18 грудня 2024 року м. Рівне №460/13298/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Д.Є. Махаринця, розглянувши в порядку письмового провадження заяву про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, ухваленого в адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
доГоловне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду
В провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі іменується - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області, яка полягає обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 без встановлення доплати до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , встановивши йому із 11 квітня 2023 року доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2023 у справі №460/13298/23 відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 набрало законної сили 14.12.2023, у зв'язку з чим позивачу 29.09.2023 видано виконавчий лист для його примусового виконання, на підставі якого відкрито виконавче провадження №73302745.
Окремою ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 у справі №460/13298/23 заяву ОСОБА_1 про визнання протиправним рішення, прийнятого суб'єктом владних повноважень відповідачем на виконання рішення суду, задоволено; визнано протиправними дії, вчинені на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі № 460/13298/23 щодо прийняття рішення Головного управління /ГУ/ Пенсійного фонду /ПФ/ України в Рівненській обл. № 956160151145 від 27.12.2023 про обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 із застосуванням «двоскладової формули» розрахунку; зобов'язано ГУ ПФ України в Рівненській області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі № 460/13298/23 у спосіб здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача без застосування «двоскладової формули» розрахунку, встановивши йому із 11.04.2023 доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії) за кожен рік роботи понад 20 років, передбаченого ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, чинній до 11.10.2017; зобов'язано ГУ ПФ України в Рівненській обл. повідомити Рівненський окружний адміністративний суд про вжиті заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, в строк до 11.05.2024.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2024 у справі №460/13298/23 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на окрему ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 про визнання протиправними дій, бездіяльності, рішень, вчинених суб'єктом владних повноважень відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі № 460/13298/23 залишено без задоволення, а згадану ухвалу суду без змін.
Рішенням №956020137522 від 16.05.2024 перераховано пенсію ОСОБА_2 шляхом встановлення йому доплати за понаднормовий стаж 4964,78 грн. Окрім цього, в червні 2024 року позивачу нараховано та виплачено заборгованість за рішенням суду.
На запит про доступ до публічної щодо підстав скасування доплати відповідач листом від 09.09.2024 №1700-0202-8/51247 повідомив, що 11.04.2023 до пенсії за віком, визначеної відповідно до статті 27 Закону, встановлено доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до частин 1, 2 статті 40 Закону) за кожен рік роботи понад 20 років - 4964,78 грн (24823,88 грн - заробітна плата х 20%). Починаючи з 11.04.2023 розмір пенсії ОСОБА_1 становив 14930,96 грн; у тому числі 4964,78 грн - доплата за 20 років понаднормового стажу, встановлена на виконання судового рішення.
Виплату пенсії у розмірі 14930,96 грн розпочато з червня 2024 року; доплату пенсії по перерахунку на виконання судових рішень за період з 11.04.2023 по 31.05.2024 в сумі 64488,62 грн проведено додатковою відомістю на виплату пенсій через установу уповноважено го банку у червні 2024 року.
Водночас згідно з електронною пенсійною справою, з 01.07.2024, на підставі заяви від 20.06.2024, проведено перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону - з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії за віком, та із заробітної плати, з якої обчислено пенсію.
Після зазначеного перерахунку з 01.07.2024 розмір пенсії позивача, визначений з урахуванням страхового стажу 42 роки 3 місяці 8 днів (зарахований по 31.05.2024 - на підставі відомостей реєстру застрахованих осіб, наявних на дату проведення такого перерахунку пенсії), коефіцієнт якого - 0,42250 та заробітної плати 26799,86 грн (за період з 01.07.2000 по 30.06.2015, коефіцієнт якої 3,35230), склав 11461,21 грн, у тому числі доплата за 7 років понаднормового стажу, визначена відповідно до норм статей 28, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на дату Вашого працевлаштування (1452,00 грн) - 101,64 грн (1452,00 грн х 7%).
Таким чином, з липня 2024 року відповідачем скасовано нараховану раніше ОСОБА_1 доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на яку захищене та відновлене судом.
ОСОБА_1 подав заяву про визнання протиправним дії, вчинені на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплату з липня 2024 року доплати до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії) за кожен рік роботи понад 20 років, передбачений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 11.10.2017. Звертає увагу на те, що резолютивна частина рішення суду не містить жодних положень про кінцеву дату нарахування на його користь зазначеного підвищення. Наголошує, що Рівненським окружним адміністративним судом: не переглядалось рішення суду у даній справі за нововиявленими або виключними обставинами; не скасовувалось його за результатом розгляду таких заяв; питання про поворот його виконання не ставилось у зв'язку з відсутністю підстав.
З огляду на вказане, позивач вважає, що при виконанні рішення суду відповідач діяв недобросовісно, всупереч судовому рішенню та не на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому дії щодо припинення нарахування та виплати підвищення до пенсії за понаднормовий стаж є протиправним.
Відповідно до ч. 5 ст. 383 КАС України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
Суд вважає достатніми підстави для розгляду поданої ОСОБА_1 заяви в порядку письмового провадження.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених в основу заяви, поданої ОСОБА_1 в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до частини першої статті 168 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді.
Разом з тим, статтею 383 КАС України передбачено можливість визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Так, згідно з частиною першою стаття 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Отже, зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Відтак, суд має з'ясувати, чи були оскаржувані дії пов'язані з виконанням судового рішення (продовжуючим правопорушенням), чи є самостійним предметом спору (новим правопорушенням).
Такий висновок суду узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 27.11.2018 №520/11829/17 (№К/9901/51263/18) (п.34).
Так, перевіряючи правильність застосування заявником підстав звернення із такою заявою судом встановлено, що предметом спору у справі №460/13298/23 був перерахунок пенсії позивача відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 01.10.2017) зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.
Судовим рішенням у справі №460/13298/23 підтверджено наявність порушеного права ОСОБА_1 , яке одночасно було відновлене таким рішенням.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вказаного рішення відповідачем було прийняте рішення №956020137522 від 16.05.2024, яким перераховано пенсію ОСОБА_2 шляхом встановлення йому спірної доплати за понаднормовий стаж 4964,78 грн. Окрім цього, в червні 2024 року позивачу нараховано та виплачено заборгованість за рішенням суду.
Водночас, починаючи з липня 2024 року розмір пенсії позивача, визначений з урахуванням страхового стажу 42 роки 3 місяці 8 днів (зарахований по 31.05.2024 - на підставі відомостей реєстру застрахованих осіб, наявних на дату проведення такого перерахунку пенсії), коефіцієнт якого - 0,42250 та заробітної плати 26799,86 грн (за період з 01.07.2000 по 30.06.2015, коефіцієнт якої 3,35230), склав 11461,21 грн, у тому числі доплата за 7 років понаднормового стажу, визначена відповідно до норм статей 28, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на дату Вашого працевлаштування (1452,00 грн) - 101,64 грн (1452,00 грн х 7%).
Таким чином, судом встановлено припинення виконання рішення суду з липня 2024 року без повідомлення про відповідні правові підстави.
Враховуючи викладене, оскаржені дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області пов'язані з виконанням судового рішення у справі №460/13298/23, а тому їх слід розглядати в порядку, визначеному статтею 383 КАС України, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Порушене право особи-позивача було відновлене рішенням суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , встановивши йому із 11 квітня 2023 року доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017.
Таким чином, вказаним судовим рішенням встановлено спосіб його виконання, який не обмежується строком по червень 2024 року.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що в межах адміністративної справи №460/13298/23 судом не вирішувався спір щодо встановлення доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС виключно по червень 2024 року включно.
З самого визначення поняття «пенсія» випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк.
У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії.
Тому виплату перерахованої пенсії (зокрема й нарахування і виплату надбавки за стаж як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС) на виконання судового рішення не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком.
Окрім цього, Рівненським окружним адміністративним судом в ході перевірки обґрунтованості поданої заяви встановлено, що як рішення, так і окрема ухвала у справі №460/13298/23: не переглядались за нововиявленими або виключними обставинами; не скасовувались в апеляційному чи касаційному порядку; питання про поворот їх виконання перед судом не ставились.
Доказів на підтвердження протилежного матеріали справи не містять.
Резолютивна частина рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 містить положення зобов'язального характеру виключно про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , встановивши йому із 11 квітня 2023 року без встановлення кінцевої дати доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017.
Відтак, оскільки відповідачем протиправно припинено нарахування та виплату підвищення до пенсії за понаднормовий стаж, така його поведінка спрямована на не виконання рішення суду.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Так, пунктом 5 частини третьої статті 2 КАС України визначено, що основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до частин другої та третьої статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі статтею 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п.2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п.3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 №11-рп/2012).
Конституційний Суд України, розглядаючи справу, бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі «Шмалько проти України» від 20.07.2004 вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п.43).
Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень. При цьому, добровільне виконання боржником судового рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є законодавчо встановленим обов'язком такого боржника.
Водночас, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, за КАС України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про протиправність дій, вчинених на не виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплату з липня 2024 року доплати до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії) за кожен рік роботи понад 20 років, передбачений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 11.10.2017, оскільки у такий спосіб суб'єкт владних повноважень сприяє тривалому порушенню права позивача на соціальний захист та належний рівень життя, яке гарантоване статтею 46 Конституції України та відновлене у судовому порядку.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06.09.1978 у справі «Класс та інші проти Німеччини», «із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури».
Частиною шостою статті 383 КАС України визначено, що за наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Частиною першою статті 249 КАС України встановлено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Відтак, на виконання частини четвертої статті 249 КАС України, суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області припиняючи нарахування та виплату ОСОБА_1 з липня 2024 року доплати до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії) за кожен рік роботи понад 20 років, передбачений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 11.10.2017, порушило положення статей 46 та 129-1 Конституції України, статей 14 та 370 КАС України, частину другу статті 56 Закону №796-ХІІ.
Відтак, судом, на виконання частини п'ятої статті 249 КАС України, встановлюється Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області строк для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, до 04 грудня 2022 року.
Керуючись статтями 248, 249, 256, 294, 295, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправним рішення, прийнятого суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, - задовольнити.
Визнати протиправним дії, вчинені на не виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплату з липня 2024 року доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії) за кожен рік роботи понад 20 років, передбачений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 11.10.2017.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.07.2023 у справі №460/13298/23 у спосіб поновлення з 01.07.2024 нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії) за кожен рік роботи понад 20 років, передбачений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 11.10.2017.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомити Рівненський окружний адміністративний суд про вжиті заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, у строк до 18.01.2025.
Установити Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області тридцятиденний строк з дня отримання (вручення) копії цієї ухвали для подання до суду доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Д.Є. Махаринець