Рішення від 24.12.2024 по справі 363/6112/24

24.12.24 363/6112/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2024 року суддя Вишгородського районного суду Київської області Баличева М.Б., при секретарі Василенко Г.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,-

встановив:

25.11.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаною позовною заявою, надісланою на адресу суду засобами поштового зв'язку 20.11.2024 року, в якому просив постанову № 99 по справі про адміністративне правопорушення від 15.11.2024 р. про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП скасувати; стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на його корить понесений судовий збір в розмірі 605,60 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 15.11.2024 р. заступником начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 начальником мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 майором ОСОБА_3 , стосовно нього був складений протокол № 99 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП, тобто порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку вчинене в особливий період, а саме, що він порушив п.п. 1, 2, 4, 10 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 року «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, із змінами, а саме: в ході відпрацювання оповіщення 15.11.2024 р. о 15.00 год. до ІНФОРМАЦІЯ_1 було доставлено ОСОБА_1 , який відмовився від проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для встановлення ступеню придатності до військової служби (військовий квиток НОМЕР_1 ). Факт відмови від проходження ВЛК зафіксовано в Пояснювальній записці ОСОБА_1 від 15.11.2024 р. Також не оновлені військово -облікові дані. Додаткових відомостей, щодо бронювання чи підтверджують право на відстрочку від проходження військової служби під час мобілізації в особливий період згідно ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію" не надав, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст.210 КУпАП. Цього ж дня за складеним протоколом начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_4 винесено постанову № 99 від 15.11.2024 р. про притягнення його до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, в якій було зазначено, що він, будучи військовозобов'язаним, під час оголошеної мобілізації та дії особливого періоду порушив п.п. 1, 2, 4, 10 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», із змінами, а саме: в ході відпрацювання оповіщення 15.11.2024 р. о 15.00 год. до ІНФОРМАЦІЯ_1 було доставлено ОСОБА_1 , який відмовився від проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для встановлення ступеню придатності до військової служби (військовий квиток НОМЕР_1 ) не містить дані про перебування на військовому обліку за місцем реєстрації, більше ніж 7 днів не повідомив про зміну персональних даних, а також протягом 5 років і більше не проходив ВЛК, не пoнoвлював (не звіряв) військово-облікові дані. Вважає, що оскаржувана постанова не відповідає вимогам закону та підлягає скасуванню, оскільки 12.07.2024 року він оновлював дані через електронний реєстр «Резерв +». Він не заперечував проти проходження ВЛК, але за місцем свого військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 . Жодного направлення із ІНФОРМАЦІЯ_4 на проходження ВЛК він не одержував.

26.11.2024 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

16.12.2024 р. у через канцелярію суду представником відповідача поданий відзив, в якому зазначено, що законодавець не вимагає проходження військовозобов'язаними медичного огляду (військово-лікарської комісії) тільки за місцем перебування на військовому обліку. Позивач відмовився проходити медичний огляд для визначення ступеню придатності до військової служби під час мобілізації, чим прямо порушив законодавство України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності усі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що 15.11.2024 року заступником начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 начальником мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 майором ОСОБА_3 стосовно ОСОБА_1 складений протокол № 99 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП. Зі змісту якої вбачається, що ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, під час оголошеної загальної мобілізації та дії особливого періоду порушив п.п. 1, 2, 4, 10 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» які є Додатком № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 року «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», із змінами, а саме: в ході відпрацювання оповіщення 15.11.2024 р. о 15.00 год. до ІНФОРМАЦІЯ_1 було доставлено гр. ОСОБА_1 , який відмовився від проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для встановлення ступеню придатності до військової служби (військовий квиток НОМЕР_1 ). Факт відмови від проходження ВЛК зафіксовано в Пояснювальній записці від 15.11.2024 р. написаною власноруч гр. ОСОБА_1 . Також не оновлені військово-облікові дані. Додаткових відомостей, щодо бронювання чи підтверджують право на відстрочку від проходження військової служби під час мобілізації в особливий період згідно ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» не надав, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст.210 КУпАП.

Начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_5 винесено постанову № 99 від 15.11.2024 р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210 КУпАП та накладеного на нього штраф у сумі 1500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 25 500,00 грн. Зі змісту вказаної постанови вбачається, що ОСОБА_1 будучи військовозобов'язаним, під час оголошеної мобілізації та дії особливого періоду порушив п.п. 1, 2, 4, 10 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» які є Додатком № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 року «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», із змінами, а саме: в ході відпрацювання оповіщення 15.11.2024 р. о 15.00 год. до ІНФОРМАЦІЯ_1 було доставлено гр. ОСОБА_1 , який відмовився від проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для встановлення ступеню придатності до військової служби (військовий квиток НОМЕР_1 ) не містить дані про перебування на військовому обліку за місцем реєстрації, більше ніж 7 днів не повідомив про зміну персональних даних, а також протягом 5 років і більше не проходив ВЛК, не пoнoвлював (не звіряв) військово-облікові дані.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частиною 1 статті 210 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

Частиною 2 статті 210 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.

Відповідно ч. 3 ст. 210 КУпАП вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У примітці до ст. 210 КУпАП визначено, що положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» - введено воєнний стан на всій території України з 05 годин 30 хвилин 24 лютого 2022 року, що безперервно продовжується відповідними Указами та є діючим і на час складення рішення суду (Указ від 28.10.2024 № 740/2024).

Так, Правилами військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487), порушення яких ставиться у вину позивачу, перадбачено наступне:

Пункт 1 встановлює, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: 1) перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;

за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності;

2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;

4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у розвідувальних органах - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії розвідувальних органів;

10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;

Пункт 2 вищезазначеного Порядку передбачає, що якщо за будь-яких обставин повістка районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не надійшла, громадяни призовного віку прибувають до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову на базову військову службу, визначеного указом Президента України.

Пунктом 4 вказаного Порядку встановлено, що громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації

Пунктом 8 цього Положення визначено завдання територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, зокрема, виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Абзацом 11 пункту 9 Положення передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).

Відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону України «Про військовий облік і військову службу» військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Проте, згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основним завданням Реєстру є ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України (п. 1 ч. 1ст. 2 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Відповідно до ч.8 ст.5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України та розвідувального органу Міністерства оборони України.

Згідно ч.1 ст.6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»,до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: місце проживання та місце перебування; відомості про сімейний стан особи та членів її сім'ї (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), а також дітей); відомості про зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, установи, організації, місце роботи, посада, стаж роботи) (ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»).

Долученим до позовної заяви витягом із застосунку Міністерства оборони України «Резерв+» підтверджується, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 оновив свої військово-облікові дані 12.07.2024, чим виконав військовий обов'язок, встановлений ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Крім того в протоколі №99 від 15.11.2024 року та в оскаржуваній постанові №99 від 15.11.2024 року по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 КУпАП зазначені начеб-то порушення ОСОБА_1 підпунктів 1, 2, 4, 10 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», однак не зазначений пункт.

Оскільки у постанові про адміністративне правопорушення відсутністя чітке, існуюче посилання на конкретну норму права, яку порушив позивач і яка обумовлює об'єктивну сторону ч. 3 ст. 210 КУпАП, що суперечить принципу правової визначеності та позбавляють суд можливості визначити суть інкримінованого правопорушення.

Отже, зі змісту оскаржуваної постанови неможливо встановити які саме персональні дані не оновив позивач, які з цих даних містяться в державних реєстрах, а також до яких даних державний орган в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 не має доступу.

Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Суд зазначає, що відповідач, ухвалюючи оскаржувану постанову в порушення статті 245 КУпАП, не надав належну оцінку всім обставинам справи у їх сукупності та не навів належного обґрунтування щодо порушення Порядку, а також інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Отже, враховуючи допущену неповноту розгляду ТЦК справи про адміністративне правопорушення стосовно позивача щодо дійсних мотивів ухвалення оскаржуваної постанови, прийняте рішення визнається передчасним. Водночас, враховуючи положення Конституції України і КАС України щодо компетенції органу державної влади, суд вважає, що підстави для закриття справи відсутні, а справу необхідно надіслати на новий розгляд.

Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи).

Враховуючи встановлені судом обставини, норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню, рішення ТЦК скасуванню, а справа необхідно надіслати на новий розгляд.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2, 5-11, 12, 72-77, 78, 159-162, 241-246, 250, 257-258, 262-263, 286 ,292, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення- задовольнити частково.

Постанову № 99 по справі про адміністративне правопорушення від 15 листопада 2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. З ст.210 КУпАП України скасувати і надіслати справу на новий розгляд до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 ; паспорт НОМЕР_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса місцезнаходження: АДРЕСА_2 ).

Суддя Баличева М.Б.