Справа № 2-а- 1000/2010/1231
09 листопада 2010 року Стахановський міський суд Луганської області у складі головуючого судді Бондаренко Н.О. в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в м. Стаханові Луганської області про визнання бездіяльності неправомірною, покладення зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ліквідатору аварії на ЧАЕС,
Позивач, звернувшись до суду з позовом, вказав, що він є інвалідом війни 2 групи з 2000 року, як ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Втратив з вини держави майже 75 % працездатності. Відповідач сплачує йому пенсію, що не відповідає діючому законодавству, а саме Закону України „ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, відповідно до ст.. 54 якого, такій категорії пенсіонерів державна пенсія не може бути меншою ніж 8 мінімальних пенсій за віком. Державна пенсія, призначена відповідно до ст.. 54 Закону України „ Про статус та соціальній захист осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України „ Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 27 грудня 2005 року № 1293 учасникам ліквідації наслідків аварії на чорнобильській АЕС у 1986 році підвищується в 3,5 рази. Потім ця сума збільшується та перераховується відповідно до розміру прожиткового мінімуму, та мінімальної пенсії за віком, встановлених Законами України про Державний бюджет за 2008 роки,2009,2010 роки. Він звернувся до відповідача з проханням зробити перерахунок пенсії , отримав письмову відмову. Просить суд визнати дії та бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові по призначенню та перерахунку пенсії незаконними, як такі, що порушують його права та свободи, зобов'язати відповідача зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії, встановити та сплатити основну державну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, розраховуючи з розміру мінімальної пенсії за віком не менше розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та помножити її у 3,5 рази, з 01.05.2010 року.
Позивач ОСОБА_1 до судового засідання не явився , надав суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі , з участю його представника.
Представник ОСОБА_1 - ОСОБА_3 до судового засідання не явився, надав заяву, де просить справу розглядати у його відсутність.
Відповідач не визнав позов у повному обсязі надав заперечення, в яких вказав, що рішенням суду раніше було зобов'язано УПФУ зробити перерахунок пенсії позивачу у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком та дійшов до висновку що згідно діючого законодавства України в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з чорнобильською катастрофою не могли бути нижчими по 1 групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком, по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком, по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Позивач не бере до уваги, що при застосуванні постанови КМУ № 1293 від 27 грудня 2005 року, пунктом 2 встановлено мінімальний розмір пенсії, передбачений ч. 4 ст. 54 Закону, не може бути нижчим для інваліді з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , що до яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, 1 групи - 540 грн., 2 групи -500 грн., 111 групи 467 грн. Тобто, позивач просить суд застосувати п. 1 постанови КМУ № 1293 від 27.12.2005 року без урахування п. 2, яким встановлюється мінімальний розмір пенсії . Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади , діяльність якого координується Кабінетом Міністрів України. Конкретні розміри пенсій , доплат до них встановлюється Постановами КМУ . Крім того, позивачем пропущено строк для звернення до суду за захистом своїх прав, бо строк звернення до суду лише півроку, а вимога пред'явлена з 01.05.2010 року. Просить справу розглядати без участі представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню .
У судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом війни 2 групи з 2000 року , як ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильськй АЕС 1 категорії . Втрата працездатності - 75 %.. Ця обставина підтверджується наступними документами - посвідченням серії НОМЕР_1 від 27 квітня 1995 року, вкладкою № 067035 до посвідчення, посвідченням серії НОМЕР_3 від 27.10.2010 р., довідкою МСЕ серії № 2-20 СМ за № 0033812, військовим квитком НОМЕР_2.
З 2006 року ОСОБА_1 встановлена державна пенсія 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи з того, що відповідно до ст.. 54 Закону України „ Про статус та соціальний захист осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи „ , державна пенсія не може бути меншою ніж 8 мінімальних пенсій за віком.
Державна пенсія, призначена відповідно до ст.. 54 Закону України „ Про статус та соціальний захист осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи” відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету міністрів України „ „ Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 27 грудня 20005 року № 1293 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році підвищується в 3,5 рази. Потім ця сума збільшується та перераховується відповідно до розміру прожиткового мінімуму, та мінімальної пенсії за віком, встановлених Законами України про Державний бюджет за 2008 роки, 2009 роки, 2010 роки.
Конституційний Суд України у рішенні № 8-рп/2005 по справі № 1-21/205 з питання реалізації права на соціальний захист зазначив неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема належать громадяни яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішенні Конституційного суду зазначалось, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається / аналогічно рішення Конституційного суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року №рп/2002 від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004 року, від 1 грудня 2004 року № 20-рп/2004, від 22.05.2008 року, № 10-рп/2008 року, від 27.11.2008 року № 26-рп/2008/.
Відповідно до Конституції України, ст.. 46, пенсії, інші види соціальних виплат і допомоги, що є основним джерелом існування, повинні забезпечувати рівень життя не нижче прожиткового мінімуму, установленому законом, відповідно до ст.. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів, або внесені змін до чинних законів.
Згідно ст.. 19 ЗУ „ Про пенсійне забезпечення” та ст.. 28 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який, відповідно до статті 19 Закону України „ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії „ визначається виключно законами України
Виходячи з наведеного, суд вважає , що посилання відповідача на те, що розрахунок пенсії позивачеві зроблено у відповідності до діючого законодавства, є безпідставними, оскільки вони суперечать загальним засадам пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, а доводи позивача заслуговують на увагу.
Відповідно до ст.. 87 Закону України „ Про пенсійне забезпечення” , суми пенсії не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Таким чином, суд не вважає, що позивачем пропущений строк для звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав. Крім того, на думку суду позовна давність до вказаних вимог не може застосовуватися відповідно до норм Цивільного Кодексу України. В нашому випадку позивач втратив здоров'я та став інвалідом з провини держави внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки, яке належало державі, правонаступником якої є Україна. Вимога прямо випливає з того, що позивач - інвалід 2 групи. До того ж позивач - застрахована особа а пенсія є страхова виплата, яка сплачується страховиком.
Керуючись ст.. 46,124,129 Конституцією України, ст.. ст.. 2,49,51,70,71,122,161-163 КАС України, Законом України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Законом України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”,
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові про визнання бездіяльності відповідача по призначенню та перерахунку пенсії незаконними, як такі, що порушують його права та свободи, та зобов'язанні зробити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати бездіяльність відповідача Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові Луганської області по призначенню та перерахунку пенсії незаконними, як такі, що порушують права та свободи ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові Луганської області зробити перерахунок пенсії, встановити та сплатити основну державну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, розраховуючи з розміру мінімальної пенсії за віком не менше розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та помножити її у 3,5 рази, з 01.05.2010 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Донецького адміністративного апеляційного суду через Стахановський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий: