Рішення від 23.12.2024 по справі 520/18994/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

23 грудня 2024 року № 520/18994/24

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, буд.34, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 13967927), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5,м. Харків, 61022, кодЄДРПОУ14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 17.05.2024 № 205050003157 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком застосувавши показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 грн. шляхом послідовного збільшення на коефіцієнти у розмірах: 1,17 відповідно до постанови КМУ від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій в 2019 році» з 01.03.2019, 1,11 відповідно до Постанови КМУ № 251 від 01 квітня 2020 року “Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» з 01.05.2020 року, 1,11 відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» з 01.03.2021, 1,14 відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 01.03.2022, 1,197 (відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023, 1,0796 відповідно до постанови від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" з 01.03.2024.

Ухвалою від 17.07.2024р. позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 19.08.2024р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 13.05.2018 отримує пенсію за віком. Однак, при розрахунку пенсії в 2018 році відповідачем було неправомірно та безпідставно взято показник середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки (3764,40 грн.), замість вірного 2016-2017 роки (5377,90 грн.). Зазначає, що бездіяльність відповідача, яка полягає у незастосуванні вірного показника середньої заробітної плати з якої сплачено страхові внески за 2016-2017 pp. має наслідком нарахування пенсії позивачу в значно меншому розмірі. З урахуванням зазначеного просить позовні вимоги задовольнити. Крім того позивач зазначає, що відповідач безпідставно не збільшив розмір його пенсії на коефіцієнти у розмірах: 1,17 відповідно до постанови КМУ від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій в 2019 році» з 01.03.2019, 1,11 відповідно до Постанови КМУ № 251 від 01 квітня 2020 року “Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» з 01.05.2020 року, 1,11 відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» з 01.03.2021, 1,14 відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 01.03.2022, 1,197 (відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023, 1,0796 відповідно до постанови від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" з 01.03.2024.

Представниками відповідачів надано відзиви на позов, у якому останні зазначили, що Управління у спірних правовідносинах діяли згідно чинного законодавства, просили в задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Суд приймає до уваги, що відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2019 року по справі 520/1484/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправним та скасувати рішення №894 від 17.08.2018 року про відмову в заліку ОСОБА_1 періодів: навчання з 01.09.1978р. по 15.07.1981 р., служби в армії з 02.11.1981 р. по 14.12.1983р., праці з 01.07.1986р. по 21.12.2004р., до стажу тракториста в колгоспі ім.Леніна, в КСП ім.Леніна, СТОВ “Гусарівське». Зобов'язано Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області зарахувати ОСОБА_1 в стаж роботи трактористом періоди: навчання з 01.09.1978р. по 15.07.1981р., служби в армії з 02.11.1981 р. по 14.12.1983р., праці з 01.07.1986р. по 21.12.2004р., до стажу тракториста в колгоспі ім.Леніна, в КСП ім.Леніна, СТОВ "Гусарівське". Визнано відмову Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити позивачу пенсію згідно п."в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" протиправною та скасувати. Зобов'язано Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити ОСОБА_1 пенсію згідно п. “в» ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» з 13.05.2018 року та здійснити виплату. Стягнуто на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 2305 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань з Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області .

Отже судом встановлено, що на виконання Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2019 року по справі 520/1484/19, з 13.05.2018 року позивачу призначено та виплачується пенсія за віком, згідно п. “в» ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення».

Згідно з розрахунку для обчислення пенсії позивача, пенсію позивачу обраховано із застосуванням середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 роки, однак відповідач виходив з суми 3764,40грн.

09.05.2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку його пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2016 та 2017 роки), який складає 5377,90 грн.

З 01.04.2021р. органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер. Можливість застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 р. №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за № 339/35961. За правилами екстериторіальності Головного управління Пенсійного фонду України Пенсійного фонду України в Харківській області визначене для її розгляду.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

Зазначена заява опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням ПФУ в Полтавській області, згідно п.4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058 затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 15.11.2005 р. №22-1.

Рішенням Головним управлінням ПФУ в Полтавській області від 17.05.2024 № 205050003157, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії.

Позивача повідомлено, що підстави для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) з якої сплачено страхові внески у 2016-2017 роках у розмірі 5377,90грн., тобто, за три попередніх роки перед зверненням, відсутні.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон №1058-ІV).

Згідно зі статтею 1 Закону № 1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 9 Закону №1058-ІV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно із статтею 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Відповідно до частини другої статті 40 Закону України № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Крім того, відповідно до абзацу 4 частини 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Судом встановлено, що 11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким внесено зміни до Закону №1058-ІV.

Відповідно до положень пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Згідно з абзацом 2 пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Частиною першою статті 25 Закону №1058-ІV передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

См х Вс

Кс = -----------, де:

100% х 12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Отже, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, згідно з положеннями пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року.

Середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016 рік становить - 4482,35 грн., за 2017 рік - 6273,45 грн. Відповідно показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017 роки становить 5377,90 грн.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що при розрахунку заробітку для обчислення позивачу пенсії повинен застосовуватися середній заробіток за попередні два роки в сумі 5377,90 грн., оскільки позивачу призначено пенсію за віком з 13.05.2018.

Однак, при розрахунку пенсії в 2018 році відповідачем було неправомірно та безпідставно було обраховано показник середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 3764,40 грн.

Отже, ГУ ПФУ в Полтавській області протиправно відмовлено позивачу в перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016 - 2017 роки, що становить 5377,90 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 17.05.2024 № 205050003157 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Крім того, суд вважає, за необхідне, на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, вийти за межі позовних вимог та задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо розрахунку пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016-2017 роки - у розмірі 3764,40 грн. та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058- IV, застосовуючи показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017 роки у сумі 5377,90грн, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 13.05.2018.

Щодо решти позовних вимог, суд вважає їх передчасними, спрямованими на майбутнє, отже такими, що задоволенню не підлягають, оскільки обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду, наразі спір з приводу вказаних обставин відсутній, оскільки перерахунок пенсії позивачу на виконання цього рішення суду ще не проведений.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, буд.34, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 13967927), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5,м. Харків, 61022, кодЄДРПОУ14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 17.05.2024 № 205050003157 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Вийти за межі позовних вимог.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо розрахунку пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016-2017 роки - у розмірі 3764,40 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з дати її призначення, застосовуючи показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017 роки у сумі 5377,90 грн, з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 2906 (дві тисячі дев'ятсот шість) грн. 88 коп., в тому числі: за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під.3, пов.2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) у розмірі 1453 (одна тисяча чотириста п'ятдесят три) грн. 44коп. та за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, буд.34, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) у розмірі 1453 (одна тисяча чотириста п'ятдесят три) грн. 44коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Рубан В.В.