Рішення від 24.12.2024 по справі 620/12982/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2024 року м.Чернігів Справа № 620/12982/24

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Клопота С.Л.

розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військова частина НОМЕР_1 та просить наступне.

1. Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за період з 14.05.2019 по 26.12.2019, визначеної у місяці підвищення доходу - березні 2018 року, індексації-різниці грошового забезпечення з розрахунку 3528 гривень 40 копійок щомісячно відповідно до абзацу шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, з урахуванням пунктів 96 - 98, 108 постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21.

2. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за період з 14.05.2019 по 26.12.2019, визначену у місяці підвищення доходу - березні 2018 року, індексацію-різницю грошового забезпечення з розрахунку 3528 гривень 40 копійок щомісячно у відповідності до абзацу шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, з урахуванням пунктів 96 - 98, 108 постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, з подальшим утриманням належних податків та зборів.

Ухвалою судді від 02.10.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.

Відповідачем подано відзив на позов, у якому останній позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд враховує таке.

ОСОБА_1 (далі також «позивач») з 11.09.2009 по 13.05.2019 перебував на військовій службі за контрактом у військовій частині НОМЕР_4 (далі також «відповідач»).

Після виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_4 позивач звертався за захистом прав та законних інтересів до суду щодо зобов'язання військову частину НОМЕР_4 виплатити йому індексацію грошового забезпечення.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року у справі № 620/11344/23, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_4 про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії був задоволений частково:

-визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_4 щодо проведення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 по 31.12.2015 із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації (базового місяця) - лютий 2013 року, за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації (базового місяця) - вересень 2014 року;

-визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_4 щодо не проведення перерахунку, нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації (базового місяця) - січень 2008 року;

-зобов'язано військову частину НОМЕР_4 провести перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з урахуванням виплачених сум, індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018, із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації (базового місяця) - січень 2008 року;

грошового забезпечення без застосування положень абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078;

перерахунку, нарахування та виплати індексації грошового забезпечення у відповідності до положень абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 з урахуванням тлумаченням цих норм, закріпленим пунктами 104 - 109 постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23.03.2023 та в ухвалі від 30.03.2023 по справі № 400/3826/21, за період з 01.03.2018 по 13.05.2019 ОСОБА_1 ;

-зобов'язано військову частину НОМЕР_4 провести перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю за період з 01.03.2018 по 13.05.2019, із застосуванням абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі також «порядок № 1078») з урахуванням тлумаченням цих норм, закріпленим пунктами 105 - 109 постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23.03.2023 та в ухвалі від 30.03.2023 по справі № 400/3826/21.

11 червня 2024 року на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року у справі № 620/11344/23 військовою частиною НОМЕР_4 позивачу була виплачена індексація грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 13.05.2019.

Наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 02.05.2019 № 198 майор ОСОБА_1 був призначений на посаду до Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки, відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 13.05.2019 № 90 вибув для подальшого проходження служби до Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки (умовне найменування «військова частина НОМЕР_5 » після перейменування - військова частина НОМЕР_1 , далі також «відповідач»).

Майор ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом у Державному науково-дослідному інституті випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки з 14.05.2019 по 26.12.2019.

Наказом начальника Головного управління персоналу - заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 12.12.2019 № 403 майор ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у запас та наказом командира військової частини НОМЕР_5 (по стройовій частині) від 26.12.2019 № 332 був виключений зі списків особового складу військової частини НОМЕР_5 з 26 грудня 2019 року.

Спільною директивою Міністерства оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 27.07.2021 № Д - 321/3дск «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2021 році» передбачено анулювання умовного найменування Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки «військова частина НОМЕР_5 ».

Відповідно до п. 1 наказу начальника Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки (по стройовій частині) від 27.09.2021 № 1 умовне найменування Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки «військова частина НОМЕР_5 » анульоване.

Відповідно до п. 1 наказу начальника Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки (військова частина НОМЕР_1 ) від 27.09.2021 № 1/од організаційний захід визначений спільною директивою Міністерства оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 27.07.2021 № Д - 321/3дск «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Синах України в 2021 році» з 27.09.2021 в Інституті виконано.

Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України») у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

У зв'язку з тим, що умовне найменування «військова частина НОМЕР_5 » анульоване, що фактично відбулось перейменування відповідача, Державний науково-дослідний інститут випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки став правонаступником військової частини НОМЕР_5 , є законні підстави уважати відповідачем у цій справі військову частину НОМЕР_1 - Державний науково- дослідний інститут випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки (далі також «відповідач», «ДНДІ ВС ОВТ»).

У червні 2024 р., після отримання сум індексації грошового забезпечення за період по 13 травня 2019 р. (від військової частини НОМЕР_4 ), позивачу стало відомо, що з 14.05.2019 по 26.12.2019 під час перебування у списках особового складу ДНДІ ВС ОВТ, йому не в повному обсязі виплачувалась індексація грошового забезпечення та при звільненні також не була виплачена в повному обсязі.

За правовою допомогою позивач звернувся до адвоката.

На поштову адресу військової частини НОМЕР_1 був направлений адвокатський запит від 15.08.2024 № 112/гз про надання письмового повідомлення про суми грошового забезпечення та індексації, нараховані та виплачені позивачу за період перебування у списках особового складу частини.

У зв'язку з виплатою позивачу військовою частиною НОМЕР_4 індексації-різниці по 13.05.2019 з розрахунку 3528 гривень 40 копійок щомісячно, зазначеним адвокатським запитом позивач, в особі адвоката, звернувся до відповідача із проханням у відповідності до абзацу шостого пункту 5 Порядку № 1078 та пунктів 96 - 98, 108 постанови Верховного Суду від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21 провести подальше нарахування та здійснити виплату індексації-різниці, починаючи з дня зарахування до списків особового складу військової частини - з 14.05.2019 по 26.12.2019 з розрахунку 3528 гривень 40 копійок щомісячно.

До адвокатського запиту позивачем були надані документи на підтвердження фактичного проведення індексації позивачу, зокрема за період з 01.03.2018 по 13.05.2019, та які позивач долучає до цієї позовної заяви у якості доказів: копія довідки військової частини НОМЕР_4 від 16.07.2024 № 148/223, копія додатку до розрахунку військової частини НОМЕР_4 від 16.07.2024 № 148/224 «на виплату індексації грошового забезпечення за рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду № 620/5942/22 від 02.11.2022».

17 вересня 2024 року рекомендованим поштовим відправленням № 1802808595543 представник позивача одержала супровідний лист від 10.09.2024 № 625/1/4687 та запитані документи: довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з 14.05.2019 по 26.12.2019 (згідно з додатком 13), довідку про нараховану та виплачену індексацію ОСОБА_1 за період з 14.05.2019 по 26.12.2019.

З долучених доказів вбачається, що за спірний період з 14.05.2019 по 26.12.2019 відповідач:

1) провів індексацію грошового забезпечення у відповідності до положень абзаців першого та другого пункту 5 Порядку № 1078, що склалася внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1 -1 цього Порядку, із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації (базового місяця) - березень 2018 р., так звана «поточна індексація», правовідносини щодо проведення цього виду індексації не є спірними;

2) не провів подальше нарахування та виплату індексації-різниці за період з 14.05.2019 по 26.12.2019 згідно абзацу 6 пункту 5 Порядку № 1078, що вже була визначена у місяці підвищення доходу - березні 2018 р. та виплачена за період з 01.03.2018 по 13.05.2019 на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року у справі № 620/11344/23 та відмовив щодо проведення зазначеної виплати, та водночас відповідач проігнорував положення абзацу шостого пункту 5 Порядку № 1078 та буквальне тлумаченням цих норм, закріплене пунктами 96 - 98, 108 постанови Верховного Суду від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21.

Убачаючи у діях відповідача протиправну бездіяльність щодо подальшого нарахування та виплати індексації-різниці за період з 14.05.2019 по 26.12.2019 у відповідності до абзацу 6 пункту 5 Порядку № 1078 та детального тлумачення цих норм, закріпленого пунктами 96 - 98, 108 постанови Верховного Суду від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Закон України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі також «Закон № 2011-ХІІ») відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно статті 18 Закону України від 05.10.2000 № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5- рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Зазначене набуло особливого змісту після повномасштабного вторгнення та військової агресії російської федерації проти України.

В силу положень статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Законом від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі також «Закон № 1282-ХІІ») визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Частинами першою та п'ятою статті 2 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

В силу частини першої статті 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (у 2015 році такий поріг індексації був встановлений в розмірі 101 відсоток).

Приписами частини другої статті 5 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Відповідно до статті 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (у 2015 році такий поріг індексації був встановлений в розмірі 101 відсоток).

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі також «Порядок № 1078» в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 були внесені зміни до Порядку № 1078, які набрали чинності та застосовуються з 01.12.2015.

Згідно із Порядком № 1078 з 01.01.2016 індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (у 2015 році такий поріг індексації був встановлений в розмірі 101 відсоток).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Згідно пункту 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно із пунктом 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, грошове забезпечення.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

За змістом пункту 5 Порядку № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Системний аналіз наведених норм вказує на те, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати, є базовим при проведенні індексації.

У рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 у справі № 9-рп/2013 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.

Верховний Суд у постанові від 20 квітня 2023 року у справі № 320/8554/21 з подібними правовідносинами наголосив про таке.

Механізм індексації має універсальний характер, позаяк індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру. Своєю чергою, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації (пункт 44 постанови Верховного Суду від 27 квітня 2021 року у справі № 380/1513/20).

Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення (постанови Верховного Суду від 19 липня 2019 року у справі № 240/4911/18, від 7 серпня 2019 року у справі № 825/694/17, від 20 листопада 2019 року у справі № 620/1892/19).

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (постанова Верховного Суду від 16 червня 2020 року у справі № 206/4411/16-а).

З 01.01.2008 визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Кабміну України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294 (далі також «Постанова № 1294»), пунктом третім якої було затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.

Вищевказана постанова діяла до 01.03.2018 - дати набрання чинності постанови Кабміну України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (далі також «Постанова № 704»), якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців з 01.03.2018.

Правовідносини цього позову охоплюють період, протягом якого Постанова № 704 є чинною.

Відтак, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та деяким іншим особам було встановлено нові розміри окладів з 01 березня 2018 року.

Разом з тим у контексті спірних правовідносин, питання виплати суми індексації у місяці підвищення грошових доходів - березні 2018 року, а також виплати визначеної суми індексації (індексацїї-різниці) до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) врегульовано абзацами третім, четвертим, шостим пункту 5 Порядку № 1078.

Відповідно абзацу третього Порядку № 1078 сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу - визначено абзацом четвертим вказаного порядку.

Абзацом шостим Порядку № 1078 вказано, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Отже, для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) ураховуються дві складові: розмір підвищення грошового доходу особи та суму індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу і встановити, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу особи суму індексації, що склалася у місяці його підвищення.

Так, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу - індексація не нараховується; якщо ж розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, тоді сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (визначена сума індексації, індексація-різниця) При цьому, до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 Порядку № 1078.

Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає підстави зробити висновок, що нарахування й виплата індексації-різниці має щомісячний фіксований характер до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), гарантується законом і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Враховуючи те, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, та з огляду на правила й умови нарахування суми індексації-різниці, які встановлені абзацами 3-6 пункту 5 Порядку № 1078, Верховний Суд у постанові від 23.03.2023 по справі № 400/3826/21 (з подібними правовідносинами) дійшов висновку, що повноваження військової частини щодо виплати цієї суми не є дискреційними.

З урахуванням того факту, що 01 березня 2018 року набрала чинності постанова № 704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку № 1078, березень 2018 року став місяцем підвищення доходу позивача, за яким здійснювалося обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.

Так довідкою військової частини НОМЕР_1 про нараховану та виплачену індексацію ОСОБА_1 підтверджується, що у спірному періоді з 14.05.2019 по 26.12.2019 відповідач провів індексацію грошового забезпечення у відповідності до положень абзаців першого та другого пункту 5 Порядку № 1078, що склалася внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку, із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації (базового місяця) - березень 2018 р., так звана «поточна індексація».

Разом з тим «поточна індексація», яка виникла у грудні 2018 року внаслідок перевищення порогу індексації в розмірі 103 відсотка та виплачувалася позивачу у спірному періоді не є предметом цього спору, тобто правовідносини щодо проведення поточної індексації з 14.05.2019 по 26.12.2019 не є спірними.

11 червня 2024 року, на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року у справі № 620/11344/23, військовою частиною НОМЕР_4 позивачу була виплачена індексація грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 13.05.2019.

Зазначене підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_4 від 16.07.2024 № 148/223, додатком до розрахунку від 16.07.2024 № 148/224 та платіжною інструкцією № 378 від 11.06.2024.

У зв'язку з тим, що згідно з постановою № 704 військовослужбовцям були встановлені нові розміри посадових окладів, з 01 березня 2018 р. відбулося збільшення грошового доходу позивача, та на виконання зазначеного рішення суду військова частина НОМЕР_4 визначила суму індексації-різниці у місяці підвищення доходу - березні 2018 року та виплатила її за період з 01.03.2018 по 13.05.2019 з розрахунку 3528 гривень 40 копійок щомісячно.

Розрахунок визначення суми індексації-різниці у місяці підвищення доходу - березні 2018 р. військова частина виклала після таблиці додатку до розрахунку від 16.07.2024 № 148/224 (згідно з додатком 5).

З наведеного висновується, що за період з 14.05.2019 по 26.12.2019 відповідач повинен виплатити позивачу вже визначену у місяці підвищення доходу - березні 2018 року індексацію-різницю з розрахунку 3528 гривень 40 копійок щомісячно.

На період спірних правовідносин постанова № 704 є чинною, після встановлення тарифних ставок (окладів) у нових розмірах з 01 березня 2018 року чергового підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовцям не відбулося.

Однак, не зважаючи на те, що:

1) у спірному періоді з 14.05.2019 по 26.12.2019 не відбулося підвищення тарифних ставок (окладів);

2) індексація-різниця вже була визначена у місяці підвищення доходу - березні 2018 року та виплачена за період з 01.03.2018 по 13.05.2019 на виконання рішення суду у справі № 620/11344/23,

відповідач не здійснив подальше нарахування та виплату цього виду індексації згідно абзацу шостого пункту 5 Порядку № 1078 із розрахунку 3528 гривень 40 копійок щомісячно.

Окремо суд зазначає, що в подібних правовідносинах, Верховний Суд, в постанові від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, серед іншого, виклав висновки щодо буквального тлумачення положень абзаців 3-6 пункту 5 Порядку № 1078.

Так пунктами 96 - 98 Верховний Суд у зазначеній постанові вказав:

«96. Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.

97. Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає Суду підстави зробити висновок, що нарахування й виплата індексації-різниці має щомісячний фіксований характер, гарантується законом і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

98. Враховуючи те, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, та з огляду на правила й умови нарахування суми індексації-різниці, які встановлені абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, Суд дійшов висновку, що повноваження військової частини щодо виплати цієї суми не є дискреційними.»

Разом з тим, щодо кола обставин, які належить з'ясувати для правильного застосування абзаців 3-6 пункту 5 Порядку № 1078, Верховний Суд пунктами 104 - 109 зазначеної постанови визначив:

«104. Щодо кола обставин, які належить з'ясувати для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078, Суд звертає увагу на таке.

105. Буквальний спосіб тлумачення цих норм свідчить про те, що для їхнього застосування суд повинен встановити:

105.1. розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А);

105.2. суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);

105.3. чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).

106. Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в січні 2018 року.

106.1. В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку №1078).

107. Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078).

108. Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.

109. Як уже було зазначено, у такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).».

Варто особливо відмітити, що військова частина НОМЕР_4 належно виконала рішення суду у справі № 620/11344/23 та вимоги Порядку № 1078, а саме провела індексацію за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації (базового місяця) - січень 2008 року у зв'язку з чим, сума індексації за лютий 2018 р. становить абсолютну величину - 4258,75 грн, та при розрахунку індексації за березень 2018 року застосувала висновки Верховного Суду, закріплені пунктами 96 - 98 та 105 - 109 постанови від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21 щодо буквального тлумачення абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078, а саме:

- вирішила питання про наявність підстав для виплати позивачу індексації грошового забезпечення у місяці підвищення доходу (березень 2018 року): встановила, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу позивача суму індексації, що склалася у місяці підвищення такого доходу, у зв'язку з чим індексації-різниці) за березень 2018 року;

- та відповідно до абзацу 6 пункту 5 Порядку № 1078 та пункту 108 постанови Верховного Суду від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), у цьому випадку - до дня виключення позивача зі списків особового складу частини, провела її виплату.

Проте, як вже було зазначено судом, відповідач - військова частина НОМЕР_1 не здійснила подальше нарахування та виплату цього виду індексації.

Така протиправна бездіяльність відповідача суперечить абзацу шостому пункту 5 Порядку № 1078 та правовій позиції, закріпленій пунктами 96 -98, 108 постанови Верховного Суду від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21.

Як висновується з наведеного, відповідач вчинив протиправну бездіяльність та порушив права та законні інтереси позивача щодо володіння своїм майном - індексацією грошового забезпечення за період з 14.05.2019 по 26.12.2019 з розрахунку 3528 гривень 40 копійок щомісячно.

Зважаючи на наведене, суд дійшов переконання, що бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 за період з 14.05.2019 по 26.12.2019, визначеної у місяці підвищення доходу - березні 2018 року, індексації-різниці грошового забезпечення з розрахунку 3528 гривень 40 копійок щомісячно відповідно до абзацу шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, з урахуванням пунктів 96 - 98, 108 постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, є протиправною.

Від так слід зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 14.05.2019 по 26.12.2019, визначену у місяці підвищення доходу - березні 2018 року, індексацію-різницю грошового забезпечення з розрахунку 3528 гривень 40 копійок щомісячно, з подальшим утриманням належних податків та зборів.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити.

Підстави для повернення судового збору відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за період з 14.05.2019 по 26.12.2019, визначеної у місяці підвищення доходу - березні 2018 року, індексації-різниці грошового забезпечення з розрахунку 3528 гривень 40 копійок щомісячно відповідно до абзацу шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, з урахуванням пунктів 96 - 98, 108 постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за період з 14.05.2019 по 26.12.2019, визначену у місяці підвищення доходу - березні 2018 року, індексацію-різницю грошового забезпечення з розрахунку 3528 гривень 40 копійок щомісячно у відповідності до абзацу шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, з урахуванням пунктів 96 - 98, 108 постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, з подальшим утриманням належних податків та зборів.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 24 грудня 2024 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ