Постанова від 16.12.2024 по справі 444/4995/24

Справа № 444/4995/24

Провадження № 3/444/2367/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2024 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Олещук М. М., вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від ВП №1 Золочівського РВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовець, реєстраційний номер облікової картки платника податків не встановлено,-

за ч.1 ст.130, ч.1 ст.122-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ :

Поліцейським відділення поліції №1 (м.Броди) Золочівського РВП ГУНП у Львівській області старшим сержантом поліції Паламарчук Павлом Мирославовичем 16.11.2024 року складено відносно гр. ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 174818 за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Окрім того, поліцейським відділення поліції №1 (м.Броди) Золочівського РВП ГУНП у Львівській області старшим сержантом поліції Паламарчук Павлом Мирославовичем 16.11.2024 року складено відносно гр. ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №174825 за ч.1 ст.122-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

25.11.2024 року супровідним листом ВП №1 Золочівського РВП ГУНП у Львівській областіматеріали справи відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130, ч.1 ст.122-2 КУпАП направлено для розгляду до Жовківського районного суду Львівської області.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями судову справу відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130, ч.1 ст.122-2 КУпАП для розгляду по суті передано судді Олещук М.М.

Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити правильність складення протоколу про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Із змісту ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вимогами ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст.254 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Із оглянутих матеріалів справи встановлено, що відносно ОСОБА_1 складено два протоколи про адміністративне правопорушення передбачені ч.1 ст.130 та ч.1 ст.122-2 КУпАП, вищевказані два протоколи про адміністративні правопорушенні вшито в матеріали однієї справи.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від матеріали справи за ч.1 ст.130 КУпАП складені відносно ОСОБА_1 передано для розгляду по суті судді Жовківського районного суду Львівської області Олещук М.М.

Згідно з ст.36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.

Відповідно до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення, яка затверджена Наказом Міністерства юстиції України 09 грудня 2020 року № 4248/5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10 грудня 2020 р. за № 1231/35514 (надалі-Інструкція), зокрема розділом ІІ встановлено особливості оформлення матеріалів, а саме в п.6 зазначено, що у разі вчинення однією особою двох або більше адміністративних правопорушень протокол про адміністративне правопорушення складається щодо кожного правопорушення окремо, пунктом 14 вищевказаної Інструкції передбачено, що складений протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, формуються у справу.

Тобто уповноваженою посадовою особою яка складає протокол про адміністративне правопорушення необхідно сформувати справу щодо кожного протоколу про адміністративне правопорушення, незважаючи на кількість вчинених особою адміністративних правопорушень.

Відповідно до п.9 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 1376, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема, у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).

Однак, в протоколі про адміністративне правопорушення в графі «до протоколу додаються» зазначено лише загальну фразу «матеріали справи».

Таким чином, вказаний протокол не відповідає вимогам, встановленим до нього чинним законодавством, що перешкоджає постановленню у справі законного й обґрунтованого судового рішення.

Відповідно до Інструкції, а саме як передбачено розділом 2 п. 2, протокол про адміністративне правопорушення складається українською мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративні правопорушення підписаний особою, щодо якої він складений.

А тому всі внесені зміни в протокол про адміністративне правопорушення повинні бути обумовлені з особами, яких дані документи стосуються та вносяться після погодження з ними.

З врахуванням наведеного, в разі внесення змін в протокол, такі уповноваженою особою, яка складає протокол чи схему дорожньо-транспортної пригоди, необхідно обумовити з особами, яких вони стосуються, із проставленням відповідного запису та їх розписки про це.

Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. №14 із останніми змінами та доповненнями від 19.12.2008 року).

Зазначені недоліки складених матеріалів є суттєвими та перешкоджають всебічному, повному і об'єктивному з'ясуванні обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

У зв'язку із наведеним приходжу до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення необхідно повернути для належного оформлення в ВП №1 Золочівського РВП ГУНП у Львівській області.

Керуючись статтями 251, 256, 278, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-

ПОСТАНОВИВ :

Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130, ч.1 ст.122-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути на доопрацювання в ВП №1 Золочівського РВП ГУНП у Львівській області- для належного оформлення з підстав наведених у мотивувальній частині постанови, виконання вимог статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постанова суду остаточна та оскарженню не підлягає.

Суддя Олещук М. М.