Справа № 298/1896/24
Номер провадження 3/298/1291/24
23 грудня 2024 року смт. Великий Березний
Суддя Великоберезнянського районного суду Закарпатської області Ротмістренко О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли із Відділення поліції № 2 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , за
ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановила:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 246110 від 02.10.2024 ОСОБА_1 02.10.2024 близько 10 год. 40 хв. за адресою: АДРЕСА_2 , АВС здійснювала продаж алкогольних напоїв, а саме: пиво «Різдвяний смак» 0,5 літри 4 шт., «Пиво бочкове нефільтроване» 0,5 літра 2 шт., пиво «Бочкове нефільтроване темне» 0,5 літра
2 шт., пиво «Перша Варка» 0,5 літра 1 шт. без марок акцизного податку.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, у судові засідання, призначені до розгляду на 25.10.2024 на 09.15 год., на 08.11.2024 на 11.20 год., 10.12.2015 на 09.15 год., 23.12.2024 на 14.40 повторно не з'явилася.
Водночас подавала до суду заяви про відкладення розгляду справи у зв'язку з тим, що перебуває на лікуванні, про що додавала відповідні довідки.
В свою чергу, за змістом ст. 268 КУпАП України присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи про адміністративні правопорушення передбачені ст. 156 КУпАП України, не є обов'язковою.
Відтак, з урахуванням встановлених законом строків розгляду справ про адміністративне правопорушення, суддя вважає, що дану справу може бути розглянуто без участі особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у ній докази, суддя приходить до таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Адміністративним правопорушенням (проступком) згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі статтями 245, 252 КУпАП завданнями провадження в справі про адміністративне правопорушення і обов'язком органу, який її розглядає, є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи і вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вирішуючи питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , чи винна вона у вчиненні такого та чи підлягає вона адміністративній відповідальності, суддя виходить з такого.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: а) об'єкту; б) об'єктивної сторони; в) суб'єкту; г) суб'єктивної сторони.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків тощо.
В ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачено відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
У підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні нею правопорушення, передбаченого за
ч. 1 ст. 156 КУпАП, до протоколу про адміністративне правопорушення додано: письмові пояснення ОСОБА_1 , згідно з якими по факту, стосовно якого складено протокол про адміністративне правопорушення, вона пояснення надавати відмовилась; рапорт інспектора-чергового відділення поліції № 2 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області Падяк Р.В. від 02.10.2024 про отримання заяви зі служби 102 про факт повідомлення працівником поліції, що в ході проведення перевірки в магазині ФОП ОСОБА_1 реалізовувала алкогольні напої; копію акту про вилучення алкогольних напоїв від 02.10.2024
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, полягає у торгівлі, тобто торгівля зазначеними виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Разом з тим будь-яких доказів того, що ОСОБА_1 здійснювала продаж зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення алкогольних виробів покупцям, до протоколу про адміністративне правопорушення не надано.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів в справах про адміністративні правопорушення покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Разом з тим матеріали справи не містять об'єктивних доказів, які б указували на наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, а саме, якими б підтверджувався факт реалізації вказаних в протоколі про адміністративне правопорушення алкогольних напоїв.
До таких доказів можуть належати, зокрема, матеріали відео фіксації, покази свідків, фотознімки товару, який незаконно реалізовувався, акт контрольної закупівлі, тощо.
Крім того, матеріали справи не містять доказів, на підставі яких можна встановити особу правопорушника, як і не містять доказів щодо місця та способу вчинення такою особою правопорушення.
В силу положень ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Суддя наголошує на тому, що із врахуванням положень ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
Обов'язок органу (особи), який склав протокол про адміністративне правопорушення нести тягар доказування, що є складовою презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини в сенсі ст. 62 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, та звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до вчинення порушення.
Згідно з пунктом 4 Рішення Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року
№ 23-рп/2010 конституційний принцип правової держави передбачає встановлення правопорядку, який повинен гарантувати кожному утвердження і забезпечення прав і свобод людини (статті 1, 3, частина друга статті19 Основного Закону України). Конституція України визначає основні права і свободи людини і громадянина та гарантії їх дотримання і захисту, зокрема: … юридична відповідальність особи має індивідуальний характер (частина друга статті 61); обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (частина третя статті 62); конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України (частина перша статті 64).
Відповідно до п.п. 4.1 п. 4 вказаного Рішення Конституційний Суд України на підставі наведеного дійшов висновку, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Отже, винуватість особи у вчиненні правопорушення повинна бути доведена поза розумним сумнівом, а усі сумніви тлумачаться на користь правопорушника. Таким чином, суд зобов'язаний дослідити усі докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності та достатності.
Зважаючи на наведене, враховуючи відсутність в матеріалах справи про адміністративне правопорушення об'єктивних доказів, які б указували на факт реалізації ОСОБА_1 алкогольними напоями, зважаючи на положення ст. 62 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, суддя позбавлена можливості констатувати про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого за
ч. 1 ст. 156 КУпАП, поза розумним сумнівом.
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги встановлені обставини, суддя приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого за ч. 1 ст. 156 КУпАП, не підтверджена об'єктивними доказами, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП з огляду на відсутність в діях
ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, що їй інкримінується.
Згідно з ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи положення ст. 40-1 КУпАП судовий збір стягненню з ОСОБА_1 не підлягає.
Керуючись ст. ст. 156, 247, 283, 284, 287 - 291 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
постановила:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Закарпатського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Великоберезнянський районний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Суддя О.В. Ротмістренко