Постанова від 23.12.2024 по справі 340/4465/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2024 року м. Дніпросправа № 340/4465/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 липня 2024 року (суддя Сагун А.В.)

у справі №340/4465/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування обмеження пенсії максимальним розміром при проведенні її перерахунку та виплаті ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2023 перерахунок та виплату нарахованої пенсії без обмеження максимальним розміром та з урахуванням усіх встановлених йому підвищень та доплат до пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію, призначену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення суду у справі №340/9400/23 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.09.2023 без обмеження її максимальним розміром. Після проведення з 01.09.2023 перерахунку пенсії та її виплати розмір пенсії позивача обмежено відповідачем розміром, обчисленим на виконання рішення суду (без врахування нарахованої індексації), з посиланням на те, що розмір пенсії перевищує максимальний розмір (20930 грн) і тому її розмір повинен залишитись на рівні 47896,70 грн. Позивач звертає увагу, що змін у чинному законодавстві України, які створюють підстави для обмеження розміру пенсії, не відбулося, а тому рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.02.2022 у справі №340/10978/21 залишається обов'язковим для виконання і для врахування до пенсії позивача сум індексації згідно постанов Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022, №168 від 24.92.2023, №158 від 23.02.2024 незалежно від того, перевищує при цьому розмір пенсії максимальним розміром (23610 грн), чи ні та подальшої її виплати без обмеження розміром, обчисленим на виконання попереднього рішення суду.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 липня 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування обмеження пенсії максимальним розміром при проведенні її перерахунку та виплаті ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 з 01.09.2023 перерахунок та виплату нарахованої пенсії без обмеження максимальним розміром та з урахуванням усіх встановлених йому підвищень та доплат до пенсії.

В задоволені інших вимог відмовлено.

Суд виходив з того, що відповідно до правового регулювання спірного питання з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року з 20.12.2016 відсутня частина сьома статті 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою встановлено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тому, суд зазначив, що всі подальші зміни, внесені до вказаної норми, є нереалізованими, що узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 16 жовтня 2018 року у справі №522/16882/17 та від 31 січня 2019 року у справі №638/6363/17.

Суд встановив, що на виконання рішення суду у справі №340/9400/23 від 12.12.2023 відповідачем не застосовано обмеження пенсії позивача максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, натомість відповідачем обмежено виплату пенсії позивача сумою у розмірі 47 896,7 грн і правомірність такого обмеження відповідачем не доведено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції через порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи.

Відповідач зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права в частині виплати пенсії без обмеження граничного розміру. Судом не враховано, що частиною сьомою статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774-VIII від 06.12.2016 внесені зміни до статті 43 Закону №2262-ХІІ та зазначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. І цим же Законом передбачено, що вказані обмеження застосовуються до осіб незалежно від дати призначення пенсії. Посилаючись на правові висновки, викладені в постановах Верховного Суду від 03 липня 2018 року у справі №554/8998/16-а, від 28 березня 2019 року у справі №553/3616/16-а, скаржник наполягає, що на даний час розмір пенсії із урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 311 КАС України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФ України в Донецькій області, з 01.03.2004 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду №200/4888/22 від 05.06.2023 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Донецькій області» №33/25-2326 від 10.08.2021, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262- ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» здійснивши виплату з урахуванням виплачених сум.

В межах адміністративної справи Кіровоградського окружного адміністративного суду №340/9400/23 між тими ж сторонами вирішувався спір з приводу не виплати ОСОБА_1 після перерахунку пенсії щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 та обмеження пенсії максимальним розміром.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.12.2023 №340/9400/23, яке набрало законної сили 02.05.2024, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14.07.2021.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити з 01 листопада 2023 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14.07.2021.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосуванням обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність при здійсненні її перерахунку з 01 вересня 2023 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01 вересня 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років без обмеження пенсії максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання вказаного рішення суду №340/9400/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 01.06.2024 здійснило перерахунок пенсії позивача, відповідно до якого розмір пенсії склав 51396,70 грн, з урахуванням максимального розміру пенсія складає 47896,70 грн.

Відповідно до розрахунку пенсійного органу основний розмір пенсії позивача - 47725,88 грн (91% суми грошового забезпечення 52446,02 грн); індексація базового ОСНП 2024 (47725,88*0,0796) - 1500,00 грн, щомісячна доплата відповідно до постанови КМУ №713 від 14.07.2021 - 2000,00 грн, 2 категорія ЧАЕС - 170,82 грн.

До виплати 01.06.2024 призначено 47896,70 грн з урахуванням максимального розміру пенсії.

Разом з тим, згідно з протоколом за пенсійною справою позивача всього призначено - 59578,32 грн, що складається: основний розмір пенсії (91% грошового забезпечення 52446,02 грн) - 47725,88 грн, індексація базового ОСНП 2022 (47725,88*0,140) - 6681,62 грн, індексація базового ОСНП 2023 (54407,5*0,197) - 1500 грн, індексація базового ОСНП 2024 (55907,5*0,0796) - 1500 грн, щомісячна доплата відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 №713 - 2000,00 грн, 2 категорія ЧАЕС - 170,82 грн.

Збільшення ОСНП на суму 39897,33 грн. Підсумок: загальний розмір пенсії 47896,70 грн (основний розмір пенсії - 47725,88 грн, 2 категорія ЧАЕС - 170,82 грн).

Відповідно до складеного пенсійним органом розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за період вересень 2023 року - травень 2024 року позивачу підлягало виплаті 39562,07 грн (вересень-жовтень 2023 року), 47896,70 грн (листопад 2023 року - травень 2024 року). Фактично виплачено 12595,37 грн (вересень-жовтень 2023 року), 20930,00 грн (листопад 2023 року - лютий 2024 року), 23610,00 грн (березень - травень 2024 року).

Дослідивши наявні у справі документи з пенсійної справи позивача, суд апеляційної інстанції з'ясував таке.

Станом на 01.03.2023 основний розмір пенсії позивача становив - 7828,55 грн (91% грошового забезпечення 8602,80 грн).

В свою чергу сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 8602,80 грн складається із сум: 3100,000 - посадовий оклад, оклад за військове звання - 2400,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 2750,00 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 310,00 грн, премія 5% - 42,80 грн.

Розмір пенсії з доплатами (надбавками) - 12595,37 грн: індексація базового ОСНП 2022 (7828,55*0,140) - 1096,00 грн, індексація базового ОСНП 2023 (8924,55*0,197) - 1500 грн, щомісячна доплата відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 №713 - 2000,00 грн, 2 категорія ЧАЕС -170,82 грн.

З 01.11.2023 внаслідок перерахунку на підставі рішення основний розмір пенсії позивача становив 47725,88 грн (91% грошового забезпечення 52446,02 грн).

В свою чергу сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 52446,02 грн складається із сум: 3100,000 - посадовий оклад, оклад за військове звання - 2400,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 2750,00 грн, додаткові види грошового забезпечення (надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 10%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 245,95%) - 44196,02 грн.

Розмір пенсії з доплатами (надбавками) 56078,32 грн: індексація базового ОСНП 2022 (47725,88*0,140) - 6681,62 грн, індексація базового ОСНП 2023 (54407,5*0,197) - 1500 грн, 2 категорія ЧАЕС -170,82 грн.

З урахуванням максимального розміру пенсії - 20930,00 грн.

З 01.03.2024 перераховано пенсію і її розмір склав (з надбавками) 57578,22 грн: основний розмір пенсії позивача 47725,88 грн (91% грошового забезпечення 52446,02 грн.), індексація базового ОСНП 2022 (47725,88*0,140) - 6681,62 грн, індексація базового ОСНП 2023 (54407,5*0,197) - 1500 грн, індексація базового ОСНП 2024 (55907,5*0,0796) - 1500 грн, 2 категорія ЧАЕС -170,82 грн.

З урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн.

Збільшення ОСНП на суму 39897,33 грн визначено пенсійним органом як різниця між основним розміром пенсії позивача - 7828,55 грн до перерахунку і основним розміром пенсії після перерахунку на підставі рішення суду 47725,88 грн.

Суд апеляційної інстанції, не розглядаючи питання щодо повноти і правильності виконання пенсійним органом попередніх судових рішень між тими ж сторонами, (зокрема, рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.12.2023 №340/9400/23), як таке, що перебуває в межах судового контролю відповідно до ст. 382, 383 КАС України, виходить з того, що спірним у цій справі є питання нарахування та виплати пенсії позивачу з обмеженням її максимальним розміром 47896,70 грн (основний розмір пенсії - 47725,88 грн, 2 категорія ЧАЕС - 170,82 грн), тобто без урахуванням індексації, встановленої згідно постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», №185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та доплати 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Частиною 3 статті 63 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за Законом України №2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч.4 ст. 63 Закону України №2262-ХІІ).

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

У преамбулі постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 зазначено, що ця постанова прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.

Відповідно до цієї постанови №713 установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. №2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Таким чином, з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону України №2262-ХІІ до 01.03.2018 установлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн, виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права свідчить, що перерахунок пенсії, проведення якого, згідно з абзацом 3 пункту 1 постанови №713, є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених, відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України №2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме: зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії, у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений у постановах Верховного Суду від 08.11.2022 по справі №420/2473/22, від 01.05.2023 по справі №300/2963/22.

Як встановлено судом вище, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2023 у справі №200/4888/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Донецькій області» №33/25-2326 від 10.08.2021, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262- ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

На підставі означеного рішення суду пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого основний розмір пенсії позивача збільшився з 7828,55 грн до 47725,88 грн (збільшення на суму 39897,33 грн).

З приводу такого перерахунку суд апеляційної інстанції враховує, що 11.11.2015 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015.

Пунктом 7 Постанови №988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

Такий порядок затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», який набрав чинності 27.05.2016.

Тобто, у встановлений Постановою №988 двотижневий строк уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ України не було затверджено порядку і умов грошового забезпечення поліцейських, внаслідок чого у січні 2016 року поліцейські фактично не отримували доплат, додаткових видів грошового забезпечення через неприйняття уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ України відповідного нормативно-правового акта.

В подальшому, відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 №3 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 24.02.2018,

Відповідно до абз.3 п.3 цієї постанови №103 Кабінет Міністрів України встановив перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Зміст наведеної норми пункту 3 Постанови №103 свідчить, що законодавець пов'язав перерахунок пенсій відповідній категорії осіб, які отримують пенсію за Законом №2262-ХІІ з 01.01.2016 із складовими грошового забезпечення поліцейського, у тому числі щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавками, доплатами, підвищеннями), які фактично виплачувались поліцейським у січні 2016 року, оскільки пов'язав їх із сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування саме за січень 2016 року.

Проте, такі обставини не можуть ставитись у залежність з правом на належаний розмір пенсійного забезпечення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених у статті 43 Закону №2262-ХІІ.

При цьому пунктом 2 вказаного вище наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» визначено, що він застосовується з дня набрання чинності Законом №580-VIII, тобто з 07.11.2015.

Пунктом 3 розділу І Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, розділом ІІ Порядку №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за учене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

У свою чергу рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, в адміністративній справі №826/12704/18, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови №103.

Саме такі обставини зумовили прийняття Донецьким окружним адміністративним судом рішення від 05.06.2023 у справі №200/4888/22 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі виданої довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року.

Разом з цим, суд враховує, що законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, тому величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення "розміру" перерахунку пенсій. В той же час орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону №2262-XII.

До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що частина третя статті 1-1 Закону №2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вказане свідчить про суперечність положень пункту 3 Постанови №103 нормам Закону №2262-ХІІ, про що також, було зазначено й у висновках судів, які розглядали справу №826/12704/18, наслідком чого було ухвалення рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, про визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови №103.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до ст. 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі №913/204/18, від 10.03.2020 у справі №160/1088/19).

Отже, з огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС України правила, у період чинності пункту 3 Постанови №103 у правовідносинах щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, мав застосовуватися Закон №2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасована ця норма постанови Уряду судом).

Таким чином, зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у ст.43 Закону №2262-ХІІ та в повному розмірі.

Отже, перерахунок пенсії позивача, проведений пенсійним органом на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2023 у справі №200/4888/22 з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, внаслідок чого то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови №713, що і було встановлено рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.12.2023 №340/9400/23.

Відповідно, не є перерахунком пенсії позивача у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії перерахунок пенсії на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.12.2023 №340/9400/23, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити з 01 листопада 2023 року нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14.07.2021.

Проведений пенсійним органом перерахунок пенсії позивача у зв'язку з виконанням рішень суду з метою усунення порушеного права позивача, незалежно від розміру збільшення пенсії внаслідок такого перерахунку, не є підставою для позбавлення позивача права на отримання доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021.

Також суд апеляційної інстанції вважає протиправним неврахування відповідачем під час визначення розміру пенсії позивача індексації, встановленої згідно постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», №185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», оскільки перерахунок пенсії в даному випадку не обумовлений зміною (збільшенням) розміру грошового забезпечення за відповідною посадою позивача.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ передбачено підвищення пенсій у зв'язку з індексацією грошових доходів населення.

Частиною п'ятою статті 2 Закону №1282-XII встановлено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до статті 64 Закону №2262-ХІІ в редакції з урахуванням змін, внесених Законом №2040-IX (застосовується з 1 березня 2022 року), у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

В свою чергу частиною другою статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону №2040-IX, яка застосовується з 01.03.2022, визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

16.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пунктом 2 якої установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (Офіційний вісник України, 2021 р., №57, ст. 3525).

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України №168 з 01 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 10 цієї постанови №168 установлено, що:

у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Пунктом 1 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 цієї Постанови №185 з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., №26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Стосовно положень, яке міститься в п.2 означених постанов Кабінету Міністрів України, щодо підвищення пенсій на коефіцієнт збільшення в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, суд апеляційної інстанції вважає, що виходячи з загальних правил ч.3 ст. 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

У спірних правовідносинах наведені положення постанов Кабінету Міністрів України №118, №168 та 185 не відповідають приписам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, які є спеціальними, тому відповідач мав застосовувати саме вказані норми Закону №2262-XII.

Суд апеляційної інстанції вважає помилковим посилання відповідача на правову позицію Верховного Суду у постанові від 28 березня 2019 року у справі №553/3616/16-а, оскільки спірні обставини у вказаній справі мали місце до 20 грудня 2016 року дня, коли Конституційний Суд України вперше визнав неконституційними положення про обмеження максимальним розміром пенсій, що призначені на підставі спеціального закону - Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З огляду на вищенаведене, суд апеляційної інстанції вважає, що відповідачем згідно протоколу за пенсійною справою позивача правильно визначено розмір пенсії (з надбавками та доплатами) - 59578,32 грн, що складається: основний розмір пенсії (91% грошового забезпечення 52446,02 грн) - 47725,88 грн, індексація базового ОСНП 2022 - 6681,62 грн, індексація базового ОСНП 2023 - 1500 грн, індексація базового ОСНП 2024 - 1500 грн., щомісячна доплата відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 №713 - 2000,00 грн, 2 категорія ЧАЕС - 170,82 грн. Втім протиправно обмежено максимальний розмір пенсії позивача сумою 47896,70 грн (основний розмір пенсії - 47725,88 грн, 2 категорія ЧАЕС - 170,82 грн).

Оскільки такий перерахунок та виплату пенсії позивачу з обмеженням максимальним розміром здійснено з 01 вересня 2023 року, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції про часткове задоволення позову.

Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 липня 2024 року у справі №340/4465/24 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Н.А. Бишевська

суддя Я.В. Семененко