Справа № 2а-2493/10
Іменем України
24.06.2010 року Ленінський районний суд м. Луганська у складі:
головуючого судді - Масенко Д.Є.,
при секретарі - Філатовій Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Попаснянської міської ради до підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області про скасування постанови про накладення штрафу, -
В березні 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача та просив скасувати постанову про накладення штрафу.
В обґрунтування заявленої вимоги представник позивача зазначив, що 14.12.2009 р. до Попаснянської міської ради надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження по справі № 2а-71/08/1222 за рішенням Донецького апеляційного адміністративного суду про зобов'язання Попаснянської міської ради провести розрахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби ОСОБА_2
03.12.2009 р. державним виконавцем відкрито виконавче провадження та надано добровільний строк для виконання. У встановлений строк вимога щодо виплати не була виконана Попаснянською міською радою у зв'язку з тим, що в рішенні суду і у виконавчих документах не вказаний розмір вимог стягувача, тобто конкретна грошова сума, яка підлягає виплаті стягувачу. Державний виконавець ухиляється від роз'яснень щодо вимог стягувачу.
25.12.2009 р. Попаснянською міською радою був надісланий лист до Міністерства юстиції України з приводу незаконних дій з боку Підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області. 15.02.2010 р. до Попаснянської міської ради надійшов лист від Головного управління юстиції в Луганській області, в якому позивач не отримав відповідь про розмір вимог стягувача.
15.02.2010 р. на адресу Попаснянської міської ради надійшла постанова про накладення штрафу в розмірі 340,00 грн. у зв'язку з невиконанням виконавчого листа № 2а-71/08/1222 про зобов'язання Попаснянської міської ради провести розрахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби ОСОБА_2, виданого 24.11.2009 р. Попаснянським районним судом Луганської області.
17.02.2010 р. Попаснянською міською радою був надісланий лист до відповідача з проханням надати роз'яснення про розмір вимог стягувача, вказати конкретну грошову суму, яка підлягає стягненню.
Позивач вважає, що Попаснянська міська рада не має можливості виконати вимогу державного виконавця про сплату зобов'язання у зв'язку з тим, що у виконавчих документах та в рішенні суду не вказаний розмір вимог стягувача.
В судове засідання представник позивача не прибув, до початку слухання справи надав суду заяву про розгляд справи без його участі, просив задовольнити позовні вимоги.
Відповідач належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, свого представника в судове засідання не направив, причин неявки суду не повідомив, заяв про розгляд справи у його відсутності до суду не надходило, що відповідно до положень ст. 128 КАС України є підставою для вирішення справи на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши надані докази, суд дійшов наступного.
На підставі ст. 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження адміністративних актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішуються адміністративними судами за місцем проживання (перебування знаходження) позивача.
У відповідності зі ст. 2 Закону України « Про виконавче провадження», примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Відповідно до Закону України "Про державну виконавчу службу" примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції .
Як встановлено у судовому засіданні, на виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2009 року , якою зобов'язано позивача Попаснянську міську раду провести розрахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби ОСОБА_2 у відповідності до приписів ст.. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідачем ППВР ВДВС ГУЮ у Луганській області було відкрито виконавче провадження постановою ВП № 16341977 від 03.12.2009, яку позивач отримав 14.12.2009 року.
В судовому засіданні встановлено, що Попаснянська міська рада Луганської області звернулася до Міністерства юстиції України з листом про сприяння у вирішенні питання щодо зупинення виконавчого провадження за виконавчим листом № 2а-71/08/1222, виданого 24.11.2009 року Попаснянським районним судом Луганської області, оскільки вони постанову Донецького апеляційного адміністративного суду отримали лише 15.12.2009 року та мають намір звернутись з касаційною скаргою до ВАСУ. Крім того боржнику з постанови про відкриття виконавчого провадження не зрозуміло який саме розмір вимог стягувача. Згідно копії заяви позивача на ім'я відповідача від 17.02.2010 року № 1307-382 Попаснянська міська рада Луганської області вдруге просила відкласти провадження виконавчих дій за рішенням Попаснянського районного суду Луганської області та надати роз'яснення про розмір вимог стягувача.
04 лютого 2010 року заступником начальника Підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області ОСОБА_3 винесено постанову ВП № 16341977 про накладення штрафу на Попаснянську міську раду Луганської області штрафу за невиконання рішення суду у розмірі 340,00 грн. за виконавчим листом № 2а-71/08/1222, виданого 24.11.2009 року Попаснянським районним судом Луганської області.
Згідно ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
Статтею 5 Закону України «Про виконавче провадження» також передбачено, що державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право накладати стягнення у вигляді штрафу на громадян і посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Статтею 87 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу в розмірі від двох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на боржника - юридичну особу - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та призначає новий строк для виконання.
Постанова державного виконавця про накладення штрафу може бути оскаржена до начальника відповідного органу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець або до суду в 10-денний строк.
Тобто, право державного виконавця виносити постанову про накладення штрафу надано лише у випадку невиконання судового рішення без поважних причин.
Згідно ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження» у разі якщо резолютивна частина рішення, викладена у виконавчому документі, є незрозумілою, державний виконавець, а також сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення відповідного рішення чи змісту документа.
Згідно ст. 32 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що перешкоджають провадженню виконавчих дій або несвоєчасного одержання сторонами документів виконавчого провадження, внаслідок чого вони були позбавлені можливості використати надані їм цим Законом права, державний виконавець може відкласти виконавчі дії за заявою стягувача або за заявою боржника, або з власної ініціативи на строк до 10 днів. Про відкладення провадження виконавчих дій державний виконавець виносить відповідну постанову, про що повідомляє сторони, суд або інший орган, який видав виконавчий документ.
Позивачем надано до суду докази на підтвердження того, що він не може виконати судове рішення з об'єктивних причин, а саме, звернення до Підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області про неможливість виконання рішення суду за виконавчим листом № 2а-71/08, у зв'язку з необхідністю його роз'яснення.
Таким чином, позивач надав суду належні докази в обґрунтування позовних вимог про скасування постанови заступника начальника ППВР ВДВС Головного управління юстиції у Луганській області ОСОБА_3 від 04.02.2010р. серії ВП № 16341977 про накладення штрафу у розмірі 340 грн., як це передбачено частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, що є підставою для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.17, 18, 94, 100, 158-163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про виконавче провадження» суд,-
Позовні вимоги Попаснянської міської ради Луганської області до підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області про скасування постанови про накладення штрафу задовольнити повністю.
Скасувати постанову заступника начальника Підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області ОСОБА_3 від 04.02.2010 ВП № 16341977 про накладення на Попаснянську міську раду Луганської області штрафу за невиконання рішення суду у розмірі 340,00 грн.(триста сорок гривень нуль копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Луганська шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.