18 грудня 2024 року м. Рівне №460/7348/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Греська О.Р за участю секретаря судового засідання Максімцевої В.Ю. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Ромашко Л.Г.,
відповідача: представник не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту відповідач) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо розгляду заяви від 07.05.2024 про надання відстрочки від призову під час мобілізації; зобов'язання відповідача розглянути заяву та прийняти рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин).
Позов мотивований тим, що відповідач протиправно не розглянув заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Ухвалою суду від 15.07.2024 прийнято позовну до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
22.07.2024 до суду надійшла заява позивача про забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_1 вживати будь-які заходи з метою мобілізації ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 23.07.2024 у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову відмовлено повністю.
05.08.2024 відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позову повністю. Вказав, що позивач не перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв'язку з чим останній не мав повноважень розглядати заяву позивача.
Ухвалою суду від 30.08.2024 витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_3 відомості про перебування на обліку ОСОБА_1 у ІНФОРМАЦІЯ_4 .
На виконання зазначеної ухвали ІНФОРМАЦІЯ_5 суду подано лист від 27.09.2024 №1/16844.
Ухвалою суду від 15.10.2024 вирішено перейти до розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Призначено судове засідання на 21.10.2024.
У судовому засіданні 21.10.2024 оголошено перерву на 30.10.2024.
У судовому засіданні 30.10.2024 ухвалою суду залишив позовну заяву без руху з підстав невідповідності позовної заяви вимогам ч.4 ст.161 КАС України. Запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду доказів того, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Ухвалою суду від 05.11.2024 позивачу продовжено процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви.
15.11.2024 позивач подав заяву на виконання вимог ухвали про залишення позовної без руху від 05.11.2024.
Ухвалою суду від 21.11.2024 продовжено судовий розгляд справи №460/7348/24. Призначено судове засідання на 18.12.2024.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
07.05.2024 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" на період встановлення інвалідності дружині, ОСОБА_2 та забезпечити внесення цих відомостей до військово-облікового документу та Єдиного електронного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг». До заяви додав: копію паспорту ОСОБА_1 , картки платника податків ОСОБА_1 , паспорту ОСОБА_2 , свідоцтва про шлюб, свідоцтва про народження ОСОБА_3 , довідки з акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААВ №493971.
На заяву позивача відповідач листом від 27.05.2024 №01/3093 надав відповідь, у якій зазначено, що згідно відомостей з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» позивач стоїть на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Відповідно, документи, які підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» необхідно подати до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за результатом розгляду заяви про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
На виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
У зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 року № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року, який діє досі.
За визначенням статті 1 Закону України від 21.10.1993 №3543-XII "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон №3543-XII) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 23 Закону №3543-XII визначені категорії громадян, для яких встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Так, згідно частини першої статті 23 Закону №3543-XII (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати.
На час виникнення спірних правовідносин Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, діяв в редакції затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487)
Цей Порядок визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно підпункту 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Таким чином, військовозобов'язані повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних та надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно з пунктом 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого:
- ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, віськовозобов'язаним та резервістам;
- розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Відповідно до пункту 20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Військово-обліковими документами є: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного; для резервістів - військовий квиток.
Таким чином, з метою реалізації права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаний повинен надати військово-обліковий документ та інші документи, за результатами розгляду яких військовими органами комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку приймається рішення про наявність або відсутність у особи права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався до відповідача із заявою про відстрочку від призову за мобілізацією. При цьому позивач до заяви не додав копію військово-облікового документа.
Відповідач в свою чергу повідомив, що позивач не перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 та повідомив про необхідність подання відповідних документів, які підтверджують право на відстрочку до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Крім цього, листом від 27.09.2024 №1/16844 на виконання вимог ухвали суду від 30.08.2024 ІНФОРМАЦІЯ_5 повідомив, що громадянин ОСОБА_1 , зареєстрований в АДРЕСА_1 , підлягає постановці на облік військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_2 . Військово-обліковий документ громадянину ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 не видавався.
У судовому засіданні 30.10.2024 представник позивача факту того, що позивач не перебуває на військовому обліку у відповідача не спростував, а зворотного матеріали справи не містять.
Оскільки позивач не надав відповідачу військово-обліковий документ, що посвідчує особу військовозобов'язаного та місце перебування на військовому обліку, то відповідач не мав правових підстав для розгляду заяви про надання відстрочки та прийняття будь-якого рішення з порушеного питання.
Крім того, позивач не надав будь-яких доказів перебування на військовому обліку саме у ІНФОРМАЦІЯ_6 , що, в свою чергу, виключає обов'язок останнього у прийняті рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин).
Щодо тверджень представника позивача, що у випадку, якщо питання надання відстрочки ОСОБА_1 від призову під час мобілізації не входить до повноважень ІНФОРМАЦІЯ_1 , то таке звернення в порядку, визначеному ст. 7 Закону України "Про звернення громадян", в термін не більше п'яти днів, мало бути переслане за належністю відповідному органу чи посадовій особі, суд зазначає наступне.
Предметом даного спору є визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо розгляду заяви від 07.05.2024 про надання відстрочки від призову під час мобілізації та зобов'язання відповідача розглянути заяву та прийняти рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що бездіяльність - це не вчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити. Суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення та дій, що входить до його виключної компетенції, та відповідно не вчинення дій щодо передачі на вирішення до іншого органу військового управління заяви позивача свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Однак, позивач не оскаржує таку бездіяльність та не просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не направлення заяви позивача про надання відстрочки від призову за належністю та не просить зобов'язати відповідача направити його заяву належному суб'єкту.
При цьому, суд також враховує, що із наданих сторонами та отриманих на виконання ухвали суду доказів неможливо встановити в якому із територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки перебуває на обліку позивач.
З огляду на вказане, суд не вбачає протиправної бездіяльності відповідача у спірних правовідносинах.
За відсутності ознак протиправної бездіяльності відповідача в частині нерозгляду заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відсутні й підстави для зобов'язання відповідача здійснити розгляд такої заяви.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Повний текст рішення складений 19 грудня 2024 року
Суддя Олег ГРЕСЬКО