24 грудня 2024 року справа № 340/7823/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши у м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду зі заявою до відповідача про визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку пенсії на підставі чотирьох довідок Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області (далі - Управління 2) від 25 вересня 2024 року.
Водночас просив суд зобов'язати Управління перерахувати пенсію з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року, 01 лютого 2023 року, виплативши додаткові кошти.
У заяві зазначає, що Управління 2 виконало рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду про складання довідок для перерахунку пенсії зі згаданих дат, однак відповідач відмовив у вчиненні таких дій.
Управління заперечило щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.21-34).
Зазначає, що з 01 березня 2018 року грошове забезпечення військовослужбовців не збільшували.
Стверджувало про пропущення строку звернення до суду.
09 грудня 2024 року суд відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.17-18).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.
Так, з 27 червня 2015 року позивач перебуває на обліку Управління, як пенсіонер по лінії Служби безпеки України, і отримує пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (а.с.21-34).
23 серпня 2024 року Кіровоградський окружний адміністративний суд прийняв рішення у справі №340/5988/23, яким задовільнив позов ОСОБА_1 до Управління 2 (а.с.46-55).
Рішення суду набрало законної сили 23 вересня 2024 року.
Суд зобов'язав Управління 2 підготувати і надати до Управління довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІ, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії позивача.
Суд зробив висновок, що грошове забезпечення військовослужбовців збільшили з 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року.
Управління 2 виконало рішення суду і надіслало до Управління довідки про перерахунок пенсії (а.с.9-12).
28 жовтня 2024 року позивач подав до Управління заяву про перерахунок пенсії (а.с.13-14).
31 жовтня 2024 року Управління відмовило у перерахунку пенсії, вказавши, що з 01 березня 2018 року грошове забезпечення військовослужбовців не збільшили (а.с.13-14).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, несвоєчасність перерахунку пенсії з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року, 01 лютого 2023 року позивач обумовлює протиправними діями Управління 2, які встановив суд.
Приписами частини 3 статті 51 Закону встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Перерахунок пенсії не проведений своєчасно з вини органу, який видає довідку для її перерахунку.
Отже, до спірних правовідносин не застосовується строк звернення до суду.
Правомірність складання Управлінням 2 довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії встановлено судом.
У довідках Управління 2 зазначило, що склало їх на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі №340/5988/23 від 23 серпня 2024 року.
Тому, отримавши довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, у відповідача виник обов'язок перевірити на правильність складання і здійснити перерахунок.
Якщо Управління не погоджувалось з правовими підставами складання довідок, то мало оскаржити рішення суду в апеляційному порядку, як третя особа на стороні відповідача, оскільки воно впливало на його права і обов'язки.
Обов'язок перевірити довідки на правильність складання (складові і суми) встановлено приписами пункту 9 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджено постановою Уряду України від 13 лютого 2008 року №45.
Цією нормою права встановлено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Приписами частини 4 статті 63 Закону визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до приписів частини 1 статті 13 Закону розмір пенсії визначається у відсотковому відношенні до грошового забезпечення.
В Управління такі дані були.
Так, згідно довідки Управління 2 від 25 вересня 2024 року №61/17/94 грошове забезпечення станом на січень 2020 року склало 25057,10 грн (а.с.9).
Згідно довідки Управління 2 від 25 вересня 2024 року №61/17/95 грошове забезпечення станом на січень 2021 року склало 27058,50 грн (а.с.10).
Згідно довідки Управління 2 від 25 вересня 2024 року №61/17/96 грошове забезпечення станом на січень 2022 року склало 29562 грн (а.с.11).
Згідно довідки Управління 2 від 25 вересня 2024 року №61/17/97 грошове забезпечення станом на січень 2023 року склало 31992,10 грн (а.с.12).
Відсоткове відношення пенсії до грошового забезпечення встановлено на день її призначення.
Підсумовуючи, суд зробив висновок, що у відповідача не існувало жодних перешкод щодо перерахунку пенсії з 01 лютого 20202 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року, 01 лютого 2023 року.
Початок строку, з якого здійснюється перерахунок, встановлено згаданим рішенням суду і узгоджується з приписами частини 2 статті 51 Закону.
Цією нормою права визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Обставини складання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за рішенням суду виникли у січні 2020 року, січні 2021 року, січні 2022 року, січні 2023 року.
Отже, відповідач допустив протиправну бездіяльність.
Захист порушеного права полягає у зобов'язанні Управління перерахувати пенсію.
Під час перерахунку відповідач має право перевірити довідку про розмір грошового забезпечення на правильність зазначення відсоткового відношення надбавок і премії.
За таких обставин позов належить задовільнити.
Судові витрати складаються зі сплати судового збору у сумі 1211,20 грн (а.с.15).
Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 263, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовільнити позов.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року, 01 лютого 2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року, 01 лютого 2023 року на підставі довідок Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 25 вересня 2024 року №№61/17/94, 61/17/95, 61/17/96, 61/17/97 і виплатити додаткові кошти.
Допустити до негайного виконання рішення суду в частині перерахунку і виплати пенсії за лютий 2020 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 1211,20 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ