Постанова від 17.12.2024 по справі 340/3208/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2024 року м.Дніпросправа № 340/3208/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Баранник Н.П.,

суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2024 року у справі № 340/3208/24 (суддя Хилько Л.І., справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку письмового провадження) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі відповідач) від 19.03.2024 щодо не нарахування та не виплати позивачу повного розміру пенсії за віком за період з 26.03.2021 по 21.10.2022;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву щодо нарахування та виплати позивачу повного розміру пенсії за віком за період з 26.03.2021 по 21.10.2022.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що пенсію за віком позивач мав отримувати з 26 березня 2021 року, після набуття необхідного двадцятирічного стажу на відповідній посаді, призначення пенсії мало відбутися в автоматичному порядку. Позивач вказував, що не міг звернутися до пенсійного органу із заявою встановленого зразка, оскільки в порядку відсутня форми заяви для перерахунку пенсії за минулий час.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2024 року в задоволенні адміністративного позову позивача було відмовлено.

Із рішенням суду не погодився позивач, ним була подана апеляційна скарга. В скарзі, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, неналежну оцінку судом доказів у справі, порушення процесуальних норм, позивач просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про задоволення його позовних вимог в повному обсязі.

В скарзі позивач вказує, що жодна норма чинного законодавства не визначає, що не дотримання форми звернення до органу Пенсійного фонду, є підставою для не розгляду поданої пенсіонером заяви та прийняття рішення за такою заявою. Позивач вважає, що відповідач протиправно не призначив йому пенсію у передбачений законом строк та не повідомив про відсутність відповідних даних. Така бездіяльність відповідача призвела до порушення права позивача на своєчасне отримання пенсійних виплат.

Відповідач подав письмовий відзив на апеляційну скаргу позивача. У відзиві стверджує, що погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд повно встановив обставини справи та ухвалив рішення з дотриманням норм матеріального права. Просить залишити апеляційну скаргу позивача без задоволення, а оскаржене рішення суду - без змін.

У відзиві відповідач звертає увагу, що позивачем не дотримано Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України № 1566/11846 від 27.12.2005 з змінами та доповненнями. ОСОБА_1 працював, зокрема, у Кропивницькому відділі державної виконавчої служби у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України на посаді водія з 26.03.2021 по 21.10.2022, відтак, у зазначений період підстави для виплати пенсії позивачу по інвалідності в розмірі пенсії за віком відсутні.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що з 19 червня 2014 року ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності III групи внаслідок професійного захворювання.

28 вересня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату повного розміру пенсії за віком.

Листом від 18.10.2021 року відповідач повідомив позивача, що в пенсійній справі відсутня довідка про заробітну плату до 01.01.2000 року (а.с.17-18).

Листом від 10.12.2024 відповідачем на повторне звернення позивача роз'яснено про порядок звернення про призначення (перерахунок) пенсії, оскільки звернення позивача не відповідало встановленій законом формі (а.с.19)

26 жовтня 2022 року позивач знову звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, і листом від 16.11.2022 року відповідач повідомив позивача, що з 21.10.2022 р. його пенсія розрахована в розмірі пенсії за віком (а.с.21).

02 листопада 2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив перерахувати та виплатити пенсію у розмірі не донарахованої суми (50% від належної до сплати пенсії за віком) в період з 26 березня 2021 року до часу звернення.

Відповідачем листом від 23 лютого 2023 повідомлено позивача, що йому було надано ґрунтовне роз'яснення стосовно умов подання заяви про перерахунок пенсії за встановленою формою, передбаченою Порядком подання та оформлення (а.с.22).

05.03.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою, яку відповідач розглянув в порядку норм Закону України “Про звернення громадян». У заяві ставив питання щодо причин не здійснення перерахунку та виплати йому не донарахованої пенсії за період з 26.03.2021 по 21.10.2022 (а.с.23).

Листом від 19.03.2024 відповідач повідомив позивача, що за даними персоніфікованого обліку та згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 18.06.1998 гр. ОСОБА_1 працював, зокрема, у Кропивницькому відділі державної виконавчої служби у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (ЄДРПОУ 43314918) на посаді водія з 26.03.2021 по 21.10.2022. Відтак, у зазначений період підстави для виплати пенсії позивачу по інвалідності в розмірі пенсії за віком відсутні (а.с.27).

З 30.01.2024, на підставі поданої позивачем заяви згідно із додатком 1 до Порядку № 22-1, ОСОБА_1 переведено з пенсії по інвалідності ІІІ групи внаслідок професійного захворювання на пенсію за віком на пільгових умовах по списку № 1 за нормами частини третьої статті 114 Закону.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Суд першої інстанції прийшов до висновків, що матеріали справи не містять докази звернення позивача з заявою встановлено зразка про перерахунок пенсії. Надання заяви невстановленого зразка позивачем, не спричиняє обов'язку у суб'єкта владних повноважень прийняти за результатами її розгляду рішення.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, та вважає за необхідне зазначити наступне.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Частиною 1 ст. 44 Закону №1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону №1058-IV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Згідно із пунктом 1.1 зазначеного Порядку №22-1, заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Пунктом 1.7 Порядку №22-1 передбачено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, який призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Відповідно до пункту 4.1. Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Нормами пункту 4.3 Порядку №22-1 визначено, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Відповідно до пункту 4.7 Порядку №22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 Порядку № 22-1).

Таким чином, у разі звернення пенсіонера з заявою про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. При цьому, рішення про відмову в призначенні пенсії має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження.

Отже, наведені правові норми регламентують порядок звернення громадян із заявами про призначення чи перерахунок пенсії, а також порядок прийняття рішення, зокрема щодо призначення, перерахунку пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший, яке зі свого боку підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління лише на підставі заяви особи встановленої форми та доданих до неї необхідних документів, що подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.

Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсії та призначення пенсії відповідно до Закону України ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у довільній формі та просив розглядати її відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян". Вищевказана заява не відповідала зразку заяви, що встановлений додатком №1 до Порядку №22-1

Листом відповідача від 19.03.2024 позивачу була надана відповідь у порядку Закону України “Про звернення громадян» по суті порушених питань з роз'ясненням підстав та умов проведення перерахунку пенсії відповідно до норм Закону № 1058-IV, та відмовлено в проведенні перерахунку пенсії.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що звернення позивача було розглянуто відповідно до норм Закону України "Про звернення громадян", та надано відповідні роз'яснення по суті заяви позивача. Тобто, відповідач не допустив протиправної бездіяльності та надав позивачу роз'яснення стосовно порушених ним питань.

Однією з основних умов для призначення чи перерахунку пенсії є волевиявлення особи, яке полягає у зверненні в установленому порядку до органів Пенсійного фонду України із відповідною заявою, форма та зміст якої затверджений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому, матеріали справи не містять доказів звернення позивача із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії. Надання заяви невстановленого зразка позивачем, не спричиняє обов'язку у суб'єкта владних повноважень прийняти за результатами її розгляду рішення.

Відповідачем рішення про відмову у перерахунку пенсії, прийняття якого передбачено приписами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не приймалось.

Лист не є індивідуальним актом суб'єкта владних повноважень, який тягне за собою спричинення будь-яких правових наслідків для позивача.

Посилання в листі на норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не можуть впливати на наявність або відсутність у позивача права на перерахунок пенсії згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" без прийняття суб'єктом владних повноважень, яким є відповідач, передбаченого законом рішення.

Позивач не був позбавлений права звернутися до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із дати, з якої на його думку мала виплачуватись пенсія, проте цим правом у спірний період він не скористався.

Суд не надає оцінку доводам відповідача, що ОСОБА_1 працював, зокрема, у Кропивницькому відділі державної виконавчої служби у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України на посаді водія з 26.03.2021 по 21.10.2022, відтак, у зазначений період підстави для виплати пенсії позивачу по інвалідності в розмірі пенсії за віком відсутні. Суд встановив, що позивач не подавав належним чином оформлену заяву, а відповідач не приймав рішення за наслідками розгляду такої заяви із зазначеням підстав для відмови у виплаті пенсії. Отже, у суду відсутні підстави оцінювати такі доводи відповідача, які не були покладені в основу пийняття рішення.

Доводи позивача, викладені в апеляційній скарзі, висновків суду першої інстанції не спростовують.

Колегією суддів встановлено, що судом першої інстанції рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається. апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст. 311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2024 року у справі №340/3208/24 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий - суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш

суддя А.А. Щербак