Постанова від 23.12.2024 по справі 160/32277/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2024 року м. Дніпросправа № 160/32277/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чабаненко С.В. (доповідач),

суддів: Білак С.В., Юрко І.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року в адміністративній справі №160/32277/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії №046050011702 від 16.05.2023, оформлене супровідним листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07.06.2023 за №0400-010308-8/820771 «Про направлення рішення»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, з дня виникнення права на пенсію за Списком №1, починаючи з 30 листопада 2021 року, періоди роботи: з 17.08.1993 по 14.11.1994 машиністом конвеєра рудозбагачувальної фабрики №1 Приватного акціонерного товариства «Північний гірничо-збагачувальний комбінат»; з 13.01.2000 по 29.05.2001 машиністом конвеєра технологічної служби рудозбагачувальної фабрики №1 Приватного акціонерного товариства «Північний гірничо-збагачувальний комбінат»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , від 25 січня 2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням до пільгового стажу за Списком №1, з дня виникнення права на пенсію за віком, за Списком №1, починаючи з 30 листопада 2021 року, періодів роботи: з 17.08.1993 по 14.11.1994 машиністом конвеєра рудозбагачувальної фабрики №1 Приватного акціонерного товариства «Північний гірничо- збагачувальний комбінат»; з 13.01.2000 по 29.05.2001 машиністом конвеєра технологічної служби рудозбагачувальної фабрики №1 Приватного акціонерного товариства «Північний гірничо-збагачувальний комбінат»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсії за віком за Списком №1,з дня виникнення права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, з 30 листопада 2021 року, з урахуванням до пільгового стажу за Списком №1, з дня виникнення права на пенсію за віком, за Списком №1, починаючи з 30 листопада 2021 року, періодів роботи: з 17.08.1993 по 14.11.1994 машиністом конвеєра рудозбагачувальної фабрики №1 Приватного акціонерного товариства «Північний гірничо- збагачувальний комбінат»; з 13.01.2000 по 29.05.2001 машиністом конвеєра технологічної служби рудозбагачувальної фабрики №1 Приватного акціонерного товариства «Північний гірничо-збагачувальний комбінат»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, (з урахуванням виплаченої пенсії за віком за Списком №1 за період з 30.11.2021 по 31.05.2023), проводити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 виплату пенсії за віком за Списком №1 з 01.06.2023.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року задоволено частково позовні вимоги, а саме суд:

- визнав протиправним і скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 16.05.2023 №046050011702 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, періоди роботи з 17.08.1993 по 14.11.1994 та з 13.01.2000 по 29.05.2001;

- в іншій частині позовних вимог відмовив;

- стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн 80 коп.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов повністю.

В обґрунтування скарги зазначено, що суд зобов'язав зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 періоди роботи з 17.08.1993 по 14.11.1994 таз 13.01.2000 по 29.05.2001.

Проте, суд не зазначив з якої дати підлягало зарахуванню до пільгового стажу за Списком № 1 спірні періоди роботи (з 17.08.1993 по 14.11.1994 та з 13.01.2000 по 29.05.2001), наслідком чого буде те, що пенсійний орган зарахує спірні періоди роботи з дня набрання судового рішення у справі законної сили, а не з дня виникнення права на пенсію за віком, за Списком №1, починаючи з 30 листопада 2021 року.

Пенсійний вік, визначений ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973р. Необхідний страховий стаж з 1 квітня 2021р. по 31 березня 2022р. - не менше 18 років 6 місяців у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Отже, періоди роботи з 17.08.1993р. по 14.11.1994р. та з 13.01.2000р. по 29.05.2001р. повинні бути зараховані, саме з дня виникнення права на пенсію за віком, за Списком №1, починаючи з 30 листопада 2021р.

Так, Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №046050011702 від 02.02.2022р., була призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №1 та проводилася її виплата з 30.11.2021р. по 31.05.2023р. включно.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в призначенні пенсії №046050011702 від 16.05.2023р., відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.

З 01.06.2023 пенсія не виплачується.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 16.05.2023р. прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії, (а не про призупинення її виплати) і саме це Рішення є доказом скасування Рішення №046050011702 від 02.02.2022 про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.

Отже, з часу прийняття відповідачем рішення, прийняте 02.02.2022 рішення №046050011702 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 не є чинним, а тому слід зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 25.01.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та прийняти рішення про призначення вказаної пенсії.

Щодо питання про розподіл судових витрат зазначає, що суд не вірно вирішив питання щодо розподілу судових витрат, а саме при зверненні до суду першої інстанції позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн. Однак, судовим рішенням у справі стягнуто судові витрати з оплати судового збору у розмірі 536 грн 80 коп. Питання щодо розподілу судових витрат у повному обсязі не вирішено.

Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

25.01.2022 позивач звернулась до органів пенсійного їй згідно з рішенням від 02.02.2022 №046050011702.

Рішенням від 16.05.2023 №046050011702 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу відмовлено у призначенні пенсії.

У рішенні, зазначено, зокрема, що вік заявника 48 років 8 місяців 18 днів. Пенсійний вік, визначений підпунктом 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон), згідно якого, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року. Необхідний страховий стаж з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 18 років 6 місяців у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Визначений статтею 114 Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих.

Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992р. №442. Порядок застосування списків №1, №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (далі - Порядок застосування Списків). Пунктом 4.1 Порядку застосування Списків визначено, що оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 «Про порядок проведення і атестації робочих місць за умовами праці» набула чинності 21.08.1992, то для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 відповідне право впродовж цього періоду має бути підтверджене результатами атестації.

Отже, атестація робочого місяця обов'язково потрібна для зарахування до пільгового стажу періодів роботи з 21.08.1992, як передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442.

У разі не підтвердження права за результатами атестації робочих місць, до пільгового стажу, зараховується лише період роботи до 21.08.1992, тобто до дати введення в дію Порядку застосування Списків.

У результаті проведеної перевірки пільгової уточнюючої довідки роботи у шкідливих умовах праці за Списком № 1 від 20.12.2021 №612, виданої ПАТ «ПІВНГЗК», встановлено перерву між проведеними атестаціями. Атестація робочих місць за умовами праці на ПАТ «ПІВНГЗК» проведена згідно наказів: № 17 від 13.01.1995, Спільна Постанова №330/39 від 30.05.2001, тому до пільгового стажу роботи за Списком №1 не зараховано періоди роботи з 13.01.2000 по 29.05.2001.

Таким чином, загальний страховий стаж ОСОБА_2 складає 36 років 11 місяців 8 днів, пільговий стаж по Списку №1 - 6 років 3 місяці 0 днів.

Враховуючи вищезазначене, право на призначення пільгової пенсії відповідно до статті 114 Закону визнане відсутнім в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, тому в призначенні пенсії ОСОБА_1 відмовлено.

Так, трудова книжка позивача, серія НОМЕР_2 , містить серед інших, такі записи про роботу (мовою трудової книжки):

Ордена Леніна Північний гірничо-збагачувальний комбінат ім. Комсомолу України:

2) 17.08.1993 принята по направлению МП на обогатительную фабрику №1 машинистом конвейера 2 разр.;

3) по результатам аттестации рабочих мест по условиям труда машинисту конвейера 2 разряда обогатительной фабрики №1 подтверждено право на льготное пенсионное обеспечение по списку №1 (приказ №17 от 13.01.95);

7) за підсумками атестації робочих місць за умовами праці машиністу конвеєра 2 розряду підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №1 (СП 330/39 від 30.05.01);

8) 06.09.2002 переведена на рудозбагачувальній фабриці№1 машиністом конвеєра 2 розряду виробничої дільниці усереднення та транспортування концентрату.

Крім цього, до матеріалів справи надана довідка від 20.12.2021 №612 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Зазначене довідка видана ПрАТ «Північний гірничо-збагачувальний комбінат» ОСОБА_1 про те, що вона працювала повний робочий день у ВАТ «Північний гірничо-збагачувальний комбінат» у виробництві: рудопідготовка, збагачення, окускування (агломерація, брикетування, згрудкування), випалювання руд і нерудних копалин, що передбачено Списком №1 розділом ІІ а) робітники поз.1020100а-1753г, затверджених Постановою КМУ №773 від 15.11.1994, з 15.11.1994 по 14.04.1999 - машиністом конвеєра технологічної служби рудозбагачувальної фабрики №1; з 15.04.1999 по 17.11.1999 - машиністом конвеєра технологічної служби рудозбагачувальної фабрики №1 управління цехів по виробництву концентрату; з 18.11.1999 по 05.09.2002 - машиністом конвеєра технологічної служби рудозбагачувальної фабрики №1. За період з 15.11.1994 по 31.12.2001 пільговий стаж за Списком №1 становить: 7 років 1 місяць 17 днів. За даними обліку робочого часу пільговий стаж за Списком №1 становить за 2002 рік - 6 місяців. Додаткові відомості: з 06.02.1996 по 17.12.1998 знаходилась у відпустці по догляду за дитиною віком до 3-х років. Підстава: особова картка форми П-2 №11006209 від 17.08.1993, технологічний процес, результати атестації робочих місць за умовами праці (наказ №17 від 13.01.1995 - встановлення Списку №1 первинно, Спільна Постанова №12/6 від 11.01.2000, Спільна Постанова №330/39 від 30.05.2001).

Отже, трудовою книжкою позивача та вказаною довідкою підтверджується те, що позивач, у тому числі у період з 17.08.1993 по 14.11.1994 та з 13.01.2000 по 29.05.2001 працювала за професіями, робота за якими дають їй право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Атестація робочого місця позивача підтверджується вказаними вище наказом №17 від 13.01.1995, Спільною Постановою №12/6 від 11.01.2000, Спільною Постановою №330/39 від 30.05.2001, інформацію про які містить трудова книжка позивача та довідка від 20.12.2021 №612.

Також відповідно висновкам акту від 14.04.2023 №0400-011004-1/6349, складеному за результатами перевірки довідки від 20.12.2021 №612 про періоди роботи позивача з 15.11.1994 по 05.09.2002, розбіжностей між первинними документами та даними заявленими в довідці від 20.12.2021 №612 не встановлено.

Крім цього, з розрахунку стажу позивача (Форма РС-право) вбачається, що період роботи позивача з 17.08.1993 по 14.11.1994 був зарахований лише до страхового стажу. До пільгового стажу відповідач цей стаж не включив.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Колегія суддів зазначає, що у даному випадку спірним питанням є право позивача на призначення пенсії відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зарахування спірних періодів роботи до пільгового стажу з дня його звернення з відповідними документами до відповідача з заявою про призначення пенсії.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) у редакції на час виникнення спірних правовідносин.

Закон № 1058-IV розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 114 Закону №1058 врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно з частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що усі передбачені законодавством документи для підтвердження стажу (пільгового) позивачем надані.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції не оскаржувалось в частині зарахування спірного періоду роботи до пільгового стажу, то в цій частині таке судове рішення не переглядається судом апеляційної інстанції.

Щодо дати, з якої необхідно зарахувати спірні періоди роботи, колегія суддів зазначає наступне.

Так, як зазначалось, спірним питанням у справі є, зокрема, зарахування спірних періодів роботи до пільгового стажу з дня його звернення з відповідними документами до відповідача з заявою про призначення пенсії.

Відповідно до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Суд дійшов до висновку, що відповідачем неправомірно відмовлено у зарахуванні спірних періодів роботи позивача до пільгового стажу роботи при первинному призначанні пенсії.

Отже, зарахування спірних періодів до пільгового стажу за Списком №1, на яке позивач має право не з дати первинного призначання пенсії призведе до порушення прав позивача, що зумовлює зміну судового рішення у цій частині.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача прийняти рішення про призначення пенсії, з дня виникнення права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, а саме з 30 листопада 2021 року, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

За частиною 2 статті 44 Закону, призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Відповідно до пункту 1 частини 1, частини 2, 3, 5 статті 45 Закону № 1058, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Статтею 58 Закону №1058 визначено, що Статтею 58 Закону №1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, забезпечує збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання, виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом, соціальні та інші виплати, передбачені законодавством України, та інші функції, передбачені цим Законом, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та статутом Пенсійного фонду.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.

Так, згідно пункту 1.7 Порядку № 22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

За положенням п. 1.8 Порядку № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Право на призначення пенсії за віком при автоматичному призначенні (без звернення особи) визначається на підставі даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб), наявних на дату досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону. У разі якщо даних про страховий стаж у системі персоніфікованого обліку (у тому числі за періоди до впровадження персоніфікованого обліку) недостатньо для призначення пенсії за віком, орган, що призначає пенсію, повідомляє особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на вебпорталі або засобами Порталу Дія, про відсутність таких відомостей та порядок подання необхідних для призначення пенсії документів (за наявності). При надходженні документів про страховий стаж протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, пенсія призначається у строк, визначений абзацом другим пункту 1 частини першої статті 45 Закону. Якщо документи не будуть подані у зазначений строк, вважається, що особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

На підставі пункту 4.2 Порядку, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно до пункту 4.3. Порядку, створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Матеріали справи свідчать, що 25.01.2022 позивач звернулась до органів пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.

За наслідками розгляду такої заяви, позивачу органом Пенсійного фонду була призначена пенсія згідно з рішенням від 02.02.2022 №046050011702.

Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в призначенні пенсії №046050011702 від 16.05.2023р., відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.

З 01.06.2023 пенсія не виплачується.

У межах цієї справи судом першої інстанції визнано протиправним і скасовано рішення відповідача від 16.05.2023 №046050011702 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції не оскаржувалось в цій частині, то в цій частині таке судове рішення не переглядається судом апеляційної інстанції.

Як вірно зазначено, судом першої інстанції, з огляду на скасування рішення №046050011702 від 16.05.2023, рішення органів пенсійного фонду від 02.02.2022 №046050011702, яким позивачу за її заявою від 25.01.2022 була призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №1, є чинним, доказів його скасування не надано, отже, відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 25.01.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та прийняти рішення про призначення вказаної пенсії.

Проте, суд зазначає, що належними є способи захисту, які прямо передбачені законом або спеціальною нормою, аналіз якої дає змогу обрати такий спосіб захисту, який забезпечує виконання її приписів. Визначення ефективного судового захисту пов'язане з відповідним змістом заявлених позовних вимог, тобто з визначенням належного способу захисту порушених прав, свобод та інтересів особи.

З огляду на встановлені обставини справи, наведені норми законодавства, вимоги позивача, суд дійшов до висновку, що оскільки відповідачем неправомірно відмовлено у зарахуванні спірних періодів роботи позивача до пільгового стажу роботи при первинному призначанні пенсії, належним способом захисту, необхідним для поновлення порушеного прав позивача, є: зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 , з 30 листопада 2021 року, пенсію за віком на пільгових умовах з зарахуванням до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, періоди роботи з 17.08.1993 по 14.11.1994 та з 13.01.2000 по 29.05.2001.

Щодо рішення суду в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь позивача судового збору у розмірі 536 грн 80 коп., колегія суддів зазначає наступне.

Так, до позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці.

За положенням частини 3, 4 статті 6 Закону України “Про судовий збір», за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Якщо скаргу (заяву) подано про перегляд судового рішення в частині позовних вимог (сум, що підлягають стягненню за судовим рішенням), судовий збір за подання скарги (заяви) вираховується та сплачується лише щодо перегляду судового рішення в частині таких позовних вимог (оспорюваних сум).

Отже, якщо вимога підлягає вартісній оцінці, судовий збір при перегляді судового рішення в частині позовних вимог вираховується та сплачується лише щодо частини судового рішення яка переглядається.

Аналіз прохальної частини адміністративного позову дозволяє дійти висновку, що характер спору є немайновим, а усі заявлені вимоги носять похідний характер.

Таким чином, попри часткове задоволення вимог позивача, з огляду на відсутність оспорюваної суми, що підлягає стягнення за судовим рішенням, суд дійшов висновку, що з відповідача підлягає стягненню вся сума сплаченого позивачем судового збору.

Зазначене зумовлює зміну рішення суду в цій частині.

У відповідності до ч. 1, 4 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

Відповідно до ч.1 та 6 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Керуючись ст. 139, 311, 315, ч. 3, 4 ст. 317, 321, 322, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року в адміністративній справі №160/32277/23 - змінити.

Змінити абзац другий резолютивної частини рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року в адміністративній справі №160/32277/23, виклавши його у наступній редакції:

«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 , з 30 листопада 2021 року, пенсію за віком на пільгових умовах з зарахуванням до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, періоди роботи з 17.08.1993 по 14.11.1994 та з 13.01.2000 по 29.05.2001.».

Змінити в абзаці п'ятому резолютивної частини рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року в адміністративній справі №160/32277/23 слова та цифри « 536 (п'ятсот тридцять шість) грн 80 коп», словами та цифрами « 1073,60 грн».

У решті рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року в адміністративній справі №160/32277/23 - залишити без змін.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору за апеляційною скаргою у розмірі 1610 грн 40 коп.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.В. Чабаненко

суддя С.В. Білак

суддя І.В. Юрко