Кагарлицький районний суд Київської області
24.12.2024 Справа №: 368/1744/24
провадження 3/368/735/24
24.12.2024 рокум. Кагарлик
Суддя Кагарлицького районного суду Київської області Кириченко В.І.,
з участю захисника - Садовського В.П.
розглянувши справу яка надійшла від ВП №1 Обухівського РУП ГУНП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп: НОМЕР_1 , жителя - АДРЕСА_1
за ст. 130 ч.1, ст.. 124 КупАП,-
встановив :
ОСОБА_1 , 02.11.2024 року близько 23 год. 05 хв. в с. Стайки по вул. Нагірна,78 керував автомобілем BMW320, державний номерний знак НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушена координація рухів, почервоніння очей). Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки т/з та в медичному закладі відмовився під відео фіксацію, чим порушив п 2.5 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , 02.11.2024 року близько 23 год. 05 хв. в с. Стайки по вул. Нагірна,78 керуючи автомобілем BMW320, державний номерний знак НОМЕР_2 , порушив вимоги п.12.1 ПДР України і не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням та скоїв наїзд на паркан домоволодіння по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 , чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст.. 124 КУпАП. При ДТП вказаний автомобіль отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками.
ОСОБА_1 та його захисник - адвокат Садовський В.П. в судовому засіданні пояснили, що ОСОБА_1 не визнає вини по ст.130 ч.1 КупАП.
Судом встановлено, що відповідно до ст. 130 ч.1 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст.266 КУпАП передбачено :
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду , затвердженого постановою КМ України від 17.12.2008 року №1103 передбачено :
- Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.
Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення стану сп'яніння.
Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності.
- Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МОЗ України 9.11.2015 року № 1425/735 передбачено:
- Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (додаток 2) (далі - акт огляду). У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.
- Огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.
- Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи.
- Лікар (фельдшер) повинен ознайомитися з документами особи, яку оглядає (паспорт, особисте посвідчення, посвідчення водія тощо) (за наявності).
- Відсутність документів не може бути причиною для відмови у проведенні огляду на стан сп'яніння. У цьому разі в акті медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (додаток 3) (далі - акт медичного огляду), зазначаються дані щодо зовнішнього вигляду особи, яку оглядають, а також те, що дані про цю особу записані з її слів. У разі надходження документів дані про оглянуту особу долучаються до акта медичного огляду.
-. Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Вказані обставини підтверджуються: протокол серії ААД № 789994 від 03.11.2024 року, даними схеми місця ДТП від 03.11.2024 року ;
Карткою первинного обліку інформації яка надійшла по телефону підтверджується, що 2.11.2024 року заявник ОСОБА_2 повідомила поліцію, що невідомий водій в стані спяніння алкогольного чи наркотичного автомобілем під час руху повалив паркани сусідам.
Протокол серії ААД № 789994 від 03.11.2024 року по ст.130 ч.1 КУпАП в якому ОСОБА_1 написав про згоду з протоколом.
Направленням на огляд водія для встановлення стану алкогольного сп'яніння від 3.11.2024 року підтверджується, що поліцейським виявлено у водія ОСОБА_1 ознаки алкогольного спяніння , а саме запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, порушення кординації рухів.
Поясненнями ОСОБА_2 від 03.11.2024 року, яка вказала, що вона йшла по вул. Нагіран до себе додому та повз неї проїхав автомобіль BMW, але вже через декілька хвилин почула звук удару і пройшовши трохи побачила, що вказаний автомобіль пошкодив два паркани та стояв біля них водій ОСОБА_1 , на запитання як таке сталося водій ОСОБА_1 не міг сказати, так як на її думку перебував в стані алкогольного сп'яніння і після чого вона викликала поліцію.
Поясненнями ОСОБА_1 від 16.12.2024 року, де він вказав, що визнає свою вину у вчиненні ДТП за участю його автомобіля.
Також ОСОБА_1 в письмових поясненнях від 16.12.2024 року зазначив, що по ч.1 ст. 130 КУпАП свою вину не визнає, так як перебував в шоковому стані і погодився поїхати в лікарню для проходження тесту на стан алкогольного сп'яніння, однак працівники поліції не довезли до лікарні і повернулись назад.
Однак вказані пояснення ОСОБА_1 не підтверджуються відео фіксацією доданою до матеріалів справи, так як згідно відео працівники поліції пропонували пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки т/з та в лікарні, на що водій ОСОБА_1 відмовився. При цьому працівник поліції роз'яснював ОСОБА_1 про наслідки його відмови. Також відеозаписом зафіксовано написання ОСОБА_1 власноручно в акті огляду про його відмову від проходження ним огляду на стан алкогольного спяніння в якому зазначено, що у нього виявлено ознаки алкогольного спяніння , а саме запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, порушення кординації рухів і ОСОБА_1 не мав заперечень по цих обставинах.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи яка притягується до адміністративної відповідальності і визнає вину, то їй необхідно призначити адміністративне стягнення у виді штрафу по ст.. 124 КУпАП і згідно санкції ст. 130 ч.1 КУпАП призначити адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 1 рік.
Відповідно до ст.36 КУпАП:
При вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Крім того, згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 124, 130 ч. 1, 283, 284 КУпАП,-
постановив:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп: НОМЕР_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбачених ст. 130 ч.1 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 ( сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 1 рік.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп: НОМЕР_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбачених ст. 124 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
На підставі ст.. 36 КУпАП:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп: НОМЕР_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124 КУпАП та ст. 130 ч.1 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 ( сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 1 рік. (Призначення платежу: Штраф, Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/21081300, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37955989, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA488999980313030149000010001, Код класифікації доходів бюджету: 21081300).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп: НОМЕР_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн. на рахунок:UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106; Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; Код отримувача: (ЄДРПОУ:37993783) банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби та з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного відповідній статті Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Строк пред'явлення до виконання постанови 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».
Апеляційна скарга, подається до Київського апеляційного суду через Кагарлицький районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В.І. Кириченко