даних, щодо неможливості його явки до ІНФОРМАЦІЯ_3 за повісткою 09.09.2024, а саме: оригіналу медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_5 , копій “Журналу обліку прийому хворих у стаціонар та відмов у госпіталізації» за період часу з 09.09.2024 по 13.09.2024 до хірургічного-гінекологічного відділення.

Крім того, у разі не отримання тимчасового доступу до оригіналів та копій вказаних медичних документів з можливостю їх вилучення, це позбавить можливості в ході досудового розслідування отримати доступ до документів, які є можуть слугувати доказами по вказаному кримінальному провадженню.

Беручи до уваги викладене вище, а також неможливість отримати відомості в інший спосіб, та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація, що містить охоронювану законом таємницю, має суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та в разі вилучення зазначеної інформації, відомості, що містять в ній можуть бути використані, як доказ вчинення кримінального правопорушення.

Крім того, слідчий просить розгляд даного клопотання проводити без виклику та участі володільця зазначених документів у зв'язку з тим, що існують ризики їх зміни або знищення.

Разом з клопотанням слідчий подав заяву про розгляд клопотання у свою відсутність та підтримав його.

Слідчий суддя, розглянувши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження дійшов наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 163 КПК України після отримання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд здійснює судовий виклик особи, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, за винятком випадку, встановленого частиною другою цієї статті.

Слідчим в клопотанні доведені ризики, передбачені ч. 2 ст. 163 КПК України, тому розгляд клопотання проводиться без виклику у судове засідання особи, яка володіє відповідною інформацією, речами та документами.

Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає, що слідчим дотримані вимоги ч. 2 ст. 160, ч. 5 ст. 163 КПК України, клопотання є обґрунтованим, доведена наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні й вказані документи перебувають у володінні зазначеної медичної установи, містять охоронювану законом таємницю, тому задовольняє клопотання у повному обсязі.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 163-166 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити.

Надати слідчим Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_4 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , начальнику відділення ОСОБА_12 , слідчим Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області: ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 та ОСОБА_21 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, а саме до оригіналу медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та копій “Журналу обліку прийому хворих у стаціонар та відмов у госпіталізації» за період часу з 09.09.2024 по 13.09.2024 до хірургічного-гінекологічного відділення, з можливістю вилучення належним чином завірених їх копій, які перебувають у володінні Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Козельщинської селищної ради, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .

Строк дії ухвали до 25.02.2025.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1