Постанова від 20.12.2024 по справі 160/9378/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2024 року справа 160/9378/24

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Головко О.В., Добродняк І.Ю.,

розглянувши в письмовому провадженні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 (суддя Врона О.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання здійснити індексацію пенсії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 10.04.2024 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність щодо не проведення індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» у розмірі 1,197 із застосуванням обмеження її максимальною сумою 1500грн, починаючи з 01.03.2023;

- зобов'язати здійснити індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» у розмірі 1,197 без застосування обмеження її максимальною сумою 1500грн, починаючи з 01.03.2023.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 позов задоволений.

В апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Дніпропетровській області просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 25.02.2023 позивачу з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії з розрахунку загального страхового стажу 46 років 05 місяців 04 дні, коефіцієнта страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % - 0,46417; заробітної плати за період роботи з 01.07.1995 по 30.11.1995, з 01.07.1997 по 30.06.2000 та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.04.2012, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації - 2,90602. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11; 1,11; 1,14 та 1,197 складає 21519,17грн (3764,40грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7405,03грн х 2,90602). Крім того у якості підстав для задоволення позовних вимог, суд першої інстанції посилається на рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, відповідно до якого визнано неконституційними положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо обмеження розміру пенсії особам, на яких поширюється дія зазначеного Закону, однак, позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 згідно статті 114 Закону України від «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Переглядаючи справу в межах заявленої апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та з 02.08.2018 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На звернення позивача, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області листом №0400-010304-8/42487 від 01.03.2024 повідомило, що оскільки пунктом 10 постанови №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з 01.03.2023 не може бути меншим за 100грн та перевищувати 1500грн, розмір пенсії за віком розрахований в сумі 17365,34грн з урахуванням обмежень склав 16032,06грн.

Частиною 5 статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Отже, положенням статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

Пункт 1 Постанови КМУ №168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» встановлює, що з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.

Пунктом 10 постанови КМУ №168 від 24.02.2023 передбачено, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Отже, положеннями постанови №168 від 24.02.2023 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500 гривень, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 1 цієї постанови.

Тобто, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500 гривень, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми в розмірі 1500 гривень.

У спірному випадку встановлено, що 01.03.2023 позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 постанови №168 від 24.02.2023, в межах граничної суми збільшення, а саме на 1500 гривень.

Отже, відсутні правові підстави вважати такі дії відповідача неправомірними, оскільки індексація пенсії позивача з 01.03.2023 проведена ГУ ПФУ із дотриманням вимог чинного законодавства.

Такий висновок суду першої інстанції відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом у справі №420/25804/23 від 07.06.2024.

Судом першої інстанції ухвалено рішення при неповному з'ясуванні обставин справи, з невірним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і відповідно до статті 317 КАС України є підставою для скасування рішення суду з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 241-245, 315, 317, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задовольнити.

Скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 та прийняти нову постанову.

В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили з 20.12.2024 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді О.В. Головко

судді І.Ю. Добродняк