Ухвала від 25.10.2023 по справі 991/9445/23

Справа № 991/9445/23

Провадження № 1-кс/991/9536/23

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2023 року м. Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 , за участю детектива ОСОБА_2 , розглянувши клопотання детектива Другого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52023000000000507 від 04.10.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 14 ч. 3 ст. 369 КК України,

установив:

25.10.2023 до слідчого судді Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання від 25.10.2023 детектива ОСОБА_2 (вих. №19/11135т від 25.10.2023) про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій. Вказане клопотання погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_3 .

В клопотанні зазначено, що відповідно до Режиму рибогосподарської експлуатації водосховища «Сасик» в умовах спеціального товарного рибного господарства на 2018-2027 роки, ТОВ «ВМС-10» має право на здійснення промислового вилову водних біоресурсів на вказаному озері. Відповідно до спільного Наказу ОСУВ «Одеса» та Одеської обласної військової адміністрації від 06.03.2023 №3 «Про деякі питання запровадження заходів правового режиму військового стану» у нижній частині озера «Сасик» заборонено вихід маломірних суден та інших плавзасобів флоту рибної промисловості для вилову водних біоресурсів. 13.09.2023 на адресу ОСУВ «Одеса» за № 9574/7/01-27/9612/2-23 надійшло клопотання Одеської обласної військової адміністрації щодо розгляду можливості надання дозволу ТОВ «ВМС-10» на вихід маломірних суден флоту рибної промисловості для вилову водних біоресурсів на озері «Сасик».

04.10.2023 до Національного антикорупційного бюро України від 7 Управління ДВКР СБУ надійшли матеріали, які свідчать, що до органів СБУ звернувся із заявою командувач ОСУВ «Одеса» бригадний-генерал ОСОБА_4 про те, що посадові особи ТОВ «ВМС-10» виношують наміри надати йому неправомірну вигоду за сприяння у знятті обмежень, передбачених спільним Наказом ОСУВ «Одеса» та Одеської обласної військової адміністрації від 06.03.2023 №3 «Про деякі питання запровадження заходів правового режиму військового стану» та надання дозволу ТОВ «ВМС-10» на вихід маломірних суден флоту рибної промисловості для вилову водних біоресурсів на озері «Сасик».

Досудовим розслідуванням встановлено, що директор ТОВ «ВМС-10» ОСОБА_5 , ініціативно, через підлеглих командувача ОСУВ «Одеса» бригадного генерала ОСОБА_4 попросився на зустріч з останнім.

11.10.2023 відбулася особиста зустріч директора ТОВ «ВМС-10» ОСОБА_5 з командувачем ОСУВ «Одеса» бригадним генералом ОСОБА_4 . У ході розмови ОСОБА_5 надав ОСОБА_4 лист від імені ТОВ «ВМС-10» за підписом директора ОСОБА_5 та копію листа Одеської ОД(В)А до ОСУВ «Одеса» з даного приводу та попросив зняти обмеження на доступ до всієї території озера Сасик для здійснення господарської діяльності.

Після чого, бригадний генерал зазначив, що відповідні фахівці розглянуть наданий лист, але у зв'язку з великим навантаженням та браком часу ОСОБА_4 не має змоги самостійно координувати процес розгляду звернення, тому зконтактував ОСОБА_5 зі своїм заступником, полковником ОСОБА_6 .

Згодом, ОСОБА_5 ініціативно написав ОСОБА_6 з даного приводу та прохає про особисту зустріч для вирішення необхідного йому питання.

У органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 готується висловити пропозицію та надати неправомірну вигоду командувачу ОСУВ «Одеса» бригадному генералу ОСОБА_4 через його заступника полковника ОСОБА_6 за надання дозволу на доступ до всієї території озера Сасик для здійснення господарської діяльності.

У своєму клопотанні детектив просить надати дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Детектив зазначає, що у ході проведення негласних слідчих (розшукових) дій можуть бути здобуті відомості, що у сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з'ясування усіх обставин готування до вчинення кримінального правопорушення, наявності умислу в діях причетних осіб, місця знаходження доказів кримінального правопорушення.

Заслухавши детектива ОСОБА_2 , дослідивши надані матеріали кримінального провадження, проаналізувавши доводи клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про його задоволення з огляду на таке.

Відповідно до ч.2 ст.246 КПК України негласні слідчі (розшукові) дії проводяться у випадках, якщо відомості про злочин та особу, яка його вчинила, неможливо отримати в інший спосіб. Негласні слідчі (розшукові) дії проводяться виключно у кримінальному провадженні щодо тяжких і особливо тяжких злочинів. Слідчий суддя постановляє ухвалу про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії, якщо детектив доведе наявність достатніх підстав вважати, що злочин був вчинений і що він відповідної тяжкості (п.1 ч.3 ст.248 КПК).

До клопотання детектива долучено витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні №52023000000000507 від 04.10.2023, який сформовано 25.10.2023, та містить фабулу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.

Відповідно до ч. 5 ст. 12 КК України, кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 369 КК України, з огляду на санкцію, яка передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк до восьми років, є тяжким злочином.

Отже, у цьому кримінальному провадженні дотримано умови тяжкості кримінального правопорушення, яка визначена п.1 ч.3 ст.248 КПК України. При цьому необхідно зауважити, що при розгляді клопотання про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій слідчий суддя не встановлює обґрунтованість підозри щодо конкретної особи, оскільки така перевірка здійснюється при розгляді інших питань під час кримінального провадження. Слідчий суддя оцінює лише достатність підстав вважати, що відповідне правопорушення було вчинене, що має базуватись на існуванні фактів чи інформації про події, мова про які йде в клопотанні, та чи становлять вони склад кримінального правопорушення відповідної тяжкості. В сукупності вони мають сформувати у слідчого судді внутрішнє переконання щодо вчинення особливо тяжкого чи тяжкого злочину та можливої причетності до нього певної особи.

Викладені в клопотанні обставини, які були встановлені в ході досудового розслідування, надають слідчому судді вагомі підстави вважати, що готується вчинення тяжкого злочину, який віднесено до предметної підсудності Вищого антикорупційного суду (п. 1 ч. 5 ст. 216, ст. 33-1 КПК України). При цьому детективом було заперечено належність ОСОБА_5 до кола спеціальних суб'єктів, щодо яких законом встановлено додаткові гарантії.

Другою умовою для постановлення ухвали про дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій є те, що детектив має довести наявність достатніх підстав вважати, що під час проведення таких негласних дій можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин кримінального правопорушення або встановлення осіб, які вчинили злочин (п.2 ч.3 ст.248 КПК).

Детектив ОСОБА_2 вважає, що існує потреба у проведенні негласних слідчих (розшукових) дій відносно ОСОБА_5 у вигляді зняття інформації з електронних комунікаційних мереж та електронних інформаційних систем, установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу, аудіо, відеоконтроль та спостереження за особою.

Слідчому судді надано інформацію про те, що ОСОБА_5 користується абонентськими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2 , що підтверджується матеріалами досудового розслідування, а викладені в клопотанні обставини та надані матеріали кримінального провадження переконують слідчого суддю в існуванні достатніх підстав вважати, що під час проведення таких негласних слідчих (розшукових) дій можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для кримінального провадження, такі відомості неможливо отримати в інший спосіб, і що таке втручання в приватне спілкування, про яке заявляє детектив, в обставинах даної справи є необхідним та не порушує балансу між правами особи, стосовно якої подано таке клопотання, та суспільним інтересом, який полягає у зацікавленості дотримання службовими особами військових формувань вимог закону під час здійснення ними своїх повноважень, а також дотримання громадянами України законодавства щодо запобігання проявам корупції. Так, з використанням абонентських номерів може відбуватися обмін інформацією між ОСОБА_5 та іншими можливими співучасниками, зокрема обговорення протиправних намірів і планів, що обумовлює надання дозволу на зняття інформації з електронних комунікаційних мереж. Враховуючи, що ОСОБА_5 користується електронними пристроями та обліковими записами для передачі та отримання інформації, то існує необхідність в проведенні негласної дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем та їх частин. Слідчий суддя також вважає обґрунтованим клопотання в частині установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу, оскільки це необхідно для забезпечення документування поведінки ОСОБА_5 , фіксації відомостей про його переміщення та контактування з іншими особами, які перевірятимуться на причетність до злочину. Крім того, ОСОБА_5 може зустрічатись у публічно доступних місцях з можливими співучасниками, тому для пошуку, фіксації та перевірки під час досудового розслідування відомостей про особу та її поведінку та тих, з ким ця особа контактує, необхідно провести спостереження за особою. Розмови, інші звуки, рухи, дії ОСОБА_5 та його зустрічі з іншими можливими співучасниками можуть містити важливі для досудового розслідування відомості про злочинні наміри цих осіб, тому необхідним вбачається аудіо-, відеоконтроль особи.

Пропорційність втручання в особисте життя та приватне спілкування особи, гарантії діяльності народного депутата, слідчий суддя оцінює на відповідність трьом критеріям, встановленим Європейським судом з прав людини: 1) чи відбувається втручання згідно із законом; 2) чи переслідує втручання законну мету; 3) чи є втручання необхідним в демократичному суспільстві. Так, КПК України передбачено, що рішення про проведення слідчих (розшукових) дій у випадках, визначених цим Кодексом приймає слідчий суддя Вищого антикорупційного суду в кримінальних провадженнях, віднесених до його підсудності. Втручання шляхом проведення негласних слідчих (розшукових) дій має законну мету - отримання доказів, які можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин кримінального правопорушення. Отже, таке втручання відбувається згідно з законом та переслідує законну мету. Також, таке втручання буде необхідним та пропорційним, оскільки потреби досудового розслідування в частині виконання завдань кримінального провадження вимагають перевірки ймовірної причетності ОСОБА_5 до готування до надання неправомірної вигоди військовослужбовцю вищого офіцерського складу Збройних Сил України, та існує необхідність перевірити відомості, що безпосередньо стосуються обставин отримання ТОВ «ВМС-10» дозволу на вихід маломірних суден флоту рибної промисловості для вилову водних біоресурсів на озері «Сасик».

Визначаючи строк дії ухвали про дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій, слідчий суддя виходить з того, що відсутність достатньої інформації про подальші дії і заходи, які можуть бути організовані співучасниками для готування злочину, дотримання ними правил конспірації, не дозволяє в повній мірі передбачити можливу поведінку цих осіб щодо подальших дій та спілкування між собою та іншими особами, визначає для проведення таких дій двомісячний строк. Крім того, слідчий суддя враховує, що в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 246-249, 263, 264, 268, 269, 372 КПК України, слідчий суддя -

постановив:

Клопотання детектива ОСОБА_2 , яке погоджене прокурором САП ОСОБА_3 , задовольнити.

Надати дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю два місяці з моменту постановлення ухвали, в межах строку досудового розслідування, а саме:

- зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, по абонентським номерам: НОМЕР_1 та НОМЕР_2 , що полягатиме у негласному проведенні із застосуванням відповідних технічних засобів, у тому числі встановлених на електронних комунікаційних мережах, спостереження, відбору та фіксації змісту телефонних розмов, іншої інформації та сигналів (передавання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого виду між підключеними до неї телекомунікаційними мережами доступу, SMS, MMS), що передаються телефонним каналом зв'язку, який контролюється та зняття інформації з каналів зв'язку, що полягає в негласному одержанні, перетворенні і фіксації із застосуванням технічних засобів, у тому числі встановлених на електронних комунікаційних мережах, у відповідній формі різних видів сигналів, які передаються каналами зв'язку мережі Інтернет, інших мереж передачі даних, що контролюються («Viber», «Whats App», «Line», «Telegram», «iMessage», «CoverMe»);

- установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу, що полягає в застосуванні технічних засобів для локалізації місцезнаходження радіоелектронного засобу, у тому числі мобільного терміналу систем зв'язку, та інших радіовипромінювальних пристроїв, активованих у мережах операторів рухомого (мобільного) зв'язку, без розкриття змісту повідомлень, що передаються, по абонентських номерах: НОМЕР_1 та НОМЕР_2 , якими користується ОСОБА_5 ;

- зняття інформації з електронних інформаційних систем («Viber», «Whats App», «Line», «Telegram», «iMessage», «CoverMe»), за акаунтом ОСОБА_5 по абонентських номерах НОМЕР_1 та НОМЕР_2 , а саме пошук, виявлення і фіксація відомостей, що містяться в електронних інформаційних системах або їх частинах, доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, а також отримання таких відомостей без відома їх власника, володільця або утримувача;

- візуальне спостереження за особою у публічно доступних місцях з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження;

- аудіо-, відео контроль особи в місцях її перебування.

Строк дії ухвали до 25.12.2023, але не довше строку досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні.

Ухвала набуває законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_7