Постанова від 17.12.2024 по справі 160/4780/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2024 року м.Дніпросправа № 160/4780/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Баранник Н.П.,

суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2024 року у справі № 160/4780/24 (суддя Турова О.М., справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку письмового провадження) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі відповідач) №046350014754 від 27.12.2023 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: період безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України перебуваючи безпосередньо в Донецькій області, Луганській області та Харківській області з 13.06.2015 по 14.09.2015; з 19.09.2015 по 14.12.2015; з 29.12.2015 по 01.03.2016; з 15.03.2016 по 08.06.2016; з 13.06.2016 по 10.07.2016; з 10.07.2016 по 20.07.2016; з 13.11.2020 по 30.11.2020; з 15.12.2020 по 28.02.2021; з 17.03.2021 по 15.06.2021; з 24.02.2022 по 14.02.2023; з 25.02.2023 по 12.10.2023 у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці) та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.12.2023р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах на підставі положень ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та призначити і виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з 22.12.2023 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено частково. Так, суд:

-визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №046350014754 від 27.12.2023 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

-зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди його безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в Донецькій області, Луганській області та Харківській області, з 13.06.2015 по 14.09.2015; з 19.09.2015 по 14.12.2015; з 29.12.2015 по 01.03.2016; з 15.03.2016 по 08.06.2016; з 13.06.2016 по 10.07.2016; з 10.07.2016 по 20.07.2016; з 13.11.2020 по 30.11.2020; з 15.12.2020 по 28.02.2021; з 17.03.2021 по 15.06.2021; з 24.02.2022 по 14.02.2023; з 25.02.2023 по 12.10.2023 у кратному обчисленні - один місяць служби за три місяці;

-зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 22.12.2023р. і прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні, згідно з вимогами чинного законодавства.

У задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.

Із рішенням суду не погодився відповідач, ним була подана апеляційна скарга. В скарзі, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушенням процесуальних норм, відповідач просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В скарзі відповідач зазначає, що необхідний пільговий стаж, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, визначений ч.3 ст.114 Закону №1058, має становити не менше 25 років для працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах.

Відповідно до поданих документів загальний (страховий) стаж позивача становить 46 років 02 місяці 04 дні, в тому числі додаткові роки за Списком №1 - 18 років, пільговий стаж роботи позивача складає 19 років 03 місяців 18 днів з урахуванням кратного обчислення. Водночас, посилання позивача на норми законів від 25.03.1992 №2232-ХІІ “Про військовий обов'язок і військову службу» та від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також Закону №1788 є безпідставними, оскільки в них зазначено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовця, а це не має жодного відношення до даного спору. Урядовими постановами не передбачено право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Закону №1058-IV у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці), а саме: період безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Таким чином, рішення, що оскаржив позивач є законним та обґрунтованим, а у суду не було підстав для його скасування і, відповідно, для задоволення позовних вимог.

Позивач своїм правом подати відзив на апеляційну скаргу відповідача не скористався.

В свою чергу, позивач не оскаржує рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні його позовних вимог.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 22.12.2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області визначено органом, уповноваженим розглянути заяву позивача.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 22.12.2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення №046350014754 від 27.12.2023 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У рішенні міститься посилання на відсутність у позивача необхідного пільгового стажу, передбаченого ч.3 ст.114 цього Закону, оскільки страховий стаж позивача складає - 46 років 02 місяці 04 дні, в тому числі додаткові роки за Списком №1 - 18 років, пільговий стаж роботи на підземних і відкритих гірничих роботах за професіями по Постанові №202 позивача складає - 19 років 03 місяців 18 днів, з урахуванням кратного обчислення, що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058-IV.

Також з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , зокрема, з розрахунку стажу, в тому числі пільгового (форма РС-право) встановлено, що періоди його безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України: в Донецькій області, Луганській області та Харківській області з 13.06.2015 по 14.09.2015; з 19.09.2015 по 14.12.2015; з 29.12.2015 по 01.03.2016; з 15.03.2016 по 08.06.2016; з 13.06.2016 по 10.07.2016; з 10.07.2016 по 20.07.2016; з 13.11.2020 по 30.11.2020; з 15.12.2020 по 28.02.2021; з 17.03.2021 по 15.06.2021; з 24.02.2022 по 14.02.2023; з 25.02.2023 по 12.10.2023 зараховано до пільгового стажу ОСОБА_1 в одинарному розмірі.

Незгода позивача з вищевказаним рішенням відповідача про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058-IV та щодо не зарахування до пільгового стажу позивача періоду його безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, зумовили звернення до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, вказав, що час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідач, приймаючи рішення №046350014754 від 27.12.2023 року, не виконав свого обов'язку щодо всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів та дійшов помилкового висновку при розрахунку пільгового стажу позивача.

З метою поновлення порушеного права позивача вищевказаним протиправним рішенням відповідача, суд вважав за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди його безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в Донецькій області, Луганській області та Харківській області, з 13.06.2015 по 14.09.2015; з 19.09.2015 по 14.12.2015; з 29.12.2015 по 01.03.2016; з 15.03.2016 по 08.06.2016; з 13.06.2016 по 10.07.2016; з 10.07.2016 по 20.07.2016; з 13.11.2020 по 30.11.2020; з 15.12.2020 по 28.02.2021; з 17.03.2021 по 15.06.2021; з 24.02.2022 по 14.02.2023; з 25.02.2023 по 12.10.2023 у кратному обчисленні - один місяць служби за три місяці та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 22.12.2023 року і прийняти обґрунтоване рішення,

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції в оскарженій відповідачем частині рішення суду, та вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно із преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Абзацами 1-2 частини 1 статті 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Частиною 1 статті 114 Закону №1058-IV встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з абз.1 п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058-IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Частиною 3 статті 114 Закону №1058-IV встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий, склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень) - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Відповідно до ч.5 ст.114 Закону №1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

За приписами п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005р. за №1451/11731 (далі - Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

Відповідно до ст.62 Закону України “Про пенсійне забезпечення» №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 48 Кодексу законів про працю України також встановлено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідно до п.10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93р. №637.

Пунктами 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637), встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Статтею 57 Закону України “Про пенсійне забезпечення» передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу».

Частиною 1 статті 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною шостою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (далі - Порядок №413).

Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Пунктом 4 Порядку №413 визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

При цьому, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року

№ 2011-XII (далі - Закон №2011-XII), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 1-2 Закону №2011-XII військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до абз.1 п.19 ст.6 Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже, час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року “Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014р. за №1294/2607, відповідно до Законів України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей (далі - Положення №530).

Підпунктом 1 пункту 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу) один місяць служби за три місяці:

участь у бойових діях у воєнний час;

час безперервного перебування на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних військовослужбовцями у військових частинах, штабах та установах, які входили до складу діючої армії;

час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;

час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, - з 26 квітня 1986 року до 01 січня 1988 року;

час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу відповідно до Закону України “Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки»;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення;

час служби, зазначений у постанові Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 30 “Про пільги щодо обчислення вислуги років військовослужбовцям Збройних Сил України, які брали участь в операціях Миротворчих Сил ООН» (зі змінами);

час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки України, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичних установ України, їх співробітників та членів їх сімей;

інші періоди, зазначені в підпункті “а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (зі змінами);

крім вищезазначених, періоди дійсної військової служби у Збройних Силах СРСР, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пенсію на пільгових умовах, наведені в додатку 2 до цього Положення.

Водночас, підпунктом “а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Порядок №393) встановлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:

а) один місяць служби за три місяці:

участь у бойових діях у воєнний час;

час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;

час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 1 січня 1988 року;

таємно (щодо змін додатково див. Постанову КМ № 747 від 19.09.93 - таємно);

час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичної установи України, її співробітників та членів їх сімей;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Таким чином, час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа, зокрема, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, і такий час військової служби зараховується до пільгового стажу в одинарному розмірі, крім часу проходження служби, передбаченого у п.п.1 п.2.3 розділу 2 Положення №530 та п.п. “а» п.3 Порядку №393, який підлягає зарахуванню до стажу, що враховується для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у кратності один місяць служби за три місяці.

Такі висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, що відображена у постанові від 05.06.2018 року у справі №348/347/17 зі схожими спірними відносинами, що і у даній справі.

З наявного в матеріалах справи розрахунку стажу ОСОБА_1 , в тому числі пільгового, судом встановлено, що до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Закону №1058-IV, відповідачем не було зараховано період його безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, безпосередньо в Донецькій області, Луганській області та Харківській області: з 13.06.2015 по 14.09.2015; з 19.09.2015 по 14.12.2015; з 29.12.2015 по 01.03.2016; з 15.03.2016 по 08.06.2016; з 13.06.2016 по 10.07.2016; з 10.07.2016 по 20.07.2016; з 13.11.2020 по 30.11.2020; з 15.12.2020 по 28.02.2021; з 17.03.2021 по 15.06.2021; з 24.02.2022 по 14.02.2023; з 25.02.2023 по 12.10.2023 у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці), а такі періоди зараховані до пільгового стажу позивача в одинарному розмірі.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 , що видано 08.12.2015р., ОСОБА_1 є учасником бойових дій.

За даними військового квитка ОСОБА_1 , він, на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 №15/2015 "Про часткову мобілізацію", був призваний на військову службу за мобілізацією в особливий період у Збройні Сили України та 20.07.2016р. був демобілізований. В подальшому ОСОБА_1 знову був призваний на військову службу за мобілізацією в особливий період.

Водночас, відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 , він з 17.04.2006 року по теперішній час працює у ВСП Шахті “Тернівська» ВАТ “Павлоградвугілля» (з 10.06.2016р. - ПАТ “ДТЕК Павлоградвугілля») за посадами (професіями), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, що не заперечується відповідачем.

Судом також встановлено, що згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_3 від 30.08.2016р. №2078 про безпосередню участь особи у заходах, в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України молодший сержант ОСОБА_1 у період з 13.06.2015 по 14.09.2015; з 19.09.2015 по 14.12.2015; з 29.12.2015 по 01.03.2016; з 15.03.2016 по 08.06.2016; з 13.06.2016 по 10.07.2016; з 10.07.2016 по 20.07.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведені і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції ня території Донецької та Луганської областей; підставою видачі довідки слугували: витяги з наказів керівників секторів та Першого заступника Антитерористичного центру при Службі Безпеки України.

Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_4 від 28.07.2021 №14/5052 про безпосередню участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, сержант ОСОБА_1 у період з 13.11.2020 по 30.11.2020; з 15.12.2020 28.02.2021, з 17.03.2021 по 15.06.2021 безпосередньо брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів; підставою видачі довідки слугували: накази командира оперативно-тактичного угрупування “ ІНФОРМАЦІЯ_2 » по стройовій часині): від 28.11.2020 №283; від 04.12.2020 №291; від 18.12.2020 №303; від 05.03.2021 №56; від 20.03.2021 №68; від 25.06.2021 №15.

Також, відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_4 від 18.10.2023 №13/15/1067 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України старший сержант ОСОБА_1 в період з 24.02.2022 по 14.02.2023, з 25.02.2023 по 12.10.2023 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України, перебуваючи в АДРЕСА_1 ; підставою видачі довідки слугували: Указ Президента України №69/2022 від 24.02.2022; б/н командира в/ч НОМЕР_5 №6 від 24.02.2022; б/р командувача ОСУВ ІНФОРМАЦІЯ_3 №l16/1/1353/пкп від 06.11.2022; б/р командира ОТУ ІНФОРМАЦІЯ_4 №БР-487 від 31.01.2023; б/н командира НОМЕР_6 омбр №345/40т від 08.02.2023, б/н #1 від 20.04.2023 командира ЗМБ, бн#2 від 23.04.2023№ б/р командира ОТУ Лиман №бр-2575т. від 05.06.2023; б/р командира ОТУ Лиман №74 од/дск від 05.06.2023; б/р командира ОТУ Лиман №бр-2858т. від 19.06.2023; б/н командира НОМЕР_6 омбр №6/3/1/2187кп/дск від 21.06.2023; б/н командира батальйону №63 від 21.06.2023; б/н командира НОМЕР_6 омбр №345/207 від 23.06.2023; б/н командира НОМЕР_6 омбр №6/3/1/2245 від 24.07.2023; б/н командира НОМЕР_6 ошбр №5/3/96кп/дск від 26.09.2023; рапорт командира 3шб в/ч НОМЕР_4 від 18.10.2023 №13/14/801.

Посилаючись на ці довідки, а також приписи п.п.1 п.2.3 розділу 2 Положення №530 та п.п. “а» п.3 Порядку №393, позивач стверджує, що вказані у цій довідці періоди підлягають зарахуванню до його пільгового стажу у кратності один місяць служби за три місяці.

Є вірними висновки суду, який погодився із позивачем, оскільки відповідно до приписів п.п.1 п.2.3 розділу 2 Положення №530 та п.п. “а» п.3 Порядку №393 час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, а також час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці, при цьому означеними вище довідками Військової частини НОМЕР_3 від 30.08.2016 №2078, Військової частини НОМЕР_4 від 28.07.2021 №14/5052, Військової частини НОМЕР_4 від 18.10.2023 №13/15/1067 підтверджено, що ОСОБА_1 період з 13.06.2015 по 14.09.2015; з 19.09.2015 по 14.12.2015; з 29.12.2015 по 01.03.2016; з 15.03.2016 по 08.06.2016; з 13.06.2016 по 10.07.2016; з 10.07.2016 по 20.07.2016; з 13.11.2020 по 30.11.2020; з 15.12.2020 по 28.02.2021; з 17.03.2021 по 15.06.2021; з 24.02.2022 по 14.02.2023; з 25.02.2023 по 12.10.2023 дійсно брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, а також в захисті безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України перебуваючи безпосередньо в Донецькій області, Луганській області та Харківській області.

Отже, періоди, у вищеозначених довідках, підлягають зарахуванню до стажу позивача, що враховується для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у кратності один місяць служби за три місяці.

Таким чином, відповідач, приймаючи рішення №046350014754 від 27.12.2023 року, не виконав свого обов'язку щодо всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів та дійшов помилкового висновку при розрахунку пільгового стажу позивача, а тому суд обгрунтовано визнав таке рішення протиправним та скасував його.

При цьому, колегія суддів погоджується з обраним судом способом захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди його безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в Донецькій області, Луганській області та Харківській області, з 13.06.2015 по 14.09.2015; з 19.09.2015 по 14.12.2015; з 29.12.2015 по 01.03.2016; з 15.03.2016 по 08.06.2016; з 13.06.2016 по 10.07.2016; з 10.07.2016 по 20.07.2016; з 13.11.2020 по 30.11.2020; з 15.12.2020 по 28.02.2021; з 17.03.2021 по 15.06.2021; з 24.02.2022 по 14.02.2023; з 25.02.2023 по 12.10.2023 у кратному обчисленні - один місяць служби за три місяці та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 22.12.2023 року і прийняти обґрунтоване рішення.

Доводи апеляційної скарги відповідача висновків суду першої інстанції не спростовують. Судом першої інстанції рішення в оскарженій частині ухвалено з додержанням норм матеріального права і підстав для його скасування не вбачається. Апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Розподіл судових витрат відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2024 року у справі № 160/4780/24 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий - суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш

суддя А.А. Щербак