Справа № 367/11267/24
Провадження №2-о/367/485/2024
Іменем України
23 грудня 2024 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:
головуючого судді Лещенко О.В.,
за участі секретаря судового засідання Михайлової І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ірпінський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
Заявниця звернулась до суду із вказаною вище заявою, в якій просить встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Кримки Володарського району Донецької області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України у місті Маріуполі Донецької області.
В обґрунтування заяви зазначає наступне.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є матір'ю, отже заявниця є онукою ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла в місті Маріуполі Донецької області, причина смерті - атеросклеротична хвороба серця. Місто Маріуполь Донецької області є на даний час тимчасово окупованою територією України, якою вона визначена згідно ч. 2 ст. 1 3акону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Встановлення факту смерті необхідно заявниці для внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану, отримання свідоцтва про смерть відповідно до законодавства України та для забезпечення прав та законних інтересів на території України.
Ухвалою судді Ірпінського міського суду Київської області від 31.10.2024 вказану заяву залишено без руху до усунення недоліків.
Після усунення недоліків шляхом подачі представником заявника відповідної заяви від 25.11.2024, ухвалою судді Ірпінського міського суду Київської області від 02.12.2024 року відкрито провадження у даній справі.
У судове засідання заявниця та її представник адвокат Щербина Л.А. не з'явились, про час дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, представник заявниці подав заяву про розгляд справи у їх відсутність.
У судове засідання представника заінтересованої особи не з'явився, про час дату та місце судового розгляду повідомлений належним чином, клопотань про відкладення судового розгляду до суду не надходило.
Зважаючи, що згідно ч. 2 ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) встановлено невідкладний розгляд справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, суд вважає за можливе провести розгляд без участі заявника та його представника та без участі представника заінтересованої особи.
Дослідивши зібрані докази, суд дійшов наступного висновку.
Як убачається з копії медичного свідоцтва про смерть № 491 та довідки про причину смерті № 491, виданих 22 квітня 2024 року так званим «Республиканское бюро судебно - медицинской экспертизы Министерства здравоохранения ДНР» ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Маріуполі Донецької області. Причини смерті: атеросклеротична хвороба серця.
Однак, зазначений документ, що підтверджує факт смерті ОСОБА_2 , виданий органом влади, що розміщений на неконтрольованій Україною території.
Факт родинних відносин між заявницею та померлою бабусею підтверджується:
копією рішення Ірпінського міського суду Київської області по справі № 367/249/24 від 17 червня 2024 року, в якому судом встановлено факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір'ю ОСОБА_4 (дівоче прізвище - ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
копією свідоцтва про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , виданого 02 січня 1973 року, серії НОМЕР_1 , в якому матір'ю ОСОБА_6 вказано ОСОБА_7 ;
копією свідоцтва про одруження, виданого 10 березня 1998 року Маріупольським міським відділом реєстрації актів громадянського стану Донецької області, згідно з яким 07 серпня 1992 року укладено шлюб між ОСОБА_8 та ОСОБА_6 , актовий запис № 1325, після реєстрації шлюбу присвоєні прізвища: чоловіку - ОСОБА_9 , дружині - ОСОБА_9 .
Належність померлої ОСОБА_2 до громадянства України убачається з копії паспорту громадянина України серія НОМЕР_2 , виданого 03 листопада 2000 року Жовтневим РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Підставою звернення заявника до суду є неможливість реєстрації факту смерті бабусі.
У силу положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» основою гуманітарної, соціальної та економічної політики держави Україна стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист і повноцінна реалізація національно-культурних, соціальних та політичних прав громадян України, у тому числі корінних народів та національних меншин.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Частинами першою та другою статті 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до будь-якого суду за межами такої території України.
Відповідно до статей 1, 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Зі змісту частин другої та третьої статті 9 вказаного Закону вбачається, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, беручи до уваги те, що заявниця не може у інший спосіб здійснити реєстрацію смерті своєї бабусі, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті її бабусі ОСОБА_2 , на тимчасово окупованій території України, що надасть заявниці можливість отримати свідоцтво про смерть, видане відповідним державним органом України.
Рішення в частині встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню на підставі частини четвертої статті 317 ЦПК України.
Керуючись статтями 259, 263-265,293-294, 315-317, 319, 430 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ірпінський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Кримка Володарського району Донецької області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в місті Маріуполі Донецької області, причина смерті: атеросклеротична хвороба серця.
Встановлення факту смерті необхідне з метою реєстрації смерті особи в органах РАЦС МЮ України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Копію рішення суду негайно після проголошення надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану - Ірпінського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) для державної реєстрації смерті.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана заявником, заінтересованою особою протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін по справі:
заявник - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , адреса проживання як ВПО: АДРЕСА_1 ;
заінтересована особа - Ірпінський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), юридична адреса: Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченка, буд. 5.
Суддя: О.В. Лещенко