Справа № 333/9053/24
Провадження № 3/333/3489/24
23 грудня 2024 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Наумова Ірина Йосипівна, розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працює,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст. 130 КУпАП,
ОСОБА_1 , який протягом року двічі притягувався до відповідальності за ст. 130 КУпАП, відносно якого діє позбавлення права керувати транспортним засобом, а також який був притягнений до відповідальності, передбаченої ч. 4 ст. 126 КУпАП протягом року, 30.09.2024 року о 17 годині 49 хвилини повторно керував транспортним засобом ЗАЗ 11247, номерний знак НОМЕР_1 , по пр.Соборному,1 в м. Запоріжжя за відсутності права керувати транспортним засобом, з ознаками наркотичного сп'яніння: зіниці, які не реагують на світло; порушення мови; порушення координації рухів. Від проходження огляду у встановленому законодавством порядку в спеціалізованому медичному закладі у лікаря нарколога ОСОБА_1 відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 126 КУпАП та ч. 3 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 повторно не з'явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлявся. ОСОБА_1 обізнаний про судове провадження відносно нього, оскільки під час складання протоколу повідомлявся працівниками поліції, що справа буде розглядатися в Комунарському районному суді м. Запоріжжя. На адресу проживання ОСОБА_1 направлялися судові повістки, які повернулися до суду з причин «адресат відсутній за адресою», також він повідомлявся смс-повідомлення про виклики в судові засідання, які були доставлені на телефонний номер, повідомлений ОСОБА_1 . Причини неявки до суду не повідомив, з будь-якими процесуальними заявами, в тому числі про відкладення слухання справи чи зміну засобів зв'язків з ним, до суду не звертався.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права. Рішенням Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Суд, з урахуванням положень ст. 268 КУпАП та положень Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши нижчезазначені докази, дійшов наступного висновку.
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 р., № 1452/735, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р., за № 1413/27858 (далі Інструкція), за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, або лікарем закладу охорони здоров'я.
Відповідно до п. 9 Розділу 2 вищезазначеної Інструкції, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ЕПР1 №140126 від 30.09.2024 р., ОСОБА_1 , який притягувався вже двічі протягом року за вчинення правопорушення, передбачене ст.130 КУпАП,у вищезазначені час та місці керував даним транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння. Від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у відповідності до порядку, встановленого законодавством, в спеціалізованому медичному закладі, ОСОБА_1 відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 130 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення ЕПР 1 №136132 від 30.09.2024 р, ОСОБА_1 , який позбавлений права керувати транспортними засобами, та протягом року був притягнений за ч. 4 ст. 126 КУпАП, 30.09.2024 р. повторно керував транспортним засобом без наявності такого права, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
З направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення сп'яніння до медичного закладу КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» від 30.09.2024 року, рапорту працівників поліції та відеозапису з їх боді-камери вбачається, що 30.09.2024 р. працівниками поліції був зупинений водій ОСОБА_1 .. При спілкуванні з ним, у цього водія були виявлені ознаки наркотичного сп'яніння: зіниці, які не реагують на світло; порушення мови; порушення координації рухів, в зв'язку з чим йому пред'явлено вимогу пройти огляд на стан сп'яніння у вищевказаному спеціалізованому медичному закладі. Але останній відмовився виконати цю законну вимогу.
З довідки Управління патрульної поліції в Запорізькій області вбачається, що постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя по справі №336/3266/24 від 22.04.2024 р., постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя по справі №336/4495/24 від 27.05.2024 р. ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 130 КУпАП, накладено стягнення у вигляді штрафу та позбавлення права керувати транспортним засобом на 5 років. Постановою поліцейського УПП в Запорізькій області від 10.03.2024 р. Серії ЕНА № 1633020 ОСОБА_1 притягнений до адміністративної відповідальності, за правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 126 КУпАП.
Матеріали справи не містять доказів про порушення поліцейськими законодавства при складанні вищевказаних протоколів про адміністративні правопорушення, вимог ч.2 ст.251, ст.ст.256, 266, 268 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, чи інших норм законодавства.
Оцінивши вищевказані докази, в їх сукупності, суд виснує, що ОСОБА_1 порушив вимоги:
- п. 2.5. Правил дорожнього руху України, згідно якого, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин..
- 2.1.а Правил дорожнього руху України, згідно якого, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Також, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених:
- за ч.3 ст.130 КУпАП, а саме: відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння особою, яка керувала транспортним засобом та була двічі притягнена до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП протягом року.
- ч. 5 ст. 126 КУпАП, а саме: повторне протягом року керування транспортним засобом особою, яка позбавлена права керування таким транспортним засобом
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує положення ст. 36 КУпАП, характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , суд не вбачає.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 29.06.2007 року у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполучення Королівства», особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є такими, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Отже, керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння не може вважатись малозначним правопорушенням, оскільки зазначені дії наражають оточуючих на небезпеку.
З урахуванням вищезазначеного,суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 років, без конфіскації транспортного засобу, оскільки останній не належить ОСОБА_1 .
Відповідно до ст.40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст.ст. 36, 126 ч. 5, 130 ч. 3, 276-284 КУпАП, суд -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у скоєнні правопорушень, передбачених ч. 5. ст. 126 КУпАП та ч.3 ст.130 КУпАП.
Призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 000 (п'ятдесятодна тисяча) гривень (Реквізити для сплати штрафу: Отримувач: ГУК у Зап.обл/Запорізька обл/21081300; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Номер рахунку (IBAN): UA708999980313000149000008001; Код класифікації доходів бюджету: 21081300, Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 10 (десять ) років.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн. (Реквізити для сплати: Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніше 15 днів з дня вручення йому цієї постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя Ірина Йосипівна Наумова