Справа № 951/793/24
Провадження №3/951/456/2024
24 грудня 2024 року селище Козова
Суддя Козівського районного суду Тернопільської області Чапаєв Р.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли із СПД №1 (смт.Козова) ВП №1 (м.Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає: АДРЕСА_1 , за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Від СПД №1 (смт. Козова) ВП №1 (м.Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області надійшли до суду матеріали із протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №278164 від 21.10.2024 відносно ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 21.10.2024 близько 17 год. 10 хв., перебуваючи по вул. Шептицького в селищі Козова Тернопільського району, наніс ляпас в область вуха ОСОБА_2 , чим своїми діями вчинив дрібне хуліганство. Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП.
У судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 вину у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, не визнав, просив провадження у справі закрити з підстав, передбачених п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
У судове засідання прибув також захисник ОСОБА_1 - адвокат Терлюк О.Я., який надав документи, що відповідно до ст.271 КУпАП підтверджують його повноваження як захисника у справі.
Крім того, захисник - адвокат Терлюк О.Я. 26.11.2024 подав через канцелярію суду письмові заперечення на протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП, згідно з текстом яких просить провадження у справі закрити з підстав, передбачених п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Потерпілий ОСОБА_2 , будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, у судове засідання не прибув. Клопотань про відкладення судового засідання не подавав.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні правопорушення не визнав, підтримав подані його захисником - адвокатом Терлюком О.Я. письмові заперечення та пояснив, що дійсно 21.10.2024 о 17.10 год. між ним та ОСОБА_2 сталася суперечка, проте громадський порядок та спокій він не порушував, потерпілого не бив.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об?єктивне з?ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
При цьому, відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов?язаний з?ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом?якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з?ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 173 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Об?єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері громадського порядку. Об?єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, полягає у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому ставленні до громадян та інших діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян. Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.
Суб?єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу, тобто особа усвідомлює, що її дії протиправні, вона передбачає, що в результаті їх здійснення буде порушено громадський порядок і прагне до цього. Елементом суб?єктивної сторони дрібного хуліганства є також мотив - задоволення індивідуальних потреб самоствердження шляхом ігнорування гідності інших людей.
В матеріалах справи про адміністративне правопорушення не зазначено вказаних вище обставин, зокрема не зазначено мотиви, якими ОСОБА_1 , на думку працівника поліції, керувався під час вчинення правопорушення, та не вказано, що його дії носили навмисний характер і були спрямовані на порушення громадського порядку і спокою громадян.
З досліджених матеріалів справи не вбачається, що в інкримінованому ОСОБА_1 діянні можуть міститися ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, обов?язковою ознакою якого є посягання саме на громадський порядок і спокій громадян. Протокол про адміністративне правопорушення не містить твердження про діяння ОСОБА_1 , які становлять об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, що виключає встановлення його вини у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, що є підставою для закриття провадження у справі згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу вказаного адміністративного правопорушення.
З огляду на досліджені докази, суд приходить до переконання, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, в діяннях ОСОБА_1 відсутній.
Відповідно до вимог ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв?язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 247, 256, 268, 277, 278, 280, 283 КУпАП, суддя
Провадження у справі стосовно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.173 КУпАП закрити у зв?язку з наявністю обставин, передбачених п. 1 ст. 247 КУпАП, тобто у зв?язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Козівський районний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя Р.В. Чапаєв