Ухвала від 06.09.2023 по справі 991/7840/23

Справа № 991/7840/23

Провадження № 1-кс/991/7880/23

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2023 року м.Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 , за участю старшого детектива ОСОБА_2 , який діє на підставі доручення, розглянувши клопотання заступника керівника Першого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення оперативно-розшукових заходів, та матеріали оперативно-розшукової справи №311 категорії «Розробка», заведеної 12.05.2023 з метою документування факту готування до вчинення особливо тяжких злочинів,

установив:

Заступник керівника Першого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 за вих. №19/9351цт від 04.09.2023 звернувся до слідчого судді Вищого антикорупційного суду з клопотанням про надання дозволу на проведення оперативно-розшукових заходів відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказане клопотання погоджене керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_5 .

В клопотанні зазначено, що в ході оперативно-розшукової діяльності, яка здійснюється в межах оперативно-розшукової справи №311 категорії «Розробка», перевіряється інформація про осіб, які готуються до вчинення особливо тяжких корупційних злочинів, передбачених ч. 4 ст. 368 КК України. Оперативно-розшукову справу № 311цт категорії «Розробка» заведено на підставі п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» для перевірки інформації про факти підготовки до вчинення особливо тяжких корупційних злочинів службовими особами Служби безпеки України, Державної митної служби України та іншими особами, які полягають у плануванні вчинення дій щодо отримання неправомірної вигоди від представників юридичних осіб за ввезення товарів на митну територію України без належного митного оформлення та сплати митних платежів. Обставинами, які можуть свідчити про готування цих осіб до вчинення кримінального правопорушення, є отримана у встановленому законом порядку достатня інформація, яка міститься у довідках-меморандумах та інших документах.

Так, встановлено, що начальником 4 управління Головного управління «Д» Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України ОСОБА_6 , його заступником ОСОБА_7 , директором Департаменту адміністрування митних платежів Державної митної служби України ОСОБА_8 , директором Департаменту боротьби з контрабандою Державної митної служби України ОСОБА_9 вчиняються заходи, спрямовані на отримання неправомірної вигоди від представників юридичних осіб, які займаються ввезенням товарів на територію України і здійснюють свою діяльність через Київську, Волинську, Львівську, Чернівецьку, Миколаївську та Одеську митниці, за ввезення таких товарів на митну територію України без належного митного оформлення та сплати митних платежів.

До вказаної протиправної діяльності зазначеними особами планується залучити ОСОБА_10 , який є довіреною особою власників ТОВ «ЛД Травелінг» і особисто знайомий із ОСОБА_6 .

Додатково в ході проведення оперативно-розшукових у тому числі оперативно-технічних заходів встановлено, що сума неправомірної вигоди, яку ОСОБА_10 планує передавати керівництву Державної митної служби, складає 1500 доларів США з кожного автомобіля, на якому буде ввозитись товар на митну територію України.

Зазначені грошові кошти ОСОБА_10 планує передавати через ОСОБА_4 , який є його давнім знайомим і повністю підконтрольний та підзвітний ОСОБА_9 .

Митне оформлення ввезеного товару планується здійснювати на Рівненській митниці Державної митної служби України.

За наявною інформацією ОСОБА_4 очолює Управління боротьби з контрабандою Рівненської митниці Державної митної служби України (відряджений з основного місця роботи).

Заступник керівника Першого підрозділу детективів ОСОБА_3 зазначає, що виникла необхідність у проведенні щодо ОСОБА_4 оперативно-розшукових заходів, а саме обстеження публічно недоступного місця - машиномісця № НОМЕР_1 , яке розташоване за адресою: м. Київ, проспект Володимира Івасюка,10-А, з метою встановлення та зняття технічних засобів аудіо-, відеоконтролю особи ОСОБА_4 , пошуку і фіксації інформації про протиправну діяльність, установлення кола осіб, причетних до злочинної схеми, їх ролі, функцій кожного з них у спільній злочинній діяльності, викриття злочинної схеми в цілому. Вважає, що такі негласні заходи необхідно проводити протягом двох місяців, адже у своїй протиправній діяльності ОСОБА_4 дотримується правил конспірації, вживає заходи протидії викриття злочинної діяльності шляхом приховування та маскування своїх дій, тому отримати відомості про готування до вчинення особливо тяжкого злочину в інший спосіб, у тому числі за допомогою проведення гласних заходів, неможливо.

Проведення вищевказаних оперативно-розшукових заходів може встановити відомості про готування до вчинення особливо тяжкого злочину (розмови, інші звуки, рухи, дії тощо, які вказують на готування до вчинення злочину, злочинна поведінка), які самостійно, а також у сукупності з іншими відомостями будуть мати суттєве значення для з'ясування обставин готування до вчинення злочинів та викриття осіб, які планують їх вчинити.

Розглянувши клопотання, оцінивши та проаналізувавши його доводи, заслухавши старшого детектива ОСОБА_2 , який діє на підставі доручення, ознайомившись з матеріалами, які надані детективом, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» завданням оперативно-розшукової діяльності є пошук і фіксація фактичних даних про протиправні діяння окремих осіб та груп, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України.

Оперативно-розшукова діяльність ґрунтується на принципах верховенства права, законності, дотримання праві і свобод людини, що закріплено в ст.4 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність».

В статті шостій цього Закону визначено, що підставами для проведення оперативно-розшукової діяльності є наявність достатньої інформації, одержаної в установленому законом порядку, що потребує перевірки за допомогою оперативно-розшукових заходів і засобів, про кримінальні правопорушення, що готуються, та/або осіб, які готують вчинення кримінального правопорушення. Заборонено приймати рішення про проведення оперативно-розшукових заходів при відсутності підстав, які визначенні у цій статті.

Також, частиною другою статті 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» визначено, що прийняття рішення про проведення оперативно-розшукових заходів, подання та розгляд відповідних клопотань, проведення оперативно-розшукових заходів, фіксація та використання їх результатів, проведення цих заходів до постановлення ухвали слідчого судді та інші питання їх проведення регулюються згідно з положеннями глави 21 Кримінального процесуального кодексу України з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом, щодо мети проведення оперативно-розшукових заходів, суб'єкта ініціювання та проведення цих заходів, обґрунтування клопотання про їх проведення та підстав для його задоволення слідчим суддею, використання результатів оперативно-розшукових заходів та інших питань, обумовлених специфікою мети їх проведення. Негласне обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи, аудіо-, відеоконтроль особи, аудіо-, відеоконтроль місця, спостереження за особою, зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, електронних інформаційних мереж, накладення арешту на кореспонденцію, здійснення її огляду та виїмки, установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу проводяться на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за клопотанням керівника відповідного оперативного підрозділу або його заступника, погодженого з прокурором. Ці заходи застосовуються виключно з метою запобігання вчиненню тяжкого або особливо тяжкого злочину, якщо іншим способом одержати інформацію неможливо.

Частиною третьою статті 248 КПК України, яка міститься в Главі 21, передбачено, що слідчий суддя може постановити ухвалу про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії, якщо детектив доведе наявність достатніх підстав вважати, що вчинене кримінальне правопорушення відповідної тяжкості та під час проведення негласної слідчої (розшукової) дії можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин кримінального правопорушення або встановлення осіб, що вчинили злочин.

Оперативно-розшукова справа №311цт від 12.05.2023 заведена на підставі п. 1 ч. 1. ст. 6 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність».

Надані старшим детективом ОСОБА_2 пояснення, ознайомлення з довідкою-меморандумом щодо осіб, які готують особливо тяжкий злочин, в своїй сукупності є достатніми для формування внутрішнього переконання про те, що готується вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.368 КК України. При цьому, кримінальне правопорушення відповідно до класифікації, визначеній в ч.6 ст.12 КК України, є особливо тяжким злочином, оскільки за його вчинення передбачено основне покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років.

Слідчий суддя на даний час не встановлює обґрунтованість підозри щодо конкретної особи, оскільки таке питання вирішується в межах кримінального провадження, а встановлює тільки існування обставин, які дають підстави вважати особу причетною до готування злочину, що потребує перевірки за допомогою оперативно-розшукових заходів.

Слідчий суддя приходить до переконання про існування підстав вважати, що ОСОБА_4 може бути причетним до готування до вчинення особливо тяжкого кримінального правопорушення, і що така інформація потребує перевірки за допомогою оперативно-розшукових заходів. При цьому обмеження прав і свобод людини під час здійснення оперативно-розшукової діяльності мають винятковий та тимчасовий характер, застосовуються з метою виявлення та попередження особливо тяжкого злочину, такий випадок передбачений Законом України «Про оперативно-розшукову діяльність» та КПК України, та здійснюється з метою захисту прав і свобод інших осіб, безпеки суспільства, має на меті виконання завдання в пошуку та фіксації фактичних даних про протиправні діяння цієї особи, і іншими способами отримати таку інформацію неможливо.

Щодо строку, протягом якого можливе проведення оперативно-розшукових заходів, то він обмежується шестимісячним строком ведення оперативно-розшукової справи. При цьому слідчий суддя вважає, що з метою виявлення, попередження чи припинення особливо тяжких злочинів, необхідно проводити пошук і фіксацію фактичних даних про протиправні діяння особи, щодо якої подано клопотання, протягом двох місяців таких заходів.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 31, 32 Конституції України, ст.ст. 5,8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», ст.ст. 246-249, 258, 260 263, 264, 267, 269 КПК України, -

постановив:

Клопотання заступника керівника Першого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 від 04.09.2023 про надання дозволу на проведення оперативно-розшукових заходів - задовольнити.

Надати дозвіл на проведення оперативно-розшукових заходів відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , строком два місяці з моменту постановлення ухвали, але не довше строку ведення оперативно-розшукової справи №311цт від 12.05.2023, а саме:

- обстеження публічно недоступного місця - іншого володіння особи - машиномісця № НОМЕР_1 , яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , шляхом таємного проникнення до нього, з метою встановлення технічних засобів аудіо-, відеоконтролю особи ОСОБА_4 .

Строк дії ухвали два місяці з моменту оголошення ухвали, але не довше строку ведення оперативно-розшукової справи №311цт від 12.05.2023.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_11